Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data:
Şcoala:
Clasa: a V-a
Propunător: prof. Florentina Dumitraşcu
Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
Unitatea de învăţare: Vieţuitoarele din mediul apropiat şi mai îndepărtat
Tema: Ecosistemul- biotop şi biocenoză. Factorii de mediu şi specii reprezentative.
Scopul lecţiei: Identificarea principalelor caracteristici ale unui biotop şi componentele unei biocenoze în vederea stabilirii unităţii relaţiei
structură-funcţie a unui ecosistem.
Competente generale :
1. Explorarea sistemelor biologice, a proceselor şi a fenomenelor cu instrumente şi metode ştiinţifice
2. Comunicarea adecvată în diferite context ştiinţifice şi sociale
3. Rezolvarea unor situaţii problem din lumea vie pe baza gândirii logice şi a creativităţii
4. Manifestarea unui stil de viaţă sănătos într-un mediu natural propice vieţii.
Competenţe specifice:
1.1 Extragerea informaţiilor din texte, filme, tabele, desene, scheme, ca surse pentru identificarea caracteristicilor unor sisteme biologice, a
unor procese şi fenomene;
1.2 Realizarea dirijată a unor activităţi simple de investigare pe baza unor fişe de lucru date;
2.1 Organizarea informaţiilor ştiinţifice după un plan dat;
2.2 Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei în comunicarea orală şi scrisă;
3.1 Identificarea caracteristicilor sistemelor biologice pe baza modelelor;
3.2 Utilizarea unor algoritmi cunoscuţi în investigarea lumii vii;
4.1 Utilizarea achiziţiilor din domeniul biologiei în viaţa cotidiană;
4.2 Recunoaşterea consecinţelor activităţilor umane şi ale propriului comportament asupra mediului înconjurător.
Competenţe derivate:
La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
C1 - să identifice cel puţin patru factori abiotici şi patru biotici- dintr-un mediu de viaţă ilustrat, cu ajutorul fişei de activitate;
C2- să exemplifice două interacţiuni ale mediului asupra vieţuitoarelor , dar şi ale vieţuitoarelor asupra mediului de viaţă, studiind
planşele cu ecosisteme naturale;
C3- să recunoască câte o adaptare a organismelor vii la mediul de viaţă, pe baza imaginilor cu animale din diferite medii de viaţă;
C4- să clasifice ecosistemele în două categorii, în funcţie de intervenţia omului asupra mediului.
Tipul lecţiei: mixtă
Metode şi procedee: conversaţia euristică, lectura unui text, observaţia, explicaţia, învăţarea prin descoperire, problematizarea,
brainstorming-ul, exerciţiul, jocul de rol.
Mijloace de învăţământ: manualul digital, planşe cu diferite ecosisteme naturale, fişa de activitate individuală, videoproiector, ecran
proiecţie, markere,
Organizarea activităţii: frontală, pe grupe, individuală
Metode de evaluare: verificare orală curentă, observarea sistematică a elevilor, autoevaluarea.
Bibliografie: Silvia Olteanu, Ştefania Giersch, Iuliana Tanur, Camelia Manea, Todora Lazăr, Biologie-Manual pentru clasa a V-a, Ed.
Corint, 2017
Viorel Lazăr, Daniela Căprărin, Metode didactice utilizate în predarea biologiei, Ed. Arves, 2008.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

NR. ETAPELE CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII METODE RESURSE


CRT LECŢIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR
1. Moment •face prezenţa •se pregătesc pentru desfăşurarea conversaţia timp: 2 min.
organizatoric •pregăteşte materialele necesare lecţiei
pentru începerea activitaţii
2. Reactualizarea •adresează întrebări prin care se va •răspund întrebărilor conversaţia timp: 3 min.
cunoştinţelor verifica însuşirea cunoştinţelor profesorului
despre lecţia “Metode şi
instrumente de investigare a
mediului înconjurător”
3. Captarea •solicită elevilor să citească rubrica • citesc textul nominal, apoi conversaţia timp: 5 min.
atenţiei “Ştiai că?” din manual şi discută pe răspund întrebărilor frontale ale euristică
baza textului profesorului lectura textului
din manual

4. Anunţarea •prezintă elevilor cu ajutorul •elevii recunosc factorii abiotici conversaţia timp: 5 min
temei şi a manualului digital o imagine cu şi biotici şi tipul de ecosistem: euristică
obiectivelor ecosistemul unui lac şi cere elevilor natural, acvatic. explicaţia
să analizeze ecosistemul.
•prezintă elevilor o situaţie
problemă despre ecosistemul lacului
din care se desprinde concluzia: •elevii sunt interesaţi de problematizare
“Vieţuitoarele din imagine nu pot rezolvarea situaţiei-problemă, brainstorming
trăi într-un alt ecosistem”. Se cere caută răspunsuri, sunt atenţi la
soluţionarea situaţiei problemă până oră
la sfărşitul orei.
•comunica elevilor titlul lecţiei
•prezintă obiectivele lecţiei •urmăresc obiectivele prezentate
•notează titlul lecţiei pe tablă •notează titlul lecţiei în caiete

