Sunteți pe pagina 1din 15

GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL NR.

3 OTOPENI

PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ
,, O zi în lumea florilor”

Prof. Mariana Papa

1
DATA: 05.03.2020
NIVEL: I (Grupa mijlocie)
TEMA ANUALĂ: “Cum exprimam ceea ce simtim?”
TEMA DE PROIECT: “Pe aripi de Primăvară”
SUBTEMA: “Buchetul Primăverii”
TEMA ZILEI: “O zi în lumea florilor”
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE:
- Activităţi liber alese (ALA)
- Domeniul limbă şi comunicare (DLC)
- Domeniul om şi societate (DOS)
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
- Educarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical, sintactic;
- Consolidarea cunoştinţelor despre flori de primăvară şi aspectele lor caracteristice;
- Dezvoltarea simţului practic si estetic al copiilor;
- Educarea trăsăturilor pozitive de voinţă şi caracter, precum şi formarea unei atitudini
pozitive faţă de ceilalţi;
- Educarea dorinţei de participare activă in cadrul jocurilor propuse şi respectului faţă de
colegi, prin realizarea unei stări de veselie accentuată.
DURATA: 2 ore
LOCUL DESFASURARII: Sala de grupa

BIBLIOGRAFIE

- Curriculum pentru invăţământul prescolar. Precizări şi explicitări. Editura Didactica


Publishing House, Bucureşti, 2009
- Repere metodice utile pentru învăţământul preşcolar, vol. I, Editura Delta Cart
Educaţional, Piteşti, 2011

I. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):


- Întâlnirea de dimineata: “Cui daruim flori?”

2
- Rutine: calendarul naturii, mă pregătesc pentru activităţi;
- Tranziţii: “Bună dimineaţa, soare!”
În fiecare dimineaţă s-avem gândul bun pe faţă
Către soare să privim,
Iubire să daruim,
De gând rău să ne ferim,
S-adunăm doar bucurii
Şi-n lume s-o răspândim,
Şi-atunci orişice copil , în fiecare dimineaţă,
Are gândul bun pe faţă.
II. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE)
DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE (DLC):
SUBIECTUL: “Surprizele Primăverii”
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
- Să-şi îmbogaţească vocabularul activ şi pasiv pe baza experienţei, activităţii personale şi a
relaţiilor cu ceilalţi;
- Să utilizeze un limbaj oral correct din punct de verede gramatical.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- Să ghicescă după câteva caracteristici esentiale florile de primăvară;
- Să găsească imaginea care reprezintă răspunsul la ghicitoare;
- Să despartă cuvinte în silabe, precizând numărul de silabe din care este format fiecare
cuvânt;
- Să alcatuiască cuvinte care încep cu silaba dată;
- Să alcatuiască propoziţii corecte din punct de vedere gramatical;

SARCINA DIDACTICĂ:
● găsirea răspunsurilor la ghicitorile despre florile de primavara si selectarea jetoanelor care
reprezintă răspunsul la ghicitori;
●despărţirea cuvintelor în silabe, precizarea numărului de silabe din care este alcătuit cuvântul;

● găsirea unor cuvinte care încep cu silaba dată;

3
● alcătuirea de propoziţii simple sau dezvoltate cu cuvintele găsite.
REGULILE JOCULUI:
● grupa este împărţită în două echipe: echipa „NARCISELOR” şi echipa “LALELELOR”;

● Educatoarea numeste un copil de la fiecare echipa care va da raspunsul corect la ghicitoare,


alege jetonul corect si-l aseaza pe tabla, desparte cuvintele data in silabe , apoi mentioneaza
numarul de silabe, gasesc cuvinte care încep cu silaba data si alcătuiesc propoziţii simple sau
dezvoltate cu cuvântul găsit;
● Copiii vor rezolva probele jocului fiind punctaţi pe tabela de scor;

● Echipa care nu rezolvă corect sarcina dată este corectată de cealaltă echipă căreia i se acordă
punctajul aferent.
ELEMENTE DE JOC:
● Surpriza, miscarea, palaria ideilor, bagheta magica, cosul fermecat, aplauzele, ghicitorile,
tabela de scor, recompense.

