Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA:18.10.2013
GRĂDINIŢA P.N “RITA GARGARITA”, Agigea
EDUCATOARE: BUZOIANU MADALINA
NIVELUL II
TEMA ANUALĂ DE STUDIU:”CINE SUNT/SUNTEM?”
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: “VINO IN LUMEA MEA!”
SUBTEMA PROIECTULUI TEMATIC: “STIU CINE SUNT”
TEMA ZILEI :”Eu baiat si tu fetita, amandoi la gradinita”!
FORMA DE REALIZARE:Activitate integrată
DOMENII EXPERENŢIALE:DLC/DEC
MIJLOC DE REALIZARE:joc didactic/pictura
TIPUL ACTIVITĂŢII:verificare şi consolidare a cunostintelor
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Verificarea şi consolidarea cunoştinţelor copiilor referitoare la
corpul uman
- Verificarea şi consolidarea deprinderilor de organizare a compozitiei plastice
- Educarea spiritului de e axprima verbal idei, opinii, sentimente proprii
Obiective operationale:
 să despartă cuvintele în silabe şi să identifice numărul lor;
 să alcătuiască propoziţii simple şi dezvoltate;
 să raspunda corect la ghicitori
 sa stabileasca asemanari si deosebiri intre fete si baieti
 sa enumere organele de simt si partile cmponente ale corpului uman
 sa manuiasca corect materialele pentru realizarea temei
Sarcina didactică:
Un copil de la fiecare echipă va extrage pe rând un bileţel (jeton)..,raspunde la intrebare(copiii trebuie sa raspunda la
ghicitori, sa desparta cuvinte in silabe si sa specifice numarul lor, sa enumere organele de simt). Raspusul corect este aplaudat
si echipa primeste un punct. In cazul in care un copil nu stie raspunsul , poate fi ajutat de echipa. Varianta a doua a jocului, se
va realiza cu ajutorul diagramei Venn. Intre fete si baieti , exista asemanari si deosebiri. In cercul verde vom aseza imaginea
ce reprezinta fetita , iar in cercul albastru, baietelul. In spatiul galben care intersecteaza cele doua cercuri , vom lipi imaginile
care reprezinta asemanarile dintre cei doi .
Regulile jocului:
 Copiii sunt impartiti in doua echipe;
 Cu ajutorul “Baghetei fermecate” vor fi aleşi pe rând , copii de la ambele echipe respectiv echipa baietilor si echipa fetelor
 Pentru fiecare răspuns corect echipa primeşte o recompensă
 Dacă un copil nu poate da răspunsul corect, poate fi ajutat de un coechipier.
Elemente de joc:
 Întrecerea;
 Recompensa;
 Aplauze;
 Manipularea jetoanelor;
 Surpriza.
Metode didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, munca în echipă, problematizarea, jocul, diagrama Venn.
Mijloace de învăţământ: panou, recompense, “cutia cu surprize”, scrisoarea de la ursulet, “bagheta fermecată”, jetoane care reprzinta
prietenii curateniei, acuarele, foi.

