Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 30.05.2014
Clasa: I
Şcoala: Şcoala Gimnazială „Ion Șuhane”, Frumosu
Propunător: Șandru Cornelia
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Subiectul: În țara literelor- recapitulare litere și sunete
Tipul de lecţie: consolidare de priceperi și deprinderi
COMPETENŢE GENERALE:
Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
Receptarea unor varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute
Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare
COMPETENŢE SPECIFICE:
Comunicare în limba română
1.2. Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj rostit cu claritate
2.1- Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare
3.1- Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte scrise cu litere de tipar
3.2 -Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare;
4.1- Scrierea literelor de mână
4.2- Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână, folosind materiale diverse
Muzică şi mişcare
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm

Obiective operaționale:
- să citească corect, cursiv şi expresiv, fragmentul dat;
- să răspundă la întrebări;
- să formuleze întrebări pornind de la un enunț;
- să rezolve diverse sarcini de lucru primite.
Strategia didactică:
a) Resurse procedurale: explicaţia, conversaţia, explozia stelară, exerciţiul, observaţia sistematică, aprecierea verbală, autoevaluarea;
b) Resurse materiale: fişe de lucru, steluţe, planşe,carioci
c) Resurse temporale: 50 min;
d) Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.
Bibliografie:
1. Ioan Şerdean – Didactica limbii şi literaturii române în şcoala primară, Editura All, Bucureşti, 2000;
2. Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, Curriculum pentru clasa I, Bucureşti, 2013;
3. Suport de curs – Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici.
Program de formare de tip „blended learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar, 2012.
Resurse
Secvențele Procedural Materiale Organizatorice
instruirii Conținutul informațional al lecției Evaluare
Moment Asigurarea condiţiilor optime de desfăşurare a Toate
lecţiei. materialele
organizatoric
necesare
Captarea atenției Mascota clasei Piticul Doc îi anunță pe elevi că Conversația scrisoare În pereche Observare
dorește să organizeze o petrecere cu ocazia zilei
Explicația carioci sistematică
de 1 Iunie,dar are nevoie de ajutor.De aceea el a
pornit să caute copii care îl pot ajuta la Exercițiul
organizarea petrecerii.Pentru a primi titlul de
Ajutor al Piticului Doc, vor trebui să treacă cu
succes toate probele pe care el le-a pregătit.
Anunţarea -Astăzi , la comunicare în limba română, vom conversatia
încerca să rezolvăm toate sarcinile pe care ni le-a
subiectului
pregătit Piticul Doc, vom citi, vom rezolva
exerciții pentru a-i arăta ca putem fi ajutoarele
sale.
Dirijarea -*Elevii primesc o fișă de lucru , având ca primă Exercițiul Fișa de lucru Individual Observare
sarcină citirea unui fragment din povestea Albă- sistematică
învăţării Munca
ca-Zăpada de Frații Grimm.Se verifică citirea
fragmentului integral, selectiv,în lanț. independentă
-*Împartiti în patru grupe elevii vor rezolva Pe grupe Apreieri
Conversația
sarcinile din fișă, apoi se verifică la tablă modul verbale
în care ei au rezolvat sarcinile.(anexa 1).
Obținerea *Elevii vor primi o fișă,pe care este scrisă o Explicația Fișă Pe grupe Observare
propoziție.Ei vor trebui să formuleze întrebări sistematică
performanței Conversația Creioane ,
care să aibă ca răspuns propoziția dată(anexa 2):
Dimineață, copila a deschis încetinel ochii. Exercițiul carioci
Când, cine ,ce , cum?
Încheierea lecţiei  Aprecieri verbale asupra modului în care Conversația Laptop Frontal Aprecieri
au lucrat elevii. Exercițiul verbale
 * Intonează cântecul În lumea basmelor.

S-ar putea să vă placă și