DOMENIUL OM SI SOCIETATE:
SUBIECTUL: “Laleaua in ramă”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate practică
TIPUL ACTIVITATII: Formare si consolidare de priceperi si deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE: Lipire
OBIECTIVE DE REFERINTA:
● Să identifice, să proiecteze şi să găsescă soluţii pentru realizarea temei propuse in cadrul
activităţilor practice.
● Să fie capabil sp realizeze lucrări practice inspirate din natură şi viaţa cotidiana, valorificând
deprinderile de lucru însusite.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
● Să lipească laleaua din bucaţi mici de hârtie autocolantă;

4
● Să orneze rama cu diferite flori de primavară;

● Să lucreze cu acurateţe pentru a păstra aspectul îngrijit al lucrării;

● Să execute mişcările de încălzire ale articulaţiilor.

III. ALA 1 – CENTRE DE INTERES:


Biblioteca : “Citim ” imagini cu flori de primăvară
“Albumul florilor de primăvară”
- Să descrie prin intermediul limbajului, imaginile;
- Să alcătuiască propoziţii;
- Să despartă cuvinte in silabe;
- Să coloreze florile de primăvară folosind culorile adecvate;
- Să alcatuiască albumul florilor de primăvară.

Joc de masă: “Flori de primăvară” – puzzle


- Să îmbine piesele de puzzle astfel încât să redea imagini cu flori de primăvară;
- Să denumescă florile de primăvară din imagine.

Artă: “Laleaua in ramă” - colaj


- Să lipească laleaua din bucaţi mici de hârtie autocolantă;
- Să orneze rama cu diferite flori de primăvară;
- Să lucreze cu acuratete pentru a păstra aspectul îngrijit al lucrării;

IV. ALA 2 – Recreative


Jocuri distractive: “Albiniţa si florile”
“Trenuleţul florilor”
- Să respecte regulile jocurilor;
- Să joace jocuri distractive pentru copii.

STRATEGII DIDACTICE:

5
A. Metode si procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, întrecerea,
exerciţiul, aprecierea, autoaprecierea.
B. Mijloace de invatamant: Zâna Primăvară, coş cu surprize, bagheta magică, flori naturale,
imagini cu flori de primăvară, puzzle, lipici, hârtie autocolantă, flori din hârtie colorată,
plicuri cu jetoane, pălăria zânei, stimulente, panou pentru punctaj, medalioane.
C. Forme de organizare: frontal, individual , pe grupe

6
SCENARIUL ZILEI:

Activitatea debutează cu întalnirea de dimineaţă:


Salutul: „Bună dimineaţa floricelelor, bine aţi venit la grădiniţă!”
Fiecare copil are în piept un ecuson cu o floare de primăvară şi în funcţie de aceasta va fi
salutat. Salutul copiilor porneşte de la primul copil aflat pe scaunel şi se termină la ultimul.
„Bună dimineaţa lalea!” – „Bună dimineaţa zambilă!”
Se recită apoi poezia : „Bună dimineata, soare!”
În fiecare dimineaţă
S-avem gândul bun pe faţă,
Către soare să privim
Iubire să dăruim,
De gând rău să ne ferim,
S-adunăm doar bucurii
Şi-n lume s-o răspândim!
Şi-atunci orişice copil,
În fiecare dimineaţă
Are gândul bun pe faţă!
Prezenţa: Cu ajutorul panoului „Astăzi sunt prezent” depistăm copiii absenţi.
Fiecare copil prezent işi va pune poza pe o floare din copacul prezenţei. Astfel , solicit
copiilor să precizeze colegii care lipsesc, poza acestora este rămasă pe iarba de sub copac.
Calendarul naturii: Pentru a completa calendarul naturii în intregime se adresează
următoarele întrebări:
- Care sunt cele 4 anotimpuri şi care este anotimpul în care ne aflăm;
- Ce zi este astăzi?
- Cum este vremea afară?
- Cum ne îmbrăcăm în anotimpul de primăvară? etc.
Împărtăşirea cu ceilalţi: Se adresează copiilor mai multe intrebări:
- Dacă ai fi Zâna Primăvară cum ai vrea să fii îmbrăcată?
- Dacă te-ai întâlni cu Zâna Primăvară ce întrebări i-ai pune?

