Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECȚIE

Unitatea de învățământ:
Data:
Clasa: a X- a D (Filologie)
Profesor: Rezmive Daniela-Florina
Disciplina: Matematică
Unitatea de învățare: Numere reale
Titlul lecției: Aplicații: Logaritmi
Tipul lecției: Recapitularea și consolidarea cunoștințelor
Durata: 50 min
Competențe specifice:
1. Identificarea tipurilor de numere utilizate în algebră si a formei de scriere a unui număr real în contexte variate.
2. Compararea si ordonarea numerelor reale utilizând metode variate.
3. Aplicarea unor algoritmi specifici calculului cu puteri, radicali si logaritmi în contexte variate.
4. Alegerea formei de reprezentare a unui număr real pentru optimizarea calculelor.
5. Alegerea strategiilor de rezolvare în vederea optimizării calculelor.
6. Analiza validității unor afirmații prin utilizarea aproximărilor, a proprietăților sau a regulilor de calcul.
Obiective operaționale:
1. să recunoască definiția noțiunii de logaritm al unui număr real pozitiv;
2. să calculeze logaritmul unui număr real pozitiv intr-o bază dată;
3. să utilizeze proprietățile logaritmilor în rezolvarea unor exerciții concrete;
4. să rezolve condiția de existență a unui logaritm într-o bază dată;
5. să compare logaritmi în aceeași bază;
6. să identifice necesitatea regulilor de calcul cu logaritmi în optimizarea calculelor;
7. să logaritmeze o expresie dată, folosind regulile de calcul cu logaritmi;
8. să demonstreze egalități cu ajutorul operațiilor cu logaritmi.
Strategii didactice : mixte ( exersativ-aplicative, algorimtice)
a) Metode de învăţare: explicaţia, conversaţia euristică, exerciţiul, problematizarea
b) Mijloace de învăţare: manualul, fișe de lucru
c) Metode de evaluare: evaluare continuă pe parcursul lecției, aprecieri individuale şi colective, notarea unor elevi.
Bibliografie:
[1] Marius Burtea, Georgeta Burtea, Matematică. Manual pentru clasa a X-a: trunchi comun.Editura Carminis – Pitesti – 2005
[2] Gheorghe Iurea, Traian Cohal, Gabriel Popa. Mate 2000+8/9. Probleme de matematică, clasa a X-a,
Editura Paralela 45-Pitești-2008
Desfășurarea lecției

Forme de
Obiective Observații
Momentele lecţiei Durata Conţinutul ştiiţific Strategii, metode organizare
1. 2. 3. 4. 5. 6.
1. Moment 3 min -Se verifică prezenţa -Activitate
organizatoric -Se verifică tema frontală
2.Reactualizarea O1 5 min -Se discută cu elevii despre noțiunea de logaritm: definițe, Conversația -Activitate Se
cunoştinţelor O2 condiții de existență, calcule simple cu logaritmi: euristică, frontală urmărește
recapitularea
-Logaritmul unui număr real pozitiv b în baza a > 0, a ≠ 1 explicația cunoștințelor
teoretice
reprezintă numărul ∈ ℝ cu proprietatea a x = b . necesare
-Condițiile de existență pentru un logaritm: baza strict în
pozitivă, diferită de 1 și argumentul strict pozitiv. rezolvarea
Strategii -Elevii exercițiilor
-Care este rezultatul pentru
inductiv- deductive răspund la
1
log 2 8, log 5 25, log 4 4, log 8 , log 7 1, lg100 ? întrebări.
8
-Voi relua operațiile cu logaritmi printr-un scurt chestionar:
Cum se adună/scad 2 sau mai mulți logaritmi în aceeași -Problematizarea
bază?
Cum se inmulțește un număr cu un logaritm?
Ce inseamnă operația de logaritmare a unei expresii?

3.Anunţarea 2 min -Voi anunţa titlul lecţiei: Aplicații: Logaritmi, recapitulare Conversația Elevii scriu
temei și a pentru test titlul în
obiectivelor -Voi scrie titlul pe tablă și voi motiva tema lecției subliniind caiete.
obiectivele urmărite
1. 2. 3. 4. 5. 6.
4. Prezentarea O1 27 -Împart fisele de lucru (Fisa de lucru nr.1) și urmăresc Strategii Activitate
Conținutului si O2 minute rezolvarea problemelor atât la tablă cât si în caiete. exersativ-aplicative frontală
dirijarea O3 -Elevii vor rezolva la tablă si pe caiete (sub îndrumarea
consolidarii O4 profesorului) problemele aplicând partea teoretică reamintită Elevii rezolvă
O5 la începutul orei. -Exercițiul, problemele
O6 -Voi urmări ca rezolvarea fiecărei probleme la tablă să fie -Problematizarea, de pe fișa de
-Conversația lucru în
O7 însoțită de explicațiile si argumentele matematice ale
euristică, caiete și la
O8 elevilor vis-a-vis de problema propusă.
tablă
-Pe parcursul rezolvării exercițiilor voi recapitula cu elevii și explică
toate regulile de calcul cu logaritmi urmărind consolidarea regulile ,
lor de către aceștia cu scopul rezolvării exercițiilor de la metodele
clasă și în vederea pregătirii testului de final de unitate de folosite
invățare.
O2 -Problematizarea Activitate
5. Asigurarea O3 10 min -Elevii vor avea de rezolvat 5 minute un exercițiu cu -Exercițiul individuală
performanțelor O6 logaritmi de pe fișa suplimentară(Fișa de muncă
independentă, nr.2).
-Exercițiul va fi corectat împreună cu elevii.

Tema de
6. Asigurarea 3 min -Vor fi apreciați și notați elevii care au avut activitate pe De evaluare prin Activitate lucru acasă
va urmări
feedbak-ului, parcursul orei aprecieri frontală consolidarea
tema pentru -Tema pentru acasa va fi constituită din problemele rămase individuale și metodelor
acasă. de pe fișă, urmând să fie prezentată înainte de test. colective. de
rezolvare a
exercițiilor
din clasă și
va onstitui
2 puncte
din nota de
la test.

S-ar putea să vă placă și