Sunteți pe pagina 1din 11

1

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa P.P. Nr. 1 Lugoj


PROPUNĂTOR: Institutor 1 Amalia Vereş

Proiect de activitate

GRUPA: mare - pregătitoare

CATEGORIA: activitate practică şi elemente de educaţie ecologică

FORMA DE REALIZARE: îmbinare – ansamblare

FORMA DE ORGANIZARE: frontal şi pe grupuri mici

TEMA : „Copiii, prietenii naturii” (machetă )

TIPUL DE ACTIVITATE : consolidare

SCOPUL ACTIVITĂŢII : consolidarea deprinderii de a realiza, prin

cooperare ,o lucrare practică inspirată din natură

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

- să-şi consolideze deprinderea de a lipi,tăia,de a picta,de a colora,de a

îndoii hârtia,de a împleti ;

- să-şi consolideze deprinderea de a lucra în echipă ;

- să-şi consolideze deprinderea de a realiza lucrări cu materiale din natură

şi cu deşeuri refolosibile;
2
- să respecte etapele de lucru şi disciplina impusă de o asemenea activitate.

STRATEGIA DIDACTICĂ :

a) METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia,

exerciţiul.

b) MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: polistiren, bidon plastic,deşeuri

plastic, frunze, hârtie creponată, nuiele, crenguţe, conuri de brad,pietricele

de carieră şi pietre de râu, nisip, sârmă, coajă de răchită , hârtie colorată,

carton, cofraj de ouă, figurine din făină, aracet , pensule, tempera,

foarfeci,cutii de chibrituri, scobitori.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

1. „ Revista Educaţia Ecologică” - Ed. Policrom, Craiova, nr. 4 din 1998

2. „Metoda proiectelor la vârste timpurii” – MEC, Ed. Miniped, Bucureşti

2005

3. Marcela Meraru, Valeria Oprişoreanu, „ Scrisoarea PĂMÂNTULUI

către copii” – Ed. Emia, Deva 2004

4. Jeanna Wersebe , voluntar la “Corpul Păcii”, România 2003 – 2005 –

“Manual de Educaţie Ecologică”

DURATA: 35 – 40 minute
3

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:

Strategii didactice
Metode şi Forme de Material didactic Evaluarea
Eveniment Conţinutul ştiinţific procedee organizare (instrumente şi
didactic indicatori)
1 2 3 4 5 6
1.Moment Pentru buna desfăşurare a
organizatoric activităţii,voi asigura:
-aerisirea sălii de grupă;
-dispunerea mobilierului
pentru lucrul pe ateliere;
-pregătirea materialului
didactic necesar;
-intrarea ordonată a
copiilor în sala de grupă.
2.Captarea Se va realiza printr-un Conversaţia Colectiv, Maşinuţă ,muzicuţe,
atenţiei moment surpriză.Dintr-o dirijat şerveţele,coş de
căsuţă vor apărea doi copii gunoi,beţişoare
cu câte un obiect în mână. parfumate
Aceştia îi vor antrena pe
copii într-un dialog care va
avea ca subiect
4

cunoştinţele lor la educaţie


ecologică.

3.Reactualizarea „ Deci,copii,noi nu ne Conversaţia Colectiv,dirijat Evaluare orală


cunoştinţelor comportăm aşa.Noi ştim că
anterioare numai păstrând mediul
curat vom fi sănătoşi.
–Care este cel mai sănătos
mediu care ne oferă aer
curat?
-Este pădurea,parcul,spaţiul
verde.”
4.Anunţarea „Azi ,m-am gândit să Colectiv, dirijat
temei şi a construim un parc.Pentru
obiectivelor aceasta vom folosi
materiale din natură şi
deşeuri refolosibile.”
5.Dirijarea 1.Intuirea materialului
învăţării şi Voi solicita copiilor să Conversaţia Pe grupuri Masa 1 Recunoaşterea şi
prezentarea observe şi să denumească Tăviţe,scoarţă de denumirea
noului conţinut materialele ce le au pe copac,schelet materialelor
măsuţă în faţa lor. metalic pentru specifice
2.Explicaţia şi demonstraţia băncuţe,hârtie activităţilor practice,
modului de lucru colorată a materialelor din
Voi explica şi demonstra Explicaţia, Masa 2 natură, precum şi a
fiecărui grup de lucru ce demonstraţia Tăviţe,pahare deşeurilor
5

are de făcut,spunându-le că plastic refolosibile.