7
Noutatea zilei: Surpriza activităţii o reprezintă intrarea în sala de grupă a „Zânei
Primăvara” (o fetiţa de la grupa pregătitoare)
„ Eu sunt Zana Primăvara
Ce colind întreaga ţară
Astăzi am venit la voi
Peste câmpuri şi zăvoi
Flori pe câmp am semănat
Păsărelele-am chemat
Gâzele eu le-am trezit
Şi zăpada am topit.
Vântul cald mi-a povestit
Că natura-ţi observat
Despre mine aţi învăţat
Multe lucruri sunt schimbate
Mi le povestiţi pe toate?”
Ea salută copiii, le spune că a adus primăvara şi multe, multe surprize cu care astăzi vă veţi juca
şi le promite că la sfârşitul activităţii se va întoarce pentru a vedea dacă au fost încântaţi de
surprizele pregătite.
Acest moment constituie „Captarea atenţiei” a jocului didactic.
În continuare se va desfăşura jocul didactic „Suprizele Primăverii”

TRANZIŢII: „ Noi zburăm ca fluturaşii,


Ne spălăm ca iepuraşii,
Desenăm un curcubeu
Eu pe-al meu , şi tu pe-al tău.
Şi apoi ne aşezăm
Bine, bine să-nvăţăm.”
După această tranziţie copiii vor descoperi centrele de interes. La sectorul ARTĂ, copiii vor
avea ca sarcină să lipească laleaua din bucăţi mici de hârtie autocolantă şi să orneze rama cu
diferite flori de primăvară. La sectorul BIBLIOTECĂ să descrie prin intermediul limbajului,
imaginile să alcătuiască propoziţii să despartă cuvinte in silabe şi apoi să coloreze florile de
primăvară folosind culorile adecvate pentru a alcătui albumul florilor de primăvară.

8
La sectorul JOC DE MASĂ vor avea de îmbinat piesele de puzzle astfel încat să redea imagini
pe care le vor denumi.
Se organizează expoziţie cu lucrările copiilor.

La finalul zilei se vor realiza jocuri distractive:

Albinuta şi florile – joc distractiv

Reguli de joc:
Un copil va fi albinuţa iar ceilalti vor fi flori.La semnal , albinuţa va zbura şi toţi cântă şi
bat din palme:
,,Albinuta a zburat
Să culeagă miere
Pe-o floare s-a aşezat
Si nectar îi cere.
De ghicesti cum o chema
Albinuta dragă
Cu tine o vei lua
Albinuţă dragă”
Albinuţa trebuie să ghiceasca numele florii .Dacă ghiceste ,copiii cântă:
Ai ghicit,ai ghicit
Floarea cea aleasă
Fericit, mulţumit
Ai s-o duci acasă” şi albinuţa dansează cu floarea.
Dacă răspunsul nu este corect se cântă:
N-ai ghicit, n-ai ghicit
Ce bine ne pare
De acum ai să fii
Ca şi noi o floare.”
Elemente de joc: Aplauze

9
Trenuletul-joc distractiv

Regulile jocului”
Se formează trenuleţul (un copil în spatele celuilalt). Locomotiva va fi educatoarea care
anunţa plecarea trenului.
Locomotiva  :- Pleacă trenul !
Vagoanele :-Tu,tu, tu, tu...(copiii se deplasează în cerc)
Locomotiva  :- Vine trenul !
Vagoanele :- De unde vine  ?
Locomotiva  :- De la Bucureşti !
Vagoanele :- Şi ce ne aduce ?
Locomotiva :- Copii care mimează cum se culeg florile (copiii îndeplinesc sarcina rostită de
locomotivă)
Jocul continuă...

