Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Clasa: Pregătitoare
Data: 29..04.2013
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea tematică : ,,Vreau să am o meserie”
Forma de realizare: lecţie integrată
Subietul lecţiei: ,,Ce stim despre meserii?”
Conţinuturi:
• Comunicarea orală – dialoguri pe teme familiare (despre meserii)
• Citirea literelor, silabelor, cuvintelor.

Tipul lecţiei: consolidare şi sistematizare de cunoştinţe


Domenii integrate:
• Comunicare în limba română
• Dezvoltare personală
• Matematică şi explorarea mediului
• Arte vizuale şi lucru manual
• Muzică şi mişcare

Competenţe specifice
• Comunicare în limba română:
1.1. Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare,
rostit clar si rar
1.3. Identificarea cuvintelor din enunţuri scurte, rostite clar si rar
1.4. Identificarea silabelor şi a sunetului iniţial si final în cuvinte clar
articulate
3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu
litere mari şi mici de tipar
2.3. Participarea la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală
Competenţe integrate
• Dezvoltare personală:
2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în
activitatea şcolară
3.1. Identificarea unor rutine în activitatea şcolară
• Matematica si explorarea mediului:
1.1.Recunoaşterea numerelor în concentrul 0-10;
1.2.Compararea cardinalelor unor mulţimi având cel mult 10 obiecte
3.2. Manifestarea curiozităţii pentru obsrvarea unor
fenomene/procese/structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării
unor regularitaţi
• Arte vizuale si lucru manual:
2.3.Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza
interesului direct
Obiective operaţionale:

• Cognitive :
• să identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (vreme, anotimp)
• să formuleze răspunsuri la ghicitori
• să asocieze numele profesiei cu litera corespunzătoare sunetului iniţial din cuvânt
• să formuleze enunţuri corecte din punct de vedere gramatical
• să rezolve sarcinile fişei
• Motrice:
• să manuiasca materialul intuitiv
• să realizeze un puzzle din piesele primite
• Afective:
• să colaboreze în rezolvarea sarcinilor
• să manifeste spirit de competiţie
Resurse:
• Metodologice

Strategii didactice:
a) Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, metoda
„Ciorchinele”, munca in perechi;
b) Mijloace de învăţământ : panoul „Întâlnirea de dimineaţă”, „căsuţa cu surprize”,
jetoane cu imagini reprezentând meserii, ghicitori despre meserii, litere, fişe de lucru, carioci,
piese pentru puzzle, lipici ;
c) Forme de organizare : frontală, pe grupuri, individual
• Temporale: 50 minute
• Umane: 14 elevi
• Forme şi tehnici de evaluare : obesrvarea sistematică, aprecieri verbale, evaluare
reciprocă, stimulente
V. Bibliografice:
• Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea
competentelor cheie la scolarii mici - program de formare continuă de tip “blended
learning” pentru cadrele didactice din învătământul primar.
• MECTS -„Programa pentru disciplinele Comunicare în limba romană, Matematică si
explorarea mediului, Arte vizuale si lucru manual, Dezvoltare personala, aprobată prin
ordinul ministrului nr.3656/29.03.2012”, Bucuresti, 2012;

