Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Profesor:Bursuc Ionela

Arria curriculară:Matematica și Științe

Disciplina:Matematica

Subiectul lecției:Înmulțirea numerelor naturale în concentrul 0-100

Tipul lecției:lecție mixtă

Scopul:

• Dezvoltarea gîndirii și a limbajului matematic.

• Formarea deprinderilor intelectuale și motrice.

• Stimularea capacității cognitive și practic utilitare.

Competențe specifice:

2. Aplicarea operaţiilor aritmetice și a proprietăţilor acestora în contexte variate,

manifestând atenție și interes pentru calcul corect, rațional, fluent.

Unități de competențe:

2.1. Efectuarea înmulţirii prin adunare repetată şi pe baza tablei înmulţirii, a împărţirii exacte prin scădere
repetată şi ca probă a înmulţirii.

2.2. Utilizarea elementelor de limbaj matematic aferent conceptelor de înmulţire, împărţire.

2.3. Aplicarea înmulţirii, împărţirii şi a proprietăţilor acestora pentru aflarea unor numere necunoscute în
exerciţii, șiruri date.

Obiective operaționale:La finele lecției elevul va fi capabil:

-să identifice adunările repetate corespunzătoare unor imagini date;

-să transforme adunările repetate în înmulţiri cu ajutorul algoritmului cunoscut

- să opereze cu relaţia „de n ori mai mare”, aplicând cunoştinţele însuşite în lecţiile anterioare;

- să folosească comutativitatea înmulţirii în scopul uşurării calcului;

- să transforme adunările repetate în înmulţiri cu ajutorul algoritmului cunoscut;

Strategia didactică:

Forme de activitate:frontal,individuală.

Metode și procedee:explicația,demonstrația,conversația,observația,exercițiul,problematizarea,jocul
didactic.

Resurse didactice:manual,caietul elevului,planșe,fișe,material didactice individuale.


Etapele lecţiei Activitatea Evaluare

Învățătorului Elevului

Moment Asigur condiţiile optime Se pregătesc pentru ora de


organizatoric pentru desfăşurarea lecţiei. matematică.

1’ – 2’

Verificarea Verific calitativ şi cantitativ Elevii pregătesc caietele de


temei tema. temă.

2’ – 3’

Captarea Prezint elevilor o planşă pe Elevii sunt atenţi la planşă şi


atenţiei care se află următorul desen: ascultă cerinţa.
Formativă orală
2’ – 3’ a) şi scrisă prin
aprecierea
verbală a
rezolvărilor

Rezolvă pe planşă exerciţiile


prin adunare repetată, apoi prin
4+4=2X4=8 înmulţire şi pe urmă compară
rezultatele.
b)
6 + 6 = 2 X 6 = 12

8 < 12

Cerinţă:

Număraţi steluţele şi grupaţi-


le ca o adunare repetată, iar apoi
transformaţi în înmulţire.
Procedaţi la fel şi cu figurile
zâmbitoare.

Comparaţi rezultatea obţinute


la cele două variante.

Reactualizarea Adresez elevilor întrebări Elevii răspund la întrebări.


cunoştinţelor pentru verificarea noţiunilor
teoretice referitoare la operaţia
7’ de adunare, scădere şi înmulţire, Observaţie
folosind metoda exploziei sistematică
stelare: - termeni

- Cum se numesc numerele care


se adună?

- Cum se numeşte numărul din


care scădem? - descăzut
Formativă orală
- Cum se numeşte rezultatul şi scrisă prin
adunării? aprecierea
verbală a
- Cum se numeşte numărul pe
- sumă răspunsuri-lor la
care îl scădem? intrebări şi
- Cum se numeşte rezultatul exerciţii
scădereii? - scăzător

-„Cum se numesc numerele care


se înmulţesc?

- Cum se numeşte rezultatul


înmulţirii? - diferenţă

- Cum aflăm dublul unui


număr?
- factor
Propun spre rezolvare câteva
exerciţii orale.

- produs
Aflaţi suma numerelor 3 + 3 +
3
5+5+5+5+5

Aflaţi produsul numerelor 2 şi 3, - prin înmulţire


2 şi 5, 2 şi 6.

