Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 16. 10. 2019


GRĂDINIŢA: Grădinița cu program normal Hilița
EDUCATOARE: Șubă Larisa
GRUPA: combinată „Albinuţele”
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI/SĂPTĂMÂNALĂ: „Toamnă harnică”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Educarea limbajului
TEMA ACTIVITĂŢII : „Mărul buclucaş” de V. Suteev
MIJLOC DE REALIZARE: Povestirea educatoarei

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


 Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
 Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare;

COMPORTAMENTE VIZATE:
 Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înţelegerii şi receptării lui;
 Demonstrează înţelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoţiilor, semnificaţiilor;
 Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozităţi, acţiuni, emoţii proprii;
 Respectă reguli de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare;
 Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului;

SCOPUL ACTIVITĂŢII
 Dezvoltarea capacităţilor de exprimare orală;
 Formarea deprinderii copiilor de a asculta o poveste în grup;
 Stimularea interesului pentru povesti şi cărţi;

OBIECTIVE
O1- Să asculte cu atenţie conţinutul poveştii;
O2- Să reţină numele personajelor întâlnite în poveste;
O3- Să interacţioneze cu personajul – surpriză al activităţii;
O4- Să formuleze răspunsuri cu privire la personajele din poveste;
O5- Să identifice personajele din povestea „ Mărul buclucaş”;
O6- Să aranjeze in ordine animalele aşa cum apar in poveste;
O7- Să reproducă onomatopeele animalelor- personaje din poveste pe baza experienţelor anterioare.

STRATEGII DIDACTICE

Metode şi procedee: conversaţia, povestirea, explicaţia, jocul, problematizarea, surpriza, demonstraţia,covorul


povestitor, conversaţia euristică, descoperirea , exerciţiul;
Resurse materiale: covorul povestitor, siluete reprezentând personajele din poveste, recompense, personaj- surpriză
„ ursuleţul de pluş”, jetoane, tabla magnetică, coşuleţ cu mere;
Forma de organizare: frontal, individual.

BIBLIOGRAFIE

 Curriculum pentru educaţie timpurie 2019;


 Glava, A., Pascal, M., Tătaru, L., L. -, Educaţie timpurie –, Ghid metodic pentru aplicarea curriculumului
preşcolar”, Ed. Paralela 45 Piteşti, 2009;
 Ezechil, L., Lăzărescu, P., M. -, Laborator preşcolar – ghid metodologic”, Ed. V&I, INTEGRAL Bucureşti
(2001).
 Breban, Silvia; Gongea, Elena; Ruiu, Georgeta; Fulga, Mihaela, Metode interactive de grup - Ghid metodic,
Editura Arves, Piteşti, 2002.

DEMERSUL DIDACTIC
STRATEGII
DIDACTICE EVALUARE/
Nr. ETAPELE METODE ŞI
Metode şi Mijloace de
Crt. ACTIVITĂŢII CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC INDICATORI
procedee învăţământ

Momentul - aerisirea sălii de clasa; Observarea


1. organizatoric - aranjarea scăunelelor în formă de semicerc; Mobilierul comportament
- pregatirea materialului didactic; grupei ului copiilor
- intrarea ordonata a copiilor în sala de
grupă.
În sala de grupă apare (sub forma de
surpriză) un ursuleţ de pluş.
Observarea
- Mor, mor, mor- zice ursuleţul. Surpriza Ursuleţul de
sistematică a
2. Captarea - Voi copii aţi spus: mor? Conversaţia pluş
comportamente
atenţiei După răspunsul dat de copii, educatoarea le
-lor copiilor
spune copiilor că vor asculta peripeţiile prin
care a trecut un măr şi ce rol a avut ursul in
această poveste.
3. Anunţarea Se precizează numele poveştii şi sarcinile ce Observ
temei şi a revin copiilor: de a asculta cu atenţie Conversaţia Ursuleţul de interesul
obiectivelor povestea ,,Mărul buclucaş, pentru a o povesti Surpriza pluş manifestat de
şi ei părinţilor acasă. copii

Expunerea textului
Se redă cât mai expresiv conţinutul
poveştii, ţinându- se cont de modularea vocii, Covorul
a ritmului vorbirii pe parcursul expunerii, pe Expunerea povestitor
pauzele logice, psihologice şi gramaticale, Observarea
accentuarea sau scăderea intensităţii vocii, Povestirea Siluete comportament
4. Prezentarea folosirea mimicii şi gesticii corespunzătoare, u-lui copiilor
noului conţinut etc....
şi dirijarea Pentru fiecare personaj voi avea siluete
învăţării pe care le voi aşeza în ordine pe covorul
povestitor.
Fixarea continutului
Aprecieri
Se va face prin prezentarea imaginilor din Problematiz pozitive asupra
poveste. area Planşe răspunsurilor
1. Cum se numeşte povestea?(Mărul copiilor
buclucaş); Conversaţia
2 .Ce a văzut iepuraşul? (un măr);
3. Pe cine a rugat să-l ajute?(pe cioară); Exerciţiul
4. Ce a făcut cioara?( a rupt mărul);
5. Unde a căzut mărul?(pe arici);
6. Ce a făcut ariciul? Dar iepurele?(au fugit);
7. Ce face cioara, ariciul şi iepurele?( încep
să se certe);
8. Cine reuşeşte să rezolve problema?(ursul);
9. Cum?(spunându- le să împartă mărul);
10. Cum este împărţit mărul?(ariciul îl
împarte în patru părţi egale);
11. Pentru cine sunt cele patru părţi?(iepure,
cioară, arici şi urs).

Joc – ”Jocul păcălelilor”( recunoaşterea Conversaţia


Asigurarea variantei adevărate). euristică Aprecierea
5. retenţiei şi a 1.Cioara face mor, mor mor şi ursul cra-cra- verbală asupra
transferului cra? Problematiz răspunsurilor
2.Ariciul are aripi şi cioara ţepi. area copiilor
3. Mărul este maro şi ursul roşu.
4. Iepurele zboară şi cioara ţopăie. Descoperire
a
Aprecieri
Copiii vor alege siluetele personajelor Conversaţia Siluete pozitive asupra
Obţinerea din poveste şi le aşează pe panou în ordinea acţiunilor
6. performanţei în care şi-au făcut apariţia pe parcursul Exerciţiul Tabla copiilor şi
poveştii. În timp ce arată şi spun numele magnetică asupra
personajului ales ceilalţi copii vor imita răspunsurilor
glasul specific fiecărui animal. corecte
Rezolvarea
corectă a
sarcinilor de
lucru
Aprecieri
Încheierea Împreună cu ursuleţul voi face aprecieri generale şi
7. activităţii generale asupra modului de participare la Conversaţia individuale
activitate. Ursuleţul de
Ursuleţul aduce un coş cu mere pe care le pluş Observarea
va tăia în patru părţi egale şi le va da copiilor Coş cu mere sistematică a
câte-o bucăţică. comportamente
-lor copiilor

S-ar putea să vă placă și