Sunteți pe pagina 1din 11

Serdeşniuc Cristian, prof.

Proiect didactic:
 Data: ____/____/20_____
 Diriginte: Serdeşniuc Cristian
 Disciplina: Dirigentia
 Subiectul: “Şcoala- de la primele litere la maturitate”
 Timp: 45 minute.
 Scop:
- Formarea motivaţiei elevului de a învăţa.
- Dezvoltarea interesului pentru şcoală.

 Obiective operaţionale:
O1 – Să comunice despre şcoală şi despre cîmpul semantic al acestui cuvînt;
O2 – Să realizeze un interviu simulat între învăţător şi elev; elev- elev la tematică;
O3 – Să explice necesitatea învăţării;
O4 – Să discute despre rolul şcolii cât şi a profesorului în societate;
O5 – Să redacteze un mesaj stimulator pentru toţi elevii din şcoală;
O6 – Să-şi exprime ideile personale direct, respecâtnd eticheta culturii vorbii şi comportamentale.

 Metode şi procedee didactice:


- Comunicare, explicarea, exemplul, problematizarea, textele calchiate, asaltul de idei, metoda
semnificaţiilor ascunse, reportajul simulat, 6 de ce, descoperire, demonstrare, careu, povestire,
observare, energizant, întrebări- panel.

 Suport didactic:
- Planşe, fişe, rechizite şcolare, imagini, microfon, mahetă de televizor.

 Forme de evaluare:
- Frontal, în grup, individual.

Etapele Repertoriul dirigintelui Strategii Activitatea elevilor


lecţiei didactice
Evocare - Salutul cu clasa. Comunicare. Organizarea materialelor pentru
- Energizantul: „Salut” Energizant. lecţie. Organizarea în bănci.
Salut, mă numesc domnul Cristian, Salutul cu dirigintele.
sunt un profesor. - Salut dl Cristian,
sunteţi un profesor.
(energizantul continuă repede)
Realizarea 1. Acrostihul cuvîntului „scoală” Metoda S- sinceritate
sensului semnificaţiilor C- copii
- Comunicare în baza celor ascunse. O- omenie
expuse. A-amabilitate
2. Să privim careul propus: L- limba maternă
S N V I N R Descoperire. A – absolvire, etc.
C I A I V D Demonstrare. - EXPRESIA: „Scoala te
O E T A I P Anexa 1. învaţă a trăi în viaţă”.
A T A R A T - Elevii comunică despre
L A A T T A Careu frază. Sesizăm tema.
3. Anunţarea subiectului şi a Anexa 2.
obiectivelor. Scoala: casă de cunoştinţe, casă de
4. Asaltul de idei „Scoala” Observare. cultură, lăcaş sfînt, grădina
Fişe Anexa 3. copilăriei, instituţie de învăţămînt,

1
Serdeşniuc Cristian, prof.

Planşe educaţie, etc.


5. În timp de un minut veţi scrie rechizite
pe o fişă de ce învăţaţi. şcolare. - Şcoala este lumea unde
Motivaţi alegerea, care este Anexa 4. mă simt iubit, apărat şi
scopul pentru care voi învăţaţi? apreciat...
Lucru
6. Să completăm textele individual.
calchiate: - Elevii completează oral
a. Pentru mine şcoala este o........ Anexa 5. enunţurile astfel încît
b. Pentru mine şcoala este un...... ele să aibă sens logic.
c. La şcoală venim să............ Textele
d. La şcoală întîlnim.................... calchiate.
e. Trecînd din clasă în clasă ....... Frontal
f. Îmi iubesc şcoala natală.........

7. Realizarea unui interviu Elevii lucrează în grup, apoi


simulat despre şcoală. Interviul prezintă numărul pregătit în faţa
 Grupul A: Profesorul şi elevul. simulat în clasei. Vor respecta tematica
 Grupul B: elevul cu colegii. grup. lecţiei „Şcoala”.
 Grupul C: profesorul cu
profesorii. Anexa 6.
- De ce?
8. Completaţi prin 6 de ce 6 way - Pentru că de lan aştere
“Şcoala porneşte de la primele Anexa 7 omul începe a învăţa;
litere şi continuă la maturitate” explicare - De ce?
problematizare - Pentru că omul
9. Imaginaţi-vă că într-o zi s-ar permanent învaţă ceva
închide toate şcolile. Ce s-ar Anexa 8 nou.
întîmpla pentru un an mai - Pentru că şcoala există
apoi? şi în familie şi în
societate.

