Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Clasa a IV-a A
CSEI
Propunător: Moisin Maria
Disciplina: Matematică
Subiectul lecției: Aflarea termenului necunoscut
Tipul lecției: consolidare de cunoștințe;
Competențe specifice:
- efectuarea de adunări și scăderi, mental și în scris, în concentrul 0 – 1000, recurgând la numărare și/sau grupare ori de câte ori e necesar;
- rezolvarea de probleme prin observarea și generalizarea unor modele sau regularități din mediul apropiat;
- utilizarea unor denumiri și simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume, diferență, rest, descăzut, scăzător) în rezolvarea și/sau
compunerea de probleme;
Obiective operaționale:
Grupul 1
O1.1- sa se aseze corect in banci;
O 1 – să calculeze termenul necunoscut la adunare sau scădere folosind modelul invatat anterior;
O 2– să enunțe regulile de aflare a termenului necunoscut la adunare și scădere atunci când utilizează proba operației, pornind de la cazuri
concrete;
O 3 – să efectueze operații de adunare și scădere în concentrul 0 – 1000, recurgând la numărare sau grupare când este necesar;
O 4 – să aplice regulile de aflare a termenului necunoscut pentru rezolvarea unor probleme simple;
O 5 – să utilizeze limbajul matematic corespunzător temei: termeni, sumă, descăzut, scăzător, rest, diferență;
Grupul 2
O1 – sa utilizeze regulile si cunostiintele matematice pentru a rezolva exercitiile
Grupul 3
O1- sa aplice cunostintele pe care le are deja pentru a rezolva sarcinile
Grupul 4
O1- sa realizeze pana la capat colajul oferit

Strategii didactice:
- metode și procedee didactice: jocul didactic, conversația, exercițiul, explicația, demonstrația, munca independentă, rezolvare de probleme,
- mijloace de învățământ: fise de lucru, caiet.
- forme de organizare a activității: frontală, individuală.
Scenariul didactic
Etapele Obiective Conținuturi Strategii didactice Evaluare
lecției operaționale
Moment O 1.1 Se pregătesc materialele necesare pentru lecție. conversația
organizatoric Se asigură un climat educațional optim pentru derularea activității.
Actualizarea conversația
cunoștințelor- O 3 Va fi actualizată terminologia specifică: termen, sumă, descăzut, exercițiul evaluare orală
ancoră scăzător , se vor efectua exerciții de calcul mental. explicația
Voi folosi o povestioara tematica Craciunului si sarbatorilor care jocul didactic
urmeaza: activitate frontală
Dragilor, Mos Craciun mi-a lasat o lista de exercitii, pe care trebuie sa le
rezolvam impreuna pentru a-l ajuta, cat mai repede incat,mosul sa poata
sa isi termine treaba, si sa poata imparti cat mai repede cadourile. Va
spun chiar acum problemele pe care mosul le-a intampinat, si pe care voi
trebuie sa le rezolvati
-Ma gandesc la un numar, adaug 10 si obtin 17, la ce numar m-am
gandit?
-Din care numar scad 5 si obtin 20?
-Aflati suma dintre 17 si 2;
-Diferenta dintre 30 si 4?

Anunțarea Elevii vor fi informați că în lecția de astăzi se vor juca cu numerele și


subiectului și operațiile cu un termen necunoscut. Vor aplica tot ceea ce au învățat explicația
comunicarea anterior despre adunarea și scăderea numerelor de la 0 la 1000 pentru
obiectivelor aflarea termenului necunoscut.
lecției
Captarea O1 Acest moment al lecției se va realiza prin joc. conversația Observarea
atenției O2 Grupa 1: demonstrația comportamentului
Voi oferi fise cu exercitii cu un termen necunoscut, acestor fise le voi jocul didactic elevilor
adauga termenul necunoscut pe cartonase separate astfel incat ei sa
asocieze termenul necunoscut potrivit fiecarui exercitiu. (Anexa1);
Grupa 2:
Voi oferi fise cu exercitii de adunare si scadere cu numere cuprinse
intre 1-30.
Grupa 3:
Voi oferi fise de lucru cu cifrele 1-6, pentru recunoasterea si invatarea
cfrei.
Grupa 4:
Voi oferi o fisa cu desene spefice de iarna.

