Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic: Avem cu toţii aceaşi motivaţie?

Cum memorăm?
SAPT. 24
Clasa: a V – a
Obiectul: Consiliere
Tipul lecţiei: Comunicare de noi cunoştinţe
Titlul unităţii de conţinut(lecţiei): Avem cu toţii aceaşi motivaţie?Cum memorăm?

Competenţe specifice:
 Formarea şi dezvoltarea capcităţilor de apreciere a propriului stil de învăţare
 Dezvoltarea capacitătii de valorizare maximă a potenţialului propriu
 Formarea atitudinii de respect şi dezvoltarea comportamentelor responsabile
 Să asocieze unor enunţuri date răspunsuri posibile la alegere
 Dovedirea prin comportament că apreciază stilurile de învăţare şi a celorlalţi colegi
ca pe o valoare esenţială
 Identificarea metodelor proprii de memorare eficientă, sau insuşirea unor tehnici
care să ne ajute să memorăm mai usor
 Descoperirea importanţei memoriei în activitatea de în văţare şi pentru reuşita altor
activităţi
 Descoperirea dependenţei motivaţionale de anumite discipline şcolare
 Raportarea gradului personal de motivare la cel manifestat la nivelul clasei
 Identificarea corelaţiei între motivaţie, trasături de personalitate şi interese
 Identificarea surselor motivaţionale
 Aflarea principalelor surse ale motivaţiei pentru dezvoltarea unei atitudini pozitive
faţă de activitatrea de învăţare
Metode şi procedee didactice folosite:
 Exerciţii de asociere
 Rezolvare de chestionare
 Dezbaterea colectivă
 Metoda ciorchinelui
 Munca în echipă
 Exerciţiu de comparare
 Brainstormingul
 Conversaţia euristică

Mijolace folosite:
1. Umane: - profesorul cu experienţa sa
- elevii cu curiozitatea specifică vârstei
2. De timp: - 50 min
3. De loc: - sala de curs
4. Procedurale:
- Surse bibliografice
- creta, tabla
- Fişa de lucru
Desfăşurătorul:
1. Momentul organizatoric: 2 min
- Notarea absenţelor prin strigarea catalogului
- Stabilirea ordinii şi linistei în clasă
- Se verifică dacă tabla este ştersaă şi dacă există cretă
- Controlul ţinutei elevilor

1. Legătura cu lecţia anterioară: 10 min


 Pornind de la stilul propriu de învăţare, să descoperim împreună care este
motivaţia fiecaruia dintre noi în procesul de în văţare
 Numiţi cel puţin trei motive pentru care aţi învăţat la disciplina matematică.
2. Anunţarea lecţiei noi cu scriere titlului pe tabla: 1 min
Avem cu toţii aceaşi motivaţie?Cum memorăm?

