Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

1. Date de identificare:

- Unitatea Școlară: -

- Disciplina: Religie creștin – ortodoxă

- Clasa: I

- Data: 04.06.2020

- Propunător: Bud Sergiu-Darius

2. Conținut:

- Unitatea de învățare: Domeniul II- Omul se roagă lui Dumnezeu pentru sine şi pentru alţii/ Rugăciunea și rugămintea

- Aria curriculară: Om și societate

- Tema: Rugăciunea domnească-Tatăl nostru

- Tipul lecției: lecție mixtă

3. Finalități educative:

- Obiective(competențe) generale: O.C.1. Cunoașterea și iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mântuirii și desăvârșirii omului

O.C.3. Cunoașterea învățăturilor Sfintei Scripturi, a tradițiilor religioase și a istoriei Bisericii

- Competențe specifice:

1.2 să prezinte structura Rugăciunii Domnești și s-o rostească;

3.2 să rostească conștient rugăciunile studiate.

1
- Obiective operaționale:

Elevii vor fi capabili:

O1 - să cunoască conținutul rugăciunii ”Tatăl nostru”;

O2 – să știe cine este autorul rugăciunii ”Tatăl nostru”;

O3 – să descrie împrejurările în care a fost rostită rugăciunea ”Tatăl nostru”;

O4 – să explice denumirea ”Rugăciunii Domnești”;

O5 – să enunțe cele șapte cereri și să explice rugăciunea ”Tatăl nostru”;

O6 – să conștientizeze importanța rugăciunii în viața zilnică.

4. Strategii didactice:

- Metode și procedee didactice: expunerea, explicația, conversația euristică, exercițiul (verbal/scris), problematizarea

- Mijloace didactice:

- Manualul Religie Cultul ortodox, pentru clasa aII-a, semestrul al II-lea, autori Gabriela Favu, Ana Nicolta Danciu, Ionelia Țițirigă, Daniela Lupiș, Editura Corint
Educațional;

Biblia,

Dex- pt. cuvântul-înțelept

-laptop

- videoproiecție-prezentare imagini- google-înțelepți sfinți părinți și viețile lor

- Forme de organizare: activitate frontală

2
5. Durata: 45 minute

6. Bibliografie: Programă clasele pregătitoare, I și a II-a, aprobată prin OM 3418/19.03.2013,

Biblia

Metodica predării religiei, autori Sebu Sebastian, Monica Opriș, Dorin Opriș, Editura Reîntregirea

7. Scenariul didactic

N Etapele O Timp Activitatea profesorului Metode Mijloac Forme de Evaluare


r. lecției b. (min. Activitatea elevului e organizar
cr op ) e
t. .
1 2 3 4 5 6 7 8 9

- Salut elevii.
1. Momentul 2' - Rostesc rugăciunea ”Tatăl nostru” cu elevii.
organizatoric O - Fac prezența elevilor la clasă și realizez managementul clasei pentru începerea activității didactice care Exercițiul Icoana Activitate Obs.
1 urmează să se desfășoare. de din sala frontală comporta-
rugăciune de clasă mentului
- Elevii răspund la salut, spun rugăciunea și se pregătesc pentru lecție. elevilor

Verificarea Profesorul numește câțiva elevi care să precizeze lecția predată anterior și ce temă au avut pentru acasă.
cunoștințelor 2' Profesorul verifică tema calitativ și cantitativ. Conversaț Activitate Evaluare
dobândite și ia frontală și orală,
2. verificarea - Elevii răspund la întrebările profesorului: ”Lecția: Tatăl nostru – Rugăciunea Domnească” și individual frontală și
temei spun ce temă au avut pentru acasă, pregătindu-se pentru verificarea temei. Observați ă individuală
a
Profesorul va spune elevilor doua ghicitori creștine, având ca scop descoperirea titlului lecției noi.
Prima ghicitoare:
”Telefonul creștinesc
Are numărul ceresc:
Om și Dumnezeu vorbesc.”
3. Captarea - Elevii răspund: ”Rugăciunea” Problemat Ghicitor
atenției 2' Sursă ghicitoare: http://mirelasova.over-blog.com/article-30190457.html i-zarea i Activitate Evaluare
A doua ghicitoare: creștine frontală orală

