Sunteți pe pagina 1din 6

Propunător : Bercovits Anamaria

PROIECT DIDACTIC
Data: 17.04.2013

Şcoala Gimnazială ”Alexandru Ioan Cuza” Tg. Mureş

Clasa: I

Aria curriculară: Limbă şi comunicare

Obiectul: Limba şi literatura română

Subiectul: ”Sunetul şi litera H”

Tipul lecţiei: mixtă

Obiective de referinţă:

 să citească în ritm propriu, corect un text cunoscut;


 să distingă cuvintele dintr-o propoziţie dată, silabele dintr-un cuvânt şi sunetele dintr-o silabă;
 să sesizeze sensul cuvintelor într-un enunţ dat;
 să integreze cuvinte noi în enunţuri.

Obiective operaţionale:

1
Elevii vor fi capabili să:

 identifice cuvintele care se scriu cu majusculă cu litera H


 despartă corect cuvântul Haiduc în silabe;
 alcătuiască propoziţii cu cuvintele care îl conţin pe „ H” din text;
 citească corect, în ritm propriu, noul text.

Metode şi procedee: metoda fonetică analitico-sintetică, învăţarea prin descoperire, explicaţia, povestirea, conversaţia, citirea selectivă.

Tipuri de strategii: mixte

Mijloace de învăţământ: alfabetar decupat, calculator, CD, planşă cu litera ”H”, auxiliar didactic ”Învăţăm să citim”.

Forme de organizare: frontală, individuală.

Resurse bibliografice:

 Mihăilescu, C., Piţilă, T., ( 2004 ), Abecedar pentreu clasa I, Editura Aramis, Bucureşti
 M. Peneş (.....) ”Învăţăm să citim”, Editura Aramis, Bucureşti (2002)
 Programa şcolară- clasa I şi a II-a.

DEMERSUL DIDACTIC

2
SECVENŢELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA ELEVULUI OBSERVAŢII EVALUARE
DIDACTICE PROFESORULUI
( METODE )

ORGANIZAREA CLASEI Pregăteşte materialele necesare


Elevii îşi pregătesc lucrurile
desfăşurării orei.
necesare desfăşurării orei.

Verifică tema atât din punct de vedere Adresează întrebări în cazul în


cantitativ, cât şi calitativ. care au avut nelămuriri privind tema
pentru acasă.
Le cere elevilor să identifice în text Indentifică cuvinte precum: „han”,
REACTUALIZAREA Conversaţia Frontală
CUNOŞTINŢELOR cuvinte care încep cu suntetul „ h” sau „hotel”, „harnici”, „Mihai”,
Explicaţia Individuală
care se află în interiorul acestora; cuvinte „Mihaela”, „arhitectul”.
care au două, respectiv 3 silabe din text şi
care conţin sunetul „h”.

Le prezintă elevilor o planşă din Urmăresc cu atenţie planşa.


Frontală
CAPTAREA ATENŢIEI
alfabetarul decupat cu litera „H”.

3
Pe baza planşei prezentate, anunţă Explicaţia
tema şi anume: „ Sunetul şi litera H mare”
ENUNŢAREA TEMEI ŞI A
OBIECTIVELOR şi obiectivele urmărite pe înţelesul
elevilor.

Îi antrenează pe elevi într-o scurtă


conversaţie pe marginea imaginii care Elevii răspund la întrebări: Conversaţia
însoţeşte textul din manual: „ În imagine observ un cal şi patru
„ Ce observaţi în imagine ? ” copiii”.
„ Ce face unul dintre copii? ” „Unul dintre copii înhamă calul”.
Arătându-le din nou planşa cu litera „H” Elevii găsesc următorul nume:
îi îndeamnă pe elevi să îi dea un nume „Haiduc”.
DIRIJAREA
calului care începe cu acestă literă. Despart cuvântul în silabe: Hai-duc.
ÎNVĂŢĂRII Metoda fonetică Frontală
Le cere elevilor să despartă în silabe
analitico-sintetică Individuală
cuvântul „Haiduc”. „ Prima silabă a cuvântului Haiduc
Îi întreabă: „Care este prima silabă a este Hai”.
cuvântului Haiduc?” „Primul sunet al primei silabe al
„ Care este primul sunet al primei silabe al cuvântului Haiduc este H”.
cuvântului Haiduc?” „ Orice nume se scrie cu literă mare”.
„ Cu ce literă se scrie orice nume?” „ Litera mare o mai putem numim
„ Cum mai putem numi litera mare?” majusculă”.

4
Identifică elementele grafice din Învăţarea prin
care este alcătuită litera „H”. descoperire

Urmăresc cu atenţie povestea. Povestirea


Le cere elevilor să urmărească cu
atenţie povestea literei „H”. Elevii găsesc următoarele cuvinte:
Frontală
DIRIJAREA După vizionare le cere elevilor să „ Hilda”, „ Horia”, „ Humuleşti”,
Individuală
ÎNVĂŢĂRII găsească cuvinte care se scriu cu litera „H „ Hunedoara”, „ Huşi”, „ Himalaya”
mare”. etc.
Le cere elevilor să citească textul din Citesc textul respectând semnele Conversaţia
manual: „ La Hotarele”. de punctuaţie. Explicaţia
Solicită elevii să recitească textul, Recitesc textul.
explicându-le şi cuvântul necunoscut: Alcătuiesc propoziţii utilizând
„înhăma”. Le cere elevilor să alcătuiască cuvântul „înhăma”: „ Horia îl înhamă
propoziţii utilizând acest termen. pe Haiduc.”
Le cere elevilor să selecteze din text Selectează următoarele cuvinte:
cuvintele scrise cu „H mare”. „Hilda”, „Horia”, „Hotarele”,
„Haralambie Herescu”, „Haiduc”.

Răspund la întrebări:
Adresează întrebări legate de

5
organizarea textului: titlu, alineate: „ Titlul textului este La Hotarele.”
„ Care este titlul textului?” „ Textul are două alineate.”
„Câte alineate are textul? ”.
Antrenează elevii în citirea selectivă a
textului: Citirea selectivă
”Citiţi enunţul în care ni se spune: „ Comuna Hotarele este mare.”
OBŢINEREA/EVALUARE
 Cum este comuna Hotarele. „ Sâmbătă se duc la horă.”
A PERFORMANŢEI
 Ce fac Hilda şi Horia sâmbătă. „ El îl înhamă pe Haiduc.”

 Ce face Haralambie Herescu.”

Se fac aprecieri verbale asupra întregi


EVALUAREA activităţi, a comportamentului elevilor şi a
ACTIVITĂŢII participării la lecţie. Conversaţia

S-ar putea să vă placă și