Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
• Tema proiectului………………………………………………………….….…………..pag 2
• Descrierea procesului tehnologic………………………………………..…….……..pag 2
• Planul de situatie al societatii comerciale …………………………………………..pag 3
• Planul de situatie al utilajelor ………………………………………………………….pag 3
• Dimensionarea instalatiei de iluminat…………………………………....................pag 4
• Calculul puterii cerute……………………………………………………………...……pag 6
• Determinarea curentilor de calcul pe circuite si coloane…………………….......pag 9
• Alegerea sectiunii conductoarelor si cablurilor……………………….…………. pag 10
• Alegerea tuburilor de protectie…………………………….………………………....pag 14
• Verificarea sectiunii conductoarelor alese:…………………………………………pag 15
-verificarea sectiunii conductoarelor la caderea de tensiune maxim admisibila…...…pag 15
-verificarea la regimul de pornire ……………………………………………………….…pag 17
• Alegerea echipamentelor electrice…………………………………………………...pag 22
• Dimensionarea prizei de legare la pamant…………………………………..……...pag 26
• Amplasarea echipamentelor pe schema monofilara……………………………...pag 29
• Amplasarea circuitelor de priza si iluminat………………………………………...pag 31
1
• TEMA PROIECTULUI-sa se proiecteze instalatia electrica interioara si exterioara
cu o putere instalata de peste 200 [kVA] care trebuie sa contina:
-alegerea amplasamentului si planului de situatie pentru o hala de productie cu o
putere instalata de peste 125 [kVA].Se va proiecta instalatia pentru:
1)Instalatia electrica de forta;
2)Instalatia electrica pentru iluminat;
3)Instalatia electrica pentru prize;
-dimensionarea postului de trasformare;
2
• PLANUL DE SITUATIE AL SOCIETATII COMERCIALE:
3
Legenda:
1)strunguri-2 motoare de 3 kW fiecare.(R1)
2)aparat de aer conditionat-1 motor de 3 kW.(R2)
3)uscatoare-4 motoare de 3 kW.(R3)
4)benzega mare-1 motor de 40 kW.(R4)
5)benzega mica-1 motor de 17 kW.(R5)
6)masina de retezat -1 motor de 15[kW].(R6)
7)masina de spintecat-1 motor de 13 kW.(R7)
8)abrict-1 motor de 15 kW.(R8)
9)presa la cald-2 motoare de 5 kW.(R9)
10)masina de slefuit-3 motoare de 5 kW.(R10)
11)masina de gaurit-1 motor de 2 kW.(R11)
12)benzile transportoare-6 motoare de 4[kW] fiecare.(R12)
13)masina cu comanda numerica-4 motoare de 5 kW.(R13)
14)masina de lacuit-1 motor de 5 kW.(R14)
în care L, l, sunt lungimea respectiv lăţimea încăperii, iar h este distanţa dintre corpul de
iluminat şi planul util. Indicele încăperii este definit ca raport între aria planului util şi ½ din
aria laterală a pereţilor care contribuie la iluminarea planului util, prin lumina reflectată.
Valorile factorului de utilizare se dau în literatura de specialitate sau în cataloagele firmelor
constructoare.