Aflaţi numărul de 2 ori mai


mare decat 2, 4 şi 7. Rezolvă oral exerciţiile.

Rezolvă oral exerciţiile iar


rezultatele vor fi trecute pe
planşă.

Anunţarea Anunţ tema şi obiectivele Ascultă tema şi obiectivele


subiectului şi a lecţiei. lecţiei.
obiectivelor
lecţiei Astăzi la ora de matematică Scriu titlul lecţiei în caiete.
vom învăța „Înmulţirea
2’ – 3’ numerelor naturale”.

Trec titlul lecţiei pe tablă, iar


elevii în caiete.

Dirijarea Astăzi la matematică vom lucra


învăţării pe 3 grupe.
Elevii identifică persoanele Formativă orală
15’ – 17’ Organizezi colectivul clasei în din grupa din care fac parte. şi scrisă prin
trei grupe egale ca număr pentru aprecierea
primul exerciţiu. verbală a
răspunsuri-lor la
Fiecare grupă va extrage un Un elev din fiecare grupă
exerciţii
bilet pe care sunt scrise atâtea extrage un bilet.
exerciţii câţi copii sunt în aceea
grupă. Las elevii să se uite pe
bilet şi să rezolvă în grup
exerciţiile.

Tabla este împărţită în trei,


unde elevii vor ieşi şi vor
rezolva exerciţiile de pe bilet.

Fiecare elev din grupă va


rezolva un exerciţiu, iar ceilalţi
copii vor scrie exerciţiile în
caiete.

Dacă au rezovat corect


exerciţiile vor descoperii un
cuvânt, punând rezultatele în
Elevii rezolvă exerciţiile de
ordinea crescătoare.
pe bilet pe tablă.
Anexă
Grupa I.

Calculaţi prin adunare Observarea


repetată: sistematică

2+2+2+2+2=

4+4+4+4=

6+6+6=

1+1+1+ 1+ 1+ 1+ 1+1=

9+9+9=

10+10+10+10+10+10=

8 10 16 18 27 60
= 10 O
T O A M N A
= 16 A

= 18 M
Grupa II:
=8 T
Calculaţi ca înmulţiri,
următoarele adunări repatate: = 27 N

4 + 4 + 4 = ...... X ..... = = 60 A

8 + 8 + 8 = ...... X ..... =

3+3+3+3+3 = ..... X....=

5 + 5 + 5 + 5 =.....X....=

7+7+7+7+7+7=...X ....=

6 + 6 + 6 =...... X ...... =

Formativă orală
12 15 18 20 24 42 şi scrisă prin
aprecierea
M E R G E M verbală a
= 16 C răspunsuri-lor la
intrebări şi
= 40 Ă exerciţii

14 16 20 24 30 40 = 24 A

Ş C O A L Ă = 30 L

= 14 Ş
Exeriţiul următor se va rezolva = 20 O
frontal (dacă mai este timp),
prin ieşirea elevilor la tablă.

Problemă

Într-o ladă sunt 5 kg de mere. Observarea


Câte kg de mere sunt în 4 lăzi sistematică
identice? Dar în 8?
Elevii vor rezolva probleva
(foloseşte adunarea repetată). folosind planul de rezolvare .

1. Câte kg. de mere sunt în 4


lăzi ?

5+5+5 + 5 =
Formativă orală
=4 X 5 =20 kg. mere şi scrisă prin
aprecierea
2. Câte kg. de mere sunt în 8 verbală a
lăzi? rezolvărilor,
întrebărilor şi
5+5+5+5+5+5+5+5=
exerciţiilor
=8 X 5 =40 kg. mere

Obţinerea Împart elevilor o fişă de Elevii vor trebui să rezolve Temă de lucru în
performanţei evaluare anunţându-i că vor fi individual exerciţiile de pe fişa clasă cu apreciere
evaluaţi individual cu de evaluare verbală a modului
10’ – 15’ calificative. Anexă de lucru şi
evaluare scrisă
finalizată prin
calificativ

Evaluare Aduc elevilor aprecieri Elevii sunt atenţi şi ascultă Apreciere verbală
finală generale şi colective. aprecierile.

