Sunteți pe pagina 1din 6

Ministerul educatiei, culturii și cercetării al Republicii Moldova

DETS sectorul Râșcani

IET nr 80

PROIECT DIDACTIC

Obiectele de igienă personală

Educator: Bassarab Lidia

CHIȘINĂU 2020
DATA : 10.09.2020
GRUPA: mică (3-4 ani)
TEMA ZILEI : Obiectele de igienă personală
FORMA DE ORGANIZARE: Frontal
TIPUL ACTIVITĂȚII :Fixarea și consolidarea cunoștințelor
TIMPUL: 30 minute
ARIILE CURRICULARE:

 Educația pentru sănătate;


 Dezvoltarea limbajului și comunicării.

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:
 Să identifice factorii ce mențin sănătatea, acțiunile pe care le poate întreprinde
personal pentru a fi sănătos;
 Să povestească, să descrie, să discute, să clarifice, să adreseze și să răspundă la
întrebări.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
a)cognitive:

 Să identifice obiectele de igienă menționate în cântecul audiat;


 Să enumere pașii pentru a spăla mâinile corect;
 Să identifice obiectele de igienă personală .

b)psiho-motorii:

 Să reconstruiască imaginea din părţile sale;


 Să respecte condițiile jocului;
 Să aplice vată în interiorul imaginii;

c)socio-afective:

 Să participe la realizarea sarcinii propuse în timpul activității;

STRATEGII DIDACTICE

a) Metode și procedee: Conversația, salutul,audierea, metoda ciorchine, explicația,


demonstrația,metoda diamantul, pauză dinamică, joc didactic.
b) Mijloace de învățământ: Poezie, televizor, telecomandă, brainstorming , foi A3,
imagini, clei uscat, tablă, magneţi, 4 vase cu apă, săpun, prosop, săculeț, pieptene,
oglindă, șampon, foarfece, periuță, pastă de dinți, cerculețe, elastic,5 păpuși, vată,
clei PVA, pensule, fișe de lucru, creioane colorate, puzzle, coș
c) Forme de organizare: Frontal, individual.

CENTRE DE INTERES: Știința, Biblioteca, Joc de masă, Joc de rol.

BIBLIOGRAFIE:

1. Bolboceanu A.Curriculum educației copiilor de vâstă timpurie și preșcolară (1-


7 ani) în Republica Moldova.Chișinău:ed.Cartier,2008,96 p.
2. Granaci L.Pauze dinamice,Ghid pentru cadrele didactice,Chișinău Epigraf
S.R.L.,2007.
3. Vrînceanu M.,Standarde de învăţare şi dezvoltare pentru copilul de la naştere
până la 7 ani, Chișinău:Imprint Star,2010, 172 p.
4. Cuib Natalia, Hai să ne jucăm!, Editura ABC Combinatul Poligrafic, 100 p.
Desfășurarea activității:

Etapele Strategii didactice Evalua


activității Conținutul activității re
Metode și Materiale Forme
procedee didactice de org.
Moment organizatoric:
 Aerisirea sălii de grupă
 Pregătirea materialelor
didactice
 Aranjarea copiilor în semicerc
pe scăunele.

Evocare  Salutul va fi realizat printr-o Salutul Poezie Frontal I–


poezie. 147
Bună dimineața, soare
Ia privește-mă un pic,
Nu-i așa că sunt mai mare!?
Am crescut, nu mai sunt mic!

,,Bună dimineața, dragă educatoare !,,


Televizor Frontal
 Captarea atenției Audierea Telecoma I –389
Pentru a descoperi tema de astăzi vom Conversaț ndă
audia cântecul ,,Prietenii mei’’(Anexa ia
1)
 Cum se numește cântecul?

 Vom identifica prietenii care au Brainstor Frontal


grijă de igiena personală ming
menționați în cântecel.
 Copii, când noi trebuie să Conversaț Frontal
Reali spălăm mâinile? Dar cum ia I -384
zarea trebuie să spălăm mâinile Demonstr Un vas cu
sensului corect? ația apă, Frontal
 Un copil numit de educator va săpun,
demonstra cum trebuie să prosop I–
spălăm mâinile corect. 112,11
 Copiii, vor răspunde la 5 3
întrebări, la fiecare rind din Metoda Foaie A3 Frontal
diamant îi va fi constituită de diamantul Clei uscat
câte o întrebare. În paralel vor imagini
aplica imaginea ce va tablă
reprezenta răspunsul. magneți I -389
1. De ce avem nevoie ca să
tăiem unghiile?
( foarfece)
2. Două obiecte ce ne ajută
să păstram dinții curați?
(pasta și periuța de dinți)
3. De ce avem nevoie ca să
spălăm mâinile?(apă,
săpun, prosop)
4. De ce avem nevoie ca să
îngrijim părul?(șampon,
pieptene, foarfece,
prosop)
5. Cum se numesc toate
aceste obiecte?(obiecte
de igienă personală)

 Pauză dinamică
Vreau și eu să cresc voinic,
Fac gimnastică de mic, Pauză
Merg cu pas alergător, dinamică Frontal
Sar voios într-un picior, I -84
Mă opresc, respir ușor,
Întind mâinile și zbor!

 Joc didactic ,, Săculețul


fermecat,, Săculeț
Copiii vor extrage din săculeț câte un Joc verbal Pieptene
obiect fără ca să se uite în interiorul Explicația Oglindă Frontal
lui. Va denumi obiectul și va descrie Săpun I–
care este rolul lui. Regula jocului este prosop 206,27
să numească obiectul și să spună la șampun 1
ce folosește el. foarfece
Burete Frontal
 Repartizarea la centre Explicația periuță
Copiii vor alege câte un cerculeț pasta de
colorat. dinți
Albastru- Joc de rol Cerculețe I-
Galben- Biblioteca 289
Roșu- Știința
Verde- Joc de masa
Activitatea pe centre
JOC DE ROL 3 vase cu Individ
 Cercetează materialele. apă, ual I–
 Spală păpușa utilizând toate săpun, 304
Reflecții materialele puse la dispoziție. prosop, 2
 Aranjează părul păpușei pieptene,
utilizând materialele Elastic
corespunzătoare. 5 păpuși
BIBLIOTECA
 Aplică vată în interiorul Vată
imaginii ca să obții un dinte Clei PVA Individ I
sănătos. Pensule ual -49,56
 Ce culoare este dintele? Fișe de 7,566
 Tu iți îngrijești dantura?De câte lucru
ori pe zi speli dinții? (Anexa 2)
ŞTIINŢA
 Incercuiește pasta de dinți. Fișe de
 Colorează celelalte obiecte de lucru
igienă personală. Taie cu o linie Creioane
obiectele deprisos. (Anexa 3) colorate I – 51
JOC DE MASĂ
 Reconstruiește întregul din
părțile sale. puzzle
 Spune ce ai obținut. (Anexa 4)

Extensie Voi face aprecieri asupra modului de Conversaț Lucrările Frontal I - 389
lucru și asupra participării copiilor la ia copiilor
întreaga activitate:
- Despre ce am vorbit noi astăzi
copii?
- Cu ce ați lucrat fiecare?
- Ce ați realizat?

S-ar putea să vă placă și