Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECȚIE

Data: 04 iunie 2019


Clasa : a V-a A
Obiectul: Limba şi literatura română
Unitatea de învățare: Prietenie
Subiectul : Textul narativ nonliterar : Prietenia dintre Mihai Eminescu și Ion Creangă
Tipul lecţiei: de dobândire de noi cunoștințe
Profesor:Fota Mădălina Ionela

COMPETENŢE GENERALE:
1. participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare prin receptarea şi
producerea textului oral;
2. receptarea textului scris de diverse tipuri;
3. redactarea textului scris de diverse tipuri;
4. utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale şi scrise.

COMPETENŢE SPECIFICE:
2.1. identificarea informaţiilor importante din texte continue, discontinue şi multimodale;
2.3. formularea unui răspuns personal, creativ pe marginea unor texte de diferite tipuri, pe teme
familiare;
3.2. redactarea, individual sau în echipă, a unui text simplu, cu integrarea unor imagini, desene;
4.1. utilizarea achiziţiilor sintactice şi morfologice de bază ale limbii române standard pentru
înţelegerea şi exprimarea corectă a intenţiilor comunicative;

Competențe derivate:
La sfârșitul activității, elevii vor fi capabili:
1:să încadreze textul din manual în categoria textelor narative nonliterare;
2:să identifice trăsăturile textului nonliterar;
3:să înțeleagă că narațiunea este un mod de expunere ce poate fi întâlnit și în texte nonliterare;

1
4:să facă diferența între textele literare și cele nonliterare;
STRATEGIA DIDACTICĂ
1. Metode şi procedee : conversaţie euristică, exerciţiul, explicaţia, problematizarea
2.Forme de organizare a activităţii elevilor: frontală, individuală, pe grupe.
3.Mijloace de învăţare: manualul,caietul,fişe de lucru.

Bibliografie:

 Crăciun C.-Metodica studierii limbii şi literaturii române în gimnaziu şi liceu, Emia,


2004
 Curriculum Naţional. Programe şcolare pentru clasele a V-a – a VIII-a.
 Anca Șerban,Ana –Maria Barău,Roxana Ciobanu,Iuliana Băiașu-Manual pentru clasa a
V-a,Editura CD PRESS

2
Secvențele Conținutul informațional al lecției Resurse
instruirii și Procedural Organiza- Evaluare
Activitatea învățătorului Activitatea elevilor Materiale
dozarea e torice
1. Moment Se vor asigura condiţiile necesare unei Elevii iau loc în bănci și se Conversaţia Frontal Observarea
organizatoric desfăşurări optime a lecţiei și se expun pregătesc pentru lecție. sistematică,
1’ materialele necesare pentru lecţie. controlul,
autocontrolul
2. Verificarea Se verifică tema.
temei și Elevii solicitați citesc
reactualizarea tema.
cunoștințelor Conversația Caiete Frontal Evaluare
2’ orală prin
sondaj
3. Anunțarea Profesorul le prezintă elevilor Elevii ascultă cu atenție Conersația Frontal Observare
subiectului competențele derivate. mesajul profesorului. sistematică
și a
obiectivelor
2’

1. Captarea Elevii sunt întrebați ce știu despre Elevii răspund întrebărilor Expunere Frontal Observare
atenției Mihai Eminescu și Ion apoi notează titlul lecției sistematică
2’ Creangă.Profesorul îi anunță apoi că în caiete.
vor citi o lecție despre cei doi buni
prieteni.Se notează titlul lecției la
tablă.
2. Dirijarea
învățării Se realizează lectura textului,apoi Elevii se împart în
30’ elevii sunt lăsați să recitească textul grupe,ascultă explicațiile Observarea
pentru a putea răspunde unui set de profesorului și rezolvă Fișa de capacității de
întrebări.Elevii sunt împărțiți apoi în sarcinile de lucru. lucru a lucra în
3
grupe pentru organizarea unui echipă
concurs,fiecare grupă primește un set Pe grupe
de întrebari bazate pe înțelegerea
textului(anexa 1).Câștigători vor fi Conversația
desemnați elevii care răspund la cel Problemati- Aprecierea și
mai mare număr de întrebări. zarea analiza orală
a răs-
punsurilor
formulate de
elevi

