Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: POP RALUCA


UNITATEA DE INVATAMANT: Școala Gimnazială Nr. 1 Letca
CLASA: a VI-a
DATA: 21.02.2020
DISCIPLINA: Matematică
SUBIECTUL LECŢIEI: Puterea unui număr întreg cu exponent număr natural
UNITATE DE ÎNVĂŢARE: Mulţimea numerelor întregi
TIPUL DE LECŢIE: Achiziţionare de noi cunoştinţe
DURATA: 50 min.
SCOPUL LECȚIEI: Ridicarea la putere a unui număr întreg cu exponent număr natural.

COMPETENŢE GENERALE:
 Prelucrarea datelor de tip cantitativ,calitativ,structural sau contextual cuprinse în enunțuri matematice;
 Utilizarea algoritmilor și a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei
situații concrete;
 Folosirea terminologiei specifice matematicii în contexte variate de aplicare;
 Exprimarea caracteristicelor matematice cantitative sau calitative ale unei situații concrete și a
algoritmilor de prelucrare a acestora;
 Analiza și interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situații problemă în scopul găsirii de
strategii pentru optimizarea soluțiilor.

1
COMPETENŢE SPECIFICE:

 Identificarea caracteristicilor numerelor întregi in contexte variate.


 Utilizarea operaţiilor cu numere întregi si a proprietăţilor acestora.
 Aplicarea regulilor de calcul în efectuarea operaţiilor cu numere întregi.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârșitul orei elevii ar trebui :
OC1 Să îşi îsuşească faptul că ridicarea la putere este o înmulțire repetată ;
OC2 Să efectueze ridicări la putere ;
OC3 Să scrie un numar întreg ca o putere ;
OC4 Să aplice în calcule regulile de calcul cu puteri:înmulțirea/ împarțirea a două puteri cu aceeași bază, puterea unei puteri, puterea unui
produs.
OC5 Să analizeze cazurile privind semnul rezultatului ridicării la putere a unui număr întreg cu exponent natural.
OC6 Să manifeste independenţă în gîndire şi acţiune în procesul rezolvării exemplelor.

Strategia didactică:
 Metode şi procedee: explicația, demonstrația, învățarea prin descoperire, activitate independentă;
 Forme de organizare: frontal, individual.
 Resursemateriale:cretă albă, fişã de lucru, caiete.

Bibliografie:
 Manual matematică pentru clasa a VI-a, Editura Art;
 Culegere pentru clasa a VI-a, Art Educaţional, 2017;
 Caiet de lucru pentru clasa a VI-a, consolidare și aprofundare, Art Educaţtional, 2017;
 www.didactic.ro;
 www.mateinfo.ro .
2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Nr. Obiective Evenimentele
crt. operaționale lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluarea
1. Moment Se asigură condiţiile optime pentru Elevul de serviciu anunţă elevii
organizatoric si desfăşurarea lecţiei; care sunt absenţi Evaluare
captarea Se notează absenţii; Pregătesc materialele necesare frontală
Se verifică tema pentru acasă; desfăşurării activităţii.
atentiei
Elevii se pregătesc pentru lecţie.
( 3’) Se verifică dacă există materialele
necesare desfãşurãrii lecţiei şi dacă toţ
ielevii au pe bancă cele necesare.
2. Anunţarea Se anunţă tema şi obiectivele lecţiei. Elevii notează în caiete titlul
temei şi a Se scrie titlul lecţiei pe tablă: lecţiei : Evaluare
obiectivelor Puterea unui număr îintreg cu exponent Puterea unui număr îintreg cu frontală
număr natural exponent număr natural
( 2’)
3. Dirijarea a · a · a ·… · a , a ϵ Z sin ϵ N Elevii scriu pe caiete noţiunile şi
a n=⏟ ,n≥2 Evaluare
învățării exemplele date de către profesor,
( 15’) n factori fiind atenţi la explicaţiile acestuia. individuală.
a=baza , n=exponent
Observaţie : a 0= 1 a 1 = a
Exemple : Răspund la intrebările profesorului
3
(−2) =(−2) · ( - 2 ) · ( - 2) = - 8 dacă sunt solicitaţi
2
(−3) = ( - 3) · ( - 3) = + 9
(+3)3 = ( + 3) · ( + 3) · ( + 3) = + 27
(−1)5=(-1)·(-1)·(-1)·(-1)·(-1) =-1 (+5)2
= ( + 5) · ( + 5) = + 25
(−6)1 = - 6
(+5)0 = 1

