Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

1. Date de identificare:
Instituţie de învățământ: Școala Profesională Gropnița, Județul Iași
Mediu: rural
Disciplina şcolară: Biologie, clasa a VI-a
Nr. de ore: 2 ore / săptămână
Unitatea de înnvăţare: Unitatea 1: Organismul- un tot unitar
Titlul lecţiei: Celula vegetală (pe parcusul a 2 ore)
Tipul de lecţie: predare - învăţare
Locul de desfăşurare: sala de clasă / laborator de biologie
Profesor de biologie: Adelin Stanciu

2. Competențe:
Programa școlară pentru clasa a VI-a, conform anexei 2 la ordinul Ministerului Educației
Naționale nr. 3393 / 28.02.2017, București;

a. Competențe generale:
1 Explorarea sistemelor biologice, a proceselor și a fenomenelor cu instrumente și
metode științifice;
2 Realizarea unor situații-problemă din lumea vie, pe baza gândirii logice și a
creativității.

b. Competențe specifice :
1.1. Selectarea unor texte, filme, tabele, desene, scheme, grafice, diagrame ca surse pentru
extragerea unor informații referitoare la unele procese, fenomene și sisteme biologice.
1.2. Realizarea independentă a unor activități de investigare pe baza unor fișe de lucru date.
3.1. Interpretarea diverselor modele ale unor sisteme biologice.

c. Competențe derivate:
1. Analizarea elementelor constitutive ale unei celule vegetale din diferite resurse.
2. Precizarea rolului diferitelor organite celulare.
3. Identificarea diferențelor între celula vegetală și cea animală.
4. Evidențierea clorofilei/cloroplastelor, ca elemente exclusive plantelor.

2. Resurse educaționale:

Forme de organizare : frontală, individuală.


Metode și procedee: conversația euristică; explicația; problematizarea, observația, demonstrația,
modelare prin desen/ schemă.
Materiale: catalog, manuale, tablă, cretă, caiete, stilouri/pixuri, fișe de lucru, lupă, frunză, foaie
alba, portocală, trusă de biologie, microscop și preparate microscopice*, planșe didactice,
calculator (soft Microsoft PowerPoint instalat);
3. Bibliografie:

1. Programa școlară pentru clasa a VI-a, conform anexei 2 la ordinul Ministerului


Educației Naționale nr. 3393 / 28.02.2017, București;
2. Olteanu S., Tanur I., Biologie-clasa a VI-a, Editura Didactică și Pedagogică, 2018,
București;
3. Crocnan E., Biologie –clasa a VI-a, Editura Didactică și Pedagogică, 2018, București;
4. Lazăr, V., Căprărin D., Metode didactice utilizate în predarea biologiei, Editura Arves, 2008,
Craiova, ;
5. Ianovici N., Frenț A. O., Metode didactice în predare, învățare și evaluare la biologie,
Editura Mirton, 2009, Timișoara.
4. SCENARIU DIDACTIC

Etapele lecției/ C.D. Activitatea profesorului Activitatea Strategii didactice Timp Evaluare
Evenimentele O. elevilor Mijloace
Metode de Forme de
instruirii/ didactice învățare organizare
Subtip
Moment - - Pregateste materialul didactic ; Conversație Catalog Frontală, 2 min orală
organizatoric - Notează în catalog elevii absenţi Informează euristică Pixuri
profesorul cu
şi verifică dacă sunt condiţii optime privire la absenți;
pentru desfăşurarea lecţiei.

Verificarea C.S. Evaluarea aleatorie a unui elev Răspunsuri Conversație Catalog selectivă 10 min orală
cunoștințelor lect.1 (conform schemei de evaluare specifice la didactică
anterioare întrebări. Pixuri
1.1. proprie) din lecția anterioară.
1.2. (Organismul unei plante
3.1. superioare).
3.2.
Prezentarea materialului stimul : -Urmăresc Conversația Lupa Frontală 4 min orală
celule de portocale si lupe. materialele şi didactică Portocala/
Captarea Elevii sunt rugati sa-si exprime Lamaie/ sau
atenției parerea despre cele prezentate de apreciaza ca acele alt citric.
- profesor. camarute pline cu observația
-Urmăresc materialele şi apreciaza suc sunt celulele
ca acele camarute pline cu suc sunt
celulele din care sunt alcatuite din care sunt
portocalele. alcatuite
portocalele.
Anunțarea Solicită elevilor să noteze în caiete Notează în caiete Conversația Caiete frontala 2 min orala
noii lecții titlul noii lecții: titlul lecției. didactică Pixuri
- CELULA VEGETALĂ.
Tabla
Prezintă obiectivele pe care elevii Ascultă indicațiile creta
trebuie să le cunoască la terminarea profesorului.
lecţiei.
Precizează că celula reprezintă Conversație Tablă Frontală 3 min orala
unitatea de bază a tuturor Ascultă indicațiile didactică Cretă
CD 2 organismelor vii. profesorului
Solicită elevilor să-și aducă aminte Răspund la Manual
din clasa a V-a diferența între întrebări. școlar
celule procariote și celule eucariote.

