Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecție

Data:

Unitatea de învățământ:

Clasa:

Propunător:

Obiect: CLR

Unitatea de învățare: Magia iernii

TITLUL LECȚIEI: “Patinele de argint”, de Mary E. Dodge

Tema: Descrierea unui personaj pe baza unui plan de idei

TIPUL LECȚIEI: de recapitulare și sistematizare

SCOPUL LECȚIEI: dezvoltarea și consolidarea capacității de descriere a unui personaj literar pe baza unui
plan de idei

Forma de realizare: activitate integrată

Discipline integrate: AVAP, Educație civică

COMPETENȚE GENERALE:

Exprimarea de mesaje orale În diferite situații de comunicare.

COMPETENȚE SPECIFICE:

Descrierea unui personaj dintr-o carte/dintr-un film/ a unui personaj imaginar urmărind un set de
repede;

Inițierea și menținerea unei interacțiuni în vederea rezolvării de probleme individuale sau de grup;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O 1: să citească corect și coerent textul;

O 2: să identifice personajele prezente în text;

O 3: să clasifice personajele, în funcție de participare lor la acțiune;

O 4 : să identifice pe text trăsăturile personajului principal;

O 5: să exemplifice cu textul trăsăturile personajului principal;

O 6: să recunoască modalitățile de realizare a portretului unui personaj literar;

O7: să realizeze descrierea unui personaj, pe baza unui plan de idei;


O8: să-și exprime părerea cu privire la anumite trăsături ale personajului principal;

O 9: să trasnfere cunoștințele acumulate în contexte/situații noi.

STRATEGII DIDACTICE:

 METODE ȘI PROCEDEE: conversația, învățarea prin descoperire, brainstorming, cadranul, lectura


selectivă, activitatea în echipe, cvintetul, acvariul senimentelor, metoda personajului din punga
de hârtie;
 MIJLOACE DIDACTICE: fișe de lucru, coli, flipehart, tablă, videoproiector, pungi de hârtie

FORME DE ORGANIZARE: în cadrul lecției se vor folosi activitatea frontală, activitatea pe echipe
alternativ cu activitatea independentă individuală.

RESURSE: capacitatea de învățare a elevilor, spațiul de lucru (sala de clasă), timpul: 2h

BIBLIOGRAFIE:

 Didactica limbii și literaturii române, Emanuela Ilie, Ed. Polirom, 2014


 Metodica studierii limbii și literaturii române, Parfene Constantin, Ed. Universității , București,
2001.
 Limba și literatura română, Manual pentru clasa a-IV-a, semestrul I, Ed. Ars Libri, Adina Grigore,
Cristina Ipate-Toma.

L1: Prima oră

1. Moment organizatoric:

Se asigură condițiile desfășurării optime a activității: asigurarea liniștii, notarea


absențelor, pregătirea materialului didactic.

Elevii se pregătesc pentru lecție.

2. Actualizarea cunoștințelor dobândite anterior:


a. Se verifică temele din punct de vedere cantitativ și calitativ, se corectează eventualele
greșeli
b. Actualizarea cunoștințelor se realizează oral, cerându-le câtorva elevi să citească tema:
povestirea fragmentului din manual, din opera literară “Patinele de argint” de Mary E.
Dodge
3. Captarea atenției:
Se poartă o scurtă discuție despre numele personajelor din text, fiind intrebați în ce
operă literară au mai întâlnit numele personajelor din textul lor(“Hansel și Gretel”, de Frații
Grimm)

Se vizeonează un scurt fragment din desenul animat cu același nume. Elevii sunt
întrebați dacă au recunoscut ușor personajele și de ce.

4. Anunțarea lecției noi și a obiectivelor:


Învățătorul anuntă titlul și obiectivele lecției. Pe parcursul orei vor urmări descrierea
personajului principal din fragmentul din manual, având în vedere clasificarea personajelor și
trăsăturile acestuia, așa cum reies din text.

Se scrie titlul pe tablă.

5. Conducerea activității de învățare:

Activitatea începe cu o scrută recapitulare a informațiilor despre personajul literar,


aceste informații fiind notate pe tabla:

a. Definiția personajului literar


b. Tipuri de personaje
1)Principale
}
2)secundare în funcție de participarea la acțiune
1) Pozitive
}
2) Negative în funcție de modul cum se comportă

c. Modalități de descriere ale personajelor:


1)Direct = trăsăturile sunt numite direct în text de către narator sau alte personaje
2)Indirect = trăsăturile pot fi înțelese din vorbele, faptele și atitudinea față de alte
persoaneje

Aceste informații sunt notate pe tablă și în caiete pentru a putea fi utilizate de


elevi pe parcursul orei

Învățătorul le explică elevilor faptul că pentru a realiza descrierea unui personaj


este nevoie de o lectură atentă a textului și înțelegerea acestuia. Li se solicită elevilor să
citească textul.

