- moment organizatoric;
r e
Creştine. Cruciadele.
- anunţarea obiectivelor;
O1 - definiţi noţiunile istorice: Dicţionar istoric
Cruciadă- expediţie militară creştină împotriva
statelor musulmane sau a ereticilor;
Realizarea
- moment organizatoric;
r e
- captarea atenţiei:
Ce mari puteri contemporane apar pe arena politică în
E
- moment organizatoric;
r e
Transilvaniei.
v
Unire la independenţă)
stat a României:
- anunţarea obiectivelor;
O1 - definiţi noţiunile istorice: Dicţionar istoric
Armistiţiu – încheerea păcii temporare, acord
ce prevede încetarea temporară a operaţiunilor
Realizarea
independenţei;
(Plevna 30 aug.1877, Vidin noiembr.1877, armistiţiul
ruso-turc ian.1877, Tr. de Pace de la San Stefano Discuţie dirijată
febr.1878, şi Berlin iul.1878)
- moment organizatoric;
r e
Chinez.
v
- anunţarea obiectivelor;
- definiţi noţiunile istorice:
O1 cultură – totalitatea realizărilor materiale şi Dicţionar istoric
spirituale;
hieroglife – scrierea vechilor egipteni;
Realizarea
- moment organizatoric;
r e
Comple
tarea
fişelor
*; Explicaţie
- notarea elevilor
PPROIECT DIDACTIC
Profesorul Burlea Inna
Disciplina Istorie Clasa a IX-a Data 14.XI.2018
Subiectul Pactul Ribbentrop-Molotov şi consecinţele lui pentru România.Lucrare aplicativă cu harta.
Tipul lecţiei de formare a priceperilor şi deprinderilor
Competenţe specifice:
Determinarea relaţiilor de cauzalitate şi schimbare în istorie.;
Subcompetenţe:
Identificarea legăturii cauză-efect cu referire la evenumentele istoriei contemporane.;
Obiective operaţionale:
La finele lecţiei elevii vor fi capabili:
O1-să definească noţiunile istorice: pact de neagresiune, protocol adiţional secret în baza dicţionarului
istoric;
O2-să descrie prevederile pactului studiind documentul istoric;
O3- să analizeze caricaturile in baza fişelor;
O4-să precizeze cauzele semnării pactului sovieto-german în baza fişei;
O5-să extragă din document consecinţele pactului consultînd documentul din fişe;
O6-să plaseze pe axa cronologică principalele evenimente din temă completînd friza timpului;
Resurse procedurale: definirea, explicaţia, analiza, demonstrarea, conversaţia euristică, observaţia
sistematică, metoda ciorchinelui,
Resurse materiale(tehnice): surse istorice, harta europei, axă cronologică, dicţionar istoric;
Forme de activitate: frontal, individual, pe grupe
Scenariul lecţiei
Ob Activitatea profesorului şi Resurse
lecţ. M.
- moment organizatoric;
r e
Conversaţie
euristică
- notarea subiectului: Pactul Ribbentrop-Molotov
sensului
m. multe state;
Protocol – înţelegere internaţională încheiată în Explicaţie
diferite domenii;
Pact de neagresiune – înţelegere între două
state sau grupuri politice pe bază de
reciprocitate , prin care semnatarii se angajează
să se abţină de la atacuri politice şi militare; Discuţie dirijată
Tratat
Act adiţional
Analiza
s e n s u l u i O2 - descriţi prevederile pactului sovieto-nazist studiind Demonstrarea doc.
doc. Pag.27; Document istoric
- moment organizatoric;
r e
antic; sistema
*numiţi principalele obiecte de studiu din ştiinţă în Conversaţie tică
o
- captarea atenţiei:
Ce obiecte culturale au rămas pînă-n zilele noastre
E
Orientului antic;
- definiţi noţiunile istorice:
O1 popor- grup de persoane ce locuiesc pe acelaşi Dicţionar istoric
teritoriu, vorbesc aceeaşi limbă, au aceleaşi
tradiţii şi obiceiuri; Explicaţie
Realizarea
Comple
tarea
fişelor
R e a l i z a r e a
Știința
Arta
Știința
Arta
PPROIECT DIDACTIC
Profesorul Burlea Inna
Disciplina Istorie Clasa a VI-a Data 18.XI.2015
Subiectul Cultura Europei de Vest şi Centrale în sec.XI-XV
Tipul lecţiei de formare a priceperilor şi deprinderilor
Competenţe specifice:
Determinarea relaţiilor de cauzalitate şi schimbare în istorie.
