Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecţie finală

Unitatea de învăţământ : Şcoala gimnazială cu clasele I-VIII “ Sfantu Gheorghe” nr.1 Giurgiu

Data : 07.05.2014

Clasa : I-a B

Profesor / Institutor :

Profesor metodist :

Profesor coordonator :

Elev practicant : FLORENTINA

Aria curriculară : Matematică şi ştiinţe ale naturii

Obiectul de învăţământ : Matematică

Forma de realizare : Activitate pe dişcipline

Tipul lecţiei : Consolidare şi sistematizare a cunoştinţelor

Subiectul lecţiei : Adunarea şi scăderea numerelor în concentrul 0-100 , cu trecere peste ordin

Obiective de referinţă :

- Să înţeleagă sistemul zecimal de formare a numerelor ;


- Să rezolve exerciţii şi probleme cu operaţii de adunare şi scădere ;
- Să verbalizeze modalitaţile de calcul folosite în rezolvarea unor probleme practice şi de
calcul ;
- Să manifeste o atitudine pozitivă şi disponibilitate faţă de utilizarea numerelor.

Obiective operaţionale :

Oo1 – Să opereze cu terminologia specifică matematică , utilizând corect noţiunile de: sumă,
termeni, diferenţă, descăzut, scăzător, plus, minus ; obiectivul va fi atins dacă cel puţin 80% din
elevi vor opera cu terminologia specifică matematică ;

Oo2 – Să efectueze exerciţii de calcul mintal ; obiectivul va fi atins dacă cel puţin 70% din elevi
vor efectua exerciţii de calcul mintal ;
Oo3 – Să cunoască algoritmul de calcul al adunarii şi al scăderii cu trecere peste ordin ;
obiectivul va fi atins dacă cel puţin 70 % din elevi vor cunoaşte algoritmul de calcul al adunarii
şi al scăderii cu trecere peste ordin ;

Oo4 – Să efectueze corect operaţii de adunare şi scădere cu trecere peste ordin ; obiectivul va fi
atins dacă cel putin 70% din elevi vor efectua corect operaţii de adunare şi scădere cu trecere
peste ordin ;

Oo5 – Să exprime oral prin cuvinte proprii modul de parcurgere in rezolvarea unei probleme ;
obiectivul fa fi atins dacă cel puţin 60 % din elevi vor exprima oral prin cuvinte proprii modul de
parcurgere in rezolvarea unei probleme .

Oo6 – Să manifeste interes pe tot parcursul lecţiei ; obiectivul va fi atins dacă cel puţin 70% din
elevi vor manifesta interes pe tot parcursul lecţiei .

Metode şi procedee didactice : conversaţia de verificare , conversaţia de reactualizare , explicaţia


, exerciţiul de consolidare , dialogul .

Mijloace de învăţământ : planşe ilustrative , fişe de lucru ,culegere de exerciţii şi probleme , fişe
de lucru pentru acasă .

Bibliografie consultată :

Constantin Cucoş , Pedagogie ,Ediţia aII-a revazută si adăugită, Polirom ,Iaşi , 2006.

M.Neagu ,G.Streinu-Cercel, N.I.Nediţa, Metodica predării matematicii / activităţilor


matematice , Nedion, Bucureşti, 2006 .

Adina Grigore , Culegere de matematică , clasa I , 1000 de exerciţii şi probleme , Ars Libri ,
2013 .

Matematică pentru clasa I , Magia cifrelor ,Auxiliar elaborat de EDITURA EDU , Tg. Mureş .
2014.
Desfăşurarea lecţiei

Etapele Obiective Conţinuturi, sarcini de predare-învăţare- Strategii Evaluare


lecţiei / timp operaţiona evaluare didactice
le

1.Moment Pregătesc materialele necesare desfăşurării lecţiei Organifare


organizatoric de matematică. frontală
1m

2.Verificarea Verific tema oral, nominalizând câte un elev să Organizare Frontală


calitativă şi citească exerciţiile avute ca temă. frontală
cantitativă a Verific tema atât calitativ, cât şi cantitativ .
temei de Conversaţia Orală
acasă de verificare
3m

3.Captarea Oo6 Citesc trei ghicitori matematice , aratându-le Organizare Frontală


atenţiei elevilor planşe ilustrative(anexa 1 ). frontală
5m Ghicitoarea 1 :
Şapte flori au rasarit , Conversaţia Orală
Iar două s-au ofilit. Dialogul
Ia să socotim din nou
Au rămas doar ..5.. flori . Planşe
( 7-2=5 ) ilustrative

Ghicitoarea 2:
La bunica în ogradă
Patru căţeluşi fac zarvă .
Azorel mai suparat,
Repede-a fugit în sat .
Să numărăm înc-o dată ,
Căţi căţeluşi sunt in ogradă!
(4-1=3)

