Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 18.04.2018

Clasa: VII

Obiectul: Matematică-Geometrie

Profesor: Iszlai Ioana

Unitatea de învăţare: Relatii metrice in triunghiul dreptunghic

Tema lectiei: Teorema inaltimii.

Tipul lectiei: Lecţie de consolidare a cunostintelor

Locul de desfasurare: Sala de clasa.

Competente generale:
1. Cunoasterea si utilizarea conceptelor specifice matematicii
2. Dezvoltarea capacitatilor de explorare/investigare si rezolvare de probleme
3. Formarea si dezvoltarea capacitatii de a comunica utilizand limbajul
matematic
4. Dezvoltarea interesului si a motivatiei pentru studiul si aplicarea
matematicii in contexte variate

Competente specifice:
1. Recunoaşterea şi descrierea elementelor unui triunghi dreptunghic într-o
configuraţie geometrică dată
2. Aplicarea relaţiilor metrice într-un triunghi dreptunghic pentru
determinarea unor elemente ale acestuia
3. Deducerea relaţiilor metrice într-un triunghi dreptunghic
4. Exprimarea, în limbaj matematic, a perpendicularităţii a două drepte.

Concepte operationale:
a) Cognitive: - sa recunoasca un triunghi dreptunghic si elementele lui
- sa cunoasca notiunea de inaltime si notiunea de proiectie intr-
un triunghi dreptunghic
- sa stie enuntul pentru teorema inaltimii si teorema catetei si
pe baza acestor teorii sa se descurce in rezolvarea
problemelor
- sa stie sa aplice cele invatate in viata de zi cu zi.
b) Afective: - sa participe cu interes la lectie.

Valori si atitudini: - gandire critica si flexibila


- relationare pozitiva cu ceilalti
- emitere de judecati de valoare.

Strategii: - inductiv deductive


- explicativ conversative.
Metode: conversaţia euristică, explicaţia, demonstraţia, problematizarea,
exerciţiul, comparatia.

Instrumente de evaluare: - verificarea frontala orala


- observarea sistematica
- fisa de lucru.

Resurse: - umane: clasa a VII- a


- de timp: 50 minute
- materiale: -oficiale: programa scolara
- manuale: manual clasa a VII-a, Editura Teora

BIBLIOGRAFIE: Manual, clasa a VII-a, Editura Teora


Culegere de probleme, Ed. Niculescu

DEMERSUL DIDACTIC:
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea Observaţii
elevilor
1.Moment organizatoric - asigur ordinea şi linistea în clasă; - elevii vor
- notez absenţele în catalog avea pe
bănci
manuale,
caiete, truse
de
geometrie
2. Verificarea temei -se verifică cantitativ tema şi prin sondaj -elevii îşi
rezultatele rezolvării unor exerciţii ori aşează
metoda de rezolvare caietele
-eventualele probleme nerezolvate acasă de pentru
elevi se rezolvă în clasă verificare
3.Reactualizarea - solicit elevilor să-mi comunice titlul lecţiei - un elev va
cunoştinţelor pregătite şi tema pe care au avut-o acasă de comunica
scris titlul lecţiei
- dacă sunt nelămuriri, solicit unui elev care a studiate
rezolvat corect să refacă problema la tabla, anterior
sau rezolv cu ajutorul elevilor - un elev
- dacă nu sunt nelămuriri verific: rezolvă la
În triunghiul ABC măsura unghiului A este tabla
de 900, AD ⊥ BC avem: AD=12cm BD=9 problema
cm. Se cer: CD, BC. „neclară”
– participă
şi ceilalţi
colegi dacă
sunt în
continuare
nelămuriri
- elevii
rezolvă
individual
problema pe
caiete
4. Captarea atenţiei -profesorul anunţă că pentru a stapanii Elevii sunt
informatia acumulata despre teorema atenţi la
inaltimii vor rezolva o serie de probleme . informaţiile
profesorului
5. Anunţarea conţinutului şi a Teorema inaltimii. Elevii sunt
obiectivelor Probleme atenţi la
-vom rezolva probleme in care vom avea de informaţiile
gasit lungimile unor segmente si de profesorului
asemenea le vom gasi utile si pentru
rezolvarea unor situatii practice din viata de
zi cu zi.
-elevii primesc fise de lucru si numiti de - elevii
6. Dirijarea învăţării profesor vor iesi la tabla, ceilalti din banci noteaza in
participa si ei la rezolvarea problemelor. caiete

7. Asigurarea feed-backului -imparte elevii pe grupe - rezolvă


-imparte fisa de lucru cu o problema; grupa singuri cele
cu rezolvarea corecta este punctata. aflate pe fişă
8. Tema pentru - elevii îşi
acasă/Explicaţii pentru Problemele rămase pe fişa de lucru iau notiţe
continuarea activităţii acasă
FISA DE LUCRU

I. O casa are acoperisul construit sub forma unui triunghi dreptunghic(fig alaturata).

Gasiti o modalitate de a determina inaltimea acoperisului stiind ca proiectiile


celor doua parti ale acoperisului pe planseu sunt de 8m si 9m.

II. Intr-un triunghi dreptrunghic cu ipotenuza de 45 dm raportul lungimilor


proiectiilor catetelor pe ipotenuza are valoarea 4. Aflati lungimile proiectiilor
catetelor pe ipotenuza si lungimea inaltimii .

III. In triunghiul dreptunghic ABC, m(<A)=90 , AD ┴ BC, D (BC), se cunosc


doua segmente AD=36cm si DC=48cm. Se cer: BD,BC.

IV. In triunghiul echilateral ABC , [AB] ≡ [AC] ≡ [BC], se considera AD ┴ BC, D


(BC) si DE ┴ AC, E (AC) .Daca DE=24 cm si EC= 18 cm, aflati perimetrul
triunghiului.

V. In triunghiul dreptunghic ABC, m(<A)=90 , AD ┴ BC, D (BC). Se da


, iar AD =24 cm.Calculati BC .
Calculaţi aria patrulaterului din figura următoare.
ABCD = trapez

S-ar putea să vă placă și