Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

tratare diferențiață

Data: 21 noiembrie 2014 Data: 21 noiembrie 2014


LTLR Hida LTLR Hida
Clasa: I Clasa: a III-a
Profesor:Pr.Mateiu Călin Profesor: Pr.Mateiu Călin
Disciplina: Religie ortodoxă Disciplina: Religie ortodoxă

Subiectul lecţiei: Sfântul Nicolae prietenul Subiectul lecţiei: Nașterea Domnului


copiilor
Tipul lecţiei: mixtă
Tipul lecţiei: comunicare şi însuşire de noi
cunoştinţe Scopul lecţiei:completarea cunoştinţelor
despre Învierea Domnului pentru a înţelege
Scopul lecţiei: dobândirea unor cunoştinţe importanţa acestui eveniment în istoria
despre marea minune a pescuirii, în vederea mântuirii.
întăririi credinţei în Dumnezeu.
Obiective operaţionale: Obiective operaţionale:
- la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili : La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1: să recunoască în icoană imaginea 01 - să recunoască în icoană imaginea cu
Sfântului Nicolae; scena Nașterii Domnului;
O2: să enumere fapte din viața sfântului 02 - să enumere ființele prezente la
O3: să descrie tradiții românești cu ocazia Nașterea Domnului;
sărbătoroii Sfântului Nicolae 03 – să colinde;

Strategia didactică: Strategia didactică:

1. Metode şi procedee: 1. Metode şi procedee:


(M1 )-conversaţia (M1 )-conversaţia
(M2)-explicaţia (M2)-explicaţia
(M4)- exerciţiul (M4)- exerciţiul
(M5)- problematizarea (M4)- expunerea
(M6)- povestirea (M5) – cântarea corală la unison
(M7)- lectura 2. Mijloace de învăţământ:
2. Mijloace de învăţământ: (ml)-fişe de lucru
(ml)-fişe de lucru (m2)-caiet de religie creştin ortodox pentru
(m2)-caiet de religie creştin ortodox pentru clasa a-IV-a, Editura " Sf. Mina"
clasa a-III-a, Editura " Sf. Mina"

3. Forme de organizare a activităţii


elevilor: activitate frontală şi individuală

1
Resurse:
Resurse:
1) Oficiale: -Programa şcolară pentru 1) Oficiale:
disciplina religie, clasa a-II –a. Programa şcolară pentru disciplina
- Planificarea calendaristică orientativă, clasa religie, clasa a-IV –a.
a-II-a. Planificare calendaristică
- Proiectarea unităţii de învăţare:Minunile orientativă, clasa a-IV-a.
Mântuitorului Proiectarea unităţii de învăţare:
2) Temporale: Noţiuni de catehism.
Număr de lecţii: 1
Durata: 50'
3) Bibliografice: 2) Temporale:
1*** Biblia sau Sfânta Scriptură, Număr de lecţii: 1
Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Durata: 50'
Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1988.
2. Cucoş Constantin(coordonator),
Psihopedagogie pentru examene de 3) Bibliografice:
definitivare şi grade didactice, Editura 1*** Biblia sau Sfânta Scriptură,
"Polirom", Iaşi, 1998. Editura Institutului Biblic şi de Misiune al
3. Muha, Camelia , Caiet de religie Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti,
creştin ortodoxă pentru clasa a-II-a, Editura 1988.
" Sf. Mina", Iaşi, 2001. 2. Cucoş Constantin(coordonator),
4. Popescu, Olga Proiectarea Psihopedagogie pentru examene de
pedagogică a învăţării religiei în şcoală, definitivare şi grade didactice, Editura
Editura Aramis, Bucureşti, 2002. "Polirom", Iaşi, 1998.
5. Şebu, Pr. Prof: Univ. Dr. Sebastian, 3. Muha, Camelia , Caiet de religie
Opriş, Dorin, Opriş, Monica, Metodica creştin ortodoxă pentru clasa a-IV-a,
predării religiei, Editura " Reîntregirea" Editura " Sf. Mina", Iaşi, 2001.
Alba Iulia, 2000 4. Popescu, Olga Proiectarea
pedagogică a învăţării religiei în şcoală,
Editura Aramis, Bucureşti, 2002.
5. Şebu, Pr. Prof: Univ. Dr.
Sebastian, Opriş, Dorin, Opriş, Monica,
Metodica predării religiei, Editura "
Reîntregirea" Alba Iulia, 2000;

2
CLASA I CLASA A III - A

SCENARIUL DIDACTIC
2. Momentul organizatoric:
- Salutul; 1. Momentul organizatoric:
- Rugăciunea); - Salutul;
- Notarea absenţelor; - Rugăciunea
- Pregătirea pentru începerea orei; - Notarea absenţelor;
- Pregătirea pentru începerea orei;
2. Verificarea cunoştinţelor

Activitate directă:
Solicit elevilor să recapituleze lecţia
precedentă.
Activitate independentă: Activitate directă:
Elevii işi citesc lecţia.
Timp de lucru 2'. 2. Verificarea cunoştinţelor
Voi verifica cunoştinţele elevilor din lecţia
anterioară utilizând pentru aceasta fişe de
lucru Voi împărţi fişele de lucru dând
explicaţiile necesare.
Activitate directă: Timp de lucru 7'.

