Sunteți pe pagina 1din 9

1

PROIECT DIDACTIC

Clasa : a II-a
Obiectul : Cunoasterea mediului
Subiectul : De ce au nevoie plantele?
Tipul lectiei : mixta

Obiective operationale :
La sfarsitul lectiei , toti copiii trebuie :
a) Cognitive :
- Sa stie locurile unde se pot dezvolta plantele;
- Sa cunoasca factorii de care au nevoie plantele pentru a se
dezvolta;
- Sa asimileze rapid noile cunostinte;
- Sa exemplifice intrebuintarile diferitelor plante;
- Sa-si imbogateasca vocabularul cu termenii noi pe care i-au
invatat.
b) Psihomotorii :
- Sa pastreze o pozitie corecta in banca;
- Sa raspunda doar cand sunt intrebati.
- Sa-si redreseze comportamentul la eventualele corectari ale
propunatorului.
c) Afective :
- Sa participe cu placere si interes la lectie;
- Sa aiba o atitudine placuta fata de raspunsurile colegilor.

Metode si procedee didactice :


- conversatia euristica;
- explicatia;
- descrierea.

Forme de organizare : frontal si individual.

Mijloace de invatamant :
2

- atlas;
- fise de lucru.

Forme de evaluare : continua .

Bibliografie :
- Tudora , Pitila ; Cleopatra , Mihailescu , Manual pentru clasa
a II-a , Aramis 2004.
- L. Popovici ; C. Moruzi ; I. Toma , Atlas botanic , Editura
Didactica si Pedagogica , R.A. , Bucuresti , 1993 .
3

DEMERS DIDACTIC

Etapele lectiei Activitatatea propunatorului Activitatea elevilor


1.Moment Se asigura ordinea si disciplina in Elevii isi pregatesc
organizatoric clasa . Asigur conditii optime materialele pentru ora.
pentru buna desfasurare a
activitatii: aerisirea salii de clasa,
pregatirea materialului didactic.
2.Captarea Ma prezint si motivez prezenta
atentiei mea in sala de clasa .
-Buna-ziua! -Buna-ziua!
-Ma numesc Sfetcu Razvan-Cornel Copiii asculta.
si astazi vom desfasura o lectie de
“Cunoasterea mediului”.
3.Reactualizare -Despre ce ati invatat ora trecuta la -Despre plantele din alte zone
a cunostintelor “Cunoasterea mediului”? ale lumii.
-De ce are nevoie o planta pentru a -De anumite conditii de viata.
se dezvolta?
-Unde se cultiva portocalul si -In tarile cu un climat cald.
lamaiul?
-Cum se numesc fructele acestor -Portocala si lamaie.
copaci?
-Noi consumam aceste fructe? -Da!
-De ce le consumam? -Pentru ca au vitamine.
-Ce fel de planta este palmierul? -Ornamentala.
-Cum se numeste fructul acestuia? -Nuca de cocos.
-Va place nuca de cocos? -Da!
-Ce zone iubeste acest arbore? -Zonele mai calde.
-Ce putem sa extragem din fruct- -Untul de cocos, uleiul
nuca de cocos? vegetal.
-Unde este folosit uleiul vegetal? -La fabricarea sapunului,
lumanarilor, margarinei etc.
-Unde intalnim cactusul? -In desert.
Florile cactusului emana un miros Scolarii asculta.
puternic si placut. Il folosim ca
planta ornamentala.
-Ce este baobabul? -Baobabul este un copac inalt
cat un bloc de 7-8 etaje.
Trunchiul este atat de gros
4

