Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECŢIE

OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: PSIHOLOGIE


CLASA: a X-a
SUBIECTUL: ATENŢIA ( definirea şi caracterizarea atenţiei; formele atenţiei; însuşirile atenţiei)
TIPUL LECŢIEI: de comunicare de noi cunoştinţe

OBIECTIVE :
Competenţă generală: Cunoaşterea fenomenelor psihice, a componentelor şi trǎsăturilor specifice personalităţii umane, în
scopul înţelegerii vieţii subiective a omului;

Obiective operaţionale: Oo1: să definească atenţia ;


Oo2:să cunoască formele atenţiei;
Oo3:sǎ cunoască însuşirile atenţiei şi modul de educare a lor ;

STRATEGII DIDACTICE:

 METODE ŞI PROCEDEE:
expunerea, explicaţia didacticǎ, conversaţia, problematizarea, observaţia sistematicǎ şi independentǎ,
reflecţia personalǎ, activitatea independentǎ.

 MIJLOACE ŞI MATERIALE:
fişe de lucru individuale

BIBLIOGRAFIE:
Mărcuşanu, Iosif; Mărcuşanu, Dragoş manual „Psihologie” – cls. A X-a, Edit. Caraminis 2005

1
Elemente esenţiale de conţinut Strategii didactice
Secvenţele lecţiei T Ob. Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace

1. Captarea 3' - se va realiza discutând pe - participǎ la discuţii, -strategie -manual de observarea


atenţiei marginea următoarei argumentându-şi discursivǎ de psihologie sistematicǎ
afirmaţii pentru tema în rǎspunsurile ; tip a elevilor;
cauzǎ : argumentativ-
persuasiv ;
În viaţa noastră deseori
explicăm anumite nereuşite
prin faptul că „nu am fost
atenţi”, şi foarte rar ne
întrebăm „de ce nu am fost
atenţi”.

2.Comunica- 2' - se vor trece în revistǎ - ascultǎ cu atenţie


rea subiectului elementele-cheie ale temei, obiectivele lecţiei ; -dezbaterea ;
şi a prezente în schema lecţiei - ascultǎ ceea ce li se
obiectivelor (anexa nr. 1) ; comunicǎ ;
lecţiei

3. Dirijarea 30' Definirea şi caracterizarea - participǎ la discuţii,


Oo1
învăţării atenţiei încercând sǎ explice care
Atenţia este orientarea , ar fi rolul motivaţiei în
selectivitatea şi dezvoltarea individului -strategie
concentrarea conştiinţei uman discursivǎ de
noastre asupra unor stimuli tip explicativ ;
aflaţi în afara noastră sau în oferǎ exemple practice ;
interiorul nostru.
- caracterul selectiv se
2
manifestă diferit în funcţie -expunerea ;
de punctele de reper, şi este -manual de
strâns legat de starea de psihologie;
veghe a persoanei (nu
putem fi atenţi în timpul
somnului);
- atenţia face parte dintre
facilitatorii proceselor şi
activităţilor psihice (nu are
conţinut informaţional, deci -explicaţia
nu este un proces de didacticǎ ; observarea
cunoaştere, şi nici nu este o sistematicǎ
activitate psihică; a elevilor
- atenţia este în strânsa
legătură cu motivaţia, mai
ales cu interese – dacă - enumeră care sunt
manifestăm un interes faţă principalele caracteristici
de anumiţi stimuli sau ale atenţiei
categorii de stimuli, orice -conversaţia ;
semn al prezenţei acestora îi
va capta imediat atenţia.