Utilizarea acestei metode presupune parcurgerea următoarelor etape:
1. În funcţie de datele de proiectare se aleg: felul iluminatului, tipul sursei, tipul corpului de
iluminat astfel încât să se asigure condiţiile de calitate ale instalaţiei de iluminat. Se stabilesc
înălţimea de suspendare şi celelalte dimensiuni geometrice ale incintei;
2. Se calculează indicele încăperii;
3. Se stabilesc coeficienţii de reflexie r p şi r t în funcţie de natura materialului, gradul de
finisare şi culoarea pereţilor şi tavanului;
4. Se alege factorul de utilizare în funcţie de tipul corpului de iluminat, indicele încăperii,rp şi rt
.Pentru valori intermediare ale indicelui încăperii se face interpolare liniară;
5. Se alege valoarea iluminării medii minime (normale) în incintă;
6. Se stabileşte valoarea coeficientului de depreciere k d= 1,3.. .1,8 ;
7. Se calculează fluxul total necesar pentru iluminarea corectă în planul util al încăperii
(incitei), cu relaţia:
4
E med A k d
il
u
;
8. Cunoscând tipul sursei de iluminat se alege puterea unitară a acesteia şi, în funcţie de
tipul sursei (incandescent, fluorescent) şi temperatura de culoare, se determină fluxul unei
lămpi (surse) F l. Se determină numărul de lămpi cu relaţia:
il
Nl ;
l
2-3 0.9
4-5 0.8
6-9 0.7
>10 0.6
Functionarea circuitului Coeficienti de simultaneitate(Cs)
Iluminat 1
Prize 0.2
6
Pa Cumax Pa1 Cs1 Pa2 Cs2 Pa3 Cs3 Pa4
Utilizare Receptoare [kVA] [kVA] [kVA] [kVA] [kVA]
Cladirea - strunguri:
A *Motor 1 3.6 0.8 2.8 5
*Motor 2 3.6 0.8 2.8
-3*circuite de 8 1 8 8
iluminat (T)
-1*circuite de 2.5 1 2.5
prize(T) 0.5 12.1
112.8
0.5
Cladirea -1*circuite de 0.7 1 0.7
C iluminat(M) 0.7
-1*circuite de 1.5 1 1.5 0.9
prize(M)
0.3
Cladirea -uscatoare:
E *Motor 1 3.6 0.9 3.2 9.6
*Motor 2 3.6 0.9 3.2
*Motor 3 3.6 0.8 2.8
*Motor 4 3.6 0.8 2.8 13
-3*circuite de 4.4 1 4.4 4.4
iluminat(M)
-1*circuite de 2.5 1 2.5 0.5
7
Cladirea F -benzega 48.7 0.9 43.8
mare 19.1 0.9
-benzega 17.6 0.9
mica 17.1 47.4
0.8
-masina de 15.6 0.8 15.8
retezat
-masina de 17.6 0.8 12.4
spintecat
-abrict 5.6 0.9 14
- presa la 5.6 0.9 0.7
cald: 5
*Motor 1 5 18.6
*Motor 2 5.6 0.8
-masina de 5.6 0.9
slefuit: 5.6 0.9 4.4 0.7
*Motor 1 2.5 0.9 5 0.7
*Motor 2 5
*Motor 3 2.2 124.
-masina de 0.7 2
gaurit 5.3 0.8
- benzile 5.3 0.8
transportoar 5.3 0.8 4.2 18.3
e: 5.3 0.8 4.2
*Motor 1 5.3 0.9 4.2
*Motor 2 5.3 0.9 4.2
*Motor 3 4.7
*Motor 4 4.7 0.8
*Motor 5
*Motor 6 5.6 0.8
-masina cu 5.6 0.9
comanda 5.6 0.9 4.4 1 19.5