5. Transmiterea şi •împarte elevilor fişa de activitate •elevii rezolvă sarcinile de lucru observaţia timp:25 min.
însuşirea noilor individuală şi precizează timpul de din fişa de activitate învăţarea prin
cunoştinţe lucru necesar pentru rezolvarea descoperire
sarcinilor de lucru- 15 minute exerciţiul

•prin întrebări, făcând apel la •răspund la întrebări identificînd


cunoştinţele elevilor dobândite până răspunsurile corecte. Realizează conversaţia
în prezent, dirijează conversaţia autoevaluarea, modifică euristică,
spre identificarea răspunsurilor eventualele greşeli, completează explicaţia
corecte din fişa de activitate. răspunsurile incomplete.

•împreună cu elevii analizează •notează pe caiete schiţa lecţiei observaţia


fiecare informaţie şi întocmeşte pe
tablă schiţa lecţiei

6. Asigurarea •organizează elevii în grupuri de • elevii participă la activitate jocul de rol timp:8 minute
feedback-ului câte doi şi le propune o activitate de fiind atenţi la indicaţiile conversaţia
asumare roluri : profesorului euristică
Ex : « Explicaţi- vă reciproc cum vă problematizarea
hrăniţi dacă sunteţi o plantă,
respectiv un animal »
« Ursul brun de vorbă cu ursul polar
despre mediul său de viaţă » etc

7. Aprecierea •apreciază verbal activitatea şi •elevii îşi notează tema pentru conversaţia timp:2 minute
activităţii notează elevii care au avut o acasă
elevilor contribuţie deosebita la lecţie
•prezintă tema pentru acasă elevilor

ECOSISTEMUL-biotop şi biocenoză
SCHEMA TABLEI

1. Ecosistemul: definiţie- unitatea de structură şi funcţie alcătuită dintre un biotop şi o biocenoză. Exemplu: un lac, o pădure etc
2. Biotopul: -totalitatea factorilor fără viaţă din ecosistem. Exemplu: apa, aerul, substratul(sol, rocă), lumina etc
3. Biocenoza: - totalitatea factorilor cu viaţă din ecosistem. Exemplu: alegele acvatice, nufărul, trestia, papura, libelulă, raţa sălbatică etc
4. Structura biotopului influenţează componentele biocenozei şi invers. Organismele vii se adaptează mediului de viaţă.
Exemple interacţiuni :
- biotop- biocenoza- apa lacului reprezintă sursă de hrană (crustacee, alge) pentru raţa sălbatică.
- biocenoza- biotop- plantele subacvatice în exces modifică calitatea apei în sens negativ (eutrofizare).
5. Clasificarea ecosistemelor în funcţie de intervenţia omului:
- naturale: pajiştea, lacul, peştera
- artificiale: livada, lacul de acumulare, mina de cărbune.
ECOSISTEMUL-biotop şi biocenoză
Fişa de activitate

I. Identificaţi cel puţin patru factori abiotici şi patru biotici din mediul de viaţă ilustrat:
Factori abiotici: Factori biotici:
……………………… …………………………
……………………… …………………………
……………………… …………………………
……………………… …………………………
……………………… …………………………
……………………… …………………………
……………………… …………………………
……………………… …………………………
II. Daţi două exemple de interacţiuni ale biotopului asupra biocenozei în cazul ecosistemului unui lac:
…………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………. .
III. Daţi două exemple de interacţiuni ale biocenozei asupra biotopului în cazul ecosistemului unui lac:
…………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………. .
IV. Priviţi imaginile alăturate recunoaşte-ţi animalul, apoi precizaţi mediul de viaţă în care trăieşte şi o adaptare a acestuia la tipul de mediu,
conform schemei: animal- mediu de viaţă- adaptarea la mediul de viaţă

1. ……………..- ………………-…….……….……………………………
2. ……………..- ………………-…….……….……………………………
3. ……………..- ………………-…….……….……………………………
4. ……………..- ………………-…….……….……………………………

V. Analizaţi imaginile următoare şi identificaţi ecosistemul, apoi precizaţi tipul acestuia în funcţie de intervenţia omului.

1……………………………………………………………..
2……………………………………………………………..
3……………………………………………………………..

Succes!

S-ar putea să vă placă și