EVENIMENTU CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE


L DIDACTIC METODE ŞI MIJLOACE DE EVALUARE
PROCEDEE ÎNVĂŢĂMÂNT
Moment Se vor realiza:
organizatoric -aerisirea sălii de grupă;
-pregatirea materialului necesar pentru desfasurarea activitatii;
-crearea atmosferei optime de lucru.
Captarea atenţiei Se va realiza cu ajutorul “Cutiei cu surprize” care vine însoţită şi de o conversaţia Cutia cu surprize,
scrisoare pe care poştaşul le-a lăsat dimineaţă la grădiniţă pentru grupa scrisoarea
mare. Scrisoarea este de la “prietenii curateniei” care ne propune un joc,
pentru a afla ce surprize sunt în cutie
Anunţarea temei Prietenii curateniei ne-au trimis materialele necesare desfăşurării jocului Explicaţia Ecusoane
care se numeşte “Ne jucam si ne distram si despre noi invatam!”. Ne vom conversaţia
împărţi în două echipe: echipa fetelor şi echipa baietilor. În cadrul acestui
joc, vor răspunde la ghicitori, vor despărşi cuvinte în silabe, vor număra
silabele dintr-un cuvânt, vor alcătui propoziţii, vor recita si vor canta .
Pentru fiecare răspuns corect, echipa primeşte un punct. Echipa care la
sfârşitul activităţii va însuma cele mai multe puncte,va fi declarată
câştigătoare.
Dirijarea învăţării Copiii sunt antrenaţi în observarea materialului didactic, apoi sunt împărţiţi Conversaţia, jetoane cu Observarea
în două echipe: echipa fetelorr şi baietilor. Explicaţia, întrebări,imagini modului în care
EXPLICAREA JOCULUI: Se prezintă sarcinile şi regulile jocului şi se Demonstraţia, sugestive, panou, copiii realizează
explică modul de desfăşurare. Dialogul marcher sarcina
JOCUL DE PROBA:Se executa jocul de proba.
JOCUL PROPRIU-ZIS: Pentru a descoperi surprizele din “Cutia cu
surprize”, copiii trebuie să răspundă la sarcinile pe care le vor găsi
parcurgând labirintul, majoritatea sarcinilor fiind enunţate sub forma unor
ghicitori.Cu ajutorul “Baghetei magice”, se va desemna pe rând câte un
copil din fiecare echipă. Dacă răspunsul este corect, echipa primeşte un
punct.
COMPLICAREA JOCULUI: Variana a doua a jocului, se va realiza cu -diagrama
Venn
ajutorul diagramei Venn. Intre baieti si fetite, exista asemanari si deosebiri.
In cercul verde vom aseza imaginile ce reprezinta aspecte specifice
fetitelor, iar in cercul albastru, aspecte specifice baietilor. In spatiul galben
care intersecteaza cele doua cercuri, vom lipi imaginile care reprezinta
asemanarile dintre fete si baieti . La sfasitul jocului, fiecare copil xtrage un
jeton din cutia fermecata . Pe jetoane sunt desenate urmtoarele:televizor,
floare, prajitura, casetofon , maini . Pentru fiecare in parte, se specifica
orgnul de simt folosit.

Obţinerea În timp ce cântăm cântecul „Degetelor” / , ne asezam la masute unde avem Conversaţia, Imagini Observare a
performanţei foi, pensule si acuarele. Prima data se face intuirea materialului didactic iar Explicaţia, modului în care
apoi copiii sunt anuntati ca vor picta organul de simt folosit in functie de Demonstraţia, copiii realizează
jetonul pe care l-au extras din cutie , adica cei care au extras televizor, vor Exerciţiul, sarcina
picta ochi, cei care au extras prjitura, vor picta o gurita, cei care au extras ”
floarea, vor picta un nas, cei care au extras casetofonul , vor picta urechile .
O altă etapă importantă în desfăşurarea activităţii o reprezintă „încălzirea
mâinilor” şi o voi realiza prin câteva versuri:
„ Mâna lebădă o fac/Care dă uşor din cap/Lebedele în jur
privesc/Mâinile eu le rotesc/Ploaia cade neîncetat/Vârful degetelor
bat/Degetele sunt petale/Se deschid ca la o floare”. Spor la lucru!
După ce consider că sarcinile propuse au fost îndeplinite,voi aprecia munca
depusă de către copii şi îi voi ruga să aprecieze reciproc munca celeilalte
echipe.
Asigurarea feed- Se fixeaza tema jocului si a intregii activitati . Se adreseaza intrebari:”Cum Conversaţia,
back-ului s –a numit jocul nostru de azi?” “Care sunt principalele parti ale corpului Explicaţia,
uman”,”Ce am pictat?”, enumeram organele de simt. exerciţiul

Evaluarea Activitatea zilei este finalizată cu aprecieri asupra efortului depus de către conversaţia Aprecieri asupra
activităţii copii. Drept recompensă, copiii primesc stimulente . activităţii

S-ar putea să vă placă și