Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECȚIE

A) Date generale

Data: Școala:
Ora: 10:00 Disciplina: Educație Muzicală
Clasa: a V-a Propunător:
Subiectul lecției: Tempoul
Tipul lecției: Combinată
Obiectivul fundamental al lecției: Predare – învățare și consolidare (Transmiterea și asimilarea de cunoștințe despre tempo și formare
de priceperi și deprinderi)
Obiective operaționale / competențe specifice: Elevul trebuie să fie capabil:
- să precizeze termeni de mișcare
- să identifice (vizual) termeni de mișcare în cântecele din manual
- să recunoască (auditiv) diferiți termeni de mișcare într-un fragment muzical dat
- să intoneze cântecul: Merge rața către lac

Metode didactice: - învățarea prin descoperire


- învățarea unui cântec după auz
- conversația euristică
- demonstrația
- exercițiul
- audiția muzicală
- explicația
- algoritmizarea
Mijloace didactice: - aparatură audio
- instrumente (metronom)
- manualul
- cântecul Merge rața către lac

B) Desfășurarea lecției
Evenimentele Activitatea Activitatea Metode Mijloace Evaluare Observații
lecției profesorului elevului didactice didactice
 Captarea atenției - solicită poziția corectă pentru cântat a elevului în - ascultă demonstrarea Demonstrarea Diapazon
bancă profesorului și execută
- propune exerciții de cultură vocală: (cu autocontrol)
_____________________________________
_____________________________________
aeiou a a a a- cum e toam-nă da
e e e plă-cu-tă vre-me e
i i i ve-niți co - pii la vii
o o o co-co-rii zbo-ară-n stol
u u u și vân-tul ba -te-a- cum
_____________________________________ Exercițiul
Feedback -
_____________________________________
Rin tin tin A-na ba-na-din A-na ba-na
________________
________________
A-na ba-na-din
Aparat
- împarte material didactic (foi cu versurile unor - aleg melodia Cine
audio
cântece) și propune intonarea unuia, cu ajutorul citește, cunoaște și cântă
CD
pozitivului în cor, citind versurile
Foi cu
- bate ritmul din palme, indicând copiilor să nu se de pe foi
versuri
grăbească
 Reactualizare - indică elevilor să deschidă manualul la pagina 36, - deschid manualul la Cântecul: -
a cunoștințelor unde se află cântecul Tulesc oile la vale pagina indicată Tulesc oile
- exemplifică melodia cu nuanțele potrivite - sunt atenți și ascultă la vale
- cere elevilor să cânte în maniera în care a fost - intonează cântecul Demonstrarea
cântată de profesor: tare – potrivit - încet respectând nuanțele: tare
- cântă cu ei, indicând în timpul melodiei când se – potrivit - încet
schimbă nuanța și care este aceasta. Explicația
- împarte clasa pe grupe (fiecare grupă = o strofă), - sunt atenți când le vine
tactând măsura în care este scris cântecul: 3 pătrimi rândul și intonează Exercițiul
melodia
- pune întrebări: Cum am cântat prima parte a - răspund corect: tare –
cântecului? Dar a doua? Dar a treia? potrivit – încet Feedback
- solicită precizarea denumirii muzicale pentru - ridică mâna și răspund:
fiecare nuanță, precum și prescurtarea ei forte (ft) – mezzo-piano Conversația
(mp) – piano (p) euristică
 Dirijarea - indică elevilor să deschidă manualul la pagina 26, - ridică mâna, dornici să Tablă, cretă -
învățării unde se află melodia Cântec popular și să citească citească textul Cântecul:
Conversația
(predare – textul (pe strofe) Cântec
euristică
învățare) - exemplifică melodia - ascultă atent popular
- pune întrebări: Știți cum se numesc, în termeni - răspund, ajutați de Feedback
Demonstrarea
muzicali, mișcările în care am cântat? profesor: Andante,
Allegreto, Allegro

- exemplifică pe fragmente - repetă cu atenție


Învățarea prin
descoperire
- anunță titlul lecției, la care a ajuns împreună cu - notează în caiete titlul
elevii lecție, pe care l-au
Învățarea unui
descoperit singuri (cu Metronom
cântec după auz (pe
îndrumarea
fragmente)
profesorului)
- arată copiilor un metronom și le explică cum
funcționează

 Fixarea - solicită elevilor citirea textului noului cântec - ridică mâna și citesc - învățarea unui Cântecul:
cunoștonțelor Merge rața către lac pe strofe cântec după auz: Merge rața
- exemplifică melodia și ritmul ♪Demonstrarea către lac
- cere elevilor să cânte cu toții primul fragment - cântă în cor ♪Explicația
- exemplifică următorul fragment, bătând ritmul din - sunt atenți
palme
-
- cere elevilor să intoneze și ei fragmentul, și cântă - cântă în cor
împreună cu ei
- împarte clasa pe grupe: dialog între rațe și broaște, - se străduiesc să își
reluând cântecul de la început respecte grupele și să Feedback
intre când trebuie

 Transfer de - construiește pe tablă un rebus, solicitând copiilor - ridică mâna și sunt Tablă, cretă Feedback
cunoștințe să-l rezolve, dând exemple de nuanțe și termeni de nerăbdători să răspundă,
mișcare menționând diferiți Aparatura
termeni de mișcare și audio
nuanțe.
 Redarea - împarte material didactic (foi cu versurile unor - intonează cântecele, CD
cunoștințelor cântece populare) și propune intonarea unora, cu citind versurile de pe foi Negative
ajutorul negativelor:
Cântă cucu Foi cu
Frunzuliță verde versuri
- strânge materialul didactic

c) Planul tablei Tempo-ul - reprezintă viteza muzicală

Termeni de mișcare: Foarte repede → Allegro, Vivace, Presto


Repejor → Allegreto
Rar → Andante
Foarte rar → Adagio

Metronom-ul = instrumentul care măsoară viteza muzicală

VIVACE
PIANO
PRESTO
METRONOM
FORTE
MEZZO-PIANO
ALLEGRETO
ANDANTE
FORTISSIMO
ADAGIO
ALLEGRO
MEZZO-FORTE

S-ar putea să vă placă și