10
EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDCTICE EVALUAREA
DIDACTIC
1. Momentul Pentru ca activitatea să se Conversaţia Observarea
organizatoric desfăşoare în bune condiţii se va comportamen-

avea în vedere următoarele: tului copiiilor,


disponibilitatea
- aerisirea sălii de grupă si
de a se incadra
aranjarea scăunelelor şi
in cerintele
măsuţelor pe centre de
formulate
interes;
- pregătirea materialului
didactic la îndemâna copiilor.
Copiii vor intra organizat în sala
de grupă şi vor ocupa locurile.

2. Captarea Se va realiza sub formă de Surpriza Zâna


atenţiei surpriză, prin prezenţa Zânei Conversaţia Primăvara

Primăvara la activitate. Rolul


zânei va fi jucat de către o fetiţă
de la grupa pregătitoare care se va
costuma potrivit rolului.
3.Comunicarea Educatoarea le prezintă copiilor Conversaţia Evaluarea
obiectivelor si a activităţile pe care le vor capacităţii de
temei activităţii desfăşura pe parcursul acestei receptare a
celor spuse de
zile. Vor juca jocul didactic
educatoare
“Surprizele Primăverii”, vor
Observatia
realiza la sectorul Artă “Laleaua
in ramă”, la sectorul Bibliotecă
vor “Citi imagini cu flori de
Explicaţia
primăvară” şi apoi vor realiza
“Albumul florilor de primăvară”
iar la sectorul Joc de masă
“Puzzle cu flori de primăvară”.
4. Prezentarea DLC.
Educatoarea ii anunţă pe copiii că în Conversatia
conţinutului şi continuare vor desfăşura jocul
dirijarea didactic “Surprizele Primăverii” care
învăţării prin se va forma unui concurs. În jocul de Aplicarea
abordarea astăzi copiii vor descoperi mai multe cunoştinţelor
integrata a surprize care se află în coşul adus de Coş cu individuale şi
surprize
continuturilor Zâna Primăvară, vor rezolva corect în grup
mai multe sarcini, răspunzând corect
la ghicitori, asocind răspunsul la
ghicitoare cu imaginea, vor despărţi
cuvintele in silabe şi apoi vor alcătui
propoziţii. Explicatia
Medalioane
Ajutandu-ne de medalioane
educatoarea ii va împarti pe copii în
două echipe: “Echipa Narciselor” şi
“Echipa Lalelelor”. Fiecare surpriză
Demonstraţia
are câte o sarcină pe care copiii va
trebui să o rezolve. Pentru fiecare
răspuns corect vor primi câte un
stimulent la panou. Grupa cu cel mai
mare punctaj va fi desemnata
câştigătoare.
Executarea jocului de proba:
Educatoarea scoate din coş un plic si Observarea
Explicatia
citeşte conţinutul. Fiecare echipă va comportamentu
trebui să răspundă la ghicitoare şi să lui verbal si
Plicuri cu
găsească jetonul pe care se află ghicitori nonverbal al
floarea descoperită. copiilor
Jetoane cu
“Floricica mititica flori
Să te-ating îmi este frică
Gingaşă şi curioasă,
Ieşi din neaua cea pufoasă. Intrecerea
Răsari chiar şi lângă casă.
Cine eşti, cum te numeşti? Stimulente
Copilaş, ştii să ghiceşti? ”

Dau răspunsul la ghicitoare


“Ghiocelul” şi apoi se alege
imaginea care arată răspunsul la
ghicitoare şi se aşează pe tablă.
Executarea jocului propriu-zis :