Ghicitoarea 3:
5 iepuraşi zglobii
În grădină au intrat
Dar căţelul meu Azor ,
Pe unu la speriat .
Ia spuneţi acum copii,
Câţi iepuraşi în grădină au rămas !
(5- 1= 4 )
4.Informarea Anunţ titlul lecţiei ,“ Adunarea şi scăderea Organizare
elevilor cu numerelor în concentrul 0-100,cu trecere peste frontală
privire la ordin ”şi le spun ca vom face exerciţii şi probleme
subiectul cu operaţii de adunare şi scădere. Conversaţia
lecţiei şi
obiectivele
urmarite
1m

5.Stimularea Oo1 Adresez întrebări şi vom rezolva exerciţii orale Organizare Frontală
reactualizării Oo2 pentru a reactualiza elementele învăţate anterior. frontală
elementelor Ex:
învăţate Cum se numesc numerele care se adună? Conversaţia Orală
anterior Cum se numeşte rezultatul adunării? de
5m Cum se numeşte numărul din care se scade ? reactualizare
Cum se numeşte numărul care se scade ? Exerciţiul
Cum se numeşte rezultatul scăderii?
Află numărul cu 3 mai mic decat 4 .
Află numărul cu 2 mai mare decât 8 .
Alfă numărul cu 5 mai mic decat 10.
Află numărul cu 3 mai mare decat 10 .
Află suma numerelor 2 şi 5 , 4 şi 2 .
Afla diferenţa numerelor 6 şi 2 , 9 şi 4.

6.Dirijarea Oo3 Scot elevi la tablă pentru a rezolva exerciţii şi Organizare Frontală
consolidării Oo4 probleme , iar ceilalţi elevi pe caietele de clasă. frontală
şi Oo5 -Exercitiul 1
sistematizării Calculează: Conversaţia Orală
cunoştinţelor 9+5=14 Exerciţiul de
20m 16- 3=13 consolidare
10+7=17 Explicaţia
30-2=28
-Exerciţiul 2
Calculează şi încercuieşte răspunsul corect : Culegere de
11+20= 31, 14 , 36 matematică
20+ 5 =15, 25 , 63
49- 9= 40, 85, 15
70-12 = 72 , 27, 58

-Exerciţiul 3
Continuă şirul :
-60 -25 +15 -20

-Exerciţiul 4
Din suma numerelor 30 şi 20 scade diferenţa
numerelor 70 şi 60 .
30+20=50
70-60=10
50-10=40

-Problemă :
Tata a plantat în livadă 36 de nuci şi 34 de cireşi .
Vecinul a plantat 20 de vişini şi 38 de piersici
a) Câţi pomi a plantat tata în livadă ?
b) Câţi pomi a plantat vecinul în livadă ?
c) Cine a plantat mai mulţi pomi ?
a) 36+34=70 pomi
b) 20+38=58 pomi
c) 70 > 58 , tata a plantat mai mulţi pomi

7.Obţinerea Oo2 Le dau elevilor câte o fişă de lucru dupa modelul Organizare Individua
performanţei Oo4 exerciţiilor rezolvate in clasă. (anexa 2 ) individuală lă
şi asigurarea
feed- Conversaţia
backului Explicaţia Scrisă
7m
Fişa de lucru
individual

8.Evaluarea Anunţ elevii că au şansa de a primi calificative , Organizare Frontală


performanţei deoarece voi evalua primii trei elevi care termină de frontală
5m rezolvat fişa de lucru .
Verific fişele de lucru oral , dar şi la tablă, un elev Conversaţia Scrisă
va ieşi la tablă pentru a rezolva exerciţii din fişa de de verificare Orală
lucru . Explicaţia

9.Intensificar Le dau elevilor fişele de lucru pentru acasă şi le Organizare Frontală


ea procesului explic cerinţele exerciţiilor . (anexa 3) frontală
de retenţie şi
transfer Conversaţia Orală
2m Explicaţia

Fişă de lucru
pentru acasă

10. Fac aprecieri generale cât şi individuale . Organizare Frontală


Închieierea frontală
lecţiei
1m Dialogul Orală
Anexa 2

Fişă de lucru
Exerciţiul 1

- Calculaţi :

28+2=

48- 5 =

37+3=

89- 9=

Problemă :

Marina are 12 fundiţe roşii şi 8 fundiţe galbene .

Adina are 6 fundiţe albastre şi 4 fundiţe verzi.

a) Câte fundiţe are Marina ?


b) Câte fundiţe are Adina ?
c) Câte fundiţe au impreună fetiţele ?

S-ar putea să vă placă și