Sunteți pe pagina 1din 6

Grup Şcolar Tehnic Baia Mare

Profesor: Adrian Pop

PROIECT DIDACTIC

Clasa : a-XI-a A
Obiectul : Matematica-Analiză matematică
Subiectul lectiei : Regula lui l’Hospital
Tipul lectiei : Lecţie de formare de priceperi şi deprinderi de calcul.
Conpetenţe generale :
1. Identificarea unor date si relaţii matematice şi corelarea lor in funcţie de contextul
în care au fost definite.
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural sau contextual cuprinse în
enunţuri matematice.
3. Utilizarea algoritmilor pentru rezolvarea unor probleme practice.
4. Analiza si interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii problemă în
scopul găsirii de strategii pentru optimizarea soluţiilor.
Competenţe specifice :
1. Aplicarea unor algoritmi specifici calculului diferenţial în rezolvarea unor
probleme.
Strategia didactică: activ-participativă.
 Metode şi procedee didactice :conversaţia euristică, exerciţiul,
demonstraţia, munca independentă.
 Material didactic utilizat : manual clasa a-XI-a, fişe de lucru .
 Tipuri de actităţi: frontală si individuală.
 Procedee de evaluare: analiza răspunsurilor, observarea sistematică a
atenţiei, verificarea cantitativă şi calitativă a temei.
Scenariu didactic:
1.Moment organizatoric(2’ ): Verificarea prezenţei elevilor şi notarea absenţelor
(dacă sunt) în catalog;
Asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna desfăşurare a orei ;
2.Captarea atenţiei ( 2’) : Verificarea temei elevilor prin sondaj folosind dialogul
profesor-elev; elev-elev, prin confruntarea rezultatelor (în cazul in care apar diferenţe
rezultat, se rezolvă exerciţiile la tablă ).
3.Informarea elevilor asupra lecţiei (2’): În cadrul orei de azi vom învăţa regulile lui
l’Hospital şi le vom aplica în probleme. Se anunţă şi se scrie pe tablă titlul lecţiei:
Regulile lui l’Hospital

4.Verificarea cunostintelor anterioare ( 5’): Se propune elevilor o activitate


interactivă frontală. Profesorul pune intrebări elevilor, urmăreste completarea
răspunsurilor primite şi retinerea notiunilor fundamentale insusite anterior de catre
elevi si necesare în rezolvarea exerciţiilor.

1
5. Prezentarea de material nou (20’)
2.3. Regula lui l’Hospital

0
Teorema 1. (Regula lui l’Hospital pentru cazul )
0

Considerăm funcţiile reale f , g :  a, b  R şi un punct x 0   a, b . Presupunem că sunt


satisfăcute următoarele condiţii:
a) f şi g sunt derivabile pe  a, b \  x 0  şi continue în x 0 ;
b) f ( x0 )  0, g ( x 0 )  0 ;
c) g (x ) nu se anulează într-o vecinătate V a lui x 0 ;
f ( x)
d) există limita xlim   în R .
x 0 g ( x)
f ( x)
În aceste condiţii există xlim 
x 0 g ( x)

Demonstraţie
Aplicând teorema lui Cauchy funcţiilor f şi g  pentru orice x  [ a, b]  V există c  c x

f (c) f ( x)  f ( x0 ) conform lui b


f ( x)
situat între x 0 şi x astfel încât   . Dacă x  x0 atunci
g (c) g ( x)  g ( x0 ) g ( x)

c x  x0

f ( x)
Trecând la limită în egalitatea de mai sus şi ţinând cont că xlim   obţinem:
x 0 g ( x)

f ( x) f ( x)  f ( x 0 ) f (c) f ( x)
lim  lim  lim    lim .
x  x0 g ( x) x  x 0 g ( x)  g ( x ) c  x 0 g (c ) x  x 0 g ( x)
0

sin x  cos x
lim
Exemplul 1. Să se calculeze   .
x
4 x
4

2
  
Considerăm funcţiile f , g : 0,   R, f ( x)  sin x  cos x, g ( x)  x  . Pentru aceste funcţii
 2 4

   
f ( x)  cos x  sin x, g ( x)  1 şi f    g    0 . Aplicând regula lui l’Hospital obţinem:
4 4

lim
sin x  cos x l 'H
 lim
 sin x  cos x    lim cos x  sin x  2
     1 .
x
x x
  x
4
4
4
 x  
4

