Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 13.03.2019
GRADINITA: Gradinita cu P.P ,,Little Kids”, Constanța
GRUPA: mare ,,Piticii voinici”
EDUCATOARE: Mărgăritescu Beatrice
DOMENIUL EXPERIENTIAL: DOS2 (Activitate practica)
TEMA ANUALA: Când ,cum și de ce se întâmplă?
TEMA PROIECTULUI: ,,Primăvara”
TEMA SAPTAMANII: ,,Natura se trezește la viață”
TEMA ZILEI: „Rochita Zanei Primavara”
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de priceperi si deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE: decupare+lipire

SCOPUL ACTIVITATII:

Consolidarea deprinderii tehnice de a realiza o lucrare ( rochita zanei


primavara) prin tehnica decuparii si a picturii si educarea spiritului de ordine si al
acuratetii in realizarea lucarii.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 - sa denumeasca materialele si instrumentele de lucru puse la dispozitie
O2-sa decupeze rochita dupa contur;
O2 - sa realizeze lucrarea utilizand tehnica specifică;
O4 – sa-si exprime opinia fata de lucrarea proprie si a colegilor, motivandu-si
parerea.

METODE SI PROCEDEE:
–conversatia
– explicatia
– demonstratia
– exercitiul

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT:

– material de lucru pentru copii: rochiţă din hârtie si servetele;


– recompense (buline rosii);

DURATA ACTIVITATII: 30-305minute


MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
• Botez S., Solovastru D., „Atlas cu elemente de limbaj plastic: indrumator
pentru educatoare”, Ed. Aramis Print, Bucuresti, 2007
• „Programa acivitatilor instructiv- educative in gradinita de copii”,(2005),Ed.
V&I Integral, Bucuresti
DESFASURAREA ACTIVITATII

Nr. EVENIMENTUL CONTINUTUL INSTRUCTIV EDUCATIV STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


crt. DIDACTIC ( instrumente si indicatori)
Metode si Material Forma de
procedee didactic organizare
1. Moment Voi asigura conditiile optime pentru buna
organizatoric desfasurare a activitatii:
- aerisirea salii de grupa; Observarea
- aranjarea mobilierului si distribuirea conversatia frontal comportamentului
materialului didactic; copiilor
- intrarea ordonata a copiilor in sala de
grupa.

2. Captarea Se va face prin a purta cu copiii o scurta


atentiei discuti despre anotimpul de primavara si conversatia plic cu frontal Evaluare orala
caracteristicele acestuia.Se prezinta plicul rochite de
primit de la Zana Primavara in care sunt la zana
rochitile ce trebuie decupate si pictate si vara
stimulentele ce le vor primi la sfarsitul
activitatii .
3. Enuntarea - Azi la activitate noi vom decupa si vo Frontal Observarea
temei si a picta cu ajutorul pensulilor „Rochita zanei Conversatia comportamentului
obiectivelor Primavara”. copiilor
Voi repeta tema activitatii cu 2-3 copii individual
pentru fixarea ei.
4. Prezentarea Voi cere copiilor sa denumeasca ustensilele
continutului si de lucru de pe mese. Conversatia rochiţă
desfășurarea din hârtie Frontal Evaluare orala
activității Voi prezenta copiilor modelul realizat de ptr O1
mine insistand asupra tehnicilor de lucru si decupat
ordinea efectuarii lor.
acuarele
Explic si demonstrez modul de
lucru:decupam dupa contur rochita apoi pun Explicatia individual
pensula in apa, dupa care o pun in culoarea
pe care o doresc cu care voi picta rochita,
partea de jos si mijloc cu o culoarea iar pahare cu
restul cu alta culoare . Dupa ce am pictat apa si
partea de jos si de mijloc a rochitei, imi curat servetele;
pensula de culoare, o putin in apa, dupa care demonstratia frontal
il pun in alta culoarea si o sa pictez restul
rochitei ramas nepictat.

Observarea
- Trebuie sa aveti mare grija la decupat si comporta-mentului
cand veti aplica culoarea, sa nu depasiti copiilor
conturul si sa nu puneti prea multa apa sau sa exercitiul
murdariti foaia pentru ca nu va mai fi la fel individual
de frumoasa lucrarea.

Voi realiza cu copiii cateva exercitii de Stimulare verbala


5. Obtinerea incalzire a muschilor mici ai mainilor: vom
performantei canta cantecelul „Misca vantul frunzele”, Exercitiul Analiza actiunilor
dupa care „inchidem si deschidem pumnii”, Frontal
„ cantam la pian”, „batem palmele sus”, etc.
Urez copiilor „Spor la lucru!” dupa care se
va trece la realizarea temei de catre copii. O2
Voi supraveghea indeaproape activitatea
copiilor, voi trece pe rand pe la fiecare copil demonstratia O3
si voi da explicatii suplimentare acolo unde
este nevoie.

Voi cere copiilor sa explice tehnicile de


6. Asigurarea lucru si materialele pe care le-au folosit Conversatia Frontal Aprecieri verbale
retentiei si a pentru realizarea temei. explicatia individual
transferului
Dupa ce toti copiii au finalizat lucrarea, Evaluare prin
7. Evaluarea rochitele vor fi afisate a panou si vor fi Conversatia Frontal expozitie
performantei apreciati. Se vor urmari :
 acuratete Aprecieri verbale
 corectitudine Panou de
 grad de finalizare. Turul expunere individual O4
Cei care au lucrat corect, frumos si ordonat galeriei a
vor fi aplaudati. Copiii vor fi antrenati in lucrarilor
analiza lucrarilor proprii si ale colegilor.
8. Incheierea Voi face aprecieri asupra comportamentului
activitatii copiilor pe parcursul activitatii. conversatia Frontal
Copiii vor fi recompensati cu buline rosii stimulente si
(stimulente). individual Recompensa

S-ar putea să vă placă și