Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
S=250μm
S=60μm
S=30μm
S=6μm
1
Pentru rectificare :
Pentru rectificare:
Semifabricat:
ρsf=1·165=165μm
Strunjire de degrosare
Ρdeg=0.06·165=9.9 μm
Strunjire de finisare
2
Ρfinis=0.025·165=4.125 μm
Rectificare
Ρrectif=0.03·165=4.95 μm
-2 Apmin =adaos de prelucrare minim pentru operatia i considerat pe diametrul sau pe doua fete plane
opuse prelucrate simultan;
- ρi−1=abaterile spatiale ale suprafetei de prelucrat fata de bazele tehnologice ale piesei ramasa dupa
efectuarea operatiei precedente i−1;
-i =operatia curenta;
-i−1=operatia precedent;
2 Apmin =0 μm
¿ 2 ∙ 410+2∙ 192.9
¿ 820+385.8
¿ 1205.8 μm
3
Adaosul minim de prelucrare la strunjirea de finisare :
¿ 2 ∙123+2 ∙50.97
¿ 246+101.94
¿ 347.94 μm
Adaosul minim de prelucrare la rectificare:
¿ 2 ∙55+2 ∙ 4.125
¿ 110+ 8.25
¿ 118.25 μm
2.6Calcul adaosului de prelucrare nominal
2 Apnom=1205.8+ ¿630
¿1835.8 μm
Adaosul de prelucrare nominal la strunjirea de finisare :
2 Apnom=347.94 +¿400
¿ 747.94 μm
4
Adaosul de prelucrare la rectificare :
¿278.25 μm
¿ 35.02+0.278
¿ 35.298 mm
CCalcul diametrului maxim inainte de strunjire de finisare :
¿ 35.298+0.747
¿ 36.04 mm
Calcul diametrului maxim inainte de strunjire de degrosare
5
¿ 36.04+1.8358
¿ 37.87 mm
dnom=35mm
dmax=35.298→dnom=35.3mm
dmax=35.04→dnom=35.05mm
dmax=37.87→dnom=37.9mm
d min i−1=35.3−0.16
6
¿ 35.14 mm
d min i−1=35.05−0.4
¿ 34.65 mm
Calcul diametrului minim inainte de degrosare:
d min i−1=37.9−0.63
¿ 37.27 mm
Lpiesa=165±0.1 mm
dnom sf=38+0.3
−0.9mm –dSTAS bara (tab.4.1,pag 214 Picos)
7
2.11 Calcule la frezare frontal
T=250 μm
ε= μm
2 Apmin =2 ∙ ¿
= μm
2 Apnom =+ ¿
= μm
Calcul lungimii maxime la frezare frontala:
Lmax i−1=¿mm
Lmax =→ Lnom =¿
Lmin =mm
8
3.Calcule tehnologice
Vom allege cutitul pentru degrosare D.N.N.G 15-04.08 PR avand unghiul de asezare ???. Caracteristicile
cutitului de degrosat ales sunt :
-b=
-f1=
-h=
-h1=
-l1=L=
-l3=
− Apmin =¿
− Apnom =¿
− Apmax =¿
9
Calcule pentru secventa 1-2:
-t= mm
-v= m/min
-d= mm
-s= mm/rot
h
S=
√
3.33∙ h ∙ b∙ ( )
y1
x
c 4 ∙t ∙ HB 1
L
n
mm/rot
1
-x1=
-y1=
-t=
-L=1.5∙h =1.5∙ =
h
S=
√
3.33∙ h ∙ b∙ ( )
y1
x
c 4 ∙t ∙ HB
1
L
n
mm/rot
1
10
¿❑ ❑
√
❑
8.3 ∙ c 1.8
S=
t 0.3 ∙ R m
8.3 ∙❑1.8
S=
❑0.3 ∙ 700
S=¿
S=Csr ∙ R e5 e6
a ∙r
-Ra=63 rugozitatea;
-e5=
-e6=
11
(tab.10.24.pag 356 Picos)
S=Csr ∙ R e5 e6
a ∙r
Recalcularea vitezei:
Vcalc= v∙1.25
Calcul turatiei:
1000 ∙ v
n=
π ∙d
¿ rot /min
Recalcularea turatiei:
1000 ∙ v calc
n calc=
π∙d
¿ rot /min
Recalcularea fortei :
F z calc =c 4 ∙ t x ∙ s y ∙ HB n
1 1 1
-t= -csr=
-v= -Ra=
-d= -e5=
-s= -e6=
-c= -r=
-Rm= -h1=
12
-HB= -h=
-c4= -b=
-L= -x1=
-y1=
h
S=
√
3.33∙ h ∙ b∙ ( )
y1
x
c 4 ∙t ∙ HB
L
n
mm/rot
1 1
¿❑ ❑
√
❑
8.3 ∙ c 1.8
S=
t 0.3 ∙ R m
8.3 ∙❑1.8
S=
❑0.3 ∙ 700
S=¿
13
S=Csr ∙ R e5 e6
a ∙r
Recalcularea vitezei:
Vcalc= v∙1.25
Calcul turatiei:
1000 ∙ v
n=
π ∙d
¿ rot /min
Recalcularea turatiei:
1000 ∙ v calc
n calc=
π∙d
¿ rot /min
Recalcularea fortei :
F z calc =c 4 ∙ t x ∙ s y ∙ HB n
1 1 1
-t= -csr=
-v= -Ra=
-d= -e5=
-s= -e6=
-c= -r=
-Rm= -h1=
-HB= -h=
-c4= -b=
14
-L= -x1=
-y1=
h
S=
√
3.33∙ h ∙ b∙ ( )
y1
x
c 4 ∙t ∙ HB
L
n
mm/rot
1 1
¿❑ ❑
√
❑
8.3 ∙ c 1.8
S=
t 0.3 ∙ R m
8.3 ∙❑1.8
S=
❑0.3 ∙ 700
S=¿
S=Csr ∙ R e5 e6
a ∙r
15
=
Recalcularea vitezei:
Vcalc= v∙1.25
Calcul turatiei:
1000 ∙ v
n=
π ∙d
¿ rot /min
Recalcularea turatiei:
1000 ∙ v calc
n calc=
π∙d
¿ rot /min
Recalcularea fortei :
F z calc =c 4 ∙ t x ∙ s y ∙ HB n
1 1 1
-t= -csr=
-v= -Ra=
-d= -e5=
-s= -e6=
-c= -r=
-Rm= -h1=
-HB= -h=
-c4= -b=
16
-L= -x1=
-y1=
h
S=
√
3.33∙ h ∙ b∙ ( )
y1
x
c 4 ∙t ∙ HB
L
n
mm/rot
1 1
¿❑ ❑
√
❑
8.3 ∙ c 1.8
S=
t 0.3 ∙ R m
8.3 ∙❑1.8
S= 0.3
❑ ∙ 700
S=¿
17
Verificarea avansului din punct de vedere al calitatii suprafetei
S=Csr ∙ R e5 e6
a ∙r
Recalcularea vitezei:
Vcalc= v∙1.25
Calcul turatiei:
1000 ∙ v
n=
π ∙d
¿ rot /min
Recalcularea turatiei:
1000 ∙ v calc
n calc=
π∙d
¿ rot /min
Recalcularea fortei :
F z calc =c 4 ∙ t x ∙ s y ∙ HB n
1 1 1
18