Sunteți pe pagina 1din 7

IP GIMNAZIUL VĂSIENI

Proiect didactic la ed. plastică

Motto: ,,Toate artele contribuie la cea mai


mare dintre toate: arta de a trăi”.

(B. Brecht)

26.02.2020
Data : 26.02.2020
Clasa : a III-a
Obiectul: Educaţia plastică
Subiectul : Culorile. Clasificarea culorilor
,, Fascinanta lume a culorilor!”
Tipul lecţiei: de fixare şi sistematizare a cunoștințelor
Învățător : Lazari Diana

Competenţe specifice :
 Receptarea mesajelor vizuale și artistico-plastice în contexte
variate,manifestând curiozitate și admirație pentru frumosul din viață și
artă.
Unități de competenţe :
1. Exploararea modalităților de aranjare armonioasă a elementelor
compoziționale.
2. Realizarea compozițiilor figurative/nonfigurative prin organizarea
spațiului plastic.
Obiective operaţionale :
O1-să consolifeze grupele de culori (primare, binare, calde, reci, complementare
şi nonculorilor) şi semnificaţia acestora;
O2-să realizeze o structură din natură prin utilizarea petei cromatice plane;
O3-să sesizeze rolul și importanța stimei față de sine și unuia față de altul.

Resurse metodologice :
a)Metode, tehnici , procedee: conversaţia, povestea, exerciţiul, problematizarea,
interpretarea, energizarea, lucrul practic, joc didactic, audiţie, dans, expoziţia, prezentare,
analiza.
b)Forme de organizare: frontal, individual , în grup;

Resurse materiale : prezentare PowerPoint, 1 laptop, foi albe, guaşe, pensule, şerveţele
umede, cântecul ,,Cearta culorilor,, în formatul MP3, valsul florilor de Piotr Ilici Ceaikovski
în formatul MP4, panglici cu culori cromatice.

