Sunteți pe pagina 1din 17

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL NR 1

“PINOCHIO”
EDUCATOARE: MARIN GEORGIANA COCUTA

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA:


“ROMANIA TARA MEA”

28 NOIEMBRIE 2012
INSPECTIE SPECIALA GRAD DIDACTIC 2
DATA: 28.11.2012
EDUCATOARE: Marin Georgiana Cocuta
GRUPA: Mare “Buburuzele”
TEMA ANUALA DE STUDIU: ”Cum este , a fost si va fi aici pe
pamant?”
TEMA PROIECTULUI:” Din strabuni lasate”
SUBTEMA: “Sarbatoare in tara mea”
TEMA ACTIVITATII INTEGRATE:”Romania-tara mea!”
MIJLOCUL DE REALIZARE: Activitate integrata
ADP+ALA1+ADE(DLC-DOS)+ALA2;
TIPUL ACTIVITATII :Verificare si consolidare de cunostinte si
deprinderi;
DURATA: o zi

SCOPUL ACTIVITATII:

* verificarea, consolidarea si sistematizarea cunostintelor


despre Romania si poporul roman;

CATEGORII DE ACTIVITATI ABORDATE:

1.ADP:

*INTALNIREA DE DIMINEATA : ”Cu ce m.am imbracat azi?”-


prezentarea costumului popular si partilor componente ale
acestuia-discutii libere;

-SALUTUL:,, Buna dimineata si bine ati venit la


gradinita dragi romani si romancute!’’

-IMPARTASIREA CU CEILALTI: discutie de grup


referitoare la Ziua Nationala a Romaniei;
-PREZENTA: descoperirea copiilor prezenti si
acoperirea celor absenti;
-NOUTATEA ZILEI: “La multi ani Romania!”

*RUTINE:
Fiecare copil :-sa coopereze si sa colaboreze cu colegii;
-sa fie perseverenti in rezolvarea sarcinilor
primite;
-sa respecte regulile impuse de fiecare moment al
zilei;

*TRANZITII:
-,,Ca sa fiu copil voinic’’
-,,Tara,tara vrem ostasi’’
-,, Hora’’

2.ALA :

ALA1: *Joc de rol:”De-a gospodinele”


*Arta: pictura :”Decoram farfurii”
*Biblioteca: grafisme: “Decoram ulciorul”

ALA2 *Joc distractiv:”Petrecere ca la romani ,muzica dans si


voie buna”.

3.ADE-Activitati pe domenii experentiale:

*DLC –Joc didactic –“Stiu multe despre tara mea”


*DOS-Activitate practica- lipire –“Cinste tarii mele”
OBIECTIVE OPERATIONALE:

ALA 1:

*JOC DE ROL:,,De-a gospodinele’’

O1-sa manuiasca obiectele casnice respectand norme simple de


protectie si securitate;
O2-sa participe activ la activitatile de modelare a colacilor si a
cozonaclui;
O3-sa interactioneze cu partenerii de joc;
O4-sa dobandeasca deprinderi gospodaresti de ordine si curatenie
la locul de munca;

*BIBLIOTECA: grafisme,,Decoram ulciorul”

O1-sa decoreze ulciorul utilizand semne grafice;


O2-sa efectueze diferite exercitii de stimulare a muschilor mici ai
mainii;

*ARTA: pictura – “Decoram farfurii”


O1-sa picteze farfuria in vederea realizarii unui model in
concordanta cu tema zilei;
O2- sa coopereze in vederea realizarii sarcinii propuse ;

ADE:
 DLC-joc didactic ,,Stiu multe despre tara mea’’

O1– să alcătuiască enunţuri proprii simple şi dezvoltate corecte din


punct de vedere gramatical;
O2 – să raspunda corect la intrebarile adresate;
O3 – să stabilească formele de singular şi plural ale unor cuvinte
date;
O4 – să recite expresiv fragmente din poezii cunoscute;
O5-sa descrie costumele nationale romanesti;
O6-sa gaseasca opusul unor cuvinte date;

SARCINA DIDACTICĂ:
 Rezolvarea unor situaţii problemă diferite;
 Relaţionarea cu ceilalţi în vederea rezolvării unei acţiuni comune.

REGULILE JOCULUI:
Jocul se va desfasura cu toti copiii in acelasi timp. Pe rând,
fiecare copil va raspunde la sarcinile primite. Răspunsurile corecte sunt
rasplatite cu cate o piesa de puzzle. La sfârşitul jocului copiii vor
descoperi ce formeaza piesele de puzzle, precum si sarcinile pentru
urmatoarea activitate.

