Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECTIE

DISCIPLINA: - FIZICĂ
CLASA: a- a VII-a
TEMA LECŢIEI:- Planul înclinat
OBIECTIVUL
FUNDAMENTAL: - însuşirea corectă a noţiunilor legate de mişcarea corpurilor pe
planul înclinat, în absenţa frecării şi extinderea observaţiilor în cazul mişcării cu frecare.
TIPUL LECŢIEI: - de transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe
OBIECTIVE
OPERAŢIONALE: - să definească planul înclinat şi să specifice avantajele folosirii
planului înclinat şi a celorlalte mecanisme simple;
- Să exprime înălţimea şi lungimea planului înclinat în funcţie de
unghiul planului înclinat;
- să descompună greutatea unui corp pe planul înclinat şi să deducă
formulele de calcul ale componentelor (tangenţială şi normală) ale
greutăţii;
- să deducă singuri, prin analogie cu mişcarea corpurilor pe planul
orizontal, relaţia dintre forţa paralelă cu planul înclinat cu care se
trage uniform în sus un corp pe plan şi componenta paralelă cu
planul a greutăţii;
RESURSELE ACTIVITĂŢII DIDACTICE:
1. Resurse materiale: - manual, creta, tabla, videoproiector
2. Resurse procedurale:
a) Metode de învăţământ: - conversaţia euristică, descoperirea deductivă şi prin
analogie, explicaţia, experimentul demonstrativ.
b) Forme de organizare a
activităţii: - frontală şi individuală.
INSTRUMENTE DE - observarea sistematică a elevilor, verificarea orală,
EVALUARE: tema pentru acasă.
DESFĂŞURAREA METODICĂ A LECŢIEI
EVENIMENTELE ACTIVITATEA DE ÎNVĂŢARE
DIDACTICE DURATA ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVULUI
1. Organizarea activităţii 2 minute - stabileşte ordinea şi disciplina; - elevii se pregătesc pentru lecţie.
- notează absenţele.
2. Verificarea şi - verifică modul în care a fost rezolvată tema
reactualizarea 10 minute pentru acasă;
cunoştinţelor anterioare - adresează elevilor întrebări referitoare la - Răspund întrebărilor:
tipurile de mecanisme simple folosite şi BC
rolul lor; sin  
AC
- cere elevilor să exprime funcţiile AB
trigonometrice sin, cos, tg într-un triunghi cos  
AC
dreptunghic;
BC sin 
tg  
- cere elevilor să descompună o forţă într-un AB cos 
sistem de axe perpendiculare; y
- consemnează în caietul personal observaţiile
cu privire la răspunsurile elevilor, observaţii Fy F
ce vor constitui parametri iniţiali în
evaluarea performanţelor înregistrate de
elevi la finele acestei lecţii. Fx x
Fx  F  cos  , respectiv : Fy  F  sin 
3. Stimularea interesului 5 minute - pregăteşte introducerea în noua lecţie ce - un elev măsoară cu dinamometrul forţele în cele
pentru noua lecţie, urmează a fi predată, cerând elevilor să două cazuri şi observă că în al doilea caz forţa
captarea atenţiei măsoare forţa necesară ridicării unui corp la este mai mică şi ajung la concluzia că pe planul
o anumită înălţime pe verticală şi să o înclinat putem ridica corpuri grele folosind forţe
compare cu forţa necesară ridicării aceluiaşi cu valori mici.
corp la aceeaşi înălţime pe o rampă,
specificând că rampa este un plan înclinat.
- anunţă subiectul lecţiei şi scrie titlul pe - scriu titlul lecţiei în caiete.
tablă.

4. Dirijarea indirectă a 15 minute - cere elevilor să definească planul înclinat; - definesc planul înclinat;
procesului de învăţare - desenează planul înclinat, introduce - scriu funcţiile trigonometrice:
denumirea de înălţime şi lungime a planului h AB
sin   , cos   , AB  l 2  h 2
înclinat şi cere elevilor să exprime funcţiile l l
trigonometrice, precum şi cealaltă catetă în
funcţie de h şi l.
- trasează cu ajutorul elevilor forţele care - efectuează desenul în caiete.
acţionează asupra unui corp aflat pe planul
înclinat şi descompune greutatea corpului - prin analogie cu forţa descompusă pe axe,
după două direcţii perpendiculare: paralelă, deduc:
respectiv perpendiculară pe planul înclinat; h
Gt  G  sin   G 
- denumeşte componentele greutăţii şi cere l
elevilor să exprime relaţiile de calcul în
l 2  h2
funcţie de elementele planului înclinat. Gn  G  cos   G 
- atrage atenţia elevilor asupra semnificaţiei l
forţelor aflate pe direcţia mişcării şi a celor - prin analogie cu mişcarea unui corp pe planul
aflate pe direcţie perpendiculară pe direcţia orizontal, elevii pun condiţia:
mişcării şi cere elevilor să exprime condiţia F = Gt  F = G sin = G h/l
mişcării uniforme a unui corp în sus pe - elevii observă că forţa activă F este invers
planul înclinat. proporţională cu lungimea planului înclinat şi
- subliniază faptul că elevii tocmai au dedus deci forţa activă este cu atât mai mică cu cât
legea planului înclinat fără frecare şi cere lungimea planului este mai mare.
elevilor să interpreteze această relaţie.
5. Evaluarea formativă 10 minute - pentru aplicarea noilor cunoştinţe dobândite - Un elev realizează experimentul folosind
în situaţii concrete, profesorul le propune tribometrul, corp, scripete şi mase marcate, prin
elevilor să verifice experimental analogie cu experimentul de determinare a
valabilitatea legii deduse într-o situaţie coeficientului de frecare pe plan orizontal;
reală. - Alt elev determină greutatea corpului care se
- Pentru asta, le cere elevilor să realizeze un mişcă pe plan cu dinamometrul, măsoară
experiment cu materialele existente, să lungimea şi înălţimea planului înclinat,
recunoască aceste materiale şi să formuleze determină masa corpului, care legat de primul
datele problemei, apoi să o rezolve şi să corp printr-un fir trecut peste un scripete fix,
interpreteze rezultatul. face ca acel corp să urce uniform pe plan.
- Cu datele problemei determinate prin măsurare,
elevii rezolvă problema şi interpretează
rezultatul: forţele de frecare sunt cele care se
opun deplasării corpului pe planul înclinat.
6. Reglarea procesului 5 minute - apreciază activitatea elevilor; - Elevii rezolvă sarcinile primite.
pe baza rezultatelor - cere elevilor cu rezultate mai bune să
evaluării determine coeficientul de frecare pentru
problema obţinută experimental, iar celor cu
rezultate mai slabe să exerseze
descompunerea greutăţii pe planul înclinat.
7. Asigurarea 3 minute - comunică tema pentru acasă. - notează tema pentru acasă: să realizeze desenul
transferului complet al unui corp aflat în mişcare pe planul
înclinat.

S-ar putea să vă placă și