Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR DIRIG. : Colţescu Ramona


CLASA:a XI a B
DISCIPLINA: Consiliere şi orientare
MODULUL V: Exersarea abilităţilor de management al unui stil de viaţă de calitate.
TEMA LECŢIEI: Puterea anturajului
TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi şi deprinderi

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1-Identificarea caracteristicilor relaţiilor sociale, din perspectiva calităţii acestora.
O2-Analizarea relaţiei dintre stilul de viaţǎ şi alegerea carierei

STRATEGIA DIDACTICĂ:
RESURSE PROCEDURALE
- metode şi procedee: conversaţia,explicaţia, aprobarea, dezaprobarea, exemplul, argumentul, contraargumentul, jocul de rol
-forme de organizare: activitate frontală, individuală, pe grupe
RESURSE MATERIALE :cărţile din bibliografie, tabla, creta, caietul de notiţe pentru dirigenţie, fişe de lucru, poss-ituri, coli albe,
markere
BIBLIOGRAFIE:
Manualul de educaţie pentru viaţa de familie -Fundaţia « Tineri pentru Tineri »,2001
Educaţia în familie - Repere şi practici actuale, Institutul de Ştiinte ale Educaţiei ,coordonatori Mihaela Ionescu şi Elisabeta Negreanu
Grupurile de adolescenţi, Adrian Neculau, Editura Didactică şi Pedagogică
Aspiraţii şi atitudini în adolescenţă, Ion Dumitrescu, Nicolae Andrei, Editura Albatros

1
Scenariul didactic

Nr. ETAPELE Ob. CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI STRATEGIA DIDACTICĂ


Crt LECŢIEI Op.
timp ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE ŞI FORME DE RESURSE
PROFESORULUI ELEVILOR PROCEDEE ORGANIZA MATERIAL
RE E
1. Moment -Se consemnează absenţele. - Răspund la întrebări. conversaţia Frontală,
organizatoric -Se verifică existenţa resurselor individuală şi
(2 min) materiale. pe
Exerciţiu de -Elevii îşi scriu numele pe post-it echipe( colegi
spargere a şi o calitate importantă a i de bancă)
gheţii(5 min) personalităţii lor
2. Motivarea “Cine umblă cu înţelepţii se face -Elevii citesc cu atenţie
elevilor: înţelept, dar cui îi place să se textele scrise pe tablă şi conversaţia frontală planşa
- sensibiliza- însoţească cu nebunii o duce rău” încearcă o posibilă
rea elevilor “Anturajul te face hoţ, anturajul te caracterizare a noţiunii de
- captarea face cinstit” anturaj
atenţiei “Tovărăşiile rele strică obiceiurile
(3 minute) bune”
“Spune-mi cu cine te
împrieteneşti,
ca să-ţi spun cine eşti”
3. Comunicarea O1 -Identificarea rolului pe care îl are -Elevii ascultă cu atenţie şi Expunerea, activitate
obiectivelor anturajul în decizia de a adopta notează tema în caiete sau explicaţia individuală şi
lecţiei comportamente de risc desenează, ilustrând ideile cu un coleg
(2 minute) şi astfel
4. Desfăşurarea O1 - Se împarte clasa în două echipe -Elevii se împart în două frontală
dezbaterii Se alege un elev care va juca rolul grupe
(20 minute) unui tânăr care se află în situaţia Jocul de rol
de a decide dacă acceptă să
fumeze sau nu.
-După ce elevul iese din clasă se pe grupe
prezintă şi celorlalţi situaţia şi se
cere unui grup să-şi desemneze 3
reprezentanţi care vor trebui să-şi
folosească puterea de convingere
2
pentru a-l determina pe prietenul
lor să fumeze. -Trec în cele două coloane Conversaţia
-Celălalt grup va desemna 3 argumentele pro şi contra Argumentul
reprezentanţi nefumători care îşi Contraargument
vor folosi forţa de convingere - Exemplifică şi motivează ul
pentru a-l determina să nu exemplificarea
fumeze. frontal
-Se împarte tabla în două coloane .
-Care listă este mai cuprinzătoare
şi mai convingătoare? frontal plansa
-Cum credeţi că s-a simţit colegul -Sunt stimulaţi să se
vostru pus în situaţia de a face faţă exprime până unde ar argumentaţia
presiunii grupului? trebui să meargă presiunea
-Se identifică împreună cu elevii anturajului
rolul anturajului în luarea
deciziilor
-Se dau exemple de mai multe
posibilităţi de a face faţă presiunii
grupului conversaţia frontal
-Li se cere elevilor un exemplu
recent din viaţa lor când au fost - Comentează pe baza unui
supuşi presiunii anturajului. exemplu concret din viaţa exemplul
-Care sunt factorii care te de elev. individual
determină să spui “NU” şi când -Motivează de ce au fost/
cedezi presiunii grupului? de ce nu au fost influenţaţi aprobarea
-Li se cere elevilor să completeze de anturaj dezaprobarea frontal
nişte fişe cu propriile păreri despre
argumentele colegilor pentru a nu -Notează pe două coloane
ceda presiunii anturajului aceşti factori conversaţia activitate Fişe de lucru
O1 frontală şi
individuală
-Completează fişele

3
5. Obţinerea -Se pune in evidentă cât este de -Comentează rolul conversaţia frontală
performanţei important să spui NU anturajului în viaţa lor
(10 minute) -Dau exemple de influenţe exemplul individuală
pozitive ale anturajului
7. Concluzii O2 -Credeţi că atunci când veţi mai fi -Comentează pe această conversaţia frontală
(5 minute) puşi în faţa unei astfel de situaţii tema
Fixarea veţi putea să spuneţi NU?
noţiunilor
8. Evaluare O2 -Analizează dacă în urma acestei -Completează o fişă de individuală Fişe
(3 minute) activităţi didactice, elevii au evaluare Post-it
învăţat să-şi aleagă anturajul -Citesc două strofe din
-Scrieţi un adjectiv care să descrie “Dacă” şi “Antidacă”
ora de dirigenţie de azi (post-it)

S-ar putea să vă placă și