numerica: 5.6 0.9 5
*Motor 1 5.6 0.9 5 0.2
*Motor 2 5
*Motor 3 28.4 1 5 28.4
*Motor 4
- masina de 7.5 1 28.4 1.5
lacuit
-9*circuite de 7.5
iluminat(T)
-4*circuite de
prize(M)
8
• DETERMINAREA CURENTIILOR DE CALCUL PE CIRCUITE SI COLOANE:
SCHEMA MONOFILARA:
9
Determinarea acestor curenti este necesara pentru ca pe baza acestora se va face
alegerea tuturor elementelor instalatiei. Determinarea acestor curenti se face diferit, in functie
de tipul circuituluisi/sau coloanei.In continuare se prezinta relatiile de calcul utilizate in acest
calcul al curentiilor:
-curentul de calcul pentru circuite monofazate se determina cu relatia:
Ic=Pi/Uf*cosφ [A];
unde:
Pi-puterea instalata a receptorului;
Uf-tensiunea de faza;Uf=230[V];
cosφ-factorul de putere al receptorului;
Ic-curent de calcul;
-curentul de calcul pentru circuite trifazate se determina cu relatia:
Ic=Pi/1.73*Ul*cosφ*η [A];
unde:
Pi-puterea instalata a receptorului;
Ul-tensiunea de linie;Ul=400[V];
cosφ-factorul de putere al receptorului
η-randamentul receptorului;
Ic-curent de calcul;
-calculul curentului pentru coloane:
n
Ic=Cs*∑Ici [A];
i=1
unde:
Cs-coeficient de simultaneitate;
Ici-curentul de calcul pentru circuite;
1
Determinarea curentilor de calcul,a sectiunii conductoarelor si cablurilor si a tipului de
conductoare,respectiv cabluri pe coloane:
1
Calculul curentului de calcul Ic intre TP6 si TS14:
n
Ic=Cs*∑Ici=0.8*(32.8+28.6+26.3+28.6)=93 [A];
i=1
Calculul curentului de calcul Ic intre TP6 si TS15:
n
Ic=Cs*∑Ici=0.7*(2*9.2+3*9.2+4.5)=35.3 [A];
i=1
Calculul curentului de calcul Ic intre TP6 si TS16:
n
Ic=Cs*∑Ici=0.7*(6*9.3)=39 [A];
i=1
Calculul curentului de calcul Ic intre TP6 si TS17:
n
Ic=Cs*∑Ici=0.8*(4*9.2+9.2)=36.8 [A];
Pentru coloane:
Coloane Ic [A] Sectiunea Tip tub Tip cablu,conductor
[mm2]
TP1 si TS1 10.4 2.5 YPEY 25 CYY-f 4*2.5
TP1 si TS2 10.8 2.5 YPEY 25 CYY-f 4*2.5
TP1 si TS3 4.5 2.5 YPEY 25 CYY-f 4*2.5
TP2 si TS4 5.8 2.5 YPEY 25 CYY-f 4*2.5
TP2 si TS5 15.3 2.5 YPEY 25 CYY-f 4*2.5
TP2 si TS6 4.5 2.5 YPEY 25 CYY-f 4*2.5
TP3 si TS7 3 2.5 YPEY 25 CYY-f 4*2.5
TP3 si TS8 7.8 2.5 YPEY 25 CYY-f 4*2.5
TP4 si TS9 14.5 2.5 YPEY 25 CYY-f 4*2.5
TP4 si TS10 7.8 2.5 YPEY 25 CYY-f 4*2.5
TP5 si TS11 18.5 2.5 YPEY 25 CYY-f 4*2.5
TP5 si TS12 17.2 2.5 YPEY 25 CYY-f 4*2.5
TP5 si TS13 4.5 2.5 YPEY 25 CYY-f 4*2.5
TP6 si TS14 93 35 YPEY 50 CYY-f 3*35+1*16
TP6 si TS15 35.3 6 YPEY 25 CYY-f 4*6
TP6 si TS16 39 10 YPEY 32 CYY-f 4*10
TP6 si TS17 36.8 6 YPEY 25 CYY-f 4*6
