Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Rădulescu Carmen


Clasa a XII-a G Tema : Economisire şi Investiţii
Data: 2010 Subiectul lecţiei: Riscuri şi Beneficii
Tipul lecţiei: Recapitulare – sistematizare cunoştinţe

Scopul lecţiei: Aplicarea cunoştinţelor specifice economiei în rezolvarea unor situaţii-problemă, precum şi în
analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare.

Competenţe specifice:

1.1. Identificarea nevoilor specifice indivizilor din cadrul unui menaj.

2.1. Utilizarea instrumentelor economice necesare rezolvării unor probleme specifice spaţiului privat.

3.1. Utilizarea cunoştinţelor economice în rezolvarea unor probleme prin cooperare cu persoane fizice (membrii
familiei, prieteni, vecini etc.).

4.1. Adecvarea comportamentului propriu la cerinţele de ordin economic din cadrul unui menaj.

Obiective informative:
1. Să ofere o perspectivă asupra variatelor posibilităţi de a investi (împrumutarea banilor, cumpărare de
acţiuni, demararea unei afaceri, cumpărarea de titluri de valoare)
2. Să ajute elevii să înţeleagă felul în care opţiunile personale de investiţie sunt influenţate de:
a. Obiectivele personale de investiţie
b. Riscurile pe care sunt dispuşi să şi le asume

Obiective formative:
1. Să dezvolte capacitatea de a analiza informaţiile economice şi să înţeleagă faptul că există
întotdeauna un compromis între nivelul riscurilor şi cel al beneficiilor unei investiţii
2. Să dezvolte abilităţi sociale (lucru în echipă, toleranţa, respect reciproc).
3. Să dezvolte capacitatea de sinteză, ca un instrument extrem de eficient în rezolvarea unor situaţii –
problemă, precum şi în analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare.

Rezultate ale învăţării: cunoaştere, analiză, înţelegere, interpretare.

Metode: conversaţia, harta conceptuală, matrice decizională, lucrul în echipă.


Secvenţele Scopul Activitatea Activitatea elevului Stiluri Resurse şi metode EVALUARE
lecţiei predării profesorului de
învăţare
V P A
Organizarea Dezvoltarea Distribuirea de FIŞE Îşi organizează materialul primit în - Fişe de
clasei de elevi lucrului în de lucru cu obiective vederea studierii lui X X lucru
echipă de urmărit pentru X - 5’
fiecare grup

Reactualizarea Legarea Li se prezintă elevilor Elevii vor participa la realizarea X X X Caiete de lucru Orală
cunoştinţelor teoriei de tema lecţiei şi unei hărţi conceptuale care să
practică obiectivele acesteia. sintetizeze conţinutul lecţiei, Dialog frontal
5’
pornind de la definiţia conceptului
Elevii vor fi anunţaţi de „economisire” şi continuând cu
că în această lecţie vor instrumentele de realizarea a
realiza aplicaţii care să economisirii şi tipurile de
le formeze deprinderi investiţii.
de analiză a Se va puncta, în mod special, X X X - conversaţia Orală
informaţiilor importanta economisirii în scopul - Tablă
economice în scopul realizării de investiţii (funcţia - Cretă Observarea
luării de decizii principală a banilor, „de a colorată sistematică a
eficiente la nivel circula”) 10’ comportamentulu
individual sau cel al Se poate sublinia această funcţie i elevilor
menajului din care fac apelând la umor, prin comparaţii
parte. cu personajele de literatură.

Dirijarea Prin întrebări frontale


învăţării se realizează Elevii vor răspunde la întrebări X X X - dezbatere Autoevaluare
reactualizarea care vizează precizarea criteriilor - Tablă
cunoştinţelor privind pe care ei le urmăresc în luarea - Cretă Orală
economisirea dar şi unor decizii de alocare a propriilor 5’
formele de venit sau venituri (chiar dacă acestea sunt
tipurile de instrumente mici) şi principiile pe care le
de economisire. urmează în deciziile pe care le fac.
Se subliniază, prin dialog frontal,
importanţa analizei raţionale a
Lecţia, proiectată modului în care se alocă resursele.
Feed-back urmând îndeaproape X X X - Fisa de lucru Observarea
„principiul Elevii vor constitui grupe de lucru - Conversaţie sistematică –
atitudine/
raţionalităţii” (cu alcătuite din câte 4 membri, pe 5’
comportament
minimum de resurse modelul unei familii clasice
disponibile să obţinem alcătuite din mamă, tată şi doi
maximum de copii. În cadrul acestui grup se vor
rezultate), va încerca desfăşura discuţii pe baza studiului
să valorizeze gândirea de caz din fişa de lucru, şi se vor
critică a elevilor care stabili decizii ce vor fi prezentate
vor lua decizii în în plenul clasei de către „capul
cadrul unor „menajuri familiei”, un raportor stabilit prin
virtuale” comun acord.
Dirijarea Analiza
Evaluare pe baza
învăţării învăţării şi Profesorul distribuie X X X - fişe de lucru
participării la
evaluarea fişele de lucru şi dă Prin dialog frontal elevii vor - Tablă discuţiile din
învăţării indicaţii privind construi o „matrice de analiză” pe - Dezbatere cadrul grupului
rezolvarea acesteia : care o vor folosi pentru evaluarea - 10’ Se evaluează
cazurilor din fişele de lucru. - Lucru în echipă orientarea
Vor puncta în cadrul matricei: elevilor către:
- stabilirea alternativelor - proces
- stabilirea criteriilor de - obţinerea de
Feed- back analiză rezultate
Profesorul va încuraja - Importanţa criteriilor - încurajarea
şi susţine activitatea - Evaluarea opţiunilor prin tuturor
membrilor
elevilor. prisma criteriilor
- Distincţia dintre „nevoi” şi
„dorinţe” prin atribuirea
unui număr Maslow Evaluare privind
Profesorul punctează fiecărui criteriu. X X X - Prezentare calitatea si
faptul că pot exista decizii Elevii vor rezolva fişele de lucru. individuală coerenta
diferite pentru evaluarea La sfârşitul realizării sarcinii, 10’ argumentării
aceluiaşi caz, în funcţie dintre membri grupurilor se aleg deciziei, a
de nevoile individuale ale raportorii care vor prezenta clasei capacitaţii de a
membrilor menajului. deciziile lor şi vor justifica integra noile
Tema pentru alegerile făcute. informaţii care apar
Se va distribui elevilor din public si a oferi
acasă
răspunsuri valide.
fişa de autoevaluare
Fişa de lucru – Grupa 1