ELEMENTE DE JOC:
 Mânuirea materialului didactic, surpriza, mişcare,
aplauze,recompense.

 DOS-Activitate practica-lipire : “Cinste tarii mele”

O1: Sa decoreze costumul popular de fete si costumul popular de baieti


cu ajutorul materialelor puse la dispozitie;
O2: Sa lipeasca corect materialele din natura (sare,seminte,malai)
pentru a realiza harta tarii;
O3: Sa relationeze cu ceilalti copii in vederea realizarii unei lucrari
practice ;

ALA 2:

*Joc distractiv ,,Petrecere ca la romani- muzica ,dans si voie


buna’’

O1-sa cunoasca muzica si dansuri populare romanesti;


O2-sa recite clar, corect poeziile alese;
O3-sa manifeste interes si placere pentru actiunile intreprinse;
STRATEGII DIDACTICE:

1)METODE SI PROCEDEE:conversatia,explicatia, jocul


didactic,exercitiul,demonstratia,turul galeriei, activitate pe
microgrupuri;

2)ELEMENTE DE JOC: intrecerea,surpriza , aplauze;

3)RESURSE MATERIALE: harti, sortulete,


baticute,tavi,aluat,hartie colorata,lipici, ,castroane ,linguri de
lemn,cd cu cantece,plicuri cu cerinte , stegulete, panou,planse cu
harta, set de tesut,lut, carioci,imagini, , traista magica, itamina,fire
textile, strachina,cani de lut,stergare,puzzle cu harta tarii, cuptor,
placinte, cozonaci, placi de gresie, presuri ,malai, costume populare
pentru fetite si baieti,panou,seminte,sare de mare de diferite
culori ,desene cu harta tarii,cutiute de plastic,nasturi colorati,fore
textile.

FORMA DE ORGANIZARE:frontal, individual , pe grupuri;

LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa;

BIBLIOGRAFIE:
*Ministerul Educatiei,cercetarii si tineretului,Curriculum pentru
invatamantul prescolar(3-6/7 ani),Bucuresti, 2008
*Metode interactive de grup, Silvia Breben, Elena
Gongea,Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, Editura Arives, 2002
*Revista ,,Invatamantul Prescolar’’ 1-2 si 3-4 /2009
SCENARIUL ACTIVITATII

ADP
Copiii se aduna in sala de grupa. Activitatea debuteaza cu
intalnirea de grup intre copii si educatoare, prin intermediul
salutului de dimineata ,,Buna dimineata dragi romani si
romancute si bine ati venit la gradinita!’’
-‘’Toţi copiii au venit
În cerc să ne adunăm
Pe covor ne aşezăm
Cu toţi să ne salutăm ‘’
-“Bună dimineaţa, dragii mei romanasi”!
-Bună dimineaţa!”

Copiii raspund salutului si se saluta reciproc.Impartasirea cu


ceilalti se va face pornind de la costumul cu care este imbracata
atat educatoarea (costum national) cat si toti copiii din grupa,
urmata de o discutie referitoare la componentele costumului
popular, precum si motivul pentru care sunt imbracati azi asa.
Urmeaza prezenta copiilor care se va face cu ajutorul bulinelor in
culorile tricolorului. Pe pozele copiilor absenti nu vor fi lipite buline .

- “După ce ne-am adunat


Şi frumos ne-am salutat
Colegii s-au întâlnit
Cine oare n-a venit?”

Calendarul naturii va fi completat impreuna cu copiii , dupa ce se va


purta o discutie referitoare la anotimpul in care ne aflam, luna,
ziua, anul, vremea. Noutatea zilei:in cadrul acestui moment va fi
prezentata denumirea activitatii de astazi.

ALA 1:
Dupa intalnirea de dimineata se face trecerea la activitatile liber
alese unde vor fi deschise trei centre: joc de rol unde micile
gospodine vor pregati placinte si cozonaci pentru romani ,
biblioteca

unde vor decora cu grafisme ulciorul si arta in cadrul caruia vor


decora farfurii prin pictarea acestora.