Întreabă elevii care sunt elementele


CD 1 generale care alcătuiesc o celulă  Răspund la
eucariotă : membrană, citoplasmă întrebare (Celula
și nucleu. eucariotă cuprinde
CD 2 Realizează la tablă o schemă, în membrana,
Convesația Tablă Frontala 10 min Orala
dreptul fiecărei noțiuni profesorul citoplasma și didactică Cretă
solicitând elevilor să noteze în nucleu).
caiete rolul și câteva caracteristici.
Membrana plasmatică: protejează
Explicația Pixuri
conținutul celulei. Caiete
În citoplasmă se găsesc pe lângă Ascultă indicațiile
Desfășurarea apă și substanțe organice, o serie de profesorului și
propriu-zisă ORGANITE CELULARE: notează în caiete Demonstrația Manual
școlar
- vacuole, elemente permanenente informațiile
Dirijarea învățării la plante, vezicule pline cu lichid precizate.
CD 3 numit suc vacuolar; Modelare PC+PPT
- cloroplaste care conțin pigmentul prin desen
asimilator clorofilă.- elemente cu
rol în fotosinteză.
- mitocondrii. (”uzine energetice”).
-ribozomi (cu rol în sinteza de
proteine).
Nucleu: corpuscul de regulă sferic ,
central cu rol în coordonarea
funcțiilor întregii celule și în
diviziune (transmiterea caracterelor
următoarei generații).
Majoritatea celulelor vegetale sunt
acoperite la exterior de un perete
celular pentru delimitare şi formă.
Acesta este celulozic și este situate
deasupra membranei. Prezența
peretului celular este o diferență
CD 3 majoră între celula vegetală și cea
animală. Vă rog rețineți acest
aspect. Va urma o lecție în care
Desfășurarea vom compara structura vegetală cu
propriu-zisă cea animal.
Pentru evidențierea Observația Tablă frontală 13 min orală
Dirijarea învățării clorofilei, profesorului strivește o Răspund la Cretă
întrebare.(clorofila
CD 4 frunză verde de o foaie alba. este pigmentul Pixuri
Ce observați? verde) Problema- Caiete
Realizează la tablă un -tizare
Manual
desen al celulei vegetală , în dreptul Ascultă indicațiile Conversația școlar
CD 1 fiecărei structuri trecând și numele profesorului și didactică
acesteia. Solicită elevilor să notează în caiete PC+PPT
compare cu schema/ desenul din informațiile
precizate. Explicația Frunză
manual. Desenează celula Foaie albă
vegetală. Demonstrația
Modelarea
prin schema/
grafic.
Împarte fiecărui elev câte o fișă de Găsesc printre cele Pixuri individuală 4 min scrisă
lucru, prin care trebuie să analizeze 18 elemente, Observație
Fixarea și peretele cellular, Fișe de
asigurarea structura celulei vegetale. Doar că citoplasma, Conversație lucru
transferului CD 1 imaginea prezentată este una mai mitocondriile, didactică
noilor cunoștințe complexă,având 18 elemente cloroplastele,
nucleul, vacuola și
constitutive. precizează numărul
corespunzător.
Evaluarea - Evaluează elevii activi în cadrul - Conversația Catalog - 2 min Orală/
performantei orei, acordând puncte suplimentare didactică/ pixuri scrisă
celor care au răspuns la întrebările
elevilor mai dificile.
si asigurarea Apreciază toate răspunsurile oferite
feed-back-ului în cadrul lecției.
Schema logică a lecției / Schema tablei:

Celula reprezintă unitatea morfo structurală de bază a organismelor vii.


Forma celulelor este diferită, de regulă sferice, iar dimensiunile sunt de regulă mici (macroscopice observate la citrice).
O celulă vegetală este formată din perete celular, membrană, citoplasmă și nucleu individualizat (se numesc eucariote).
Celulele se diferențiază și se conglomerează pentru a participa în cadrul aceleeași structuri/funcții. Meristemele sunt celulele din care
urmează să se diferențieze diferite tipuri de celule (localizate în embrion) sau pentru regenerare.
Membrana plasmatică:
• protejează conținutul celulei
• este permeabilă pentru apă și gaze
• este rezistentă
Citoplasma:
• se reprezintă ca o masă vâscoasă
• conține apă, proteine, lipide, glucide, vitamine (substante organice).
În citoplasmă se găsesc:
- vacuole, elemente permanenente la plante, vezicule pline cu lichid numit suc vacuolar;
- cloroplaste care conțin pigmentul asimilator clorofilă;Elemente cu rol în fotosinteză.
- mitocondrii. (elemente producătoare de energie –”uzine energetice”).
-ribozomi (granulele lui Palade, cu rol în sinteza de proteine-elemente structurale).
Nucleu: corpuscul de regulă sferic , central cu rol în coordonarea funcțiilor întregii celule
și în diviziune (transmiterea caracterelor următoarei generații).
Majoritatea celulelor vegetale sunt acoperite la exterior de un perete celular pentru
delimitare şi formă.Acesta este celulozic și este situate deasupra membranei. Există şi celule fără
perete celular, cum sunt gameţii. Peretele
cellular este componentă ce diferențiază
celuila vegetală de cea animală.

Figură 1 Fișă de lucru. Precizati care dintre numerele următoare


reprezinta peretele cellular, citoplasma,, cloroplastele și nucleul celulei
vegetale.

S-ar putea să vă placă și