Varianta 1
După ce copiii au înţeles regulile
jocului se trece la executarea jocului
propriu-zis. Răspunsurile corecte vor Pălăria Zânei
Intrecerea
fi recompensate cu aplauze si Primăvara
stimulente la panou.
Copilul numit de educatoare să Observarea

răspundă va purta pălăria Zânei Exerciţiu capacitatii de

Primăvara pentru a-i ajuta să concentrare si a

găsească răspunsul corect. interesului


Stimulente
După acelaşi model se va continua
jocul până la epuizarea ghicitorilor.
Pe tot parcursul jocului sunt
antrenaţi toţi copiii să răspundă. Ei
vor fi încurajaţi să participe la
activitate , pentru ca la final echipa
din care fac parte să fie
recompensată.
Varianta 2
Educatoarea va solicita câte un copil
din fiecare echipă să aleagă o floare
din coşul adus de Zâna Primăvara ,
să o denumească , să despartă în
Explicaţia Cos cu flori
silabe cuvântul care denumeşte naturale de
floarea şi să precizeze numărul primăvară

silabelor.
Intrecerea
Educatoarea va rosti catre copilul
ales sa dea raspunsul o formula
magica: “1, 2,3 alege ce floare vrei!”
Complicarea jocului:
Educatoarea le spune copiilor că
vântul călător a dorit să-i spună
ceva, dar ea nu a înţeles decât silaba
iniţială a cuvântului. Explicatia Bagheta
magica
Copiii vor trebui să spună cuvinte
Intrecerea
care încep cu silaba dată şi apoi să Stimulente
alcătuiască o propoziţie cu cuvântul
găsit. Educatoarea rosteste cuvintele
magice :“Cu praf de stele voi da/Pe
tine te-aleg răspunsul vei da!” şi
atinge cu bagheta magică copilul
care va da raspunsul corect.

Tranzitie:
“Noi zburăm ca fluturaşii,
Ne spălăm ca iepuraşii,
Desenăm un curcubeu,
Eu pe-al meu şi tu pe-al tău.
Şi apoi ne aşezăm
Bine, bine să-nvăţăm.”

După ce s-a realizat tranziţia


educatoarea le prezintă preşcolarilor
sarcinile fiecărui sector. Proba
5. Obtinerea La sectorul Artă, copiii vor avea ca practica:
performantei si sarcina să lipească laleaua din bucăţi Hartie Realizarea
autocolanta unor “Lalele
asigurarea mici de hârtie şi apoi să orneze rama
in rama”
feedback-ului cu diferite flori de primăvară; la ingrijit si
sectorul Bibliotecă vor citi imagini conform
Explicaţia
cerintelor
cu flori de primăvară şi apoi vor
realiza “Albumul florilor de Imbinarea
primăvară”, iar la sectorul Joc de pieselor de
masă vor avea de îmbinat piesele de
puzzle pentru
a obtine
puzzle astfel încât să redea imagini imaginea
cu flori de primăvară.
Dupa trecerea in revista a tuturor Realizarea
centrelor, se face precizarea că toţi “Albumului cu
copiii se vor roti pe la aceste centre flori de
primavara”
în funcţie de interesul lor primind la
fiecare sector câte un simbol. La
sfârşitul activităţii copiii trebuie sa Munca
individuală
aiba 3 simboluri în piept.
Educatoarea urmareste modul de
lucru în care fiecare copil lucrează
pe centre, îi vor aprecia împreună pe
cei mai activi.

! Domeniul experiential DOS


(Activitare practică) este
integrat in sectorul Artă.

Amenajarea unei expoziţii cu


lucrările copiilor.
Autoaprecieri si aprecieri ale
copiilor referitoare la activităţile
6. Evaluare Evaluarea
desfăşurate de ei şi întreaga grupă.
practice-
Aprecierea aplicativa
frontala
Autoaprecierea

S-ar putea să vă placă și