ADE:
In cadrul activitatilor pe domenii experentiale se va desfasura un joc
“Stiu multe despre tara mea”, sarcinile regasindu-se in traistuta
magica de la usa clasei. In fiecare plic se va gasi cate o sarcina de
lucru pe care fiecare echipa trebuie sa o duca la bun sfarsit.Pentru
fiecare raspuns corect copiii vor primi cate o piesa de puzzle. La
sfarsitul jocului se va asambla puzzel-ul ,moment in care copii vor
descoperii harta tarii. Pe spatele tarii vor primi sarcinile pentru
urmatoarea activitate.La activitatea practica , copiii vor fi impartiti
in doua subgrupuri si vor avea de realizat: un grup de copii va
decora harta tarii cu ajutorul materialelor puse la dispozitie
,malai,seminte, sare de mare colorata ,iar celalalt grup va decora
costumul popular cu nasturi si fire textile.

ALA 2:
In cadrul activitatilor complementare va avea loc o,, petrecere ‚’’ca
la romani cu muzica si dans.

DLC- JOC DIDACTIC : ”Eu stiu multe despre tara mea”

EVENIMENTUL CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC DIDACTICE
Pregătirea mobilierului şi a Exercitiul
1.MOMENT materialelor didactice în organizatoric
ORGANIZATORIC vederea unei bune
desfăşurări a activităţii.
2.CAPTAREA Se va realiza cu ajutorul Explicatia
ATENTIEI traistutei magice gasita la usa conversatia
de catre
copiii din grupa.
3.ANUNTAREA Se anunta denumirea jocului Conversatia
TEMEI ’’Stiu multe despre tara mea” Explicatia
SI A si se prezinta succint
Observatia
OBIECTIVELOR obiectivele pe intelesul
copiilor.
4.DIRIJAREA Educatoarea explica modul de Conversatia Se urmareste
INVATARII desfasurare al jocului.Copiii Explicatia realizarea
sunt asezati in semicerc. corecta a
In continuare se efectueaza ,,Alcatuieste sarcinior
jocul de proba care consta in o propozitie
prezentarea unor jetoane pe cu
care copiii sa le denumeasca si cuvantul.....’’
sa alcatuiasca cu ele cate o /
propozitie.Se precizeaza ca Jetoane
fiecare raspuns corect va fi /
recompensat cu o piesa de Frontal
puzzle. Se urmaresc
raspunsurile
PROBA NR. 1 corecte si se
apreciaza
Prima proba este sa precizeze: ,,Cum se
numele tarii/orasului in care numeste
locuiesc,capitala tarii,nume de tara/orasul
orase din tara noastra in care
formele de relief intalnite in locuim?’’
Romania, “Dati
culoarea cu care sunt exemple de
reprezentate pe harta formele nume de
de relief. orase Stimulare prin
intalnite in aplauze
PROBA NR.2 Romania!’’
,,Ce forme
In cel de al doilea plic vor avea de relief
sarcina de a alinta intalnim in
cuvintele:tara, Romania si
steag,roman,costum. cu ce
culoare sunt
PROBA NR .3 reprezentate
pe harta?’’ Aplauze
Se deschide plicul si se ,,Sa alintam
descopera un biletel si doua cuvintele....’’
costume nationale, sarcina
fiind sa le descrie.

PROBA NR.4 ,,Descrie


costumul
Cea de a patra proba solicita national!’’
copiii sa gaseasca opusul unor /
cuvinte spuse de educatoare: Jetoane
Eu spun lenes , tu spui... /
(harnic) Frontal
Eu spun tare , tu spui...(moale) Se fac aprecieri
Eu spun frumos , tu spui... verbale dupa
(urat) fiecare cerinta
Eu spun curat, tu spui... ,,Ce spun eu rezolvata
(murdar) si ce spui
Eu spun vesel , tu spui...(trist) tu?’’
Eu spun greu, tu spui...(usor)

PROBA NR .5
In cadrul celei de a cincea ,,Ce vedeti in
proba copiii vor avea sarcina aceasta
de a gasi forma de plural a imagine?’’
diferitelor
cuvinte:steag,tara,costum, ,,Eu spun
roman, deal, munte, hora, una ,tu spui
sarbatoare. multe..’’
/
Aprecieri verbale ,
individuale;

5.ASIGURAREA Se face un bilant asupra


FEED-BACK-ULUI activitatii desfasurate cu copiii. Frontal
Conversatia

6.INCHEIEREA Copiii vor asambla piesele de Conversatie Aprecieri


ACTIVITATII Puzzle si vor forma harta tarii , verbale ,
Romania.Pe spatele hartii vor individuale
descoperii sarcinile pentru
urmatoarea activitate.

