Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Data : 12 mai 2006


Clasa: a VI-a A
Unitatea de învăţământ:Scoala cu clasele I-VIII, Pătrăuţi
Propunator:prof. Miron Cristina
Aria curriculara: Om şi Societate
Disciplina: Istorie
Unitatea de învăţare: „Revoluţiile epocii moderne”
Tema: „Revoluţia americanã „
Tipul de lecţie: predare
Timp:50’
Motivaţia : această lecţie este importantă deoarece analizează condiţiile în care s-au format Statele Unite ale Americii şi a fost
adoptatã Constituţia din 1787
Obiective de referinţă:
1)să propunã motivãri pentru acţiunile oamenilor din trecut
2)să redea prin cuvinte proprii înţelesul termenilor istorici studiaţi

1
Obiective operationale:
A. Cognitive :Pe parcursul acestei lecţii elevii trebuie:
1. să definească şî să utilizeze termenii-cheie : independenţã; boicot; naţiune; stat federal; Constituţie; republicã
2. să identifice statutul coloniilor engleze din America de Nord, folosind sursele puse la dispoziţie
3. să indice cauzele şi consecinţele conflictului dintre colonii şi Marea Britanie
4. să localizeze pe harta istorică principalele bãtãlii din timpul Rãzboiului de Independenţã
5. Sã determine caracterul şi importanţa Declaraţiei de Independenţã, pe baza materialelor puse la dispoziţie
6. să determine importanţa şi consecinţele rãzboiului dintre colonişti şi Marea Britanie
7. sã asocieze Constituţia S.U.A cu organizarea naţiunii americane într-un stat liberal

B. Metodologice : Pe parcursul acestei lecţii elevii trebuie:


8. să-şi dezvolte capacitatea de a coopera şi de a comunica
9. să extragă informaţii esenţiale dintr-un text
C. Atitudinale : Pe parcursul acestei lecţii elevii trebuie:
10. să lucreze eficient în perechi
11. să-şi asume o responsabilitate personală

Condiţii prealabile : elevii au cunoştinţe anterioare despre marile descoperiri geografice; despre formarea imperiilor coloniale;
despre ideile iluministe; despre organizarea Angliei în aceastã perioadã

2
Metode , strategii , mijloace :
Mijloace de învăţământ: planşa „Rãzboiul de independenţã a coloniilor din America de Nord” ; manualul; fişe de lucru;
atlase istorice

Metode învăţământ: conversatia euristică; explicaţia ; lucrul cu harta; lucrul cu manualul


„ stiu/ vreau să ştiu/ am învăţat”

Strategii: activitate pe grupe eterogene ; activitate frontală ; activitate în perechi

Evaluarea : ce dovezi există că elevii au învăţat lecţia ?

a) de conţinut : răspunsurile la întrebări ; completarea schemei lecţiei


b) de utilizare a operaţiilor gândirii : sistematizarea informaţiilor ; asocierea Declaraţiei de Independenţã cu ideile iluministe

3
Desfăşurarea situaţiilor de Invăţare

Evenimentele Conţinutul ştiinţific Strategii şi Evaluare


didactice activităţi
Organizarea
clasei
Verificarea prezenţei şi a mijloacelor de învãţãmânt

4
Evenimentele Conţinutul ştiinţific Strategii şi Evaluare
didactice activităţi
Evocarea Realizarea unui tabel

Stiu Vreau să ştiu Am învăţat Evaluarea


- Marile descoperiri geografice - situaţia coloniilor răspunsurilor
au dus la formarea imperiilor engleze din America
coloniale de Nord
- principalele imperii coloniale - cauzele conflictului
Spania; Portugalia; Olanda; dintre colonişti şi
Franţa; Marea Britanie Marea Britanie
- în secolul al XVIII-lea Marea - desfãşurarea
Britanie devine „stãpâna rãzboiului
mãrilor” - organizarea acestei
- teritoriile stãpânite de fiecare zone dupã rãzboi
imperiu colonial în aceastã
perioadã
- originea coloniştilor şi situaţia
bãştinaşilor

Realizarea
sensului I. Situaţia coloniilor engleze din
America de Nord Frontal
1.Situaţia socialã Conversaţie euristicã Evaluarea
 Colonişti(englezi; irlandezi) Indicã pe baza cunoştinţelor anterioare cine rãspunsurilor
 Amerindieni(împinşi spre vest) locuia în aceste zone
 Sclavi negri
2. Situaţia politicã Lucrul cu manualul; conversaţia euristicã
 13 colonii Indicã modul în care erau organizate coloniile ,
5
Evenimentele Conţinutul ştiinţific Strategii şi Evaluare
didactice activităţi
 în fruntea coloniilor-guvernator folosind informaţiile din manual şi atlase istorice
- Parlament
 nu aveau reprezentanţi în Parlamentul
englez Conversaţie euristicã;observaţia
3. Situaţia economicã Indicã principalele interdicţii impuse de Marea
 dezvoltarea economiei împiedicatã de Britanie şi cauzele acestora, utilizînd imaginea
Marea Britanie (taxe; interdicţii) pusã la dispoziţie

