Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 23.01 2014


CLASA: a VI-a A
PROFESOR –EDUCATOR: Ţigănaşu Angelica
ARIA CURRICULARĂ: Terapia educaţională complexă şi integrată
MODULUL: Socializare
SUBIECTUL: ,,Drepturile şi îndatoriririle copilului”
TIPUL ACTIVITĂŢII: Mixtă

OBIECTIV DE REFERINŢĂ:
2.1 Dezvoltarea comunicării şi a unei atitudini civilizate în relaţia cu ceilaţi;

SCOPUL ACTIVITĂŢII :
 Stimularea reflecţiei asupra respectării drepturilor şi îndatoririlor copilului în
cadrul grupului;
 Înţelegerea legăturii dintre drepturi şi obligaţii.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: pe parcursul şi la sfârşitul activităţii, elevii vor fi


capabili:
a)cognitive:
OC1 - să găsească cuvinte cu înţeles opus pentru cele propuse în joc;
OC2 - să identifice drepturi şi îndatoriri ale copilului;
OC3 - să recunoască situaţii diferite în care drepturile copilului nu sunt respectate,
pe baza unor texte suport ,propunând situaţii de rezolvare;
OC4- să stabilească legătura dintre drepturi şi obligaţii;
OC5 - să evidenţieze importanţa respectării drepturilor şi obligaţiilor în contexte
variate de viaţă;
b)afective:
OA1 – să participe cu interes şi plăcere la realizarea activităţii;
c)psiho-motrice :
OM1- să manevreze corect şi operativ materialele utilizate în cadrul activităţii;
OM2 – să scrie corect şi estetic pe materialele de lucru.
CONDIŢII PREALABILE: din totalul de 9 elevi ai clasei:
 9 elevi au ritm de lucru/ învăţare mediu;
 elevii provin din medii diferite;
 elevii au capacitatea de a folosi procesele de gândire şi de învăţare propuse de
tema activităţii;

1
STRATEGIE DIDACTICĂ: mixtă
METODE ŞI PROCEDEE:
 De comunicare: conversaţia , observaţia,explicaţia, expunerea, problematizarea;
 Activ-participative: jocul didactic, studiul de caz;
 De acţiune: exerciţiul, munca în echipă, munca independentă;
 De evaluare: aprecierea verbală, fişe de lucru, fişa de evaluare.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: - texte- suport, flip-chart, planşe , laptop,


videoproiector ,prezentare power- point ,,Drepturile si îndatoririle copilului”, fişe de
lucru în grup, fişe de evaluare
FORME DE ORGANIZARE: frontală , individuală şi pe echipe;
FORME DE EVALUARE: observarea sistematică, , evaluare orală, evaluare scrisă.
RESURSE TEMPORALE: 45 minute;
RESURSE UMANE : 9 elevi şi educatorul.
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă.

BIBLIOGRAFIE:
 Muşu,I. şi Taflan, A. – „Terapie educaţională complexă şi integrată” ; Bucureşti:
Editura Pro-Humanitate, 1997.
 Socializare - Programă şcolară - Aprobat prin ordin al ministrului - Nr. 5234/
01.09.2008 - Bucureşti, 2008;
 Convenţia cu privire la drepturile copilului, Bucureşti, 2006;

2
Conţinutul activităţii Resurse
Etapele Ob. Forme de
Activitatea Forme de
activităţii Op. Activitatea educatorului Metode Mijloace evaluare
elevilor organizare
 Asigur climatul psihopedagogic
adecvat pentru buna desfăşurare a
1. Moment activităţii;
organizatoric.  Pregătesc materialele necesare.

 Pentru a descoperi subiectul


activităţii organizez jocul: “Ascultă
şi mă contrazice”
Zgârcit – Darnic Elevii găsesc
Conversaţia,
2. Captarea Des - Rar cuvintele cu
explicaţia Planşa cu Frontal Apreciere
atenţiei Needucat- Educat înţeles opus
OC1 Exerciţiul-joc jocul individual verbală
Slab - Puternic pentru cele
Moale – Tare propuse în
Greu – Uşor joc.
Caldă – Rece
Permite - Interzice
(Anexa 1)
 Anunţ tema,,Drepturile şi
3. Anunţarea îndatoriririle copilului”precum şi
temei şi a obiectivele activităţii pe înţelesul
obiectivelor elevilor. Elevii asculta Conversaţia, Frontal
cu atenţie. Tabla
În activitatea de astăzi, aş dori să
realizăm împreună următoarele obiective
de cunoaştere (acestea sunt afişate pe o
planşă, în faţa clasei).