3
”Domnul ne-a-nvățat anume Exercițiul frontală
Cum să ne rugăm în lume.
Care rugă însemnată Explicația
Ne fu chiar de El lăsată?”
- Elevii răspund: ”Tatăl nostru sau Rugăciunea Domnească”
Sursă ghicitoare: http://www.activitaticopii.ro/forum/viewtopic.php?f=42&t=3736
Obs.
Anunțarea Notez titlul lecției pe tablă: ”Tatăl nostru – Rugăciunea Domnească”. comporta-
4. titlului și a 1' Anunț elevii că vor participa la o lecție de fixare și sistematizare a cunoștințelor însușite la lecția ”Tatăl Conversaț Tabla Activitate mentului
obiectivelor nostru – Rugăciunea Domnească” și precizez obiectivele propuse. ia frontală elevilor
lecției

Se trece la verificarea fontală a clasei și reactualizarea cunoștințelor lecției precedente ”Tatăl nostru”.
O 1. De ce spunem ”Rugăciunea Domnească”?
2 Îi spunem ”Rugăciune Domnească” deoarece folosim cuvintele Domnului nostru Iisus
O Hristos.
4
2. Câte tipuri de rugăciuni avem?
Trei: de slavă sau laudă lui Dumnezeu, de cerere și de mulțumire.
Conversaț
3. Ce fel de rugăciune este Rugăciunea ”Tatăl nostru”? ia
Rugăciune de cerere. Activitate Evaluare
frontală orală
4. Unde se afla Iisus Hristos când a rostit această rugăciune? frontală
Pe munte.
5. Reactualizar 25'
ea și O 5. Cu cine se afla Iisus Hristos?
consolidarea 3 Cu apostolii Săi. Explicația
cunoștințelor
6. De ce Iisus Hristos ne învață să începem rugăciunea spunând: Tatăl nostru, Care ești în ceruri?
Pentru că Dumnezeu este Tatăl nostru, al tuturor oamenilor. Mărturisim ”Care ești în
ceruri” deoarece noi în timpul rugăciunii ne înălțăm mintea și sufletul la Dumnezeu.

O
1
7. Care este prima cerere a rugăciunii ”Tatăl nostru”?
În timp ce pun această întrebare, încep să arăt elevilor planșele didactice ”Tatăl nostru” de la
Editura Sf. Mina.
Sfințească-se numele Tău.

4
8. Ce fac copiii din prima planșă?
În timp ce pun această întrebare, încep să arăt elevilor planșele didactice ”Tatăl nostru” de la Observați
Editura Sf. Mina. a
Anunț elevii că fiecare explicație a cererilor rugăciunii ”Tatăl nostru” o vom descoperi pe câte o
planșă.
Se închină, se roagă și fac fapte bune, slăvind astfel pe Dumnezeu.
O
1 9. Ce cerem lui Dumnezeu în prima cerere? Planșe
Noi cerem ca numele lui Dumnezeu să fie sfințit de oameni prin credință și fapte bune. didactic
O e
5
10. Care este a doua cerere? Activitate
Vie împărăția Ta. Descrierea frontală

11. Ce observăm în planșa a doua?


Oamenii se împărtășesc cu Trupul și Sângele Mântuitorului, sfințindu-se și Evaluare
îndumnezeindu-se, rămânând uniți cu Hristos. Astfel, ei simt bucuria Împărăției lui Dumnezeu. orală
frontală
12. Ce Îi cerem lui Dumnezeu în a doua cerere?
Să reverse peste noi, oamenii, binele ceresc: dragostea, pacea, dreptatea.

