Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Profesor : Cislariu Alina Georgiana


Şcoaala Gimnazială „Elena Cuza”, Iasi
Clasa a VII-a
Disciplina : Biologie
Tema lecţiei : Fiziologia sistemului respirator –
Tipul lectiei – mixtă
Scopul lectiei: insuşirea unor cunoştinţe referitoare la realizarea schimburilor de gaze dintre
organism şi mediu si din interiorul organismului

Competenţe specifice:
1.2. Stabilirea relaţiilor între funcţiile organelor, ale sistemelor de organe din corpul uman şi
influenţa factorilor de mediu.
2.2. Realizarea activităţilor experimentale şi interpretarea rezultatelor .
4.1. Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare.
5.1. Interpretarea relaţiilor dintre propriul comportament şi starea de sănătate.

Competenţe derivate
- definirea procesului de respiratie;
- identificarea tipurilor de respiraţie
- stabilirea proceselor ce au loc in respiratia pulmonara
- explicarea etapelor respiratiei pulmonare;
- identificarea relatiilor dintre ritmul respirator si ventilatia pulmonara

Stategia didactică

 Metode şi procedee: conversaţia euristica, jocul didactic observaţia, explicaţia,


exerciţiul, problematizarea, demonstratia
 Mijloace didactice: manual, fişe de lucru, mulaje, videoproiector, calculator, material
video, imagini, prezentare powerpoint
 Forme de organizare: frontală, pe grupe, individuală
 Metode de evaluare: formativă prin chestionare orală

Locul de desfasurare : laboratorul de biologie

Bibliografie:

 Mihaela Marcu-Lapadat, Florica Macovei, Floarea Dobran, Biologie-Manual pentru clasa


a VII-a, Ed. Teora, 2007
 Florica Ţibea ,Anatomia omului, Atlas şcolar, 2007,Editura Corint, Bucureşti
 Viorel Lazăr, Daniela Căprărin, Metode didactice utilizate în predarea biologiei, Ed.
Arves, Craiova, 2007

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVULUI


LECŢIEI
1. Organizarea Pregătirea materialului didactic Îşi pregatesc cărtile şi caietele
clasei Notarea absenţelor şi verificarea condiţiilor
optime pentru desfăşurarea lecţie.
2. Reactualizarea Prin chestionare orală fac trecerea spre noua Răspund la întrebări:
cunoștinţelor lecţie:
- Care sunt componentele sistemului - Căi respiratorii şi plămânii
respirator?
- Enumerati caile respiratorii - Căi respiratorii: cavitate
- Unde sunt situaţi plămânii nazală, faringe, laringe,
trahee, bronhii
- Descrieti componentele sistemului - Plămânii- situati in cutia
respirator pe baza imaginilor de pe toracică, acoperiţi de pleură,
prezentarea powerpoint moi ,buretosi, brăzdaţi de
şanţuri ce delimitează lobi.
3. Captarea atenţiei - Omul poate trăi 5 săptămâni fără - Elevii sunt puşi în faţa unei situaţii
hrană, 5 zile fără apă, dar nu poate problemă, determinându-i să caute
respira nici măcar 5 minute fără aer. răspunsul individual sau în grup.
- Creierul şi inima nu pot suporta
lipsa de oxigen
4. Anunţarea temei - Anunţ şi scriu pe tablă tema lecţiei şi Notează în caiete titlul lecţiei.
şi a competenţelor prezint obiectivele care exprimă ceea ce
elevii trebuie să cunoască la terminarea
lecţiei Fiziologia sistemului respiraţor
5. Dirijarea invatarii - Utilizând imaginile din manual şi
prezentare ppt se discută şi se defineşte
respiraţia

- Proiectez două imagini cu torsul uman şi - Elevii remarcă faptul că în prima


solicit elevilor să evidenţieze diferenţele. imagine volumul cutiei toracice este
mai mare decât în cea de-a doua
imagine.