2. Pregătirea elevilor pentru Activitate independentă:


receptarea noilor cunoştinţe Elevii completează fişele individual.
Solicit elevii să răspundă la
următoarele întrebări:
- Care este sfântul pe care îl iubiți?
- De ce iubiți acest sfânt?

3. Anunţarea titlului lecţiei şi prezentarea


obiectivelor propuse
Titlul lecţiei este Sfântul Nicolae prietenul
copiilor
Voi scrie pe tablă titlul lecţiei Precizez
obiectivele lecţiei

3
4. Transmiterea noilor cunoştinţe

-Voi citi de pe fișa de lucru 1 aspecte din


viața sfântului Nicolae

Activitate independentă
Profesorul cere elevilor să coloreze fişa de
lucru 2

Activitate directă:
Voi verifica răspunsurile date de elevi în
fişele de lucru împreună cu ei.

3. Pregătirea elevilor pentru


receptarea noilor cunoştinţe
Se reaminteşte elevilor că nașterea
Domnului a fost profețită
Elevii ascultă cu atenţie.
4. Anunţarea titlului lecţiei şi
prezentarea obiectivelor propuse
Voi scrie pe tablă titlul lecţiei Nașterea
Domnului Elevii notează în caiete titlul
lecţiei.
Precizez obiectivele lecţiei.
5. Transmiterea noilor cunoştinţe

Profesorul face în plenul clasei împreună


cu elevii analiza icoanei Nașterea
Domnului: cine e prezent? Ce rol are
fiecare din cei prezenți în icoană? unde
se petrece acțiunea?

4
Activitate directă:

5. Fixarea şi sistematizarea
cunoştinţelor
Elevii ascultă cu atenţie, apoi vor raspunde la
întrebările profesorului.
Virtutea creştină trebuie să fie făcută:
- de bună voie, nu silit, din obligaţie;
- cu ştiinţă, cunoscând că aceasta
voieşte şi aşteaptă Dumnezeu de la creştini;
- cu stăruinţă, cu tărie şi hotărâre în
îndeplinirea faptelor bune arătată prin fapte
bune şi nu numai prin vorbe;
Virtuţile se împart în două grupe: teologice şi
morale. Cele teologice sunt: credinţa,
nădejdea şi dragostea, cele morale sunt:
înţelepciunea, dreptatea, cumpătarea, bărbă-
ţia.Virtuţiile teologice sunt sădite în suflet de
însuşi Dumnezeu şi se îndreaptă tot spre
Dumnezeu. Virtuţiile morale sunt câştigate
prin puterile fireşti cu care suntem înzestraţi
şi călăuzesc viaţa creştinului faţă de sine şi
faţă de semenii săi.Virtutea este necesară
unui adevărat creştin pentru că ea îl face pe
creştin plăcut lui Dumnezeu, mulţumit în
viaţa pământescă şi fericit în viaţa viitoare.

Voi ruga elevii să răspundă la întrebările din


Anexa 2.
Timp de lucru 15'.

Activitate independentă
Elevii completează fişa de lucru.

5
Activitate independentă:

6. Asocierea, generalizarea şi aplicarea


Activitate directă:

Voi cere elevilor să coloreze fisa 3 cu faptele


bune ale sfântului .

7. Aprecierea activităţilor elevilor

Activitate directă:

Voi face aprecieri privitoare la activitatea


elevior. Voi nota elevii care au participat la
oră.
8. Activitate suplimentară

Voi cere elevilor să decupeze ghetuța lui


Moș Nicolae.

9. Încheierea activităţii
Rugăciune şi salutul.

Activitate directă:

6. Asocierea, generalizarea
şi aplicarea
Voi solicita să interpreteze colinda Astăzi s-
a născut Hristos!

7. Aprecierea activităţilor elevilor


Voi face aprecieri privitoare la activitatea
elevior. Voi nota elevii care au participat la
oră.

8. Încheierea activităţii
Rugăciune şi salutul.

6
7

S-ar putea să vă placă și