Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data: 30.XI.2010
Disciplina: Biologie
Clasa : a-VI-a
Profesor : Petri Veronica
Tema : Viermi cilindrici –Limbricul
Tipul lectiei: de comunicare si insusire de noi cunostinte

Obiective operationale:

O1-sa stie care este mediul de viata al limbricului si sa prezinte adaptarile viermelui la viata parazitara
O2-sa cunoasca alcatuirea corpului la limbric si ciclul de inmultire al viermelui parazit
O3-sa enumere animale inrudite cu limbricul
O4-sa poata recunoaste simtomele ascardiozei si sa o poata preveni

Strategii didactice:

Metode si procedee didactice: observatia, conversatia, explicatia, informatizarea,descrierea


Materiale si mijloace didactice: manual, planse, desene, fise de lucru,
Forma de activitate: frontala si individuala
Continut informational: conform programei
Resurse umane:clasa de elevi
Locul de desfasurare: sala de clasa
Surse informationale: manualele alternative, Metodica predarii biologiei, Ghid metodologic, Zoologia nevertebratelor, internet.
Desfasurarea lectiei:

1. Moment organizatoric –verificarea frecventei elevilor si a bazei materiale a lectiei

2. Captarea atentiei- anuntarea temei si a obiectivelor urmarite


- elevii sunt rugati sa priveasca si plansele din laboratorul de biologie, planse ce reprezinta diferite tipuri de viermi paraziti

3. Verificarea cunostintelor anterioare – elevii prezinta lectia de ora trecura-Tenia(mediul de viata, alcatuirea corpului, ciclul de dezvoltare
,animale inrudite) si sunt rugati sa recunoasca unele animale nevertebrate studiate

4. Prezentarea noilor cunostinte

- precizare faptului ca limbricul este un vierme parazit


- definitia cuvantului „parazit”(etimologia cuvantului vine din limba greaca „para”=impreuna si „sitos”=hrana) si definitia termenului de
parazitism
- prezentarea notiunilor esentiale ale lectiei( urmarind: mediul de viata, alcatuirea corpului, functiile);
-se insista asupra elementelor specifice vietii parazitare(prezenta organelor de fixare bine dezvoltate, lipsa organelor de miscare, de simt,
aparatelor respirator si circulator, organe de inmultire foarte bine dezvoltate-depun un numar mare de oua)
- evidentierea elementelor care apar pentru prima data in serie animala
- prezentarea ciclului de viata la limbric si efectelor negative produse de acesta
- enumerarea masurilor de prevenire a bolilor parazitare

5. Fixarea cunostintelor si asigurarea feed-back-ului


- elevii raspund la intrebarile profesorului
Ce este un organism parazit?
Care este mediul de viata al limbricului?
Care sunt elementele structurale noi aparute la viermii paraziti?
Care sunt adaptarile limbricului la modul de viata parazit?
Care este ciclul de viata al limbricului?
Care sunt metodele de combatere a bolilor produse de limbric?

6. Stabilirea concluziilor -reluarea aspectelor esentiale

7. Evaluare – notarea activitatii elevilor


Evenimentul didactic Activitatea de învăţare Metode şi
Ce face profesorul Ce face elevul procedee
evaluare
1. Captarea atenţiei Pregătesc climatul socio – afectiv necesar Pregăteşte materialul necesar pentru lecţie
actului învăţarii
2. Reactualizarea - lucrez frontal, adresez întrebări, urmăresc Ascultă, gândesc, răspund Conversaţia
cunoştinţelor anterioare elaborarea răspunsurilor, dacă realiazează frontală
conexiuni între noţiunile discutate comparaţia
3. Enunţarea obiectivelor - anunţ titlul lecţiei, îl scriu pe tablă Ascultă, scriu explicaţia
operaţionale - comunic clar obiectivele operaţionale ale
lecţiei:
O1-sa stie care este mediul de viata al
limbricului si sa prezinte adaptarile viermilor la
viata parazitara
O2-sa cunoasca alcatuirea corpului la
tenie si ciclul de inmultire al limbricului
O3- sa enumere animale inrudite cu limbricul
O4- sa poata recunoaste simtomele ascardiozei
si sa o poata preveni

4.Prezentarea conţinutului şi - prezint notiunile noii - ascultă, observă, scriu, deseneaza Conversaţia
sarcinile noii învăţări -prezint etimologia cuvantului parazit (din Observaţia
limba greaca „para”=impreuna si „sitos”=hrana)
-definesc parazitismul=relatie antagonista intre
doua organisme de specii diferite, in care
unul(parazitul)in una sau toate stadiile de
dezvoltarefoloseste un alt organism viu (numit
gazda) pentru procurarea hranei, caruia ii
provoaca daune, imbolnavire sau chiar moartea.
- explic noţiunile noi
- realizez schita lectiei.
5.Obţinerea performanţei Vizualizarea unor imagini cu specia ascaris - ascultă, gândesc, răspund,privesc Activitate
lumbricoides. frontală
- cer elevilor să aplice cele învăţate
- adresez întrebări clasei
6. Asigurarea feed– back-ului - urmăresc activitatea elevilor - rezolvă cerinţele de pe fişa de lucru Activitate
individuală
Limbricul (ascaris lumbricoides)

Mediul de viata:
-in intestinul subtire la om si la alte animale
-este un animal parazit
Alcatuirea corpului:
-corpul este neted acoperit cu chitina
-femela este mai mare decat masculul
-pentru prima data in serie animala orificiul bucal este separat de cel anal
-orificiul bucal-situat la capatul anterior- este inconjurat de 3 buze groase
Adaptari la viata parazitara:
-nu prezinta ___sistem digestiv
____sistem circulator
____sistem respirator
-substantele digestive trec direct din intestinul gazdei in corpul limbricului
-sistemul excretor –este slab dezvoltat si produce toxine
- femela depune oua( 200.000 zilnic) in intestin →eliminate odata cu excrementele
Ciclul de dezvoltare:

Excrementele cu oua → fructe, legume, apa→corpul uman → larve→strabat peretii intestinului → sange→ ficat, inima, plamani→ prin caile
respiratorii sunt inghitite a doua oara → ascaridioza (greturi, stari de sufocare, slabiciune, fara pofta de mancare)
Ciclul de viata:

Viermii adult traiesc in lumenul intestinului subtire. O femela poate produce aproximativ 200.000 de oua pe zi, care ajung in fecale . Ouale
nefertile pot fi ingerate insa nu sunt infectioase. Ouale fertile embrioneaza si devin infectioase dupa 18 zile sau mai multe saptamani ,depinde
de conditiile mediului (optime: umezeala, caldura, sol umbros). Dupa ce ouale infectioase sunt inghitite , larvele ies din oua , invadeaza
mucoasa intestinala, si sunt purtate prin portal, inspre plamani . Larvele continua sa se dezvolte in plamani (10-14 zile), penetreaza peretii
alveolari, urca prin arborele bronhic in gat si sunt inghitite . Inainte de a ajunge in intestinul subtire se dezvolta in viermi adult . Intre 2 si 3
luni are loc trecerea de la ingerarea oualor infectioase la ovipozitia de femele adult. Viermele adult poate supravietui intre 1 si 2 ani