Resurse umane: elevi, asistenţi

Bibliografie:
Curriculum Național 2018 ,
Scenariul lecţiei

Secvenţele O.O Strategii didactice


lecţiei Activitatea profesorului Activitatea Evaluare
Metode, Forme de Mijloace
elevilor procedee lucru de
învăţămînt
-Dragi copii astăzi vom avea o lecţie Stimularea
1. neobişnuită fiindcă avem oaspeţi. Sântem la Ascultă cu Mesajul participării
Moment sfârşitul iernii şi ne-am gândit ca ultima lecţie atenţie Frontal Mesajul active
organizato- din acest anotimp să fie de totalizare în care
ric să repetăm teoria culorilor creânduvă o bună
despoziţie, să vă simţiţi liberi şi toţi să ne Imagini
burucăm m-ai ales că se apropie cel mai ,,Lumea
frumoas anotimp , al reânvierii naturii culorilor”
Subiectul orei noastre este:
„Fascinanta lume a culorilor!”
O1 Ca să demostrăm că lumea culorilor este
fascinantă eu vă propun, în baza celor studiate
2. despre culore să alcătuim azi o poveste. Eu o Frontal PPT
Verificarea să încep, dar voi continuaţi. Cunoaşterea
cunoştin- - Trăia odată într-o împărăţie, Negru-Împărat culorilor
şi Alba-Împărăteasă. Negru-Împărat purta Povestea primare,
ţelor -Veşminte negre.
veşminte _____, iar privirea lui exprima binare,
mister şi întunecime. Alba-Împărăteasă avea Problemati nonculori
straie _____, era calmă şi liniştită. -Straie albe.
zarea
Ei aveau_________ -Copii. Zâne
Hainele lor erau________ -Gri.
Pentru a se juca pe pământ, părinţii le-au
construit o scară.
Prima treaptă era...., iar ultima......, celelalte -Neagră, albă, gri. Cunoaşterea
fiind ........, însă niciuna la fel ca cealaltă. culorilor
Întro-zi trei surioare au plecat pe pământ să se binare
joace, dar au stat acolo prea mult timp aşa că -Erau colorate
-Albastră, roşie şi
toţi îşi făceau griji pentru ele. Când s-au galbenă.
O1 întors ele acasă ele ___
Fetele s-au bucurat când s-au revăzut. -Lacrimile lor s-au
Lacrimi de fericire le curgeau pe obraz. unit şi aşa a apărut
Zâna Oranj sau Frontal
-Zâna Roşie şi Zâna Galbenă au îmbrăţişat portocalie. Povestea
deodată pe una din surori. -Lacrimile lor s-
Când Zâna Galbenă şi Zâna Albastră au au contopit şi a Cunoaşterea
îmbrăţişat-o pe cea de-a doua soră,___ apărut Zâna Verde perechilor de
-Zâna Mov sau culori
-Din contopirea lacrimilor Zânei Albastre şi Violet PPT complemen-
Zânei Roşii, a apărut__________ Imagini cu tare,
-Dar în orice poveste este binele şi răul. Ce -Conflict zâne contrastului
putea să se întimle între aceste zâne? Problemati În grup puternic
-Vă propun acum în grupe să vă gândiţi la o În zarea dintre ele.
grupe se
situaţie de conflict între culori. Ce situații pot gândesc la o Cunoaşterea
apărea între culori? (elevii trebuie direcționați situaţie de conflict semnificaţiei
să aleagă, să descrie perechile de culori dintre culori. culorilor şi
complemetare şi deosebire lor cromatică efectelor
evedenţiind semnificaţia lor). psihologice
O3 -Vi s-a întâmplat în viață să trăiți astfel de -Da ale culorilor.
situații de conflict?
-Cum ar fi trebuit să procedaţi? -Toţi sântem
deosebiţi şi trebuie Conversa
-Ce v-a învățat această poveste? ţia
-Acum vă propun să cântăm împreună să stimăm unul pe
Frontal
cântecul „Cearta culorilor”. Pe masă aveţi altul aşa cum este.
O3 PPT
panglici de diferite culori, luaţi pe cea care vă Cântecul MP3
place şi atunci când auziţi în cântec culoarea Înterpretează Energiza
voastră, să fluturaţi din panglică. cântecul
rea
Cunoaşterea
Jocul „Zi-noapte” Jocul clasificării
-Acum ieşiţi toţi în faţa clasei cu panglica didactic culorilor.
voastră. Ne vom juca în jocul „Zi-noapte”. ,,Zi-
Regula jocului este să ridicaţi panglica în sus noapte”
O1 Cunoaşterea
atunci când auziţi ceva despre culoarea pe grupurilor de
care o aveţi în mână. culori:
-A venit noaptea şi toate florile dorm, dar primare,
dimineaţa primele s-au trezit culorile calde. calde, reci,
O1 -A venit noaptea toate florile dorm şi binare,
dimineaţa primele s-au trezit culorile primare. compleman-
-Culorile reci tare.
-Culorile binare.
-A venit ziua şi toate florile îşi caută perechia
de culoare complementară.
3 O2 Astăzi la lecţie noi vom desena fiecare câte o Elevii ascultă cu
Anunţarea floare imaginară, o floare care vă reprezintă. atenţie Audiţie Frontal
temei Aveţi dreptul să desenaţi cu culoarea pe care
plastice o doriţi. Ne imaginam că suntem nişte flori MP4
frumoase care trăiesc în pace cu toată lumea, Valsul
o să desenăm astăzi sub fonul ,,Valsului Demonstrează Dans florilor
florilor compozitorul- Piotr Ilici Ceaikovski Dansează
din baletul ,,Spărgătorul de nuci”.,, Cine din
O3 voi ştie cum se dansează valsul? Demonstraţi
cine doreşte. Haideţi să dansăm puţin.
Acum încet trecem la locurile noastre şi
punem panglicile la loc. -Guaşa acoperă
Floarea care vă reprezintă vom desena cu întreaga suprafaţa
ajutorul petei plane. Fiţi atenţi nu petei a formei fără a
vibrate, dar petei plane. Cu toţii ştim că pată lăsa urme de
plană este mai uşor de realizat în guaşe. De pensulă.
ce?
4. O2 -Vom desena astăzi fără creion, direct cu
Etapa de pensule acoperind petalele şi frunzele cu pete Elevii ascultă Frontal
creaţie de culoare. Dar înainte de toate vă propun să explicaţia şi explicaţia
încălzim mânuţile. Acum încet închideţi execută
ochişorii cu pălmuţele voastre încălzite şi însărcinările
încercaţi să priviţi înlăuntrul vostru şi s-o
vedeţi acolo pe floarea voastră care vă exerciţiu
O3 reprezintă. A-i văzut-o? Acum daţi mâna unul individual Repectarea
altuia şi spuneţi unul altuia: ,,Spor la muncă”. temei
Lucraţi îngrijit şi cu multă atenţie şi nu În timp ce activitate MP4 plastice
folosiţi multă apă. picteazăză, elevii indepen- Valsul
Încercaţi să nu copiaţi de la colegul vostru vor asculta valsul dentă Observarea
florilor
de bancă fiţi cât mai originali fiindcă astăzi florilor, sistematică
desenăm pe noi, dar nu pe coleg.
5. O2 Lucrările care sunt gata se afişează pe o coală Elevii participă la Expozi-
Etapa de de hârtie şi să formeze o compoziție analiza lucrărilor ţia Autoeva-
analiză şi O3 comună ,,Valsul florilor clasei a III-a ”. spunându-şi luare
evaluare Se fac aprecieri asupra modului de lucru al părerea. aprecieri
tuturor elevilor: verbale
- încadrarea corectă pe foaia de desen; Elevii
- respectarea temei plastice; Strâng materialele
- folosirea elementelor de limbaj plastic. şi fac curăţenie.

S-ar putea să vă placă și