Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecție

Data: 26.09.2017
Clasa: a VII-a
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr. 1, Bucești
Profesor: Panaite Ionela Nicoleta
Aria curriculară: Matematică și științe
Disciplina: Matematică
Unitatea de invatare: Patrulatere
Titlul lecției: Patrulaterul convex, suma măsurilor unghiurilor unui patrulater convex.
Tipul lecției: Lecție mixtă
Scopul lecției: Recunoaşterea şi descrierea patrulaterelor în configuraţii geometrice date

Obiective operaționale:
La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
 să recunoască un patrulater convex;

 să utilizeze definiţia unui patrulater pentru a da exemple;

 să deseneze un patrulater convex/ concav.

 să enunţe teorema referitoare la suma unghiurilor unui patrulater convex.

Metode și procedee:
 Expunerea
 Conversatia
 Explicatia
 Problematizarea
 Exercitiul

Materiale didactice
 tabla,
 cretă
 manual
 caiete

1
 instrumente de desen.
Durata: 50’

DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Nr Momentele lecției Conținutul instructiv educative al lecției Metode și
.cr procedee
t
1 Moment organizatoric
(4 minute) -profesorul asigură condițiile optime
pentru desfășurarea lecției și verifică
prezența;

-elevii pregătesc materialele necesare


desfășurării lecției;

-profesorul verifică tema și rezolvă


eventualele nelămuriri ale elevilor

2 Captarea atentiei -profesorul deseneaza pe table doua


(5 minute) figuri si ii intreaba pe elevi prin ce difera -expunerea
cele doua? -conversatia
-problematizarea

-profesorul anunta titlul noului capitol


,,Patrulatere” si titlul lectiei ,,
Patrulaterul convex, suma măsurilor
unghiurilor unui patrulater convex.”

2
3 Dirijarea învățării Def: se numeşte patrulater, expunerea
(25 de minute) poligonul cu patru laturi. conversatia
La patrulaterele convexe explicatia
prelungirea oricărei laturi nu exercitiul
intersectează nicio altă latură.

! Perimetrul patrulaterului= suma


lungimilor laturilor

Ex: paralelogram, dreptunghi,


romb, pătrat, trapez.

Teoremă:Suma măsurilor
unghiurilor unui patrulater convex
este 360  .

Aplicaţii:

1) Construiţi un patrulater
convex DEFG şi determinaţi:

a) laturile şi unghiurile opuse;

b) diagonalele;

c) unghiurile.

2) Fie ABCD un patulater


convex, AB=45 mm; BC= 5, 3
cm; CD= 0,038 m; DA= 0, 48
dm. Calculaţi perimetrul
patrulaterului.

3) În patrulaterul MNPQ se
cunosc: Mˆ  60  ; Nˆ  85  ;
Qˆ  110  . Ce măsură are
unghiul P?

4 Asigurarea feedback-ului -se rezolva exercitii din fisa de lucru -exercitiul


(13 minute) -elevii vor iesi aleator la tabla -conversatia

3
5 Concluzii -ca tema raman problemle nerezolvate
(3 minute) din fisa de lucru
-se dau indicații pentru rezolvarea temei;

-vor fi apreciați elevii care s-au remarcat


pe parcursul orei.

S-ar putea să vă placă și