13. Care este cea de a treia cerere?


Facă-se voia Ta, precum în cer așa și pe pământ.
Explicația
14. Ce observăm referitor la această cerere în planșa a treia?
Dacă ne rugăm și muncim cu toate puterile noastre, Dumnezeu ne împlinește cererea.

15. Deci, ce cerem lui Dumnezeu în cererea a treia?


Deoarece Îi cerem lui Dumnezeu să ne ajute să împlinim voia Sa aici pe pământ așa
cum îngerii împlinesc voia Lui în cer.

16. Care este a patra cerere?


Pâinea noatră cea de toate zilele, dă-ne-o nouă astăzi.

17. Ce observăm în planșa nr. 4?


O familie care se roagă și mulțumesc lui Dumnezeu pentru hrana trupească.

5
Observați
18. Deci, ce Îi cerem lui Dumnezeu? a
Să ne ajute ca prin muncă să putem avea cele necesare trupului și sufletului, pentru viața
zilnică.

19. Care este cererea a cincea?


Și ne iartă nouă greșelile noastre, precum și noi iertăm greșiților noștri.

20. Ce observăm în planșa a cincea? Planșe Activitate


Că noi spovedindu-ne sincer, ni se iartă toate păcatele mărturisite. didactic frontală
e
21. Dar în planșa a șasea?
Doi băieți: unul care își cere iertare pentru că a stricat mașinuța prietenului, iar
celălalt, îl iartă. Descrierea
Evaluare
22. Ce înseamnă această cerere? orală
Că noi cerem lui Dumnezeu să ne ierte păcatele noatre, precum și noi iertă celor ce ne frontală
O greșesc și ne-au supărat.
1
23. Care este cererea a șasea?
Și nu ne duce pe noi în ispită.

O 24. Ce observăm în planșa a șaptea?


5 Doi băieți care încearcă să-și convingă prietenul să meargă la fotbal, nu la biserică la
slujbă.

25. Deci, ce Îi cerem lui Dumnezeu prin ”neducerea în ispită”?


Ca Dumnezeu să ne dea putere să biruim păcatele, ispitele. Explicația

26. Care este cererea a șaptea?


Ci ne izbăvește de cel rău.

27. Ce vedem în planșa nr. 8?


Un băiat rău care vrea să se bată, și un băiat care, ocrotit de Dumnezeu prin îngerul
păzitor, își vede liniștit și încrezător în Dumnezeu de drum. Observați

6
a
28. Ce Îi cerem lui Dumnezeu prin ”izbăvirea de cel rău”? Planșe
Îl rugăm pe Dumnezeu să ne scape de orice necaz. didactic
e Evaluare
29. Ce spunem la sfârșitul rugăciunii ”Tatăl nostru”? orală
Amin. Descrierea frontală
Activitate
O 30. Ce înseamnă ”Amin”? frontală
1 ”Așa să fie!”, deoarece ne arătăm încrederea în Dumnezeu în împlinirea cererilor
noastre.

- Din cele șapte cereri, câte sunt pentru suflet și câte sunt pentru trup?
- Șase cereri sunt pentru suflet și numai una este pentru trupul nostru.
Fac precizarea că avem o singură cerere către Dumnezeu pentru a ne da ”Pâinea noastră cea de toate
zilele”, din care se deduc trei semnificații importante, și anume:
● pâinea ca hrană pentru trup
● pâinea ca hrană sufletească Explicația
● pâinea Euharistică, de la Sfânta Împărtășanie, ceea ce înseamnă pâine spre viața veșnică.
Omul este alcătuit din suflet și trup. Ca să trăiască, omul trebuie să-și hrănească și sufletul, și trupul:
sufletul cu cuvântul lui Dumnezeu, iar trupul cu pâine.