Să presupunem că cineva ţi-a cerut să oferi câteva sfaturi financiare.


Iată câţiva oameni în situaţii care reclamă oferirea unui sfat.
Ce informaţii le-ai cere înainte de a le oferi o recomandare finală?
Cu ce riscuri crezi că se confruntă fiecare dintre ei?
Ce sfat le-ai da acum, pe baza informaţiilor pe care le ai?
De ce?

Ana se mută din micul ei oraş pentru a urma o şcoală în domeniul hotelier. Ea a economisit îndeajuns de
mulţi bani pentru plata şcolarizării şi pentru costurile de întreţinere pentru primele 6 luni ale cursului. I s-
a. oferit, de asemenea, şi o slujbă cu o jumătate de normă chiar la şcoala unde va învăţa. Va trebui să
păstreze aceasta slujbă vreme de 12 luni, cât durează cursul, pentru a putea acoperi şi costurile pentru
ultimele 6 luni. Tocmai a aflat că cineva vinde acţiuni la o nouă şi foarte interesantă companie de software
şi are acum ocazia de a cumpăra câteva acţiuni la un preţ foarte bun. Toată lumea este foarte sigură că
preţul acţiunilor va creşte şi că eventualii investitori iniţiali îşi vor putea tripla banii în doar câteva luni.
Oare ar trebui să folosească jumătate din economiile ei (adică banii de şcoală şi pentru traiul zilnic pentru
3 luni) pentru a cumpăra acţiuni la compania de sofware?

Fişa de lucru – Grupa 2

Să presupunem că cineva ţi-a cerut să oferi câteva sfaturi financiare.


Iată câţiva oameni în situaţii care reclamă oferirea unui sfat.
Ce informaţii le-ai cere înainte de a le oferi o recomandare finală?
Cu ce riscuri crezi că se confruntă fiecare dintre ei?
Ce sfat le-ai da acum, pe baza informaţiilor pe care le ai?
De ce?

Lui Adrian îi plac la nebunie maşinile. Ştie ce fel de maşină îşi doreşte şi mai ştie de unde poate cumpăra
una folosită, dar bună. Maşinile second-hand din marca pe care o doreşte el sunt foarte dificil de găsit şi
întotdeauna se găsesc cumpărători interesaţi de aşa ceva. Bunica lui Adrian a murit şi i-a lăsat drept
moştenire bani suficienţi pentru primii doi ani de studenţie. Maşina ar costa echivalentul banilor pentru un
an ca student. Ar trebui Adrian să cumpere maşina sau nu?

Fişa de lucru – Grupa 3

Să presupunem că cineva ţi-a cerut să oferi câteva sfaturi financiare.


Iată câţiva oameni în situaţii care reclamă oferirea unui sfat.
Ce informaţii le-ai cere înainte de a le oferi o recomandare finală?
Cu ce riscuri crezi că se confruntă fiecare dintre ei?
Ce sfat le-ai da acum, pe baza informaţiilor pe care le ai?
De ce?

Maria şi Alin s-au cunoscut în liceu şi sunt absolut convinşi că în câţiva ani se vor căsători. Au de gând să
îşi întemeieze o familie, însă ar vrea să termine şcoala şi să îşi înceapă fiecare o carieră. Acum lucrează
amândoi cu jumătate de normă şi se duc la şcoală. Alin este de părere că ar trebui să înceapă să pună
nişte bani deoparte pentru a plăti integral, la un moment dat, un teren pe care să îşi poată construi o casă.
Mama Mariei, care este divorţată, spune că Maria şi Alin n-ar trebui să facă nimic cu banii puşi împreună
până nu se căsătoresc. Tu ce i-ai sfătui să facă?

S-ar putea să vă placă și