 Cer elevilor să enumere tipurile de Elevii Apreciere


enumeră Conversaţia, verbală
grupuri din care pot face parte.
tipuri de
 2. Solicit elevilor să completeze în grupuri din
Conversaţia, Frontal
dreptul fiecărui enunţ scris pe planşa care pot face
explicaţia
parte.
4.Reactualizare expusă pe flipchart, cu A în dreptul celor

3
a cunoştinţelor adevărate şi F în dreptul celor false:
OM1 a) Omul este o fiinţă ce poate trăi izolat. □
b) Orice copil are dreptul la o familie. □ Răspund la Apreciere
planşă verbală
c ) Relaţiile din cadrul grupului de joacă se întrebări şi
bazează pe ajutor reciproc, respect şi
completează Exerciţiul Frontal
căsuţele
colaborare. □
d) Orice persoană care face parte dintr-un
grup are atât drepturi cât şi îndatoriri. □
(anexa 2)

 Definesc noţiunile de drepturi şi Ascultă Conversaţia,


îndatoriri explicaţiile explicaţia tabla
Apreciere
Drepturi = priorităţi, beneficii -Ceea ce Frontal verbală
5. Desfăşurarea
este conform cu legile rațiunii.
activităţii
Îndatorire = Datorie de a face ceva;
sarcină obligatorie; obligație.
 Prezint un material ppt ,,Drepturile si
îndatoririle copilului”pentru
Elevii asculta
OC2 Expunerea Frontal
completarea cunoştinţelor privind cu atenţie.
OA1 drepturile copilului.
Răspund la Apreciere
 Împart clasa în trei grupe. întrebări Exerciţiul verbală
Fiecare grup primeşte un text. Elevii citesc,
OC3 Elevii vor citi textul, vor recunoaşte recunosc ce Problematizarea Pe echipe
drepturile care s-au încălcat şi vor găsi drepturi au Studiul de caz Fişe de
rezolvări ale situaţiei respective. fost încălcate, lucru pe Apreciere
Conversaţia echipe verbală
( anexa 3 ) găsesc situaţii
de rezolvare. Frontal

4
Joc didactic: „Găseşte-mi perechea!”
 Împart elevilor bileţele pe care sunt Elevii extrag Exerciţiul-joc Planşa cu
6. Obţinerea scrise drepturi şi îndatoriri ale bileţelele din tabelul;
performanţei OC4 Conversaţia, Coşuleţ cu Frontal Apreciere
copilului , apoi îi solicit să coşuleţ, le
bileţele verbală
completeze tabelul , expus pe citesc, apoi le
OC5 Flipchart
flipchart, cu drepturile şi îndatoririle aşează în tabel
corespunzătoare.

 Impart elevilor fişe de evaluare şi le Elevii rezolvă Conversaţia, Fişe de Evaluarea


7. Evaluare OM2 voi explica cum le vor rezolva. . sarcinile explicaţia evaluare individual scrisă
(Anexa 4) fişelor.
 Verific, oral, modul cum au completat
fişele de evaluare.
 Fac aprecieri generale şi individuale
8. Încheierea asupra modului de desfăşurare a
activităţii activităţii şi a participării elevilor. Elevii ascultă. Conversaţia, frontal
 Solicit elevii să- şi prezinte starea
emoţională după desfăşurarea acestei
activităţi.

Anexa1

“Ascultă şi mă contrazice”

Zgârcit -
Des -
5
Needucat-
Slab -
Moale -
Greu -
Caldă -
Permite -

Anexa 2

Completează cu A în dreptul enunţurilor adevărate şi F în


dreptul celor false:
a) Omul este o fiinţă ce poate trăi izolat. □
b) Orice copil are dreptul la o familie. □
6
c ) Relaţiile din cadrul grupului de joacă se bazează pe ajutor
reciproc, respect şi colaborare. □
d) Între membrii grupului şcolar nu există relaţii de
respingere şi competiţie. □
e)Orice persoană care face parte dintr-un grup are atât
drepturi cât şi îndatoriri. □

7
Grupa 1

Citiţi , cu atenţie, textul şi rãspundeţi la urmãtoarele întrebãri:


 Ce drepturi s-au încălcat?
 Găsiţi o rezolvare situaţiei din text !