O
5
Metoda
Sistematizarea cunoștințelor se va realiza prin: exloziei
⮚ metoda explozia stelară – se realizează pe tablă de către profesor, obținând răspunsurile de la stelare
elevi. Explicația
Elevii au și ei căte o fișă pentru această metodă în față pe care o vor completa o data cu
profesorul. Tabla Evaluare
6. Sistematizar (Anexa nr. 1) orală,
ea O 15' Activitate frontală și
cunoștințelor 1 Pe steaua centrală se notează tema centrală: ”Tatăl nostru – Rugăciunea Domnească” frontală și individuală
Elevii vor trebui să raspundă la întrebări și să noteze pe fișa lor: Fișă de individual
O - Ce ( este Tatăl nostru)? lucru ă
2 Rugăciune.
- Cine (a spus prima data rugăciunea Tatăl nostru)?
O Iisus Hristos.
2 - Unde (se afla Iisus Hristos când a spus această rugăciune)?

7
Pe munte cu apostolii Săi.
- De ce ( i-a învățat această rugăciune)?
O Pentru ca noi oamenii să știm cum să ne rugăm.
6 - Când (trebuie să ne rugăm)?
Oricând. Explicația

⮚ fișă de lucru ce cuprinde un test docimologic cu itemi închiși cu alegere multiplă (un enunț cu un
singur răspuns corect, la alegere). Activitate
(Anexa nr. 2) Audiție frontală și
În timp ce elevii rezolvă testul (3 minute), vor asculta rugaciunea ”Tatăl nostru” cântat de Corul cântarea individual
O Madrigal, sursă: http://sfantulapostolandrei.ro/index.php?id=24,36,0,0,1,0 religioa ă Evaluare
2 Voi verifica oral, cu elevii testul. Elevii se vor autoevalua pe fișă cu calificativele: să Tatăl frontală,
- patru răspunsuri corecte: FB nostru individuală,
O - trei sau două răspunsuri corecte: B pe orală și în
5 - un răspuns corect: S telefon scris pe
- niciun răspuns corect: I fișele de
- nu se admit două bife pentru un item, considerându-se răspuns greșit. lucru
Profesorul supraveghează corectitudinea răspunsurilor în conformitate cu ceea ce au bifat pe fișa
de lucru. Film
Problemat religios
⮚ vizionare film religios ”Popas Duhovnicesc - O problemă de dragoste” (3,5 minute), sursă: i-zarea videopr
http://www.youtube.com/watch?v=opH4TsBTvnY o- Activitate
( sau Anexa nr. 3, dacă citim pilda. Sursă: http://ortodox.md/articole/o-problema-de-iubire/) iector frontală

O Se va face Schița lecției. Tablă/


6 Elevii notează pe caiete Schița lecției. caiet

7. Obţinerea Se realizează în permanenţă, cu ajutorul conversaţiei din cadrul exerciţiilor de sistematizare a Obs.
performanţei 1' cunoştinţelor. Conversaț Activitate comporta-
şi a feed- Profesorul va face aprecierile generale şi individuale referitor la pregătirea elevilor pentru lecţie, cât și ia frontală mentului
back-ului implicarea lor activă la ora de curs. elevilor
Elevii ascultă aprecierile făcute de profesor.

Precizarea Elevii își vor nota tema: Exercițiul nr. 5 de la pagina 22 din Caietul elevului. Activitate Rezolvarea
8. temei pentru O 1' Tema: Enumeră momentele dintr-o zi obișnuită când se poate rosti rugăciunea ”Tatăl nostru”. Explicația Caietul frontală sarcinii
acasă 6 Elevii ascultă explicațiile la ceea ce vor avea de făcut ca temă și iși notează tema. elevului

Încheierea - Rostesc rugăciunea ”Toți cu inima curată” cu elevii, salut și ies din sala de clasă. Exercițiul Icoana Activitate Obs. comp.

8
9. activității 1' Elevii spun rugăciunea și răspund la salut. de din sala frontală elevilor
rugăciune de clasă

9
10

S-ar putea să vă placă și