Elevii sunt împărțiți în echipe, câte doi, primind câte o fișă de lucru (Anexa 1), prin
intermediul căreia vor clasifica personajele textului și vor descrie personajul principal
(metoda cadranului).

Pe fiecare bancă învățătorul împarte câte un plic în care există fragmente


selectate in text. Elevii le citesc și le folosesc pentru completarea cadranului. Când
termină, prezintă ce au descoperit.

Ulterior vor primi Anexa 2 care îi ajută să extragă trăsăturile fizice și morale
esențiale.

L2: Ora a-II-a

Elevilor li se explică faptul că dacă în prima oră și-au reamintit informațiile despre personaje și
tipuri de persoanej, așa cum reies ele din fragmentul pe care îl au în manual, ora aceasta vor învăța cum
să realizeze o compunere în care să descrie un astfel de personaj.

Pentru aceasta au nevoie să realizeze un plan al compunerii.


Învățătorul le cere elevilor să noteze pe caiete subtitlul lecției: “Planul compunerii de descriere a
unui personaj literar”, în timp ce el notează pe o coala de flipchart.

Elevii își amintesc care este structura unei compunerii și folosind învățarea prin descoperire, vor
realiza planul. Învățătorul dirijează învățarea prin înrebări.

 Care este structura unei compuneri?


R: introducere, cuprins, încheiere
 Ce informații credeți că sunt necesare în introducerea compunerii noastre?
R: cine este personajul principal, în ce operă apare, ce tip de personaj este și în ce împrejurări
apare
 Ce infromații trebui să regăsim în cuprins?
R: care sunt însușirile fizice și morale, așa cum se desprind ele:
a) Din prezentarea autorului sau a altor personaje
b) Din prezentarea indirectă, a faptelor, comportamentului, vorbelor sau a relațiilor cu
celelalte personaje
 Ce informații vom scrie în încheiere?
R: ce sentimente îți provoacă acest personaj, de ce îți place/ nu îți place
Fiecare echipă va primi câte o puncă de hârtie și patru cadrane pe spatele cărora scrie cerința
(Anexa 3)
 Cadran 1: Desenează personajul principal, asa cum ți-l imaginezi;
 Cadran 2: Transcrie trăsăturile fizice ale lui Gretel, așa cum reies din text;
 Cadran 3: Transcrie trăsăturile morale ale lui Gretel, așa cum reiese din text;
 Cadran 4: Argumentează ce și de ce ți-a plăcut/ nu ți-a plăcut la Gretel.

După completarea cadranelor elevii le vor lipi pe cele 4 fețe ale pungii de hârtie (pe laterale
trăsăturile, în față desenul în spate opinia personală). În interiorul pungii sunt rugați să introducă cinci
obiecte cu care intră în contact Gretel.

Câțiva elevi vor veni în față să prezinte proiectul.


Dacă este timp li se oferă elevilor Anexa 4 (Cvintetul): pornind de la substantivul personaj să
realizeze un cvintet.

6. Asigurarea feed-back-ului:

Se realizează pe tot parcursul învățării, prin aprecieri verbale și rezolvarea itemilor ceruți.

7. Asigurarea retenției și a transferului:

Elevii vor primi ca temă realizarea unei compuneri în care să descrie personajul literar studiat pe
baza planului din caiete.
Personaj literar.

Descrierea de tip portret a unui personaj pe baza unui plan simplu

1. Care sunt personajele principale și cele secundare din textul “Patinele de argint”?

Personaje principale Personaje secundare

2. Enumeră trăsăturile fizice și morale ale lui Gretel, care pot fi desprinse din text, cu ajutorul
planului:

Planul … Trăsături fizice… Trăsături morale…


Prezentarea făcută de autor…

Aprecierile făcute de alte


personaje…

Faptele lui Gretel

Obiceiurile, pasiunile, felul în


care vorbește Gretel…

3. Exprimă-ți părerea în legătură cu Gretel, specificând cărei categorii de personaje îi aparține:


pozitive sau negative.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………

S-ar putea să vă placă și