Profesorul le precizează elevilor faptul


că narațiunea poate fi întâlnită atât în Elevii notează în caiete
textele literare cât și în cele noile informații.
nonliterare.Ulterior acesta le va Caiete Frontal
prezenta elevior trăsăturile textului
nonliterar(anexa 2).Toate aceste
lucruri vor fi notate pe tablă.

4
3. Obținerea Fiecare elev va primi o fișa de lucru Elevii rezolvă sarcinile
performaței pe care o va rezolva individual și în existente în fișa de lucru. Aprecierea și
10’ care se vor regăsi trăsături ale textelor analiza orală
literare și nonliterare(anexa 3). a răs-
punsurilor
formulate de
Fișe de Individual elevi
lucru

4. Asigurarea
retenției și a Profesorul precizează tema pentru Notează tema. Manualul Frontal
transferului acasă:exercițiul 9 pagina 158.
2’

Anexa 1

Fișa de lucru
5
1.În ce an îl întâlnește Mihai Eminescu pe Ion Creangă?

2.Cu ce ocazie se întâlnesc cei doi?

3.Ce scrisese Creangă până a-l cunoaște apreciatul poet?

4.Cum s-a legat prietenia dintre cei doi creatori?

5.Unde îl va duce Eminescu pe Creangă?

6.Ce operă citește marele povestitor junimiștilor?

7.Din ce cauză Eminescu s-a mutat la București?

6
8. Cum a primit Creangă vestea bolii și,apoi,a decesului poetului?

Anexa 2

Oglinda tablei

Narațiunea poate fi întâlnită nu numai în operele literare,ci și în diverse tipuri de texte nonliterare:prezentări texte
științifice,articole de ziar și de revistă,anecdote etc.

Trăsături:

- prezintă, în general obiectiv, un aspect din realitate;


- transmite informaţii;
- are drept scop informarea cititorului, dar şi transmiterea unor convingeri, încercarea de a-l determina să facă sau să
creadă un anumit lucru;
- limbajul este, în general, neutru, dar în anumite texte (reclamele) se pot utiliza jocuri de cuvinte, figuri de stil;
- este folosit aspectul corect, îngrijit al limbii;
- informaţia este prezentată obiectiv, clar, accesibil;
- în anumite texte nonliterare apar unele clişee verbale ( formule de adresare/de încheiere);
- se referă la persoane şi situaţii reale.

7
Anexa 3

Fișă de lucru

1. Ordonează trăsăturile de mai jos,în funcție de caracterul literar sau nonliterar al


textului narativ:

8
a) prezintă fapte și personaje care sunt rodul ficțiunii,adică al imaginației creatoare a autorului;
b) se bazează pe fapte reale,trăite de persoane care au existat în realitate;
c) transmite informații exacte,verificabile;
d) comunică emoții,sentimente;
e) are caracter subiectiv;
f) are caracter obiectiv;
g) textul îl informează pe cititor;
h) textul îl emoționează pe cititor.

2. Notează cu adevărat sau fals următoarele afirmații:

a) în anul 1875, Titu Maiorescu îl numeşte pe Ion Creangă revizor şcolar;


b) Mihai Eminescu şi Ion Creangă s-au împrietenit, deoarece amândurora le plăceau lucrurile sofisticate, noutăţile vremii;
c) Ion Creangă ştia multe zicători, proverbe, ghicitori şi pilde;
d) Ion Creangă îl duce pe Mihai Eminescu la societatea literară Junimea;
e) Mihai Eminescu va pleca în Bucureşti, ca redactor la ziarul Timpul.

S-ar putea să vă placă și