Fixarea și În continuare se va trece la aplicarea cunoștințelor și capacităților


consolidarea dobândite anterior de către elevi.
cunoștințelor Grupa 1
și Joc didactic „Spiridusii mosului”: jocul didactic
capacităților Scopul jocului: consolidarea algoritmului de aflare a termenului exercițiul
dobândite O3 necunoscut la adunare și scădere folosind proba operației; consolidarea
anterior O4 deprinderilor de calcul oral și scris; anexa 1
Sarcina didactică: completarea spațiilor lacunare cu numere potrivite;
Desfășurarea jocului: Profesorul le va arăta elevilor planșa și le va activitate frontală
spune că Mosul e trist deoarece, în timpul nopții, Mosul, a ieșit din activitate
camera sa si a vazut pe biroul sau o scrisoare, cand acesta a deschis-o a independentă
vazut un sir de exercitii cu un termen encunoscut. Acum Mosul are
nevoie de ajutorul vostru pentru întregirea exercițiilor de adunare și observarea
scădere din scrisoare, el stie foarte bine ca voi sunteti singurii care il pot comportamentului
ajuta in rezolvarea lor. elevului
Elevii vor primi fise cu scrisoarea mosului si vor ”reface” exercițiile autoevaluare
folosind proba operației. Activitatea individuala poate alterna cu cea exercițiul
frontala: jocul didactic
explicația
+ 138 = 459
conversația evaluarea temei
-189 = 563
suplimentare
-246 = 274

320- =164

+523=588
458 - = 79

248 – 155 + = 333


- sarcină suplimentară entru elevii cu ritm rapid de lucru, care

finalizează sarcina înaintea celorlalti : 99 + 96 – = 142


La finalul jocului profesorul arată că Mosul este fericit deoarece tema
Anexa3
lui este refăcută. (anexa2)
Se va rezolva următoarea problemă:
Mă gândesc la un număr. Dacă îl adun cu 346 obțin suma 754. La ce
număr m-am gândit?

Grupa 2:
Anexa4
Voi lucra individual cu elevul si vom rezolva exercitiile de pe fisa
O1.1
oferita anterior.
Grupa 3:
O1.2 Anexa5
Voi lucra individual cu elevul si vom rezolva si repeta exercitiile de pe
fisa data astfel incat sa pot realiza memorarea cifrelor cuprinse intre 1-6.
Grupa 4:
O1.3
Elevul va colora un desen tematic de Craciun, si apoi va realiza un colaj.

Asigurarea O1 Cuvântul magic munca independentă


feedback-ului O 3 Află numărul necunoscut şi apoi aşezaţi rezultatele în ordine anexa 2
O4 crescătoare:
425 + r= 480 a+159 = 601 d- 237=653 540 - b= 124 autoevaluare
- BRAD
425 + L = 480 O +159 = 601 B- 237=653 540 - G= 124
- GLOB
64+m=100 425 + s = 480 o +159 = 601 l - 237=653
540 - o= 124 - MOSUL
315-c=57 425 + i= 480 126-r=63 u+159 = 601 64+a=100
n- 237=653 540 - c= 124 - CRACIUN

Asigurarea Exercitii cu un
retenției și a temă pentru acasă termen necunoscut.
transferului
de cunoștințe
Încheierea Se vor face aprecieri referitoare la desfășurarea lecției. evaluare
lecției Vor fi evidențiați elevii care s-au remarcat prin participare activă și
aceia care au formulat răspunsuri valoroase.

Anexa1
426 - =128

+320= 540

686- =24

564- = 469

95
298

220

662

(Anexa 3)

Cuvintele magice:
Află numărul necunoscut şi apoi aşezaţi rezultatele în ordine crescătoare:
1. 425 + r= 480 a+159 = 601 d- 237=653 540 - b= 124

2. 425 + L = 480 O +159 = 601 B- 237=653 540 - G= 124

3. 64+m=100 425 + s = 480 o +159 = 601 l - 237=653

540 - o= 124

4. 315-c=57 425 + i= 480 126-r=63 u+159 = 601 64+a=100

n- 237=653 540 - c= 124

S-ar putea să vă placă și