DOS- Activitate practica-lipire –“Cinste tarii mele”

EVENIMENTUL CONTINUTUL STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC STIINTIFIC DIDACTICE
1.MOMENT Se va organiza spaţiul -exercitiul
ORGANIZATORIC şi climatul educativ organizatoric
într-un mod optim
desfăşurării activităţii.
Copiii vor intra în mod
ordonat în sala de
grupă şi se vor aşeza
pe scăunele.
2.CAPTAREA Se va realiza cu -conversatie
ATENTIEI ajutorul puzzle-lui de la -puzzle
jocul didactic.Pe -harta tarii
spatele acestuia se afla /
niste plicuri colorate cu -frontal
noi surprize pentru
activitatea de azi.
3.ANUNTAREA Educatoarea va dezveli -explicatie
TEMEI materialele de pe -conversatie
SI A masute si va impartii -demonstratia
OBIECTIVELOR copiii in cele doua /
echipe ,echipa galbena -pe echipe
si echipa albastra si le /
va explica pe rand ce -aracet; Aprecieri
sarcina au de -seminte; frontale ,
indeplinit.Se vor -sare de baie individuale si pe
denumi materialele de de diferite echipe
lucru primite; culori;
-fise cu harta
tarii;
-siluete de
fete,baieti;
-fire colorate.
-nasturi
colorati;

4.DIRIJAREA Fiecare echipa va primi


INVATARII cate o sarcina, o echipa
va avea de realizat
harta tarii din
materiale din natura
iar cealalta echipa
echipa va decora
costumul popular de -explicatie
fete si baieti.După -conversatie
precizarea sarcinilor -demonstratia
de lucru, se vor executa / Aprecieri
câteva exerciţii de -pe echipe frontale ,
încălzire a muşchilor / individuale si pe
mici ai mâinii: -materiale de echipe
“Miscam degetelele” , lucru
“Inchidem si deschidem
pumnii” , “Morisca” ,
“Cantam la pian” ,
“Cade ploaia”.
Copiii lucreaza
respectand indicaţiile
date de educatoare, pe
fond muzical. Pe
parcursul lucrului vor
fi supravegheati si
ajutati cei care
întampina dificultati.
Se dau explicatii
suplimentare şi se
corecteaza tinuta la
masa de lucru acolo
unde este cazul.
5.OBTINEREA Dupa ce copiii vor -conversatie Aprecieri
PERFORMANTEI termina de realizat / frontale ,
lucrarile, vor trece pe -pe echipe individuale si pe
rand pe la fiecare echipe
echipa pentru a vedea
ce au realizat ceilalti Aplauze
colegi.Se va purta o
scurta discutie despre
tema zilei si lucrarile
realizate.
6. EVALUAREA Se vor face aprecieri
ACTIVITATII referitoare la modul în
care s-a desfăşurat
întreaga activitate şi
asupra copiilor. Copiii
vor primi stimulente.
ALA1

Sectorul :Joc de rol

Categoria de activitate: Activităţi liber alese


Mijloc de realizare: Joc de rol
Tema: “Micile gospodine”
Scop: Consolidarea deprinderilor practic gospodăreşti, folosirea cuvintelor şi
expresiilor adecvate situaţiilor contextuale
Obiective operaţionale: O1 : Să-şi asume rolul ales, efectuând acţiunile
specifice:pregatirea prajiturilor si coacerea lor;
O2 : Să mânuiască obiectele casnice, respectând norme simple
de protecţie şi securitate;
O3 : Să verbalizeze acţiunile întreprinse.
Resurse material:mini-aragaz, sorţuleţe de bucătărie, bonete, castroane,tavi,cutit
de plastic.
Metode şi procedee: Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul.
Evaluarea activităţii: Se face prin aprecierea verbală de către educatoare asupra
modului de lucru al copiilor.

Sectorul :Arta.

Categoria de activitate: Activitati liber alese


Mijloc de realizare:Arta- pictura
Tema :modelaj: ”Decoram farfurii”
Scop: Dezvoltarea deprinderii de a picta si imbina armonios culorile,pentru
realizarea unui model traditional taranesc.
Obiective operationale: O1: Sa decoreze corect farfuriile ;
O2: Să descrie verbal produsul realizat.
Metode şi procedee: Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul.

Materiale folosite:acuarele,pensule farfurii din carton.

S-ar putea să vă placă și