Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Clasa: a II-a
Durata: 45 de minute
Aria curriculară: Arte
Disciplina: Muzică și mișcare
Subiectul lectiei: Mersul melodiei
Tipul de activitate: Însușire de noi cunoștințe

Competențe specifice:
2.1. Cântarea individuală, în mici grupuri, în colectiv, cu asocierea unor elemente de mişcare şi a acompaniamentului instrumental
Obiective operaționale:
O1-să execute corect exerciţii pentru încălzirea şi omogenizarea vocii;
O2-să cânte individual şi în grup, cântece la unison sau cu elemente armonico-polifonice simple, respectând cerinţele unei
emisii, intonaţii şi dicţii corecte;
O3 -să recunoască şi să diferenţieze înălţimea sunetelor muzicale (joase, medii, înalte);
O4- să păstreze poziţia şi respiraţia corectă în timpul cântatului;

O5- să dovedească interesul şi plăcerea de a cânta;

O.A.Trezirea interesului pentru interpretarea vocală și instrumentală a cântecului „Avionul”.

Strategii didactice
I. Metode și procedee didactice:
M1-conversația
M2-explicația
M3-audiția
M4-demonstrația
M5-exercițiul
M6-observarea

II. Mijloace și materiale didactice:


m1-boxă
m2-tablă
m3- laptop
m4-videoproiector
m5-manual
m6-instrumente muzicale (tamburine, castaniete, maracas)
m7-recompense
Creațiile muzicale valorificate:
1.Avionul (după auz)- Muzica: Petre Țipordei

Material bibliografic:
1.Programa școlară pentru disciplina Muzică și Mișcare, clasele a II-a - a IV-a, M.E.C.I, București, 2014
2. Modoran,Mihaela. Didactica educației muzicale în învățământul preșcolar și primar, Ed.Sitech, Craiova, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=eetAWZTvOQ0
Desfășurarea lecției
MOMENTELE OB CONȚINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
LECȚIEI . METODE MIJLOACE ȘI FORME DE
OP. ȘI MATERIALE ORGANIZARE
PROCEDE
E
DIDACTIC
E
1.Moment
organizatoric
Se pregăteşte sala de clasă
pentru desfăşurarea lecției:

- aerisirea clasei;

- pregătirea materialului didactic;

-organizarea colectivului de elevi;

2.Activitate
introductivă Captarea atenției se va realiza cu
O.1 M1 m1 frontală Observarea
ajutorul unei audiții de piese comportamentului
M2
instrumentale, iar copii vor trebui copiilor
să ghicească ce instrument s-a M3 m2
auzit. Instrumentele pe care le vom Corectitudinea
audia sunt: harpă, chitară, răspunsurilor date
contrabas, vioară, acordeon, pian,
muzicuță, trompetă, tobe.

O.2 Exerciții de cultură și tehnică M4


vocală:

a) Exerciții de respirație: M5

Se urmăreşte realizarea unei


respiraţii corecte, prin tragerea Copiii manifestă atenție
umerilor înapoi, scoaterea și interes
pieptului în faţă, inspiraţie
profundă pe nas şi expiraţie lungă,
dozată, prin următoarele exerciții:

1. „Să mirosim florile !” -elevii


inspiră amplu,pe timpul 1,expirând
pe timpul 2 ; Aprecierea corectitudinii
intonării
2. „Să suflam puful păpădiei !”
exercițiilor de
-elevii inspiră pe timpul 1 ,iar pe
cultură vocală
timpul 2,expiră în două reprize
,,suflând în puful unei păpădii” ;

3. „Umflarea balonului”

Exercițiul se realizează printr-o


inspirație amplă urmată de o
expirație.

b)Exerciții de dicție: repetarea


silabisită a unor versuri din
cântecul ,,Avionul”:

Avionul se iveşte din


hangarul poleit,

El de drum se pregăteşte, Aprecierea corectitudinii


intonării
Astăzi e foarte grăbit exercițiilor de
cultură vocală
c) Exerciții de intonație

Se urmărește realizarea unei


intonații corecte, la înălțimea reală
a sunetelor și lărgirea diapazonului
vocal.

Se solicită elevilor reproducerea


unor fragmente, folosind sunetul ,,
la’’ și apoi imitând cântatul la
trompetă folosind silaba ,,ta’’.

3.Anunțarea
temei și Elevii sunt informați că la ora M1 frontală
enunțarea de Muzică și mișcare vor
obiectivelor interpreta cântecul „Avionul”, apoi
vor acompania instrumental
cântecul.
4.Dirijarea
învățării
Urmează învățarea cântecului M1 frontală Observarea
„Avionul”. Este prezentat elevilor comportamentului
O.3 m2
un filmuleț în care este interpretat elevilor
acest cântec.
M4 m3
Propunătoarea realizează cântarea-
model a cântecului „Avionul”
(Anexa 1). m4

Propunătoarea realizează împreună cu


elevii câteva discuții pe baza m5
textului, explicând expresiile
necunoscute din text, dacă este
necesar.

Are loc interpretarea model, reluându- Aprecieri verbale


se strofa 1 a cântecului.

Propunătoarea interpretează prima


strofă cu cuvinte împreună cu toată
clasa.
O.4
O. Propunătoarea interpretează primele M6
două strofe ca model pentru elevi.
A
Propunătoarea interpretează împreună
cu elevii cea de-a doua strofă a
cântecului.
Corectitudinea
Propunătoarea interpretează și ultima intonării
strofa ca model, apoi o va cântecului
interpreta împreună cu elevii.

5. Obținerea
performanței O.5 După ce copiii au învățat M1 în grupuri Observarea
cântecul vom face jocul numit sistematică
O. m6
A „Orchestra muzicală”, în care
M2
copiii vor fi împărțiți în trei grupe
Concentrarea
acompaniate de câte un instrument
atenției
muzical, confecționate de către
copii la ora de Arte vizuale și
abilități practice. Menținerea
M6 ritmului
Propunătoarele vor face
cântarea model cu instrumente,
apoi vor interpreta și cu copiii.

Prima grupă va cânta prima


strofă, a doua grupă va cânta a
doua strofă, și a treia grupă va
cânta ultima strofă. Refrenul va fi
interpretat de toate cele trei grupe
acompaniate și de instrumente.

6. Evaluarea și
asigurarea
Lecția se încheie cu aprecierile m7 frontală Aprecieri verbale
feed-backului
propunătoarei făcute asupra felului
în care s-a desfășurat activitatea.

Fixarea temei:

-Cum s-a numit cântecul de astăzi?

-Cu ce instrumente am acompaniat


cântecul „Avionul”?

La sfârșitul lecției, elevii sunt


recompensați cu stimulente.
Anexa 1

Cântec ,,Avionul”

1. Avionul se iveşte din hangarul poleit,


El de drum se pregăteşte,
Astăzi e foarte grăbit
Vu,vu,vu,vu,vu,vu, vu,vu vu
Vu,vu,vu,vu,vu,vu, vu,vu vu

2. Avionul se înalţă argintiu şi sclipitor,


Ca un cânt de ciocârlie,
Către trenul fără nor
Vu,vu,vu,vu,vu,vu, vu,vu vu
Vu,vu,vu,vu,vu,vu, vu,vu vu

3. Şi elicea se roteşte,
Vâjâie asurzitor,
Ca balaurul pufneşte,
Tremură îngrozitor,
Vu,vu,vu,vu,vu,vu, vu,vu vu
Vu,vu,vu,vu,vu,vu, vu,vu vu.

S-ar putea să vă placă și