în final toate lucrările lor ,tempera,şerveţele,
vor fi aşezate pe pensule,
machetă,compunând un conuri de
parc. brad,cofraje de
3.Exerciţii de încălzire a ouă,cutii de
muşchilor mici ai mâinilor. Exerciţiul chibrituri,figurine
„Plouă”, „Cântăm la pian”, din aluat.
„Închide şi deschide Colectiv,dirijat Masa 3
pumnii repede”, „Scutură Tăviţe,siluete de
mâinile” copii decupate din
carton, carioci.
Masa 4
Tăviţe, hârtie
creponată,
frunze,foarfeci.
Machetă
Polistiren,bidon
plastic,pietre,
deşeuri plastic,
crenguţe,pensule,
aracet,nisip,pahare
de plastic.
Masuţă rezervă
lucru:
Crenguţe, frunze
6

din hârtie colorată,


balansoare din
carton, hârtie
colorată , pensule,
aracet, şerveţele.
6.Obţinerea Din acest moment ne Crengi,nuiele,nisip, Respectarea
performanţelor apucăm de lucru . Conversaţia Pe grupuri pietre, regulilor de ordine
„Spor la treabă!” Explicaţia conuri de şi curăţenie.
În timp ce copiii lucrează exerciţiul brad,frunze Aprecierea verbală.
se vor da indicaţii uscate,dopuri de
individuale şi frontale plută,cutii de
(dacă este cazul), se va chibrituri,cofraje de
atrage atenţia permanent ouă,hârtie,cartoane,
asupra poziţiei corecte a hîrtie
corpului în timpul lucrului creponată,hârtie
şi asupra acurateţii colorată,figurine din
executării lucrărilor.Se va făină,aracet,pensule,
insista asupra cooperării în tempera,carioci,
cadrul grupului. foarfeci,sârmă,
Cu puţin timp înainte de şerveţele.
epuizarea timpului acordat
activităţii se va anunţa că
aceasta se apropie de
sfârşit( semnal prevestitor).
7.Evaluarea Se analizează lucrările Analiza lucrărilor
performanţelor (acurateţe,corectitudinea Conversaţia Colectiv,dirijat Ansamblarea
7

executării ). machetei
Se ansamblează macheta. Evaluarea orală
„Ce am realizat noi azi
copii?
Ce am confecţionat noi?
Ce nume să dăm machetei
realizată de noi?”

8.Intensificarea Se apreciază participarea Evaluare finală


retenţiei şi copiilor la activitate. Conversaţia Individual,indepen- Acordarea
asigurarea Se vor acorda dent recompenselor
transferului recompense,iar copiii vor
intona cântecul „Zi de
sărbătoare”.
8

Poezia mesaj

Iubiţi natura prea curată!


Când încă nu e prea târziu.
Copii şi vârstnici laolaltă,
Să mai păstrăm pământul viu!

Te-aş îndemna copile să respecţi,


Natura ca pe mama ta,
Te-aş îndemna copile, să respecţi,
Dacă-ai făcut vreodată o faptă rea.

Să învăţăm de la copii,
Ce-nseamnă gingăşie, bunătate,
Şi să iubim copacii încă vii,
Şi tot ce se numeşte vietate!

Şi tu vei fi copile-n locul meu,


Şi vei da sfat celor mai mici ca tine
Şi-atunci vei înţelege rostul tău,
Învaţă că eşti schimbul de mâine.

Nădejdea că va fi mai bine,


În tine e, copilul meu.
Tu înfloreşti zorii de mâine,
Eşti peste neguri, curcubeu!
9

Cântec pentru Terra


-imnul ecologiştilor-
(pe melodia cântecului „Copăcelul”)

Sunt pe Terra munţi, izvoare


Câmpuri multe roditoare,
Limpezi ape, văi adânci,
Unde oare să te duci?

Bine-ar fi pe acest pământ


Oamenii să aibă-un gând,
Pace între pământeni
Şi iubire între ei.

Să iubim acest Pământ,


Domnul ni l-a lăsat sfânt,
Nu e o misiune grea;
Ocrotim, păzim viaţa!

Refren:

Terra, Terra, Terra noastră


E planeta cea albastră
Unde bine ne simţim
Unde vrem ca să trăim!
10

Zi de sărbătoare

Azi în parcul plin de soare


Fete şi băieţi sosesc,
Îmbrăcaţi de sărbătoare
Şi uimiţi în jur privesc.
Un, doi, un, doi!
Ce frumos e-n parc la noi !
Un, doi, un, doi !
Ce frumos e-n parc la noi !

Uite scrânciob, tobogane


Şi covorul fermecat!
Coloratele baloane,
Se înalţă nencetat.
Mai sus, mai sus,
Un balon de vânt e dus.
Mai sus, mai sus,
Un balon de vânt e dus.

Hai, copii, cu veselie


Să ne dăm în căluşei
Dii, căluţi peste câmpie,
Alergaţi ca nişte zmei.
Dii, zmeu! Dii, zmeu!
Tii ce călăreţ sunt eu!
Dii, zmeu! Dii, zmeu
Tii, ce călăreţ sunt eu!
11

S-ar putea să vă placă și