3. Desfăşurarea activităţii: 30 min

 Individual elvii completează o fisă de lucru care conţine 16 afirmaţii. Acestea


vizează identificarea surselor motivaţionale.
 Sarcina elevilor este de a alege pentru fiecare item propus unul dintre
răspunsurile: DA , NU , ? (? Semnul întrebării reprezintă o situaţie mediană)
 Elevii completează individual, apoi pe 3 grupe de lucru trebuie să identifice
raspunsuri comune fiecarei grupe de lucru
 Itemii cu răspunsuri diferite se argumentează in interiorul fiecărei grupe de
lucru
 Frontal, profesorul dezbate şi dirijează discutia spre urmmătoarele idei:
1. sursele motivaţionale sunt diferite
2. motivaşia umană se caracterizează prin varietate şi ierarhie
3. există motivaţii primare şi secundare
4. motivaţia intrinsecă şi motivaţia extrinsecă
 Definiţie: Motivaţia intrinsecă - îşi are sursa în activitatea desfăşurată şi se
satiscace prin indeplinirea acelei activităţi
 Definiţie: Motivaţia extrinsecă - îşi are sursa în afara activităţii de
desfăşurare
 Frontal, printr-un exerciţiu de tip brainstorming elevii sunt solicitaţi sa-şi
imagineze cum ar arăta viţa omului fără memorie
 În timpul aplicaţiei este important să se respecte principiile brainstormingului
şi anume:
1. Nu criticaţi ideile altora!
2. Da-ţi frâu liber imaginaţiei!
3. Produceţi o cantitate cât mai mare de idei!
4. Preluaţi ideeile celorlalţi şi amplificaţile!
 Memorarea mecanică
1. se bazează pe succesiunea elementelor din fluxul informaţional
2. duce la o învăţare formală
3. Efectele ei sunt de suprafaţă
4. Este fără durabilitate în timp
 Memorarea logică
1. presupune înţelegerea sensului celor memorate
2. se bazează pe asociaţii de tip causal, logic, raţional
3. asigură o învăţare eficientă
4. are un randament crescut
4. Ecaluarea activităţii: 5 min
 Evaluarea activităţii se face realizând un ciorchine cu tema “ Motivaţia şi
sursele ei“
 Întocmirea listei ce cuprinde sursele de motivaţie şi corelarea acestora cu
activitatea de învăţare
 Atitudinea faţă de rezultattul comparării propriei motivaţii pentru învăţarea
şcolară cu cele manifestate de colegi
 Calitatea argumentelor aduse pentru susţinerea propriilor motivaţii
 Argumente aduse în favoarea importanţei memoriei în orice formă de activitate
umană
 Diferenţierea între memoria logică şi memoria mecanică
5. Tema pentru acasă: 2 min
PROGRESUL
PROGRESUL
PERSONAL
PERSONAL MUNCAÎNÎN
MUNCA
DORINŢA DE GRUP
GRUP
DORINŢA DE
AUTODEPĂŞIR
AUTODEPĂŞIR
EE
EE

DORINŢA
DORINŢA
DE
DEAA
„Un grup de elevi învaţă,
„Un grup de elevi învaţă,
CUNOAŞ-
CUNOAŞ- îşi propune să abordeze
îşi propune să abordeze
o anumită temă,
TE
TE o anumită temă,
NOTELE
îşi stabileşc un obiectiv, NOTELE
îşi stabileşc un obiectiv, MARI
MARI
se pun de acord asupra
se pun de acord
temelor asupra
şi sarcinilor,
temelor şi sarcinilor,
INTERESE
INTERESE dezvoltă în comun
dezvoltă în comun
domeniul de lucru,
domeniul de lucru,
ŞCOALA
ŞCOALA
derulează lucrările
derulează lucrările
planificate (în grupuri
planificatemici),
(în grupuri
mici),
DEZVOL
DEZVOL îşi finalizează proiectul în
îşi finalizează
beneficiulproiectul
grupului în
TAREA
TAREA beneficiul grupului
PERSO- MOTIVAŢIA
MOTIVAŢIA
PERSO-
NALĂ
NALĂ
APRECIERILE
APRECIERILE
UNUI
UNUI
PROFESOR
PROFESOR

COLEGII
COLEGII NIVELUL
NIVELUL
DE
DE
ASPIRAŢIE
ASPIRAŢIE
Avem cu toţii aceaşi motivaţie?
-Fişa elevului –

Aplicaţie:
Nr. Itemi Da Nu ?
Crt
1 Sunt foarte motivat de un subiect care mă interesează, oricare ar
fi profesorul, metoda sau activitaţile propuse
2 Nu sunt niciodată pasiv, chiar dacă nu mă interesează într-un
mod deosebit ceea ce se discută
3 Sunt motivat pentru că ştiu foarte bine de ce vin la şcoală şi de ce
muncesc
4 Sunt interesat când şcoala îmi oferă răspunsuri la întrbările mele
5 Cănd sunt motivat găsesc întotdeauna răspunsuri la întrebările
mele
6 Sunt de cele mai multe ori motivat când sunt implicat în mod
direct in organizarea propriei munci
7 Învăţ pentru a face plăcere unui profesor pe care îl apreciez
8 Sunt foarte sesibil la aprecierile unui profesor
9 Am nevoie de incurajare pentru a reuşi
10 Sunt sesibil la ce gândesc părinţii mei când îmi văd carnetul de
note
11 Eşecurile repetate mă demoralizează
12 Greşelile sunt ocazii de progres şi ele imi dau ocazia de a mă
corecta
13 Anunţarea si apropierea unei lucrări mă motivează
14 Teama de lucrări surpriză mă determină să învăţ
15 Mă simt motivat de fiecare dată când activitatea se desfăşoară
sub forma unui joc
16 Mă motivează munca cu anumiţi colegi

S-ar putea să vă placă și