Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Intervalul de vârstă: 3-6 ani


Grupa: Mare
Tema anuală de studiu: ,,Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Tema proiectului tematic: ,,Ce înseamnă să fiu eu”
Tema săptămânii: ,,Vreau să mă prezint”
Tema activităţii: ,,Cine e copilul?”(activitate integrată)

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE

 ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ


Rutine: Primirea copiilor, micul dejun.
Întâlnirea de dimineaţă: Momentul preferat din zi.
Joc liber de explorare a unui subiect de care copiii sunt interesaţi.
Tranziţii: ,,Ala-bala măi pitici,/Ia veniți cu toți-aici./Să- nvățăm să numărăm,/Câte jucării
avem.”, ,, 1, 2, 1, 2,/Câte doi în pas vioi./Braţele le ridicăm,/Mâinile le fluturăm./Stânga, dreapta
1, 2,/Faceţi şi voi ca şi noi.”
Moment de mişcare: ,,Rece-Cald!”
 JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI LIBER ALESE
Artă: În parc – desen
Construcţii: Locul meu preferat
Joc de rol: De-a şoferii
 ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE
Domeniul Limbă şi Comunicare(DLC): ,,Ce face copilul?” – joc didactic
Domeniul Om şi Societate(DOS): ,,Cărticica despre mine” – decupare şi lipire
 ACTIVITĂŢI LIBER ALESE
Joc distractiv: ,,Lupul şi oile”
COMPORTAMENTE URMĂRITE PE PARCURSUL DERULĂRII ACTIVITĂŢII
INTEGRATE(preluate din planificare săptămânală):
A 1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei
A 1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
A 2.3. Își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale sonore, melodii.
C 1.1 Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi
C 2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină
dificultăți
C 3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în
conversații și povestiri creative
D 1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării
lui (comunicare receptivă)
D 2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni,
emoții proprii (comunicare expresivă)
E1.2.Compară experienţe, acţiuni, evenimente, fenomene/relaţii din mediul apropiat

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
Comportamente vizate Obiective operaţionale
E1.2.Compară experienţe, acţiuni, O1. Preşcolarul va fi capabil să argumenteze
evenimente, fenomene/relaţii din mediul momentul din zi preferat, bazându-se pe
apropiat cunoştinţele anterioare.
D 2.1. Demonstrează capacitate de
comunicare clară a unor idei, nevoi,
curiozități, acțiuni, emoții proprii (comunicare
expresivă)
A 1.1. Își coordonează mușchii în O2. Preşcolarul va fi capabil să execute fără
desfășurarea unor activități diversificate, sprijin mişcări ale corpului în funcţie de
specifice vârstei versurile, ritmul şi cadenţa melodiei.
A 2.3. Își coordonează mișcările în funcție de
ritm, cadență, pauză, semnale sonore, melodii.

A 1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru O3. Preşcolarul va fi capabil să execute cu


realizarea de activităţi variate sprijin/fără spijin sarcini de realizare a unor
C 3.2. Demonstrează creativitate prin materiale de învăţare: colorarea în contur a
activități artistico-plastice, muzicale și unui parc, îmbinarea cuburilor pentru
practice, în conversații și povestiri creative realizarea unui spaţiu preferat, decuparea şi
C 2.2. Integrează ajutorul primit, pentru lipirea elementelor privitoare la cărticică.
realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină
dificultăți
C 3.2. Demonstrează creativitate prin O4. Preşcolarul va fi capabil să interpreteze
activități artistico-plastice, muzicale și un rol pe care l-a ales, prin modularea vocii şi
practice, în conversații și povestiri creative folosirea cunoştinţelor anterioare privind o
D 2.1. Demonstrează capacitate de situaţie asemănătoare.
comunicare clară a unor idei, nevoi,
curiozități, acțiuni, emoții proprii (comunicare
expresivă)
D 1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă O5 Preşcolarul va fi capabil să identifice cele
a unui mesaj, în vederea înțelegerii și trei momente din zi, pornind de la materialul
receptării lui (comunicare receptivă) suport.
D 2.1. Demonstrează capacitate de O6 Preşcolarul va fi capabil să menţioneze
comunicare clară a unor idei, nevoi, activităţile pe care le desfăşurăm în fiecare
curiozități, acțiuni, emoții proprii (comunicare moment din zi, bazându-se pe explicaţiile
expresivă) educatoarei.
E1.2.Compară experienţe, acţiuni,
evenimente, fenomene/relaţii din mediul
apropiat
C 1.1 Manifestă curiozitate şi interes pentru
experimentarea și învăţarea în situații noi

Mijloace de învăţământ: cuburi, cerioane colorate, fişă cu contrul imaginii, planşe cu


momentele zilei, cartonaşe, bufniţă, lipici, foarfece,, fişă cu conturul cărţii, imagine cu fetiţă sau
băiat.
Metode şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea,
jocul didactic.
Forme de oraganizare: frontală, individuală, pe grupe.
Durata: o zi
Evaluare: Având în vedere că proiectarea activităţii s-a axat pe comportamente, pe parcursul
activităţii integrate, vor fi evaluate următoarele aspecte:
- acurateţea răspunsurilor verbale oferite de copii la întrebările referitoare la jocul didactic.
- modalitatea de mişcare a corpului în funcţie de ritmul melodiei
- calitatea şi acurateţea produselor activităţii din cadrul centrelor deschise şi a activităţii
practice
- modul de gestionare a sentimentelor în urma câştigării sau a pierderii