Elevii caută soluţia


problematizării.
Reflecţii 10. Comunicare în acţiune: Comunicare a. De ce învăţăm atît de
ghidată mult?
b. Ce ar trebui şi ce nu să
11. Povestiţi prin argumente învăţăm?
dovedite cum poate fi asigurată Anexa 9 c. Cît de mult valorează o
o educaţie de calitate în şcoala Naraţiune notă bună? Etc.
natală? Care este rolul şcolii în
societate? Ar trebui să înveţe
toţi? Lucru în grup.
12. Întrebări- panel la temă. Grupul A vs grupul B. Elevii
pregătesc cîteva întrebări la tema
lecţiei, apoi le vor înainta spre
răspuns rivalilor şi verso.
Extindere 13. Comunicat „Şcoala viitorului” comunicare Sinteză orală
Proiect şi desen la tematica. Aprecierea rezultatelor
elevilor. Notarea.

2
Serdeşniuc Cristian, prof.

Anexa 1. Obiective operaţionale.

O2 – Să
realizeze un
O1 – Să
interviu simulat
comunice
între învăţător
despre şcoală şi
şi elev; elev-
despre cîmpul
elev,la tematică;
semantic al
acestui cuvînt;

O4 – Să discute
O3 – Să despre rolul
explice şcolii cât şi a
necesitatea profesorului în
învăţării; societate;

O6 – Să-şi exprime
O5 – Să ideile personale
redacteze un direct, respecâtnd
mesaj eticheta culturii
stimulator vorbii şi
pentru toţi elevii comportamentale.
din şcoală;

3
Serdeşniuc Cristian, prof.

N
V

N
R
Ş

Î
C

V
X
Î

I
O

Ă
E
Ţ

P
I
A

Ă
R
A
T

T
A
A

Ă
L

T
Ţ

Anexa 1.

4
Serdeşniuc Cristian, prof.
Anexa 3.

Şcoala

5
Serdeşniuc Cristian, prof.
Anexa 4.

Pentru ce învăţ?
1. __________________________________________;
2. __________________________________________;
3. __________________________________________;

Pentru ce învăţ?
1. __________________________________________;
2. __________________________________________;
3. __________________________________________;

Pentru ce învăţ?
4. __________________________________________;
5. __________________________________________;
6. __________________________________________;

6
Serdeşniuc Cristian, prof.
Anexa 5.

Pentru mine şcoala


este o...
Pentru mine şcoala
este un...
La şcoală venim
să...
La şcoală întîlnim...

Trecînd din clasă în


clasă ...
Îmi iubesc şcoala
natală...

Pentru mine şcoala


este o...
Pentru mine şcoala
este un...
La şcoală venim
să...
La şcoală întîlnim...

Trecînd din clasă în


clasă ...
Îmi iubesc şcoala
natală...

7
Serdeşniuc Cristian, prof.
Anexa 6.

Profesorul şi
elevul;

Un elev cu colegii
săi;

Profesorul între
colegii de activitate

8
Serdeşniuc Cristian, prof.
Anexa 7.

“Şcoala porneşte
de la primele
litere şi continuă
la maturitate”

- De ce?
- Pentru că ...
________________________________________________________
____________________________________________________________________.
- De ce?
- Pentru că ...
________________________________________________________
____________________________________________________________________.
- De ce?
- Pentru că ...
________________________________________________________
_____________________________________________________________________.
- De ce?
- Pentru că ... _________________________________________________
_____________________________________________________________________.
- De ce?
- Pentru că ...
________________________________________________________
_____________________________________________________________________.
- De ce?
- Pentru că ...
________________________________________________________
_________________________________________________________________.

9
Serdeşniuc Cristian, prof.
Anexa 8.

Ce ne-am face fără de Şcoală!? Ce s-ar întâmpla?!

10
Serdeşniuc Cristian, prof.
Anexa 9.

EDUCAŢIE DE
CALITATE
PENTRU
FIECARE

11

S-ar putea să vă placă și