Subcompetenţe:
utilizarea termenilor istorici în comunicări cu referire la evenimentele desfăşurate în evul mediu.
Obiective operaţionale:
La finele lecţiei elevii vor fi capabili:
O1-să definească noţiunile istorice: cultură, tipar, în baza dicţionarului istoric;
O2-să descrie principalele realizări culturale din Europa în sec XI-XV;
O3- să numească urmările dezvoltării învăţămîntului şi literaturii consultînd subiectul lecţiei;
O4- să nomnalizeze cîteva tipuri de stiluri de construcţii realizate în artă consultînd manualul;
O5- să identifice invenţiile din ştiinţă completînd tabelul conceptual;
Resurse procedurale: definirea, explicaţia, analiza, demonstrarea, conversaţia euristică, observaţia
sistematică, tehnica 3-2-1, tabelul conceptual.
Resurse materiale(tehnice): surse istorice, harta europei, axă cronologică, dicţionar istoric;
Forme de activitate: frontal, individual
Scenariul lecţiei
Ob Activitatea profesorului şi Resurse
lecţ. M.
germani; sistema
*numiţi drepturile ce le acordă împăratul tică
o
Centrale în sec.XI-XV
- anunţarea obiectivelor;
O1 - definiţi noţiunile istorice: Dicţionar istoric
cultură – totalitatea realizărilor materiale şi Descrierea
spirituale;
Realizarea
dezvoltarea avîntul
oraşelor comercial şi industrial
O3 - explicaţi de ce anume tiparul revoluţionează Analiza
s e n s u l u i societatea medievală Explicarea doc.
Literatură
Artă
Realizări
Învăţămînt
Știință
Literatură
Artă
Realizări
Învăţămînt
Știință
Literatură
Artă
Reformele
Partidele politice
Politica externă
Concluzii
Reformele
Partidele politice
Politica externă
Concluzii
PPROIECT DIDACTIC
Profesorul: Burlea Inna
Disciplina: Istoria românilor și universală Clasa a VI-a Data 07.XII.2016
Subiectul lecției: Formarea statelor medievale românești. Lucrare aplicativă cu harta.
Tipul lecţiei: de formare a priceperilor şi deprinderilor
Timpul: 45 min.
Tema de cercetare la clasă:
Strategii de formare și evaluare a competenţelor la istorie.
Competenţe specifice:
Manifestarea atitudinii față de impactul evenimentelor istorice asupra societății;
Subcompetenţe:
Identificarea informațiilor oferite de hărțile cu referire la istoria evului mediu;
Obiective operaţionale:
La finele lecţiei elevii vor fi capabili:
O1-să definească noţiunile istorice specifice temei: voievodat, descălecat, vasalitate în baza
dicţionarului istoric;
O2- să explice semnificația evenimentelor completînd linia timpului;
O3- să identifice semnificația simbolurilor și rolul istoric al personalităților analizînd sursele
istorice;
O4- să demonstreze la hartă formațiunile statale și hotarele acestora utilizind harta istorică;
O5-să evidențieze schimbarile apărute în Țările Române prin metoda lotus;
O6-să enumere Marile Puteri ce aveau influență în Țările Române;
Resurse materiale(tehnice): linia timpului, dicţionar istoric, fișe de lucru, puzzl-ul, hartă,
tabel conceptual, surse istorice (imagini, portret);
Forme de activitate: frontal, individual, pe grupe
Scenariul lecţiei
Ob. Activitatea profesorului şi Resurse
lecţ. M.