TP6 si TS18 30.2 6 YPEY 25 CYY-f 4*6
TP6 si TS19 31 6 YPEY 25 CYY-f 4*6
TG si TP1 23.1 4 YPEY 25 CYY-f 4*4
TG si TP2 23 4 YPEY 25 CYY-f 4*4
TG si TP3 9.7 2.5 YPEY 25 CYY-f 4*2.5
TG si TP4 20 2.5 YPEY 25 CYY-f 4*2.5
TG si TP5 36.1 6 YPEY 25 CYY-f 4*6
TG si TP6 241.7 120 YPEY 90 CYY-f 3*120+1*70
PT si TG 247.5 150 YPEY 90 CYY-f 3*150+1*70
YPEY: -Y―PVC;
-P―protejat;
-E―etansat;
-Y―PVC;
1
-pentru circuit trifazat:
Pentru circuite:
Cladirea A:
Circuitul R1:
Ip=K*In=2.2*2.5=5.5 [A];
Jp=Ip/Sf=5.5/2.5=2.2 [A/mm2];(verificat);
Circuit de iluminat(3*T):
Ip=P[W]/(Uf[V]*cosφ)=S[VA]/Uf[V]=2666.7/400=6.66 [A];
Jp=Ip/Sf=6.66/1.5=4.4 [A/mm2]; (verificat);
Circuit de prize(1*T):
Ip=P[W]/(Uf[V]*cosφ)=S[VA]/Uf[V]=2500/400=6.25 [A];
Jp=Ip/Sf=6.25/2.5=2.5 [A/mm2]; (verificat);
Cladirea B:
Circuitul R2:
Ip=K*In=2.2*2.5=5.5 [A];
Jp=Ip/Sf=5.5/2.5=2.2 [A/mm2];(verificat);
Circuit de iluminat(2*M):
Ip=P[W]/(Uf[V]*cosφ)=S[VA]/Uf[V]=1950/240=8.12 [A];
Jp=Ip/Sf=7.3/1.5=4.86 [A/mm2]; (verificat);
Circuit de prize(1*T):
Ip=P[W]/(Uf[V]*cosφ)=S[VA]/Uf[V]=2500/400=6.25 [A];
Jp=Ip/Sf=6.25/2.5=2.5 [A/mm2]; (verificat);
Cladirea C:
Circuit de iluminat(1*M):
Ip=P[W]/(Uf[V]*cosφ)=S[VA]/Uf[V]=700/240=2.91 [A];
Jp=Ip/Sf=2.91/1.5=1.94 [A/mm2]; (verificat);
Circuit de prize(1*M):
Ip=P[W]/(Uf[V]*cosφ)=S[VA]/Uf[V]=1500/240=6.25 [A];
Jp=Ip/Sf=6.25/2.5=2.5 [A/mm2]; (verificat);
Cladirea D:
1
Circuit de iluminat(3*M):
Ip=P[W]/(Uf[V]*cosφ)=S[VA]/Uf[V]=1466.7/240=6.11 [A];
Jp=Ip/Sf=6.11/1.5=4.07 [A/mm2]; (verificat);
Circuit de prize(1*M):
Ip=P[W]/(Uf[V]*cosφ)=S[VA]/Uf[V]=1500/240=6.25 [A];
Jp=Ip/Sf=6.25/2.5=2.5 [A/mm2]; (verificat);
Cladirea E:
Circuitul R3:
Ip=K*In=2.2*2.5=5.5 [A];
Jp=Ip/Sf=5.5/2.5=2.2 [A/mm2];(verificat);
Circuit de iluminat(3*M):
Ip=P[W]/(Uf[V]*cosφ)=S[VA]/Uf[V]=1466.7/240=6.11 [A];
Jp=Ip/Sf=6.11/1.5=4.07 [A/mm2]; (verificat);
Circuit de prize(1*T):
Ip=P[W]/(Uf[V]*cosφ)=S[VA]/Uf[V]=2500/400=6.25 [A];
Jp=Ip/Sf=6.25/2.5=2.5 [A/mm2]; (verificat);
Cladirea F:
Circuitul R4:
Ip=K*In=30.1*7=210.7 [A];
Jp=Ip/Sf=210.7/25=8.4 [A/mm2];(verificat);
Circuitul R5:
Ip=K*In=18.3*6.5=118.95 [A];
Jp=Ip/Sf=118.95/6=19.82 [A/mm2];(verificat);
Circuitul R6:
Ip=K*In=13.8*6=82.8 [A];
Jp=Ip/Sf=82.8/6=13.8 [A/mm2];(verificat);
Circuitul R7:
Ip=K*In=8.3*5.5=45.65 [A];
Jp=Ip/Sf=45.65/4=11.41 [A/mm2];(verificat);
Circuitul R8:
Ip=K*In=13.8*6=82.8 [A];
Jp=Ip/Sf=82.8/6=13.8 [A/mm2];(verificat);
Circuitul R9:
Ip=K*In=4.3*4.2=18.06 [A];
