Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

SCOALA POSTLICEALA „ VASILE ALECSANDRI ” BUZAU


NUMELE: COMAN MIHAELA DENISA
MODUL : EDUCATIE PENTRU SANATATE
CLASA: Anul I B
SUBIECTUL : Consecintele consumului de alcool si tutun
TIPUL LECTIEI: Lectie de consolodare a cunostintelor.
SCOPUL LECTIEI: activitatea isi propune sa convinga  elevii ca fumatul si consumul de alcool de la varste atat de fragede dar si mai
inaintate, este cel mai mare risc la care isi supun atat sanatatea lor cat si a celor din jur
OBIECTIVE OPERATIONALE:         
                 O1: sa deduca bolile ce pot aparea din cauza fumatului si a consumului de alcool
                 O2: sa enumere motivele pentru care nu ar trebui sa fumeze si sa consume alcool
O3: sa  realizeze un spot publicitar antialcool /antitutun
METODE SI PROCEDEE: conversatia, observatia, explicatia,
MIJLOACE DE INVATAMANT: fise de activitate, materiale referitoare la consumul de alcool si tutun ( pliante, filme documentar,
planse)
ORGANIZAREA ACTIVITATII: frontala, pe grupe, individuala
NR. ETAPELE OB. CONTINUTUL ACTIVITATII METODE RESURSE
CRT LECTIEI OP. ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR
1. Moment .face prezenta .se pregatesc pentru desfasurarea conversatia timp: 2 min.
organizatoric pregateste materialele necesare pentru lectiei
inceperea activitatii
2. Captarea atentiei prezinta elevilor tema referitoare la urmaresc rezultatele prezentate in conversatia timp:4 min.
consumul de alcool si tutun urma vizualizarii filmului documentar
3. Anuntarea temei si comunica elevilor titlul lectiei urmaresc obiectivele prezentate conversatia timp: 3 min
a obiectivelor prezinta obiectivele lectiei noteaza titlul lectiei in caiete explicatia
noteaza titlul lectiei pe tabla
4. Dirijarea activitatii O1 prezinta fiecarei grupe constituite studiaza materialele primite conversatia timp:35 min.
O2 materialele pe care acestia vor trebui sa le raspund la intrebari si noteaza pe explicatia fise de activitate
O3 studieze caiete/ foi A4 informatiile obtinute observatia creioane
prin intrebari, facand apel la informatiile studiaza materialele si realizeaza conversatia creta
obtinute din fise se deduc bolile ce pot spoturile publicitare convesatia
aparea din cauza consumului de alcool si prezinta spoturile publicitare in fata conversatia
tutun colegilor
noteaza pe tabla informatiile obtinute
distribuie fiecarei grupe materiale
informative si le solicita se realizeze un
anunt antitutun /antialcool pentru un post
de radio
4. Asigurarea distribuie fiecarui elev o fisa de lucru fiecare elev rezolva sarcinile din fisa exercitiul timp:10 minute
feedback-ului prin care acestia pot sa-si evalueze de lucru
cunostintele privind consecintele impreuna cu profesorul interpreteaza
consumului de alcool si tutun rezultatele testelor
5. Aprecierea apreciaza verbal activitatea elevilor conversatia timp:1 minute
activitatii elevilor
DESFASURAREA LECTIEI

SCHEMA TABLEI

CONSECINTELE CONSUMULUI DE ALCOOL SI TUTUN

         

BOLI DATORATE CONSUMULUI DE BOLI DATORATE COSUMULUI DE TUTUTN


ALCOOL
 Boli ale stomacului, boli de inima, pierderi de memorie  Boli de inima (infarct miocardic si anghina pectorala)

 Ciroza sau cancer de ficat  Circulatie sangvina deficitara

 Tulburari de vedere  Boli respiratorii (iritari ale aparatului respirator, tuse cronica,
bronsite)
 Leziuni cardiace
 Diferite tipuri de cancer (de gura, de laringe, esofag, duoden si mai
 Gastrita cronica ales de plamani)
 Tulburari de absorbtie intestinala
 In cazul femeilor insarcinate: copii cu greutate scazuta, cresterea
ritmului cardiac, cresterea probabilitatii de a aparea malformatii, un
 Cresterea tensiunii arteriale numar sporit de avorturi, risc marit de moarte la nastere

                              
TUTUNUL

Actiune: stimulant

Cale de administrare: orala

Dependenta fizica: da

Dependenta psihica: da

Toleranta: da

Sindrom de abstinenta: da

Riscuri datorate consumului:

         Boli de inima (infarct miocardic si anghina pectorala)

         Circulatie sangvina deficitara

         Boli respiratorii (iritari ale aparatului respirator, tuse cronica, bronsite)

         Diferite tipuri de cancer (de gura, de laringe, esofag, duoden si mai ales de plamani)

         In cazul femeilor insarcinate: copii cu greutate scazuta, cresterea ritmului cardiac, crwesterea probabilitatii de a aparea
malformatii, un numar sporit de avorturi, risc marit de moarte la nastere

         Efectele cresc progresiv in functie de consum


ALCOOLUL

Actiune: deprimant al sistemului nervos central

Cale de administrare: orala

Dependenta fizica: da

Dependenta psihica: da

Toleranta: da

Sindrom de abstinenta: da.

Riscuri datorate consumului:

         Miros neplacut al respiratiei, fata si corpul sufera modificari usor de observat de catre cei din jur

         La volan nu se evalueaza riscul si nu se aprecieaza bine viteza si distantele

         Pot avea loc conduite agresive in cadrul familiei sau in locuri publice

         Scade randamentul la invatatura sau la locul de munca

         Poate duce la ciroza sau cancer de ficat

         Determina scaderea apetitului, grave devitaminizari, boli ale stomacului, boli de inima, pierderi de memorie

         Consumul de alcool impreuna cu alte droguri poate duce la moarte


         Apar tulburari de vedere

         Leziuni cardiace ( insuficienta miocardica)

         Gastrita cronica

         Tulburari de absorbtie intestinala

         Cresterea tensiunii arteriale

Semne ale bolii (alcoolism):

         Folosirea alcoolului pentru a scapa de probleme

         Probleme cu invatatura si cu disciplina provocate de consumul de alcool

         Incapacitate de a avea controlm asupra bauturii (frecvent promisiunea de a nu mai consuma alcool este nerespectata)

         Ingrijorarea parintilor, prietenilor fata de modul in care te comporti, ca urmare a consumului de alcool

         Pierderi de memorie - incapacitatea de a-ti aminti ce s-a intamplat cu tine sub influenta alcoolului

         Rezistenta la bautura - bei si nu te imbeti, in timp ce prietenii tai sunt deja "sub masa"