Obiectul pe care ne
concentrăm este obiectul
atenţiei. -strategie
didacticǎ de tip
Principalele caracteristici argumentativ- manual de
ale atenţiei sunt : deductiv ; psihologie;
- orientarea către ceva
anume
- atracţia faţă de un stimul -conversaţia ;

3
anume sau o categorie de
stimuli
- abilitatea de a ignora cât
mai multe din elementele
din câmpul atenţiei, în afară
de ceea ce ne preocupă
- abilitatea de a ne
concentra pe ceea ce ne
interesează într-un moment
Oo2
anume - explică şi exemplifică
formele atenţiei
Formele atenţiei

A) În funcţie de observarea
prezenţa/absenţa efortului sistematicǎ
depus şi a gradului de a elevilor
conştientizare :

1. Atenţia involuntară –
atenţia este captată deşi nu -strategie
ne propunem acest lucru. discursivǎ de
Acest tip de atenţie poate fi tip explicativ;
cel mai bine exemplificat
raportân-du-ne la o reclamă
care ne place.
Factorii care ne fac să
devenim atenţi pot fi interni manual de
(motivaţia, o semnificaţie psihologie;
anume atribuită stimulului)
sau externi (contrastele, - exemplifică cu situaţii -expunerea;
diferenţele dintre stimuli) concrete ;

4
2. Atenţia voluntară – se - identifică unele situaţii
implică în majoritatea în care atenţia ar avea un
activităţilor şi acţiunilor rol important
noastre , presupune -explicaţia ;
existenţa unui scop şi
depunerea unui efort pentru
a-l atinge, pentru a-l
finaliza.
Un bun exemplu este manual de
procesul de învăţare, care psihologie;
presupune existenţa unui
scop, a unui obiectiv pentru
care învăţăm şi efortul
efectiv depus pentru a ne observarea
însuşi informaţia. sistematicǎ
Atenţia voluntară este a elevilor
influenţată de claritatea -expunerea;
scopului şi de mediul -explicaţia ;
ambient. Datorită strânsei
legături dintre ea şi voinţă,
dacă este utilizată pe termen
lung, poate să ducă la
apariţia oboselii.
- reţin însuşirile atenţiei
3. Atenţia postvoluntară - şi modul în care ele pot fi -strategie
multe activităţi conduc la educate didacticǎ de tip
formarea unor deprinderi şi argumentativ-
la dezvoltarea unor atitudini deductiv ;
pozitive faţă de acestea în -conversaţia ;
sensul că ele devin

5
preferate, deci reluarea lor
nu va mai necesita efortul
voluntar – atenţia -problematiza-
postvoluntară se bazează pe rea ;
deprinderea de a fi atent.
Un bun exemplu este
mersul pe bicicletă: după ce
ne-am obişnuit să mergem
cu bicicleta, nu mai este
nevoie să ne concentrăm
atenţia asupra acţiunilor
specificare care fac posibil - exemplifică cu situaţii -activitatea
mersul efectiv cu bicicleta concrete independentǎ;
(să fim atenţi să menţinem
echilibrul pe bicicletă, să -exerciţiul;
ţinem picioarele pe pedale,
etc.)

B) În funcţie de direcţia
principală de orientare a - reliefează importanţa -observaţia observarea
atenţiei : însuţirilor atenţiei în sistematicǎ şi sistematicǎ
desfăşurarea activităţilor independentǎ; a elevilor;
1. Atenţia internă - umane
presupune orientarea către
diferite aspecte care ţin de -conversaţia;
interioritatea fiecăruia:
gânduri,imagini, sentimente
;cadrul comunicarea cu sine
( introspecţie, reflecţie
interioară).
;

6
2. Atenţia externă - este -reflecţia
orientată către lumea personalǎ;
exterioară (obiecte,
fenomene, persoane); ea
intervine în toate tipurile de
activitate umană : muncă,
joc, învăţare, creaţie.
manual de
3. Atenţia expectativă – de psihologie;
aşteptare , atunci când
suntem în aşteptarea iniţierii
Oo3 sau finalizării unor acţiuni.
evaluare
orală
Însuşirile atenţiei şi
educarea lor
- explică importanţa -activitatea
a) Volumul atenţiei - atenţiei în îndeplinirea independentǎ;
aspectul cantitativ al sarcinilor
atenţiei : numărul de -exerciţiul;
elemente (stimuli) pe care
le putem include
concomitent în sfera de
cuprindere a atenţiei este de
7±2, adică acest număr este
cuprins între 5 şi 9 ; prin
antrenament putem extinde - reliefează rolul -conversaţia; temǎ de
volumul atenţiei. însuţirilor atenţiei în lucru în
alegerea unei profesiuni clasǎ ;
b) Concentrarea atenţiei –
este abordarea racordării