Jp=Ip/Sf=18.06/2.5=7.22 [A/mm2];(verificat);
Circuitul R10:
Ip=K*In=4.3*4.2=18.06 [A];
Jp=Ip/Sf=18.06/2.5=7.22 [A/mm2];(verificat);
Circuitul R11:
Ip=K*In=1.8*2=3.6 [A];
Jp=Ip/Sf=3.6/2.5=1.44 [A/mm2];(verificat);
Circuitul R12:
Ip=K*In=3.8*3.6=13.68 [A];
Jp=Ip/Sf=13.68/2.5=5.47 [A/mm2];(verificat);
Circuitul R13:
Ip=K*In=4.3*4.2=18.06 [A];
Jp=Ip/Sf=18.06/2.5=7.22 [A/mm2];(verificat);
Circuitul R14:
Ip=K*In=4.3*4.2=18.06 [A];
Jp=Ip/Sf=18.06/2.5=7.22 [A/mm2];(verificat);
Circuit de iluminat(9*T):
1
Ip=P[W]/(Uf[V]*cosφ)=S[VA]/Uf[V]=3155.6/400=7.88 [A];
Jp=Ip/Sf=7.88/1.5=5.25 [A/mm2]; (verificat);
Circuit de prize(4*M):
Ip=P[W]/(Uf[V]*cosφ)=S[VA]/Uf[V]=1875/240=7.81 [A];
Jp=Ip/Sf=7.81/2.5=3.12 [A/mm2]; (verificat);
Pentru coloane:
De la TP1 la TS1:
Ip col=Ipmax+∑In=2.2*2.5+2.2=7.7 [A];
Jp=Ip col/Sf=7.7/2.5=3.08 [A/mm2];(verificat);
De la TP1 la TS2:
Ip=P[W]/(Uf[V]*cosφ)=S[VA]/Uf[V]=8000/400=20 [A];
Jp=Ip/Sf=20/2.5=8 [A/mm2]; (verificat);
De la TP1 la TS3:
Ip=P[W]/(Uf[V]*cosφ)=S[VA]/Uf[V]=2500/400=6.25 [A];
Jp=Ip/Sf=6.5/2.5=2.5 [A/mm2]; (verificat);
De la TP2 la TS4:
Ip col=Ipmax+∑In=2.2*2.5=5.5 [A];
Jp=Ip col/Sf=5.5/2.5=2.2 [A/mm2];(verificat);
De la TP2 la TS5:
Ip=P[W]/(Uf[V]*cosφ)=S[VA]/Uf[V]=3900/240=16.25 [A];
Jp=Ip/Sf=16.25/2.5=6.5 [A/mm2]; (verificat);
De la TP2 la TS6:
Ip=P[W]/(Uf[V]*cosφ)=S[VA]/Uf[V]=2500/400=6.25 [A];
Jp=Ip/Sf=6.25/2.5=2.5 [A/mm2]; (verificat);
De la TP3 la TS7:
Ip=P[W]/(Uf[V]*cosφ)=S[VA]/Uf[V]=700/240=2.91 [A];
Jp=Ip/Sf=2.91/2.5=1.16 [A/mm2]; (verificat);
De la TP3 la TS8:
Ip=P[W]/(Uf[V]*cosφ)=S[VA]/Uf[V]=1500/240=6.25 [A];
Jp=Ip/Sf=6.25/2.5=2.5 [A/mm2]; (verificat);
De la TP4 la TS9:
Ip=P[W]/(Uf[V]*cosφ)=S[VA]/Uf[V]=4400/240=18.33 [A];
Jp=Ip/Sf=18.33/2.5=7.33 [A/mm2]; (verificat);
De la TP4 la TS10:
Ip=P[W]/(Uf[V]*cosφ)=S[VA]/Uf[V]=1500/240=6.25 [A];
Jp=Ip/Sf=6.25/2.5=2.5 [A/mm2]; (verificat);
De la TP5 la TS11:
Ip col=Ipmax+∑In=2.2*2.5+2.2+2.2+2.2=12.1 [A];
Jp=Ip col/Sf=12.1/2.5=4.84 [A/mm2];(verificat);
De la TP5 la TS12:
Ip=P[W]/(Uf[V]*cosφ)=S[VA]/Uf[V]=4400/240=18.33 [A];
Jp=Ip/Sf=18.33/2.5=7.33 [A/mm2]; (verificat);
De la TP5 la TS13:
Ip=P[W]/(Uf[V]*cosφ)=S[VA]/Uf[V]=2500/400=6.25 [A];
Jp=Ip/Sf=6.25/2.5=2.5 [A/mm2]; (verificat);
De la TP6 la TS14:
Ip col=Ipmax+∑In=18.3*6.5+2*13.8+8.3=154.85 [A];
Jp=Ip col/Sf=154.85/35=4.42 [A/mm2];(verificat);
De la TP6 la TS15:
Ip col=Ipmax+∑In=4.3*4.2+4*4.3+1.8=37.06 [A];
1
Jp=Ip col/Sf=37.06/6=6.17 [A/mm2];(verificat);
De la TP6 la TS16:
Ip col=Ipmax+∑In=3.8*3.6+5*3.8=32.68 [A];
Jp=Ip col/Sf=32.68/10=3.268 [A/mm2];(verificat);
De la TP6 la TS17:
Ip col=Ipmax+∑In=4.3*4.2+4.3+4.3+4.3+4.3=35.26[A];
Jp=Ip col/Sf=35.26/6=5.87 [A/mm2];(verificat);
De la TP6 la TS18:
Ip=P[W]/(Uf[V]*cosφ)=S[VA]/Uf[V]=28400/400=71 [A];
Jp=Ip/Sf=71/6=11.83 [A/mm2]; (verificat);
De la TP6 la TS19:
Ip=P[W]/(Uf[V]*cosφ)=S[VA]/Uf[V]=7500/240=31.25 [A];
Jp=Ip/Sf=31.25/6=5.20 [A/mm2]; (verificat);
De la TP6 la TG:
Ip col=Ipmax+∑In=30.1*7+18.3+13.8+8.3+13.8+2*4.3+3*4.3+1.8+6*3.8+4*4.3+
+4.3+71+31.25=434.75 [A];
Jp=Ip col/Sf=434.75/120=3.62 [A/mm2]; (nu se verifica);
2
Pierderea de tensiune admise U
Tipul instalaţiei Iluminat Alte utilizări
A. Instalaţie electrică alimentată direct,
printr-un branşament de joasa tensiune din 3 5
reţeaua publică
B. Instalaţie electrică alimentată dintr-un
8 10
post de transformare
Obs.1. Pierderea de tensiune mai mare decât cele din tabel pot fi admise pentru motoare în
timpul pornirii, conform datelor de catalog, în caz special.
Nu trebuie luate în considerare condiţiile temporare următoare: supratensiuni tranzitorii,
variaţii de tensiune în timpul unei funcţionări normale.
2
Căderea de tensiune între motor şi TP6:
l1=15 m;
Pp K Pn 7 40000 280000[W ]
100 Pp l1 100 280000 15
U a % 1.87 [%] ;
U 2 S 56 400 2 25
2
Releele termice -constau dintr-o lamelă bimetalica, fixată rigid la un capat pe care este
înfăşurată o rezistenţă electrică prin care trece curentul de comandă. Bimetalul se încălzeşte
datorită caldurii dezvortate în rezistenţa şi se încovoaie, întrucât cele două metale au
coeficienţi de dilatare termică diferiţi, acţionând prin intermediul unui mecanism asupra unor
contacte electrice auxuliare. Temperatura bimetalului depinde de valoarea anterioară ale
acestuia. Curentul de comandă poate fi acelaşi (la releele primare) sau proporţional (la
releele secundare) cu curentul din instalaţia protejată.
Pentru fiecare valoare a temperaturii bimetalului corespunde o săgeată bine
determinată a acestuia. Prin urmare deschiderea contactelor auxiliare se va face în
momentul în care temperatura în instalaţia protejată depaşeşte temperatura admisibilă.
Releele termice se grupează în blocuri tripolare şi se utilizează atât individual cât şi în
construcţia contactoarelor cu relee. Tipurile de relee fabricare în ţara noastră se alimentează
prin transformatoare de curent. Fiecare din grupele de relee se poate livra cu relee termice la
diferiţi curenţi nominali Ir.