II. Rãzboiul de independenţã


a)Cauze Conversaţia euristicã;
 Mãsurile engleze care împiedicau Determinã cauzele rãzboiului pe baza discuţiilor Evaluarea
dezvoltarea coloniilor anterioare rãspunsurilor
 Dorinţa de independenţã a coloniştilor
b)Etape:
1. Organizarea coloniştilor în organizaţii Explicaţia; conversaţia euristicã
şi boicotarea mãrfurilor engleze
2. Partida de ceai de la Folosesc imaginea de la pagina 169 pentru a
Boston(decembrie 1773) înţelege pretextul rãzboiului
3. confruntãri între colonişti şi
englezi(1775) Conversaţia euristicã; observaţia
- armata englezilor –profesionistã Determinã atuurile şi dezavantajele fiecãrei
- armata coloniştilor- formatã din armate
voluntari conduşi de George Citesc din manual,de la pagina 168, scurta
Washington biografie a lui George Washington

4. Declaraţia de Independenţã(4 iulie In perechi


1776) Descoperirea; comparaţia
 Redactatã de Thomas Jefferson Folosesc fişe de lucru pe baza cãrora determinã
 Caracter iluminist caracterul Declaraţiei şi fac analogie cu alte Verificarea
5. Confruntãri militare documente sarcinilor de
 Bãtãlii: Saratoga(1777) Indicã pe hartã principalele bãtãlii lucru
Yorktown(1781)
6
Evenimentele Conţinutul ştiinţific Strategii şi Evaluare
didactice activităţi
 Aliaţi : Franţa Determinã aliaţii coloniştilor
Spania
Olanda
6. Tratatul de pace de la
Versailles(1783)
 Recunoaşterea independenţei
americanilor Explicaţia; conversaţia euristicã
 Cedarea teritoriilor din Vest
americanilor
III. Constituţia S.U.A
 Adoptatã în 1787 Activitate în perechi Evaluarea
 Prevede: Fişe de lucru rãspunsurilor
 S.U.A –stat federal
 Forma de guvernãmânt-Republicã
 Separarea puterilor în stat Determinã ,pe baza textului pus la dispoziţie,
 Vot cenzitar forma de guvernãmânt, tipul de stat, exercitarea
 Garantarea libertãţilor cetãţeneşti puterii, principalele instituţii.

Reflecţia Completarea schemei de pe tablă referitoare la Frontal şi individual Evaluarea


importanţa revoluţiei americane rãspunsurilor

7
SCHEMA LECŢIEI

I. Situaţia coloniilor engleze din America de Nord


1.Situaţia socialã
 Colonişti(englezi; irlandezi)
 Amerindieni(împinşi spre vest)
 Sclavi negri
2. Situaţia politicã
 13 colonii
 în fruntea coloniilor-guvernator
- Parlament
 nu aveau reprezentanţi în Parlamentul englez
3. Situaţia economicã
 dezvoltarea economiei împiedicatã de Marea Britanie (taxe; interdicţii)

II. Rãzboiul de independenţã


a)Cauze
 Mãsurile engleze care împiedicau dezvoltarea coloniilor
 Dorinţa de independenţã a coloniştilor
b)Etape:
1.Organizarea coloniştilor în organizaţii şi boicotarea mãrfurilor engleze

2.Partida de ceai de la Boston(decembrie 1773)

3.confruntãri între colonişti şi englezi(1775)


- armata englezilor –profesionistã
- armata coloniştilor- formatã din voluntari conduşi de George Washington

4.Declaraţia de Independenţã(4 iulie 1776)


 Redactatã de Thomas Jefferson
 Caracter iluminist

8
5.Confruntãri militare
 Bãtãlii: Saratoga(1777)
Yorktown(1781)
 Aliaţi : Franţa
Spania
Olanda

6..Tratatul de pace de la Versailles(1783)


- Recunoaşterea independenţei americanilor
- Cedarea teritoriilor din Vest americanilor

III. Constituţia S.U.A


 Adoptatã în 1787
 Prevede:
 S.U.A –stat federal
 Forma de guvernãmânt-Republicã
 Separarea puterilor în stat
 Vot cenzitar
 Garantarea libertãţilor cetãţeneşti

IV. Importanţa revoluţiei americane

 Crearea şi consolidarea naţiunii americane


 Crearea unui nou stat modern

9
10

S-ar putea să vă placă și