Evenimentul Compet. Conţinutul ştiinţific


Didactic specifice

1.Moment organizatoric DP – 2.2 Creez climatul optim desfăşurării


3.1 activităţilor propuse.
Elevii sunt invitaţi să se aşeze pe covoraş
pentru întâlnirea de dimineaţă. C
Dirijez o conversaţie pe următoarele teme :
●Salutul
Haideti să ne adunăm,
Un semicerc să formăm.
Invitatii-i salutăm: Bună dimineaţa!
Un gând bun noi le urăm: Bine aţi venit!
●Prezenţa
După ce ne-am adunat
Si frumos ne-am salutat
MEM -1.1;1.2; Colegii ne-am întâlnit
3.2 Oare cine n-a venit?”
●Repere temporale (anotimpul, ziua din P
săptămână, data, luna, anul)
●Calendarul naturii – prezentat de
DLC – 1.1 meteorologul de serviciu
●Mesajul zilei: De eşti harnic şi munceşti,
Tu, in viaţă, reuşeşti!”
2.Captarea atenţiei MEM -1.1 În căsuţa cu surprize copiii găsesc
materialele necesare desfăşurării activităţilor
din ziua respectivă: C
-plicuri numerotate , având mesaje diferite:
1.MESERIE
DLC – 1.1 2.BANI
3.HĂRNICIE
4.RĂSPLATĂ
- o scrisoare de la d-nul director al şcolii prin
care sunt invitaţi să participe la un concurs:
„Suntem harnici, pricepuţi, la muncă
neîntrecuţi!”
3.Anunţarea MEM -1.1 Astăzi vom acepta provocarea si vom
temei participa la concurs. Deschizând plicurile în
ordinea în care sunt numerotate vom rezolva
sarcinile concursului.
Primul plic : MESERIE C
4.Dirijarea – reactualizarea cunoştinţelor despre meserii
învăţării prin - intuiesc, după mesajul scris pe plic şi după
anuntarea materialele descoperite, tema abordată E
selectiva a Proba nr.1: jocul „Ghiceşte si potriveşte!”
obiectivelor Prezint copiilor succesiunea regulilor :
• Descifrarea ghicitorilor
DLC – 1.1; 1.3; 1.4 2. Alegerea jetoanele ce reprezintă E
profesia descoperită prin intermediul i
ghicitorii
3.Aşezarea imaginii la panou, facând P
asocierea cu litera corespunzătoare sunetului m
iniţial si grupa potrivită.
Copiii vor fi solicitaţi să observe criteriul
după care am alcătuit piramida meseriilor:
-meserii care oferă servicii oamenilor
-meserii care asigură hrana oamenilor
- meserii care asigură educaţia oamenilor
- meserii care asigură asistenţa medicală
Voi solicita copiii să alcatuiască propoziţii
folosind cuvântul „MESERIE”.

Pentru urmatoarea probă ,copiii vor merge la


mese. Grupaţi în perechi vor rezolva C
AV/LM- sarcinile unei fişe.
2.3 Proba nr. 2 - Fişă de lucru
5. Obţinerea performanţei Sarcinile fişei: E
1. Rezolvaţi puzzle-lul prin lipirea
bucăţelelor primite.
DLC – 1.4; 2. Ordonaţi silabele pentru a descoperi E
3.1 denumirea profesiei. Scrieţi în cerculeţul din
dreapta cifra corespunzătoare numărului de
litere din cuvântul descoperit. P
3. Uniţi cuvântul cu imaginea z
corespunzătoare.
4. Scrieţi în căsuţă atatea liniuţe câte silabe
are cuvăntul

6. Asigurarea feed-backului DLC – 1.1; Dupa rezolvarea sarcinilor, copiii vor


expune fişele, pentru a putea fi vizualizate C
DP – 2.2 de colegi. Vor explica, în perechi, modul
cum au rezolvat sarcinile fişei.
Are loc o scurtă conversaţie despre E
importanţa fiecărei meserii.
Concluzie: Este bine ca fiecare om să se
pregăteasca pentru o meserie care il va
ajuta să ducă o viaţă decentă.
7. Incheierea activităţii Se vor face aprecieri generale si individuale
asupra participării elevilor la lecţie, precum
MM-3.1 şi asupra comportamentului lor pe parcursul C
orei.
Vor audia cantecul „Sunt atatea meserii”,
prezentat pe calculator.

ANEXE: fişe, ghicitori despre meserii, piramida meseriilor


1. Rezolvaţi puzzle-lul prin lipirea bucăţelelor primite.
2. Ordonaţi silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scrieţi în cerculeţul din
dreapta cifra corespunzătoare numărului de litere din cuvântul descoperit.
3. Uniţi cuvântul cu imaginea corespunzătoare.
4. Scrieţi în căsuţă atatea liniuţe orizontale câte silabe are cuvăntul

Î N V Ă Ţ Ă T O A R E
Doamna este............................................................................................

cre-tă ta-blă sti-lou


cărţi
1. Rezolvaţi puzzle-lul prin lipirea bucăţelelor primite.
2. Ordonaţi silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scrieţi în cerculeţul din
dreapta cifra corespunzătoare numărului de litere din cuvântul descoperit.
3. Uniţi cuvântul cu imaginea corespunzătoare.
4. Scrieţi în căsuţă atatea liniuţe orizontale câte silabe are cuvăntul

D O C T O R I Ţ Ă
Doamna este............................................................................................