 4

Exemplul 2. Să se calculeze lim


1  m  x  n  1  n  x  m , unde m , n  N , n, m  2 .
x 0 x2

lim
 1  m  x  n  1  n  x  m 0 l 'H
 caz de nedeterminare  lim
 1  m  x   1  n  x  n m
 =
x 0 x2 0 x0
 x 2 
nm(1  mx) n 1  nm(1  nx) m 1 0
 lim  caz de nedeterminare
x 0 2x 0

l 'H
 lim
 nm(1  mx) n 1
 nm(1  nx) m 1   lim
nm 2 (n  1)(1  mx ) n 1  n 2 m( m  1)(1  nx ) m  2
x 0
 2x  x 0 2

nm( n  m)
 .
2


Teorema 2. (Regula lui l’Hospital pentru cazul  )
Fie f , g : (a, b)  R , două funcţii cu proprietăţile:
a) funcţiile f şi g sunt derivabile pe (a, b) ;
lim f ( x )  lim g ( x )  
b) xa
xa
xa
xa

c) g ( x )  0, g ( x)  0, x  ( a, b) ;
f ( x )
d) există lim R ;
x  a g ( x )
x a

3
f ( x)
atunci există limita lim
x a g ( x ) şi are loc egalitatea
xa

f ( x) f ( x )
lim  lim
xa g ( x) x  a g ( x ) .
xa xa

Demonstraţie
Considerăm x şi x 0 astfel încât a  x  x 0  b . Funcţiile f, g verifică condiţiile din teorema lui

f (c) f ( x )  f ( x0 )
Cauchy pe intervalul [ x, x 0 ] .  c  c( x)  ( x, x0 ) astfel încât  
g (c) g ( x )  g ( x0 )

f ( x) f (c) f ( x0 ) g ( x0 ) f (c)
   
g ( x) g (c) g ( x) g ( x) g (c)

Din condiţia d)    0,  1   1 ( )  0 astfel încât pentru orice x cu 0  x  a   1 ( ) are

f ( x)  f ( x )
loc inegalitatea  l  , unde l  lim
x  a g ( x ) .
g ( x) 3 xa

c x f (c ) 
Alegem x 0 astfel încât 0  x 0  a   1 ( )  0  c  a   1 ( ) şi
0
l  .
g (c) 3

lim g ( x )   1
Deoarece xa  lim  0    0,  2   2 ( )  0
xa xa
x a
g ( x)

f ( x0 )  f ( x0 ) 
astfel încât pentru orice x cu 0  x  a   2 ( ) au loc inegalităţile  , 
g ( x) 3 g ( x) 3l  

f ( x) f (c) f ( x0 ) g ( x0 ) f (c)
Din     
g ( x) g (c) g ( x) g ( x) g (c)

f ( x) f (c) f ( x0 ) g ( x 0 ) f (c)     
l  l    <     l     , pentru
g ( x) g (c) g ( x) g ( x ) g (c ) 3 3 3l    3 

0  x  a   ( ) cu  ( )  min  2 ( ), x 0  a  .

f ( x)
Prin urmare lim  l .
xa g ( x)
xa

4
Observaţia 1. a) Teorema de mai sus rămâne adevărată dacă condiţia b) o înlocuim cu
lim f ( x )  lim g ( x )  
xa xa
xa xa

xa
b) Teorema de mai sus rămâne adevărată pentru x  a sau şi le fel pentru x   , cu
xa
domeniile de definiţie ale funcţiilor f şi g corespunzătoare.

tgx
lim
Exemplul 3. Să se calculeze   
x

2 ln  x .
x
2
 2 

tgx 
lim 
x
     nedeterminare.

2 ln  x
x
2
 2 

   
Alegem funcţiile f , g :  0,   R, f ( x)  tgx, g ( x)  ln  x  care verifică condiţiile din
 2 2 
regula lui l’Hospital. Aplicând această regulă obţinem:
tgx l 'H
 lim
 tgx    lim
1   
 x   ( 1
lim 
x
    
x
   
 
x cos 2 x  2 
2 ln   x 2 2
x

 2  x

 ln  x  x

2 2   2  2

1
lim  
y  0 2 sin y cos y
y 0

Exemplul 4. Să se calculeze lim x   2arctgx  .


x 

  2arctgx 0 l 'H    2arctgx   


lim x   2arctgx     0 nedeterminare = lim
x  1

0
 lim
x  
x  1
x  
x

 2 x2
lim   2.
x  x 2  1  1

1

Exemplul 5. Să se calculeze lim
x 0
(e x
ln x ) .
x 0

5
1

lim (e x
ln x )  0   nedeterminare
x 0
x 0

1
ln x l 'H
x x 0
 lim  lim  lim   0.
x 0 1 x 0 1
1 x 0 1

x 0
e x x 0
e x
 x 0
e x
x2

6.Consolidarea cunostinţelor şi asigurarea feed-back-ului ( 16’): Fiecare elev va


primi câte o fişă de lucru .Pe parcursul rezolvării exerciţiilor, profesorul intervine cu
întrebări, adresate atât elevilor de la tablă cât şi celor din clasă,pentru a se clarifica
demersul rezolvării.
7.Tema pentru acasă (1’): Se vor propune spre rezolvare ca temă pentru acasă ,
exerciţiile rămase nerezolvate din fişă .
8.Aprecieri (2’) : Se notează elevii care s-au evidenţiat in timpul orei.

S-ar putea să vă placă și