Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

NIVEL I(grupa mijlocie)

EDUCATOARE:MANOLACHE ALEXANDRA-ELENA
DATA:19.04.2018
DOMENIUL EXPERENTIAL:estetic si creativ
CATEGORIA DE ACTIVITATE:Educatie plastica
SUBIECTUL ACTIVITATII: RIDICHEA -pictura cu betisoare
TEMA DE STUDIU:Cand/cum si de ce se inatampla?
TEMA PROIECTULUI:”In gradina primaverii”
OBIECTIV DE REFERINTA:

Sa compuna in mod original si personal spatiul plastic,utilizand materiale si


tehnici specifice picturii.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
a)obiective cognitive:

OC1 - sa denumeasca materialele si instrumentele de lucru puse la dispozitie


(betisoare, acuarele, pahar cu apa);

OC2 - sa realizeze lucrarea utilizand tehnica dactilopicturii;

OC3 - sa aplice corect culoarea cu betisoare de vata pe suprafata data,


respectand indicatiile primite;

OC4- să creeze lucrări originale prin folosirea tehnicilor de lucru arătate;

OC5- să analizeze lucrările realizate pe baza următoarelor criterii:originalitate,


acurateţe, şi gradul de finalizare al lucrării;

b)obiective afective:

OA1- vor manifesta interes pentru realizarea sarcinilor


c)obiective psihomotorii:

OP1-sa adopte o pozitie corecta a corpului pe tot parcursul activitatii.

METODE SI PROCEDEE:
–conversatia
– explicatia
– demonstratia
– exercitiul
– munca independenta

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT:


– modelul educatoarei
– material de lucru pentru copii: hartie pe a carei suprafete
este trasat conturul unei ridichi, acuarele, pahare cu apa si
betisoare,recompense (buline rosii)

DURATA ACTIVITATII: 20 minute

BIBLIOGRAFIE:

*Curriculum pentru invatatmantul prescolar(3-6/7ani),2008


*Programa activitailor instuctiv-educative in gradinita
*Proiectarea didactica in invatamnatul prescolar,editura Activ,Bacau,2003-Matasaru
Maria si colaboratorii.
DEMERSUL DIDACTIC

SECVENTA UNITATI DE CONTINUT OBIECTIVE METODE


DIDACTICA OPERATIONAL DIDACTICE
E
Moment Voi asigura conditiile optime
organizatoric pentru buna desfasurare a
activitatii: Observarea
- aerisirea salii de grupa; comporta-
- aranjarea mobilierului si mentului
distribuirea materialului copiilor
didactic;
- intrarea ordonata a copiilor
in sala de grupa.
Captarea Voi spune o ghicitoare si
atentiei prescolari vor trebui sa ghiceasca O1 Evaluare
raspunsul. O2 orala
Rosie si rotunda
Se rostogoleste ca o minge
Buna in salata
Are vitamine pentru
sanatate(ridichea)
Enuntarea - Azi la activitate noi vom picta Observarea
temei si a cu ajutorul betisoarelor „ridichea”. comporta-
obiectivelor
Voi repeta tema activitatii cu 2-3 O2 mentului
copii pentru fixarea ei. copiilor
Prezentarea Voi cere copiilor sa denumeasca
continutului ustensilele de lucru de pe mese. Evaluare
Voi prezenta copiilor modelul orala
si
realizat de mine insistand asupra O1 O1
dirijarea tehnicilor de lucru si ordinea
invatarii efectuarii lor.
Explic modul de lucru: mai intai O2
pun betisorul in apa, dupa care il O3
pun in culoarea rosie cu care voi
picta ridichea, partea de jos care
are culoarea rosie. Dupa ce am
pictat toata ridichea,betisorul il
introduc putin in apa, dupa care il
pun in culoarea verde si o sa pictez
frunzele.
- Trebuie sa aveti mare grija cand
veti aplica culoarea, sa respectati
conturul de la ridiche si sa folositi
apa atat cat va trebuie.

Voi realiza cu copiii cateva Stimulare


Obtinerea exercitii de incalzire a muschilor O4 verbala
performantei mici ai mainilor:„inchidem si
deschidem pumnii”, „ invartim Analiza
morisca”, „batem palmele sus”, actiunilor
etc.
Urez copiilor „Spor la lucru!” O2
dupa care se va trece la realizarea
temei de catre copii. O3
Voi supraveghea indeaproape
activitatea copiilor, voi trece pe O4
rand pe la fiecare copil si voi da
explicatii suplimentare acolo unde
este nevoie.

Voi cere copiilor sa spuna ce


Retentia materialele au folosit pentru O1 Aprecieri
realizarea temei. O2 verbale

Evaluarea O voi face prin aprecieri verbale Turul


privind modul de realizare al O1 galeriei
temei.
Vom face turul galeriei, copiii Aprecieri
vor fi antrenati in analiza lucrarilor verbale
proprii si ale colegilor.
Cei care au lucrat corect, frumos
si ordonat vor fi aplaudati.
Incheierea Voi face aprecieri asupra
activitatii comportamentului copiilor pe O1
parcursul activitatii.
Copiii vor fi recompensati cu O3 Recompensa
buline rosii.