ste-tos-cop se-rin-gă am-bu-lan-ţă


fa-şă

1. Rezolvaţi puzzle-lul prin lipirea bucăţelelor primite.


2. Ordonaţi silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scrieţi în cerculeţul din
dreapta cifra corespunzătoare numărului de litere din cuvântul descoperit.
3. Uniţi cuvântul cu imaginea corespunzătoare.
4. Scrieţi în căsuţă atatea liniuţe orizontale câte silabe are cuvăntul

M U Z I C I A N
Domnul este............................................................................................

vi-oa-ră pi-an a-cor-de-on


trom-pe-tă
1. Rezolvaţi puzzle-lul prin lipirea bucăţelelor primite.
2. Ordonaţi silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scrieţi în cerculeţul din
dreapta cifra corespunzătoare numărului de litere din cuvântul descoperit.
3. Uniţi cuvântul cu imaginea corespunzătoare.
4. Scrieţi în căsuţă atatea liniuţe orizontale câte silabe are cuvăntul.

P I C T O R
Domnul este............................................................................................
a-cua-re-le pen-su-le şe-va-let cre-
ioa-ne
1. Rezolvaţi puzzle-lul prin lipirea bucăţelelor primite.
2. Ordonaţi silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scrieţi în cerculeţul din
dreapta cifra corespunzătoare numărului de litere din cuvântul descoperit.
3. Uniţi cuvântul cu imaginea corespunzătoare.
4. Scrieţi în căsuţă atatea liniuţe orizontale câte silabe are cuvăntul.

M E C A N I C
Domnul este............................................................................................

roa-tă u-lei şu-ru-buri pa-


tent
1. Rezolvaţi puzzle-lul prin lipirea bucăţelelor primite.
2. Ordonaţi silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scrieţi în cerculeţul din
dreapta cifra corespunzătoare numărului de litere din cuvântul descoperit.
3. Uniţi cuvântul cu imaginea corespunzătoare.
4. Scrieţi în căsuţă atatea liniuţe orizontale câte silabe are cuvăntul.

C O F E T A R
Domnul este............................................................................................

ca-nă mi-xer a-ra-gaz


cân-tar
1. Rezolvaţi puzzle-lul prin lipirea bucăţelelor primite.
2. Ordonaţi silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scrieţi în cerculeţul din
dreapta cifra corespunzătoare numărului de litere din cuvântul descoperit.
3. Uniţi cuvântul cu imaginea corespunzătoare.
4. Scrieţi în căsuţă atatea liniuţe orizontale câte silabe are cuvăntul.

C R O I T O R E A S Ă
Doamna este............................................................................................

ac me-tru foar-fe-că
a-ţă
Ieri te-a fotografiat, Ciorbe, supe, sărmăluţe,
Filmul l-a developat, Sosuri bune, chifteluţe
Azi zâmbeşte pe hârtie Pregăteşte iscusit
Chipul din fotografie. (FOTOGRAFUL) Căci e meşter la gătit. (BUCĂTARUL)

De vrei să mănânci ceva, Te învăţa să citeşti,


Doar la el poţi comanda Să scrii şi să socoteşti,
Şi-ţi va aduce îndată Munca să o preţuieşti
Comanda şi nota de plată. (OSPĂTARUL) De vrei bun şi drept să creşti. (ÎNVĂŢĂTO

Poartă pistol şi baston, Ea lucrează cu cei mici


Hoţii îi prinde uşor. Având o grupă de pitici.
Girofarul îl porneşte Este o bună povestitoare,
Atunci când o urgenţă este. (POLIŢISTUL) Meseria-i de ........... (EDUCATOARE)

El ştie că să vopsească Te consultă şi-ţi prescrie


Cu pensulă şi cu pistol, Potrivită doctorie.
După gustul tuturor Cum să nu fii bucuros
Meseria-i de ....... (VOPSITOR) Când te face sănătos?! (MEDICUL)

Lângă baltă-l poţi vedea,


Peşte mult să prindă-ar vrea:
Şalău, ştiucă, somn, homar.
Meseria-i de........... (PESCAR)

Cu aromă-mbietoare,
Pâinea rumenă apare.
Din cuptorul dogorit
Cine-o scoate mulţumit? (BRUTARUL)

PIRAMIDA MESERIILOR

SĂNĂTATE

SERVICII
HRANĂ
EDUCAŢIE
P
B
E
Î
P
O
F
V
B

S-ar putea să vă placă și