2’ - 3’ Se fac aprecieri asupra modului


de desfăşurare a lecţiei.

Iar elevii care au fost activi, au


lucrat corect şi au avut un
comortament deosebit vor primi
o figurină zâmbitoare.

Încheierea Exercițiile 1,2,3,4 pagina 46


lecţiei
1’ – 2’

Captarea atenţiei

Cerinţă:
Număraţi steluţele şi grupaţi-le ca o adunare repetată, iar apoi transformaţi în înmulţire.
Procedaţi la fel şi cu figurile zâmbitoare.
Comparaţi rezultatea obţinute la cele două variante.

a)

4
_____
8

4 + 4 = 2 X 4 = 8
b)
6

6
____
12

6 + 6 = 2 X 6 – 12

8<2
Reactualizarea cunoştinţelor prin explozia stelară

- Cum se numesc numerele care se adună?


- Cum se numeşte rezultatul adunării?
- Cum se numeşte numărul din care scădem? Termin Sumă
- Cum se numeşte numărul pe care îl scădem?
- Cum se numeşte rezultatul scădereii? i
- Cum se numesc numerele care se înmulţesc? (Total

Ce ştim la
- Cum se numeşte rezultatul înmulţirii?
- Cum aflăm dublul unui număr?

Descăz
ut Scăzăto
r

Diferenţ
ă

Prin
înmulţir

Activitate pe grupe

Grupa I.
Calculaţi prin adunare repetată:
6 + 6 + 6 = ................................
9 + 9 + 9 = ...............................
4 + 4 + 4 + 4 = ...............................
2 + 2 + 2 + 2 + 2 = ..............................
1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + Facto
1 = .............................
10 + 10 + 10 + 10 + 10 + 10 = .............................
r
Grupa II: Produ
Calculaţi ca înmulţiri, următoarele adunări repatate: s
4 + 4 + 4 = ............ X ................ =
8 + 8 + 8 = ............. X ................ =
6 + 6 + 6 = .............. X ................ =
5 + 5 + 5 + 5 = .............. X ................. =
3 + 3 + 3 + 3 + 3 = .............. X ................. =
7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7= .............. X ................. =

Grupa III:
Rezolvaţi înmulţirile prin adunare repetată:
4 X 4 = .........................................................................................
3 X 8 = .........................................................................................
5 X 6 = .........................................................................................
7 X 2 = .........................................................................................
4 X 5 = .........................................................................................
2 X 10 = ........................................................................................

Activitate pe grupe

Grupa I.
Calculaţi prin adunare repetată:

6 + 6 + 6 = .....................

9 + 9 + 9 = ....................

4 + 4 + 4 + 4 = ....................

2 + 2 + 2 + 2 + 2 = ...................

1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 = ..................

10 + 10 + 10 + 10 + 10 + 10 = ...................

Ordonaţi rezultatele în ordinea crescătoare şi veţi descoperi un cuvânt surpriză.

10 8 18 8 27 60
O A M T N A

Activitate pe grupe

Grupa II:
Rezolvaţi înmulţirile prin adunare repetată:

4 X 4 = ........................................................................

4 X 10 = ........................................................................
3 X 8 = .........................................................................

5 X 6 = .........................................................................

7 X 2 = ........................................................................

4 X 5 = ...........................................................................

Ordonaţi rezultatele în ordinea crescătoare şi veţi descoperi un cuvânt surpriză.

16 40 24 30 14 20
C Ă A L Ş O

Activitate frontală

Problemă
Într-o ladă sunt 5 kilograme de mere.
Câte kilograme de mere sunt în 4 lăzi identice? Dar în 8?
(foloseşte adunarea repetată).

Rezovare:

1. Câte kilograme de mere sunt în 4 lăzi ?

5 + 5 + 5 + 5 = 4 X 5 = 20 kg. mere

2. Câte kilograme de mere sunt în 8 lăzi?

5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 = 8 X 5 = 40 kg. mere

Răspuns: 20 de kilograme de mere


40 de kilograme de mere

S-ar putea să vă placă și