Bibliografie:
1. *** Curriculum pentru educaţia timpurie(a copiilor de la naştere până la vârsta de 6 ani),
M.E.N., Bucureşti, 2019.
Scenariul activităţii integrate

O1. Preşcolarul va fi capabil să argumenteze momentul din zi preferat, bazându-se pe


cunoştinţele anterioare.
O2. Preşcolarul va fi capabil să execute fără sprijin mişcări ale corpului în funcţie de versurile,
ritmul şi cadenţa melodiei.

1. Captarea atenţiei
Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineață, moment în care educatoarea salută
copiii folosind cuvintele: ”Bună dimineața, bobocei!”, iar apoi îi roagă să se salute, de la stânga
la dreapta, folosind cuvintele: „Bună dimineaţa, bobocel (numele)!”, după care se stabileşte
prezenţa şi se completează calendarul naturii.
Educatoarea iniţiază momentul de împărtăşire cu ceilalţi prin adresarea întrebării
,,Momentul din zi preferat este dimineaţa, la amiază sau seara şi de ce? (răspuns posibil: Mă
numesc X, mie îmi place seara, deoarece pot petrece timp cu părinţii mei.)
Prin folosirea tranziţie ,,Ala-bala măi pitici,/Ia veniți cu toți-aici./Să- nvățăm să
numărăm,/Câte jucării avem.” se face trecerea la activităţile pe domenii experienţiale.

O5 Preşcolarul va fi capabil să identifice cele trei momente din zi, pornind de la materialul
suport.
O6 Preşcolarul va fi capabil să menţioneze activităţile pe care le desfăşurăm în fiecare moment
din zi, bazându-se pe explicaţiile educatoarei.

2. Dirijarea învăţării
Educatoarea va relata o scurtă întâmplare ,, Am fost plecată într-o călătorie şi am dat
peste o bufniţă care a auzit că sunt mulţi bobocei care s-au adunat să înveţe lucruri noi. Da, i-am
spus că are dreptate şi am invitat-o să vină în vizită. Iar în ieri mi-a bătut la geam şi a zis că azi
şi-a luat liber şi că poate să vină să vadă boboceii. Aşa că vă rog să o primim cum trebuie pe
bufniţă. Bufniţa se află cu noi azi pentru că vrea să ştie care sunt cele trei momente ale zilei şi ce
anume fac boboceii în fiecare moment al zilei, dimineaţa, la amiază şi seară. După care o să se
joace un joc cu voi.” Educatoarea anunţă titlul jocului “Ce face copilul?” şi apoi îl repeată
împreună cu copiii.
Introducerea în joc:
Bufniţa îi va întreba pe copii curiozităţile pe care le are legat de momentele zilei,
solicitând caţiva copii:
1. Care sunt cele trei momente ale unei zi?
2. Ce faceţi voi dimineaţa? Dar la amiază? Dar seara?
Explicaţia şi demonstraţia jocului:

Educatoarea va oferi bufniţei coşul cu poze, explicându-le copiilor că în coş sunt imagini
cu activităţi pe care le desfăşurăm în timpul unei zile. Ei vor trebui să extragă câte un cartonaş, să
le explice colegilor şi apoi să le pună în coloana potrivită din tabel. Educatoarea le va explica ce
înseamnă cele trei imagini din capul tabelului. Pentru a asigura retenţia, educatoarea va cere unui
copil să repete sarcina de joc.

Jocul de probă:

Se realizează de către un copil care este chemat în faţă. Acesta va alege o imagine din coş
şi va trece prin toate etapele: va explica imaginea, va aştepta ca colegii lui să înţeleagă imaginea,
apoi o va aşeza cu ajutorul bufniţei într-una dintre coloanele tabelului care reprezintă cele trei
moment ale zilei, dimineaţa , amiaza şi seara.

Jocul propriu-zis:

Bufniţă se va ridica şi va merge pe la fiecare copil, iar câd se va opri copilul din faţa ei va
lua câte un cartonaş. După ce cartonaşele au fost împărţite vor veni pe rând în faţă şi vor citi
imaginea, vor aştepta ca colegii lui să o ghicească şi apoi o va aşeza în coloana potrivită.

Copii vor fi ajutaţi de bufniţă atunci când va fi nevoie prin a le adresa întrebări cu privire
la imagini:

1. Ce vezi în imagine?

2. Tu faci acea activitate?

3. În ce moment al zilei se petrece acţiunea?

Jocul propriu-zis se va încheia atunci când toate cele 10 imagini au fost ghicite şi sunt
puse în cele trei coloane ale tabelului.

Complicarea jocului:

Varianta 1.