7
atenţiei la un stimul din
perspectiva intensităţii ;
gradul de concentrare a
atenţiei depinde de
particularităţile psiho-
fiziologice ale individului ,
de motivaţia pentru sarcină,
de nivelul de importanţă şi
de utilitate a sarcinii, de observarea
experienţa confruntării cu sistematicǎ
factorii perturbatori. a elevilor;

c) Stabilitatea relativă-
este capacitatea de a -activitatea
menţine racordată atenţia la independentǎ;
un stimul o perioadă mai -reflecţia
mare de timp; ea se personalǎ;
dezvoltă o dată cu vârsta.

d) Distributivitatea -
capacitatea persoanei de a-
şi concentra simultan
atenţia asupra a doi sau mai
mulţi stimuli; presupune ca
unul dintre cei doi stimuli
să fie familiar, iar sarcina să
fie automatizată

e) Mobilitatea - uşurinţa
comutării atenţiei de la un
stimul la altul , de la o

8
activitate la alta. Opusul ei
este fixitatea / rigiditatea –
când persoana nu-şi poate
deplasa uşor atenţia. Este
necesară în unele perofesii, - participă la discuţii ,
cum ar fi cea de pilot, unde argumentând importanţa
trebuie să fii permanent atenţiei în desfăşurarea
4.Obţinerea 5' atent la panoul unde sunt activităţilor umane şi
performanţei ; semnalizate diferite aspecte îndeplinirea sarcinilor
asigurarea legate de funcţionalitatea Temă de
feed-back-ului avionului. lucru în
clasă
5.Intensificarea 7' Toate aceste însuşiri ale
retenţiei şi atenţiei sunt foarte
transferului importante în momentul
evaluării concordanţei
dintre cerinţele unei
profesiuni şi psihologia
celor care vor să o practice. - răspund solicitărilor

- evaluarea se va realiza - vor fi atenţi la


6. Evaluarea frontal, prin evaluarea îndrumările profesorului
performanţei 3' rǎspunsurilor obţinute la
solicitările adresate;
evaluarea va avea o
componentǎ predominant
stimulativǎ;

- se vor da îndrumǎri
bibliografice, referitoare la
tema abordatǎ.

9
ANEXA NR. 1
SCHEMA LECŢIEI

I. DEFINIREA ŞI CARACTERIZAREA ATENŢIEI


Atenţia este orientarea , selectivitatea şi concentrarea conştiinţei noastre asupra unor stimuli aflaţi în afara noastră sau în interiorul
nostru.

Principalele caracteristici ale atenţiei sunt :


- a fi atent înseamnă a fi orientat către ceva anume
- a fi atent înseamnă a fi atras de ceva anume
- a fi atent înseamnă a ignora cât mai mult din tot ceea ce există şi se întâmplă în jurul a ceva anume de care ne ocupăm
- a fi atent înseamnă a fi concentrat asupra a ceva anume.

II. FORMELE ATENŢIEI


(A) În funcţie de prezenţa/absenţa efortului depus şi a gradului de conştientizare :
a. Atenţia involuntară
b. Atenţia voluntară
c. Atenţia postvoluntară
(B) În funcţie de direcţia principală de orientare a atenţiei :
1. Atenţia internă
2. Atenţia externă
3. Atenţia expectativă

III. ÎNSUŞIRILE ATENŢIEI ŞI EDUCAREA LOR


a) Volumul
b) Concentrarea atenţiei
c) Stabilitatea
d) Distributivitatea
e) Mobilitatea
f) Distragerea

Toate aceste însuşiri ale atenţiei sunt foarte importante în momentul evaluării concordanţei dintre cerinţele unei profesiuni şi
psihologia celor care vor să o practice.
10

S-ar putea să vă placă și