Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 11 aprilie 2017


CLASA: Pregătitoare C
ȘCOALA GIMNAZIALĂ NICOLAE BĂLCESCU PLOIEȘTI
PROF. ÎNV. PRIMAR : Alupei Ionela Adriana
ARIA CURRICULARĂ: Arte și tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Prieteni necuvântători
SUBIECTUL LECŢIEI: CĂȚELUȘUL AZOREL
TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi și deprinderi
FORMA DE REALIZARE: activitate integrata
DURATA: 50 minute (4' +10')

SCOPUL LECŢIEI:
Realizarea de creații estetice folosind materiale și tehnici de lucru elementare
COMPETENŢE SPECIFICE:
 Arte vizuale si abilitati practice
1.1 Sesizarea diferentei dintre informatia practica transmisa prin limbaj vizual si mesajul artistic;
2.1. Explorarea unor caracteristici/ proprietati ale materialelor in diverse contexte;
2.3 Realizarea de produse utile si / sau estetice combinand materiale usor de prelucrat si tehnici
accesibile;
2.4 Transformarea unui material prin tehnici variate;
2.6. Participarea la activitati integrate adaptate nivelului de varsta, in care se asociaza elemente de
exprimare vizuala, muzicala, verbala, kinestezica

COMPETENŢE INTEGRATE
 Dezvoltare personală:
2.1. Exprimarea emotiilor de baza in situatii variate
2.2. Utilizarea unor elemente de ascultare activa;
2.3 Explorarea abilitatilor de relationare cu ceilalti;
 Comunicare în limba română:
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile variate;
2.2 Transmiterea unor informatii printr-o suita de enunturi inlantuite logic;
2.3 Participarea cu interes la dialoguri, in diferite contexte de comunicare;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1 să descrie marerialele folosite;
O2 să însuşeasca tehnica de lucru;
O3 să asambleze corect si estetic parțile componente ale colajului;
O4 să aprecieze obiectiv lucrarea personală și pe cele ale colegilor.

METODE ŞI PROCEDEE:
conversaţia, expunerea, observaţia, explicaţia, turul galeriei, demonstraţia
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT
lucrări model pentru fiecare grupă, foarfece, ochișori mobili, pastă de lipit, șabloane,
fond muzical pe suport cd, laptop.

FORME DE ORGANIZARE:
individual, frontal, lucrul pe echipe

FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE:


-observaţia sistematică, evaluare orală, turul galeriei,expzițiea.
RESURSE:
 umane: 23 de elevi
 temporale: 50 minute
 bibliografice:
Programe şcolare pentru învãţãmântul primar
Abilităţi practice- Ghid metodologic privind proiectarea şi desfăşurarea activităţilor de
predare-învăţare-evaluare (cl.I-IV), Lucian Stan, Ileana Stan, Ed. Aramis, Bucureşti, 2003
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Nr. Evenimentele lecţiei Ob. Conţinuturi Strategii didactice Evaluare


crt. Op.
1. Moment organizatoric. Voi stabili ordinea si linistea. Conversaţia frontal
Voi verifica prezenta materialelor de lucru.
2. Captarea atenţiei Azorel este foarte bucuros că este noul vostru prieten și Evaluare
promite să ramână în clasa noastră pâna la finalul clasei Conversația frontală,
pregătitoare. orală

3. Se precizază că la activitatea de abilități practice și Conversația


Anunţarea temei şi a
abilități practice vor realiza un cațeluș pe care îl vor lua Frontal
obiectivelor
acasa și va fi animalul lor de companie până în momentul
în care vor avea unul adevărat.

4 Dirijarea învăţării
Se prezintă modelul și se intuiește materialul aflat pe Explicaţia
O1 bancuțe. Se va plia hartia, se vor decupa urechile și
limbuța, se vor lipi impreună cu ochișorii mobili, dupaă
care se desenează boticul cu carioci.

Explicarea și demonstrarea tehnicii de lucru:


 se pliază hartia ; Demenstrația Aprecieri verbale
O2  se decupează urechile și limbuța,
 se lipesc urechile, limbuța și ochișorii mobili;
 se desenează boticul.
Observația
Realizarea lucrărilor
O3  se fac exerciții de încălzire a mușchilor mâinii Observarea
sistematică
 se cere elevilor să înceapă lucrarea respăectând
indicațiile;
 în timp ce elevii lucrează, se dirijează activitatea și dau Observaţia
câteva indicații referitoare la tehnicile de lucru;
Explicația
 lucrările se vor realiza pe un fundalmuzical adecvat

Voi dirija analiza și aprecierea lucrărilor.


5 Evaluarea Voi reaminti elevilor care sunt criteriile e apreciere pentru Frontal
a abține efectele estetice dorite:
O4  corectitudinea decupării;
 asamblarea corectă; Expoziția
 ascpectul îngrijit al lucrării;
 originalitatea lucrării.
Turul Galeriei
Lucrările realizate vor fi expuse în fața clasei și se va face
turul galeriei alegând cele mai bine realizare.
Conversația Aprecieri asupra
6 Încheierea lecţiei Voi face aprecieri generale asupra modului de lucru și activității
participării la activitate în general.
ETAPELE REALIZĂRII LUCRĂRII

I II

III IV

S-ar putea să vă placă și