Sunteți pe pagina 1din 6

INSTITUTUL DE ŞTIINȚE ALE EDUCAŢIEI

DEPARTAMENTUL FORMARE PROFESIONALĂ


Catedra Didactica Disciplinelor Şcolare

Evaluarea finală
a Proiectului tehnologic
prezentat la finalizarea stagiului de formare profesională continuă
(perioada 06.04 – 24 aprilie 2020)

Tema proiectului tehnologic: Lumea la cumpăna sec. XIX-XX. Primul Război


Mondial și urmările lui (1914-1918).

Disciplina
Istoria românilor şi universală

Numele, prenumele formabilului: Britcaru Irina

Data prezentării: 23.04.2020

Evaluator: SOLOVEI Rodica, dr. în istorie,


conferenţiar universitar

Data evaluării: ____________ 2020

Rezultatul evaluării: _____________

Semnătura evaluatorului: ______________

Chişinău – 2020
Proiectul didactic (structural) al lecţiei de istorie

Profesor: Britcaru Irina

Instituţia: IPGimnziul Vânători

Clasa: a IX-a

Subiectul lecţiei: Lumea la cumpăna sec. XIX-XX. Primul Război Mondial și urmările lui
(1914-1918).

Tipul lecţiei: lecţie mixtă.

Unităţi de competenţe:

1.1.Determinarea termenilorcheie ce caracterizează evenimente/ procese/ fenomene istorice


din epoca contemporană.

1.2. Operarea cu termeni istorici specifici epocii contemporane în elaborarea comunicărilor


orale și scrise.

1.3. Formularea aprecierilor, concluziilor privind evenimente/fapte/procese și fenomene


istorice studiate.

Obiectivele operaţionale ale lecţiei:


O1 – să utilizeze adecvat limbajul de specialitate în comunicarea cunoștințelor, operând corect
cu noțiunile privind Primul Război Mondial;
O2- să problematizeze cum a izbucnit Primul Război Mondial- cauze, pretext;
O3- să explice planul Germaniei de dimainte de izbucnirea războiului;
O4- să descrie fronturile și campaniile militare dintre anii 1914-1918.
O5- să argumenteze iesirea României și Rusiei din război;
O6 – să demonstreze superioritatea Antantei în fața Puterilor Centrale;
O7- să-și expună opiniile față de consecințele războiului.

DEMERS ACŢIONAL
Etapele lecţiei Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Exemple de tehnologii didactice
(45 min)
EVOCAREA 4 - 7 Salutul. Asalt de idei, mini-discuţii, întrebări
min. Fișa de lucru nr. 1, despre Elevii realizează fișa de lucru, frontale.
formarea alianțelor politico- timp de 5 min.
militare.
Anunț tema nouă și a
obiectivelor.
REALIZARE 20 - 25 Prezint elevilor care au fost Sunt atenți la explicație și scriu dezbaterea
A SENSULUI min. cauzele Primului Război în caiete cauzele izbucnirii
Mondial. războiului.
Intreb elevii dacă știu care a
fost preteztul izbucnirii Prezentare PPT
războiului.
Prezint elevilor pretextul Se prezintă evenimentul din Harta istorică
Primului Război Mondial și 1914 și se localizează pe hartă Evaluare frontală.
arăt pe power point câteva orașul Sarajevo și cele două state
imagini din timpul atntatului. care intră în conflict.

- Cum s-au format cele Se analizează etapele formării Conversația


două blocuri militare? celor două blocuri politico-
- Cum vedea Germania militare concomitant cu Demonstrarea
acest război? localizarea pe hartă a statelor.
- Cum poate fi considerat
războiul dintre anii Explică planul Germaniei.
1914-1918? Enumeră cele trei caracteristici:
război de poziții, total, mondial Întrebări frontale
și definesc termenii.
Descrieți fronturile și Localizează pe hartă fronturile
campaniile militare dintre anii principale și secundare. Expunerea.
1914-1918 Analizează campanile militare în
ordine cronologică. Problematizarea
Prezintă anul 1916, anul intrării
României în război.
- Precizați de ce Antanta Precizează victoria Antantei din
obține victorie în 1918. 1918.

- Cum se sfârșește Analizează sfârșitul războiului . Harta istorică


războiul?
Prezentare PPT
- Citiți paragraful din Enumeră pagubele material și
manual și enumerați umane.
pagubele după incetarea
luptelor.
REFLECŢIE 3 - 9 Utilizez metoda cubului pentru
min. fixarea cunoștințelor proaspăt .
achiziționate.
- Împart clasa în 6 grupe ,
fiecare grupă având de realizat Elevii se împart în șase grupe și Lucru în echipă
o sarcină specific. fiecare grupă va rezolva sarcina
Gr. 1 Descrie cauzele și care i-a revenit
pretextul izbucnirii Primului Conversația
Război Mondial.
Gr. 2 Compară viziunea
Germaniei și cea a Franției în Evaluarea continuă
ceea ce privește evoluția
conflictului.
Gr. 3 Asociază imaginiile
următoare cu monente din
Primul Război Mondial și
pune-le în ordine cronologică.
( anexa 3)
Gr. 4 pe axa alăturată aplică
evenimentele care s-au
desfășurat inform
datelor(anexa 4)
Gr. 5 Argumentează impactul
negativ pe care l-a avut Primul
Război Mondial asupra lumii.
Gr. 6 Analizează rolul noilor
tehnologii în desfășurarea
conflictelor.
Analiza 2-5 min. Cer elevilor să -și exprime Elevii argumentează. Discuţii dirijate, întrebări reflexive,
(debrifarea) opinia Pro sau Contra dacă se asaltul de idei.
activităţii putea de evitat Primul Război
Mondial.
Evaluarea 1-3 min. Se apreciază activitatea elevilor Elevii participă la procesul de Observarea,
finală şi auto- individuală și a grupurilor prin autoevaluare şi evaluare interviul,
evaluarea comparare și notare. reciprocă. întrebări reflexive
EXTINDERE 2-4 min. Vizionarea filmului Vizionarea filmului( notițe) Cercetarea
documentar ,, Intrarea
României în Primul Război
Mondial,,
Follow-up – 1 min. Prezentare power point până la Elevii participă în realizarea lecţii de sinteză
conexiune fine de modul PRIMUL sarcinilor de lungă durată
inversă. RĂZBOI MONDIAL ȘI pornind de la competenţele sau
FORMAREA STATULUI unităţile de competenţă din
NAȚIONAL ROMÂN. Curriculumul dezvoltat şi
prezintă la nivel de finalitate
cunoştinţele şi abilităţile
formate, transformate în
competenţe cu caracter de
integrare socială.

Bibliografie:

1. CURRICULUM ISTORIA ROMÂNILOR ȘI UNIVERSALĂ Ciclul gimnazial (clasele V-IX), Aria curriculară: EDUCAȚIE SOCIOUMANISTICĂ, Chișinău 2019.

2. Manualal istoria universal, epoca modernă, clasa VIII Eitura Prut, 2011.

3. Ghid de implimentare a Curriculumului Isto)ria Românilor și niversală pentru ciclul gimnazial (clasele V-IX), Chișinău 2018.

S-ar putea să vă placă și