Din exemplele date, se deduc regulile:


- Daca baza este un numar pozitiv,
rezultatul ridicarii la putere va fi un
numar pozitiv (indiferent daca
exponentul este par sau impar).
- Daca baza este un numar negativ,
rezultatul ridicarii laputere va fi :
- pozitiv, daca exponentul este numar par
- negativ, daca exponentul este numar
impar

Reguli de calcul cu puteri :

1)Înmulţirea puterilor cu aceeaşi bază


am ∙ an = am+n , aZ, m,nN;

2)Împărţirea puterilor cu aceeaşi bază


am : an = am – n, aZ, m,nN, mn;

3) Puterea unei puteri


(am)n = am·n , aZ, m,nN;

4) Puterea unui produs


(a ∙ b)n = an ∙ bn ,a,bZ, nN;
5) Puterea unui cat
(a : b)n = an : bn , a,bZ, b0, nN

Exemple: ......

4. Asigurarea Profesorul propune elevilor rezolvarea Elevii efectuează calculele pe


feed-back-ului unor exerciţii: Fişa de lucru caietele de clasă şi ies la tablă cand Evaluare
învăţării sunt solicitaţi.
Se solicită câte un elev la tabla pentru a individuală.
( 25’)
prezenta soluţia obţinută şi se discută Elevii participă activ la discutarea Evaluare
frontal rezolvarea exerciţiilor din fişă. exerciţiilor prezentate la tablă, frontală
notând eventualele observaţii sau
idei.

5. Evaluarea La sfârşit au loc concluziile şi aprecierile Elevii îşi exprimă părerea în


( 3’) profesorului. legătură cu activitatea susţinută.

6. Tema pentru Exerciţiile rămase din fişă rămân temă. Elevii notează tema.
acasă Indicaţii la temă.
( 2’)
FISA DE LUCRU

1) Scrieti prescurtat folosind puteri :

a) ( - 5) · ( - 5) =
b) ( + 3) · ( + 3) · ( + 3) · ( + 3) =
c) ( - 2) · ( - 2) · ( - 2) · ( - 2) · ( - 2) · ( - 2) =
d) ( + 1) · ( + 1) · ( + 1) =
e) ( - 7) =

2) Indicati baza şi exponentul fiecăreia dintre urmatoarele puteri :

a) (−2)4 e) (−1)10
b) (+7)2 f) (+22)1
c) (−10)8 g) (−8)0
d) (+5)3 h) (+ 4)7

3) Calculaţi :

a) (−2)2 ¿ e ¿(−3)¿4 = i) (−5)3=


b) (−2)3 ¿ f ¿(−7)¿2= j) (+2)3=
c) (+15)1 = g) (+10)5 = k) (−2018)0=
d) (+3)4 = h) (−1)4 = l) (−1)2019=

4) Folosind regulile de calcul, scrieţi ca o singura putere :

a) (−2)2 · (−2)5= g) (+5)5 · (−2)5 =


b) (+ 4)6 · (+ 4)4 = h) (+30)4 : (+10)4 =
c) (+5)15 : (+5)13 = i) [(−5)¿¿ 3]2 ¿ =
d) (−25)3 : (−25)2 = j) [(+2)¿¿ 5]4 ¿ =
e) (−5)2 · (−4)2 = k) [(−1)¿¿ 7]10 ¿ =
f) (−15)3 : (+3)3 = l)[(+3)¿¿ 9]3 ¿ =

S-ar putea să vă placă și