moment organizatoric;
r e
O3
1 cm=10 ani
- captarea atenţiei: Puzzl-ul
* identificați simbolurile și personalitățile din plicurile Activitate pe grup
primite:
Gr.1 - stema Transilvaniei (Menumorut, Gelu)
Gr.2 - stema Țării Românești (Basarab I)
Gr.3 - stema Țării Modova (Dragoș Vodă și Bogdan I)
- notarea subiectului: Formarea statelor
sensului medievale românești.Lucrare aplicativă cu harta. Expunerea
- anunţarea obiectivelor (oral);
O3 *identificați semnificația simbolurilor și rolul istoric al Explicația
personalităților realizînd puzzl-ul din plicurile primite.
Gr.1 - stema Transilvaniei (Menumorut, Gelu)
Realizarea
Fişă de lucru
Discuție dirijată
- prezentarea rezultatelor obținute;
Observ
R e f l e c ţ i e
PPROIECT DIDACTIC
Profesorul: Burlea Inna
Disciplina: Istoria românilor și universală Clasa a IX-a Data 27.XI.2018
Subiectul lecției: Evaluare sumativă:”Relațiile internaționale în perioada inerbelică”
Tipul lecţiei: de evaluare
Timpul: 45 min.
Tema de cercetare la clasă:
Interpretarea și analiza critică a informațiilor în studierea istoriei.
Competenţe specifice:
Determinarea relațiilor de cauzalitate și schimbare în istorie;
Subcompetenţe:
Comentarea schimbărilor survenite pe parcursul istoriei contemporane cu ajutorul
surselor istorice;
Obiective operaţionale:
La finele lecţiei elevii vor fi capabili:
O1-să definească termenii istorici specifici unității de învățare, în baza surselor istorice;
O2- să explice semnificația evenimentelor, analizând caricatura și ziarul;
O3- să identifice semnificația simbolurilor și rolul istoric al personalităților analizând
sursele istorice;
O4- să determine cauzele și consecințele tratatelor, utilizând harta istorică;
O5-să formuleze argumente pro sau contra, prin metoda cronologică;
O6-să elaboreze un text coerent, studiind sursele istorice.
Resurse materiale(tehnice): test, dicţionar istoric, harta conceptuală, surse istorice (imagini,
portret, caricatură, colaj din ziar, simboluri);
Scenariul lecţiei
Ob. Activitatea profesorului şi Resurse
lecţ. M.
moment organizatoric;
E v o c a r e eeee
PPROIECT DIDACTIC
Profesorul: Burlea Inna
Disciplina: Istoria românilor și universală Clasa a VII-a Data 27.XI.2018
Subiectul lecției: Evaluare sumativă:”Ecoomie societate și politică în Țările Române”
Tipul lecţiei: de evaluare
Timpul: 45 min.
Tema de cercetare la clasă:
Interpretarea și analiza critică a informațiilor în studierea istoriei.
Competenţe specifice:
Manifestarea atitudinii față de impactul evenimentelor istorice asupra dezvoltării
societății;
Subcompetenţe:
Identificarea schimbărilor vizibile din istoria modernă și cauzele acestora;
Obiective operaţionale:
La finele lecţiei elevii vor fi capabili:
O1-să definească termenii istorici specifici unității de învățare, în baza surselor istorice;
O2- să dateze evenimentele, completând linia timpului;
O3- să formeze perechi logice, unind printr-o linie evenimentele istorice;
O4- să precizați care din afirmații sunt adevărate și care false;
O4- să indice la harta contur teritoriile anexate la Imperiul Rus, completând harta istorică;
O5-să stabilească relația cauză-efect, elaborând un text coerent.
Resurse materiale(tehnice): test, dicţionar istoric, harta conceptuală, surse istorice (imagini,
hartă);
Scenariul lecţiei
Ob. Activitatea profesorului şi Resurse
lecţ. M.