- Cer elevilor să inspire/expire şi să - Elevii inspira si expira si emit


precizeze ce schimbări observă. ipoteze referitoare la schimbarile
observate
Pe baza fişei de lucru (Anexa 2) se
realizează primul experiment – măsurarea -Elevii realizeaza sarcina din fisa de
perimetrului cutiei toracice în inspiraţie şi lucru, notand concluziile
expiraţie.
Se notează concluziile observate

2
-astfel evidentiez cele doua faze ale - Elevii noteaza schema de la
respiratiei, le descriu completand si schema tabla in caiete
lectiei la tabla

-proiectez un material video cu evidentierea - Elevii observa cu atentie


modului in care are loc procesul de respiratie materialul proiectat
pulmonara

-cu ajutorul imaginilor si a prezentarii - Noteaza in caiete


powerpoint, evidentiez procesul de respiratie
celulara, completand schema lectiei
-evidentiez ventilatia pulmonara si ritmul - Elevii observă alternanţa inspiraţiei
respirator cu ajutorul imaginilor şi expiraţiei, deducând astfel că
alternanţa acestor faze se numeşte
ventilaţie pulmonară, iar numărul
respiraţiilor/ minut se numeşte ritm
respirator.
6. Asigurare Feed- -Inventariază principalele informaţii şi Răspud la întrebări
back observaţii cerând elevilor să dea răspunsuri
clare şi concise
- Stiati ca...
7. Evaluarea Distribui fisele de lucru si solicit rezolvarea Rezolva fisa de evaluare
acesteia.
Dupa expirarea timpului de lucru discut cu
elevii modul de rezolvare

SCHIŢA LECŢIEI
Fiziologia sistemului respirator

Respiraţia=schimbul de gaze dintre organism şi mediul înconjurător.

Respiraţia cuprinde 2 etape:


I.- respiraţia pulmonară (externă)- schimbul de gaze la nivelul plămânului ;
II.- respiraţia celulară (internă) – schimb de gaze la nivelul ţesuturilor şi celulelor;

1.Respiraţia pulmonară

a)inspiraţia (faza activa a respiratiei):


 =patrunderea aerului cu oxigen in plamani
 -muşchii respiratori (muschii intercostali si diafragma) se contractă
 -cutia toracică şi plămânii îşi măresc volumul;
 -presiunea intrapulmonară scade;
 -aerul pătrunde în plămâni;

3
b)expiraţia (faza pasiva a respiratiei)
 = eliminarea aerului cu dioxid de carbon din plamani
 :-muşchii respiratori se relaxează;
 -cutia toracică şi plămânii îsi micşorează volumul;
 -presiunea intrapulmonară creşte;
 - aerul din plămâni este eliminat;

c)schimbul de gaze:-alveola pulmonară oxigen sânge


-alveola pulmonară dioxid de carbon sânge

2.Respiraţia celulară.
a) schimbul de gaze: - sânge oxigen celulă

-sânge dioxid de carbon celulă


b)procese de oxidare celulară

Aprovizionarea celulelor cu oxigen(plamâni- inimă – celule) şi eliminarea dioxidului de


carbon(celule- inimă- plămâni) se face prin intermediul sângelui

Ritmul respirator =16-18 respiratii/min difera în funcţie de vărstă, sex, , efort fizic,
temperaturi ridicate ,scade în timpul somnului.

FIŞĂ DE LUCRU

CLASA A VII-A
DISCIPLINA: BIOLOGIE
TEMA: MECANISMUL RESPIRATIEI
ACTIVITATE PRACTICA

EXPERIMENTUL 1.
EVIDENTIEREA MODIFICARILOR DE VOLUM ALE CUTIEI TORACICE IN
INSPIRATIE.

Suport logistic – metru de croitorie

Sarcini de lucru- Măsoară perimetrul toracic la un coleg din echipa dupa expiratie si dupa o
inspiratie normala si notează.

Comparati rezultatele obtinute in cele doua inspiratii .

Ce se intamplă cu volumul cutiei toracice?

Cum este presiunea aerului din plămani in timpul inspiratiei?

4
EXPERIMENTUL 2

PUNEREA IN EVIDENTA A VAPORILOR DE APA DIN AERUL EXPIRAT.

Sarcini de lucru -Suflati puternic peste o oglinda sau un geam rece

-Ce constatati………………………………………………………………...

………………………………………………………………………………………………………

JOC DIDACTIC

 Completează următorul rebus. Ce cuvânt apare pe coloana A - B:

1. Faza activă a respiraţiei.


2. Învelişul plămânilor.
3. Faza pasivă a respiraţiei.
4. Este de 16 respiraţii pe minut la bărbaţi.
5. Când tragi mai mult aer în piept, înseamnă că respiri ………
În faza activă a respiraţiei muşchii respiratori se…………

5
6

S-ar putea să vă placă și