incat abia il pot cuprinde 15


oameni avand bratele larg
deschise.
-Ce varsta poate atinge acest -5 mii de ani.
arbore?
-Ce este eucaliptul? -Eucaliptul este copacul cel
mai inalt din lume. Poate
atinge inaltimea unui bloc de
50 de etaje. Creste foarte
repede(aproximativ 7 metri in
2 ani). Dupa 80 de ani
inceteaza cresterea in inaltime
si continua cresterea in
grosime.
-Ce este raflesia? -Raflesia este cea mai mare
floare din lume. Petalele ei au
lungimea de aproape o
jumatate de metru. Este o
planta ciudata pentru ca are o
radacina scurta si floarea
foarte mare. Nu are tulpina si
frunze.
Fiecare planta are nevoie de Copiii asculta.
anumite conditii pentru a se
dezvolta. Unele sunt folosite ca
plante ornamentale, altele in
fabricarea unor produse alimentare,
a obiectelor de uz personal, a
obiectelor de mobilier.
4.Ancora Plantele se dezvolta in zone Elevii asculta.
didactica specifice.
- De ce credeti voi ca plantele se -Pentru ca au nevoie de
dezvolta in anumite zone? anumite conditii.
5.Anuntarea Astazi, la ora de “Cunoasterea Scolarii asculta.
temei si a mediului”, vom invata despre
obiectivelor factorii de care au nevoie plantele
pentru a se dezvolta(apa, aer,
lumina, caldura).
6.Dirijarea -Copii, voi aveti un colt verde in -Da!
invatarii clasa?
5

-Unde gasim acest colt verde? -Pe dulap, unde avem multe
plante.
-Priviti aceste plante! -Elevii privesc plantele.
-Ce ati facut voi pentru ca ele sa fie -Le-am ingrijit.
atat de frumoase?
-Cum le ingrijiti? -Le udam, le plasam in locuri
cu lumina, caldura etc.
Deci, plantele au nevoie de Copiii asculta.
anumite conditii pentru a se
dezvolta.
-Care sunt factorii de care are -Apa, aer, lumina si caldura.
nevoie o planta pentru a se
dezvolta?
Apa, aerul, lumina si caldura ajuta Elevii asculta.
planta sa-si pregateasca hrana
printr-un proces de fotosinteza. In
acest proces, plantele iau din aer
dioxidul de carbon pe care il
eliminam noi si animalele si
elimina oxigenul care ne este
folositor noua si animalelor.
-De ce avem nevoie de plante? -Pentru ca ne dau oxigen.
-De ce trebuie sa avem un colt viu -Pentru a improspata aerul.
atat la scoala, cat si acasa?
Dar plantele folosesc si oxigen in Scolarii asculta.
procesul de respiratie si de aceea
este important sa nu avem chiar
foarte multe plante in casa, in clasa
etc.
Deschideti manualele la pagina 24! Copiii deschid manualele.
-Ce observati in prima imagine? -O planta.
-Ce puteti spune despre aceasta -A avut conditii favorabile
planta? dezvoltarii.
Priviti imaginile urmatoare! Elevii privesc imaginile.
-Ce observati in imaginea A? -Planta are frunzele mai
uscate.
-De ce credeti voi ca se prezinta -Pentru ca nu a avut suficient
astfel? aer.
-Ce observati in imaginea B? -Planta are frunzele mai
palide, este mai lipsita de
6