Bufniţa este foarte mulţumită de răspunsurile copiilor aşa că le da bonus alte jetoane. Ea
le spune că trebuie să asocieze imaginile cu acţiunea de pe jetoane pe care le-au primit deja şi
sunt puse pe table. Iar mai apoi să facă o propoziţie legată de asocierea imaginilor. Ea va aşeza
pozele pe covor iar copilul chemat de aceasta va găsi perechea pozei şi o va aşeza pe tablă.
Bufniţa va face aprecieri generale şi individuale asupra realizării jocului şi a
comportamentului în timpul activităţii. Le mulţumeşte copiilor că i-au explicat ce fac ei în cele
trei momente ale zilei.

Educatoarea propune un joc recreativ intitulat ,,Rece-Cald” în care un copil va ascunde


un obiect, în timp ce colegii săi au ochii închişi, iar apoi în va coordona pentru găsirea obiectului
prin termenii ,,Rece” – dacă e departe de obiect şi ,,Cald” – dacă e aproape de obiect. Jocul se
efectuează de 5 ori.

O3. Preşcolarul va fi capabil să execute cu sprijin/fără spijin sarcini de realizare a unor


materiale de învăţare: colorarea în contur a unui parc, îmbinarea cuburilor pentru realizarea
unui spaţiu preferat, decuparea pe linie a casei şi lipirea hârtiei creponate.

3. Obţinerea performanţei şi realizarea transferului

După finalizarea jocului educatoarea invită preșcolarii să se deplaseze către măsuțe, în


scopul continuării desfășurării activității. Ajunși la măsuțe, copiii vor descoperi materialele de
lucru pentru activitatea intitulată ,,Cărticică despre mine !”. Educatoarea le va prezenta modelul
final al lucrării practice şi etapele de lucru pentru realizarea ei cu explicaţii şi demonstraţii.
Cărticica cuprinde informaţii despre copil, adică numele, anii împliniţi, culoarea părului,
mâncarea preferată, culoarea preferată, dacă foloseşte mâna stângă sau mâna dreaptă.
Înainte de începerea activităţii copiii îşi vor încălzi mâinile prin efectuarea de exerciţii
după următorul cântecel: ,,Ne jucăm, ne jucăm/Coatele noi le mişcăm/Mâna lebădă o fac,/Care
dă mereu din cap/Lebedele-n jur privesc/Mâinile eu le rotesc/Ştergem tabla uite-aşa/Să putem iar
desena/Degetele-mi sunt petale/Le desfac ca la o floare.”

Educatoarea le va oferi ajutor pe tot parcursul activităţii. După finalizarea lucrărilor copiii
doritori pot să prezinte în faţa celorlalţi cărticica lor. Educatoarea va oferi aprecieri verbale
individuale şi colective.

O2. Preşcolarul va fi capabil să execute fără sprijin mişcări ale corpului în funcţie de versurile,
ritmul şi cadenţa melodiei.

O3. Preşcolarul va fi capabil să execute cu sprijin/fără spijin sarcini de realizare a unor


materiale de învăţare: colorarea în contur a unui parc, îmbinarea cuburilor pentru realizarea
unui spaţiu preferat, decuparea pe linie a casei şi lipirea hârtiei creponate.

O4. Preşcolarul va fi capabil să interpreteze un rol pe care l-a ales, prin modularea vocii şi
folosirea cunoştinţelor anterioare privind o situaţie asemănătoare.
Cu ajutorul tranziţiei: ,, 1, 2, 1, 2,/Câte doi în pas vioi./Braţele le ridicăm,/Mâinile le
fluturăm./Stânga, dreapta 1, 2,/Faceţi şi voi ca şi noi.” copiii se vor deplasa spre centrele de
interes deschise. La centrul Joc de rol copiii vor imita rolul şoferului şi vor călătorii alături de
pasageri fie la mare, fie la munte, la centrul Construcţii copiii au sarcina de a crea din cuburi
locul lor preferat, fie un parc, fie un oraş, şi la centrul Artă copiii vor colora un parc de distracţii.
După finalizarea activităţiilor educatoarea va iniţia jocul ,,Lupul şi oile”. Lupul este un
copil deghizat, un copil este păstorul iar ceilalţi copii sunt oile. Păstorul merge la plimbare, în
timp ce oile sunt lăsate singure. Lupul vine şi dă târcoale oilor şi încearcă să răpească o oaie.
Când oile strigă după ajutor păstorul se întoarce şi alungă lupul, însă în unele cazuri păstorul
rămâne fără o oaie. Jocul se termină fie cu câştigarea lupului, fie cu cea a păstorului.

4. Asigurarea feedback-ului şi evaluarea


Pe parcursul desfăşurării activităţii integrate voi evalua acurateţea răspunsurilor verbale
oferite de copii în cadrul jocului didactic, corectitudinea şi rapiditatea în cadrul jocului ,,Rece-
Cald”, modalitatea de gestionare a frustrării în joc şi calitatea lucrărilor din cadrul centrelor de
interes.

S-ar putea să vă placă și