Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECȚIE

DATA: 10.02.2020
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială Step By Step
CLASA: I B , Inventatorii

PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR: Minodora Panaite

ARIA CURRICULARĂ : Limbă și comunicare


DISCIPLINA: Comunicare în limba română
CENTRUL: Construcții

UNITATEA TEMATICĂ: Suntem responsabili față de natură

SUBIECTUL LECŢIEI: ”O fermă complexă”

TIPUL LECȚIEI: consolidare


FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
DISCIPLINE INTEGRATE: Matematică și explorarea mediului
Arte vizuale și abilități practice
Dezvoltare personală

COMPETENŢE SPECIFICE:
 COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
3.1. Citirea unor cuvinte și propoziții scurte , scrise cu litere de tipar sau de mână;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;
4.2. Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână, folosind materiale diverse;
 ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE
2.3. Realizarea de obiecte/construcţii/folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile;
2.5. Explorarea de utilizări în contexte variate a obiectelor/ lucrărilor realizate prin efort propriu;

 MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI


1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la numărare;

 DEZVOLTARE PERSONALĂ
2.2. Transmiterea unor mesaje verbale şi nonverbale simple despre propriile experienţe de viaţă;
2.3. Explorarea caracteristicilor necesare pentru a fi bun prieten.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Pe parcursul și la finalul lecției fiecare elev va fi capabil:
O1- să citească în ritm propriu instrucțiunile de realizare a construcției ; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev
reușește să înțeleagă cel puțin două instrucțiuni ;
O2- să pregătească materialul de modelat prin frământare, rupere; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev reușește
să facă plastilina ușor de manevrat in cel putin 2 situații;
O3 – să asambleze piesele de construcție într-un mod estetic și practic ; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev
așază cel puțin două piese în construcție ;
O4-să rezolve sarcinile de echipă; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev folosește cunoștințele personale în aflarea
a cel puțin două soluții.

O5 – să prezinte colegilor construcția realizată ; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare echipă reușește să formuleze o
propoziție despre construcție ;
STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, modelarea, exercițiu.
 MIJLOACE DIDACTICE: plastilină, piese de construcție de lemn și de plastic , lego , animale/legume de plastic , bețe
de frigărui ,etichete , hârtie colorată , textul pe foi A4.
 FORME DE ORGANIZARE: individual , pe perechi , în echipă
DURATA: 35 de minute

BIBLIOGRAFIE:
MECTS- Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română aprobată prin ordin al ministrului Nr.
3418/19.03.2013

DESIGNUL ACTIVITĂȚII DE ÎNVĂȚARE DIN CENTRUL DE CONSTRUCȚII

Strategii didactice
Secvenţele
Nr. Timp Conținutul activității de învățare Forme de Evaluare
activității Ob. op. Metode şi Mijloace de
crt. organizare
procedee învăţământ
(în centru)
1. Captarea atenției O1 3 min Elevii vor primi un bilețel care le va Conversația Bilețel Observarea
indica locul unde se află instrucțiunile sistematică
pentru realizarea construcției .

Mă aflu sub o ”minge” ce vă arată Frontal


lumea micșorată . Descoperă-ma!
Elevii vor descoperi pe foile A4
instrucțiuni precise pentru ceea ce
urmează să construiască.

Individual

Se anunță subiectul ”O fermă


Piese de
complexă” și li se comunică elevilor că
construcție
fiecare echipă va avea de construit
altceva.
Lego
Prima echipă va construi spațiile unde
Anunțarea stau animalele . Vor folosi piesele de
Bețe de Frontal
subiectului și a lemn mari combinate cu piesele de lemn Observarea
2. O4 5 min Conversația frigărui
obiectivelor mici. sistematică
Individual
operaționale A doua echipă va construi grădina de
Plastilină /
legume . Aceștia vor folosi piesele mari
pastă
din plastic și lego .
modelatoare
A treia echipă va construi gardul ce
împrejmuiește ferma . Ca materiale vor
folosi bețe de frigărui și plastilină / pastă
modelatoare .
Li se prezintă sarcinile din centrul de
construcții și condițiile pentru Sarcini de
O4 Conversația Frontal Orală
îndeplinirea lor. lucru

3. 15 Individual
Dirijarea min Elevii încep să lucreze pentru a-și În ehipe
învăţării îndeplini sarcinile din centru. Instrucțiuni pe mici Orală
foi A4
Sarcinile de lucru sunt:

O1 1. Citiți individual , cu atenție,


instrucțiunile de pe foile primite . Conversația Piese de
construcție din În echipe
2. Discutați în echipă și decideți
cine este arhitectul construcției .
Explicația
3. Faceți schița construcției .

4. Asamblați piesele de construcție lemn / plastic


asigurandu-vă ca este stabilă.

5. Frământați plastilina/pastă Modelarea


modelatoare pentru modelarea Plastilină
mai ușoară.
Animale/Legu mici
O3
6. Realizați etichete cu numele me de plastic
animalelor/legumelor care sunt în
acele spații /plantate.
O2
7. Colaborați cu colegii de echipă
pentru îndeplinirea sarcinilor. Creioane
colorate

La finalul centrului elevii vor reciti


instrucțiunile pentru a se verifica dacă le-
au respectat .

Elevii prezintă colegilor construcția


Construcția
realizată , răspund la întrebările acestora Aprecierea
realizată
și strâng piesele pe care nu le-au folosit. construcției
Încheierea
5. 5 min Elevii vor degusta legume proaspete de Conversația Frontal create de
activității O5
la ferma lor și apoi vor colora o parte a echipa de
Legume
gladiolei (tulpină , frunze, flori ) copii
proaspete

S-ar putea să vă placă și