,, Un coleg de-al tău vine la şcoală din ce în ce mai rar. El îi motivează de


fiecare dată doamnei învăţătoare că a fost bolnav. Observi că este neîngrijit şi cu
vânătăi pe corp.”

Grupa 2

Citiţi , cu atenţie, textul şi rãspundeţi la urmãtoarele întrebãri:


 Ce drepturi s-au încălcat?
 Găsiţi o rezolvare situaţiei din text !

,, Un copil, vecin cu tine este ţinut nemâncat, închis în casă. Este bolnav şi nu
este dus la doctor.”

Grupa 3

Citiţi , cu atenţie, textul şi răspundeţi la urmãtoarele întrebări:


 Ce drepturi s-au încălcat?
 Găsiţi o rezolvare situaţiei din text !

,, Karla este o fetiţă care a venit la noi în clasă de curând. Este o fetiţă de
culoare. În pauze stă tristă. Nici unul din colegii mei nu discută cu ea.”
Fişă de evaluare

1. Enumeră trei drepturi ale copilului:


________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

2. Încercuieşte numai îndatoririle copilului:

teme, săpat, igienă, călcat rufe, citit

3. Completează ciorchinele cu îndatoririle care reies din drepturile prezentate:

Grupul şcolar

Drepturi Ȋndatoriri

Să primeşti
manuale gratuite.

Să împrumuţi cărţi
de la biblioteca
şcolii.

Să beneficiezi de
explicaţiile
profesorului.
GRUP DE
JOACĂ
DREPTURI Grupul şcolar ȊNDATORIRI

-dreptul de a
fi ascultaţi...
.

-dreptul de a nu
fi discriminaţi...

dreptul de a fi
respectaţi
GRUP
FAMILIAL
DREPTURI ȊNDATORIRI

la dragoste, şi
protecţie...
.

de a beneficia de
îngrijire medicală

de a fi iubiţi şi
respectaţi...
„Găseşte-mi perechea!”
drepturi îndatoriri
-dreptul la un mediu curat, acasă, la şcoală - de a păstra curăţenia şi de a proteja mediul
sau oriunde s-ar afla... înconjurător.

-dreptul de a avea o familie - de a-i asculta şi respecta pe părinţi.

-dreptul la educatie - de a învăţa cât mai mult şi de a-i ajuta şi pe


alţii să înveţe.
-dreptul de a imprumuta o carte de la - Să restitui cărţile împrumutate de la
bibliotecă biblioteca şcolii în bună stare.
-dreptul de a nu fi discriminaţi... - de a nu-i discrimina pe ceilalţi.

-dreptul la dragoste, înţelegere şi protecţie... - de a se purta frumos cu cei din jur, de a nu


fi agresivi
-dreptul la libertatea de gândire, de - de a respecta modul de gândire şi religia
conştiinţă şi religie... altor persoane.

-dreptul de a fi ascultaţi... - de a-i asculta pe ceilalţi.

-dreptul de a beneficia de îngrijire medicală - de a avea grijă de sănătatea lor.


adecvată..
La 20 noiembrie 1989 Adunarea Generală
a Organizaţiei Naţiunilor Unite (ONU) a adoptat
Convenţia Drepturilor Copilului.
Această Convenţie încorporează, mai mult
decât oricare alt document, întreg spectrul
drepturilor omului – civile, politice, economice,
sociale şi culturale şi prevede o dezvoltare
completă a potenţialului copilului într-o
atmosferă de libertate, demnitate şi justiţie.
În România autorităţile publice, organismele
responsabile de protecţia copilului sunt obligate
să respecte şi să garanteze drepturile copilului
stabilite prin Constituţie şi lege, în concordanţă
cu prevederile Convenţiei Organizaţiei
Naţiunilor Unite cu privire la drepturile copilului,
ratificată prin Legea nr.18/1990 şi ale celorlalte
acte internaţionale în materie, la care România
este parte .
Copilul e un om viu. El nu este câtuşi de puţin un
ornament în viaţa noastră, ci e o viaţă individuală,
complexă şi bogată.(A. S. Makarenko)

S-ar putea să vă placă și