viata.
-De ce credeti voi ca se prezinta -Pentru ca nu a avut suficienta
astfel? apa.
-Ce obervati in imaginea C? -Planta este uscata.
-De ce credeti voi ca este uscata? -Pentru ca nu a avut suficienta
lumina.
-Ce vedeti in imaginea D? -Planta are frunzele inghetate,
degerate.
-De ce are frunzele inghetate? -Pentru ca nu a beneficiat de
caldura.
-De ce credeti voi ca are nevoie o -De aer, apa, lumina si
planta pentru a se dezvolta? caldura.
-Cum asigurati voi plantelor aceste -Le udam, le plasam in locuri
conditii? cu lumina, caldura etc.
Deci conditiile necesare dezvoltarii -Elevii scriu pe caiete.
unei plante sunt: aer, apa, lumina si
caldura.
Pe catedra vor fi asezate doua
plante: una dezvoltata, alta mai
putin dezvoltata.
Ii pun pe copii sa le priveasca, apoi Scolarii privesc plantele.
le adresez cateva intrebari.
-Care dintre plante a avut parte de Un elev va veni la catedra si
conditii favorabile dezvoltarii? va arata planta ceruta.
-De ce planta cealalta nu s-a -Nu a avut aer, apa, lumina,
dezvoltat? caldura.
-Ce masuri putem sa luam? -O udam, o plasam in locuri
cu aer, lumina, caldura.
-Ce se intampla cu un copac -Infrunzeste, apoi infloreste.
primavara?
-De ce credeti voi ca se intampla -Pentru ca atmosfera se
acest lucru? incalzeste.
-Ce se intampla cu el vara? -Incep sa se coaca roadele,
ajunse la maturitate.
-De ce se intampla acest lucru? -Pentru ca este mai cald decat
primavara si este mai multa
lumina.
-Ce se intampla cu arborele Frunzele se ingalbenesc si
toamna? cad.
-De ce se intampla acest lucru? -Pentru ca este mai frig.
7

-Dar iarna? De ce? -Ramane fara frunze. Pentru


ca este mai frig, are mai
putina lumina.
-Care este copacul care isi -Bradul.
pastreaza frunzele si acestea raman
verzi si in timpul iernii?
-La ce ne foloseste bradul? -Il impodobim de Craciun.
Iata ca bradul ne este folositor si de
Sarbatori!
-Va amintiti povestea “Fata babei -Da!
si fata mosneagului”?
-Ce copac a ingrijit fata -Parul.
mosneagului?
-Ce a facut parul dupa aceea? -I-a dat fructe(pere).
Copii, si voi daca ingrijiti un pom , Elevii asculta.
el va va da roade.
Deci, pe langa apa, lumina, aer si
caldura, trebuie sa curatati pomii
de omizi, sa le taiati crengile
uscate.
La fel si la coltul viu. Pe langa aer, Copiii asculta si noteaza in
apa, lumina si caldura, trebuie sa caiete.
afanati pamantul si sa curatati
plantele de frunzele uscate.
Priviti imaginile urmatoare:
-De ce credeti ca nu se pot cultiva -Pentru ca nu au conditii.
plante in aceste locuri?
-Ce fel de conditii? -Nu au apa, lumina, caldura.
Citesc lectura “Fagul”, dupa Copiii asculta.
Simion Mehedinti si le adresez
cateva intrebari:
-De ce credeti voi ca fagul a reusit -Datorita apei, luminii si
sa se dezvolte? caldurii.
6.Evaluare Fisa de evaluare
1.Compeltati spatiile punctuate: Elevii rezolva fisa de
Pentru a trai si a se dezvolta, evaluare.
plantele au nevoie de ……, …….,
……. si…….. .
2.De ce nu exista plante in pesteri?
7.Tema pentru Portofoliu: Cauta informatii in Scolarii isi noteaza.
8

acasa reviste de specialitate despre


diferite conditii de viata ale
plantelor.
8.Aprecieri Copii, mi-a placut de voi pentru ca Elevii asculta.
ati fost cuminti, atenti si activi la
lectie.
9.Incheierea -Buna-ziua! -Buna-ziua!
organizata a
lectiei
9

Numele si prenumele__________________________ Data______________

Fisa de evaluare

1.Completati spatiile punctuate:


Pentru a trai si a se dezvolta, plantele au nevoie de………….……... , ………………. ,
………................ si …………………... .
2.De ce nu exista plante in pesteri?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

Numele si prenumele__________________________ Data______________

Fisa de evaluare

1.Completati spatiile punctuate:


Pentru a trai si a se dezvolta, plantele au nevoie de …………….…... , ….……..……. ,
……………........ si …………….....… .
2.De ce nu exista plante in pesteri?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

S-ar putea să vă placă și