Releele termice se aleg in functie de curentul nominal(I n) al receptorului(motore).
Curenţii nominali ai fuzibilelor sunt: 0,5; 2; 4; 6; 10; 16; 20; 25; 35; 50; 63; 80; 100;
125; 160; 200; 250; 315; 400; 630 A.
Siguranţele prezintă un efect limitator la curenţi mari de scurtcircuit, în sensul că datorită
timpului de topire al fuzibilului foarte scurt, curentul de scurtcircuit este întrerupt înainte ca el
să crească până la valoarea de vârf.
Siguranţele fuzibile se folosesc numai calibrate şi în execuţie închisă.Se interzice
folosirea sigurantelor fuzibile ca aparate de conectare şi deconectere.
2
Construcţia siguranţelor sunt cu filet (mignom sau normale) sau cu furci (tip MPR).
Soclurile siguranţelor se realizează cu borne de legătură în faţă (tip LF, LFi sau MPR) sau în
spate (tip LS).
Sigurantele fuzibile se aleg in functie de curentul de pornire(I p)al receptorului.
Alegerea unui intreruptor cu parghie se face în aşa fel încât curentul nominal al aparatului să
satisfacă condiţia: IN Ic.
2
Prizele de pământ sunt de protecţie sau de exploatare, naturale sau artificiale,
orizontale sau verticale, singulare, multiple sau complexe.
Prizele naturale reprezintă părti din construcţii sau instalaţii subterane bune
conducătoare de electricitate, aflate în contact permanent cu solul. Au o durată lungă de
funcţionare, prezintă rezistenţe de dispersie reduse, nu necesită verificări periodice ale
rezistentelor. Nu pot constitui prize de pământ naturale conductele şi instalaţiile de gaz, sau
conductele inflamabile. Normativele prevăd anumite distanţe minime de acestea. Prizele
artificiale sunt construite special pentru trecerea în pământ a curentului de defect sau de
exploatare, este interzisă folosirea şi în alte scopuri, se compun din electrozi din oţel masiv
aflaţi în contact cu pământul şi din conductoare de legătură între electrozi.
În cele mai multe cazuri o priză de pământ este constituită din mai multe prize
singulare formând o priză de pământ multiplă sau complexă. In calcule vom considera
urmatoarele:
Conditia: Rp<= 4 [];
Rp=Rpv*Rpo/(Rpv+Rpo), unde:
Rpv-este rezistenta prizei verticale [];
Rpo-este rezistenta prizei orizontale [] care va fi neglijata;
Rp=Rpv;
Rpv=rpv/n*u , unde:
n-numarul de electrozi identici legati in paralel;
u-coeficient de utilizare(dat in tabelul de mai jos);
2
6 0,65 0,78 0,82 0,6 0,7 0,8
10 0,6 0,75 0,8 0,55 0,66 0,75
20 0,5 0,7 0,75 0,5 0,61 0,7
40 - - - 0,4 0,55 0,65
60 - - - 0,38 0,52 0,62
2
• AMPLASAREA ECHIPAMENTELOR PE SCHEMA MONOFILARA:
2
3
• AMPLASAREA CIRCUITELOR DE PRIZA SI ILUMINAT:
3
3
Bibliografie
1. Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor electrice cu tensiuni până la 1000V c.a.
şi 1500 V c.c. NP-I7-2002
3. Ghid pentru instalaţii electrice cu tensiuni până la 1000 V c.a. şi 1500 V c.c. GP 052–2000
10. Lucian Ciobanu - Instalaţii electrice de joasă tensiune, Editura Matrix Rom Bucureşti 2004
11. Paul Dinculescu - Instalaţii electrice industriale de joasă tensiune, Editura Matrix Rom
Bucureşti 2004
12.Normativul I 7
Resurse web:
1. www.anre.ro
2. www.siear.ro
3. www.ro mcab.ro
4. www.schenider-e lectric.ro
5. www.energobit.ro
6. www. ipro eb.ro
7. www.elba.ro
8. www.proenerg.ro