Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Propunător: Prof. ROATIȘ FLORICA


Data: 21.10.2013
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială ,,GEORGE COȘBUC” Medieșu Aurit, jud. Satu Mare
Clasa: a VI-a A
Disciplina: Religie Ortodoxă
Subiectul lecţiei: ,, Sfintele Taine”
Unitate de învățare: Credinţa creştină
Tipul lecţiei: de recapitulare și sistematizare
Scopul lecţiei: consolidarea cunoștințelor despre lucrările sfințitoare ale lui Dumnezeu în Biserică și dezvoltarea receptivității elevilor pentru
primirea Sfintelor Taine
Competențe specifice conținutului:
2.1 Comentarea prin cuvinte proprii a unor texte din Sfânta Scriptură
1.1 Explicarea rolului şi a importanţei Sfintelor Taine pentru mântuirea şi desăvârşirea creştinilor
3.1 Cunoaşterea învăţăturilor de credinţă referitoare la Sfintele Taine
2.2 Comunicarea clară şi corectă a conţinutului şi mesajului moral-religios din textele studiate
3.5 Identificarea şi selectarea informaţiei relevante pentru o temă dată, pe paginile web recomandate de profesorul de religie

Obiective psiho-pedagogice:
La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili:
- să definească noțiunea de Sfântă Taină,
- să precizeze scopul săvârșirii Sfintelor Taine în Biserică și rolul acestora pentru mântuire,
- să asocieze imaginea din timpul săvârșirii Sfintelor Taine cu denumirea Sfintelor Taine,
Strategia didactică
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstrația cu substitute, explozia stelară, tehnica Lotus, cvintetul
2. Mijloace de învăţământ: planşe Sfintele Taine, marker, Flip-chart, Computerul, Internetul, fişa de lucru, textul biblic, Videoproiector.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală şi pe grupe.
Resurse
1.Oficiale: Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a VI a
Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VI a
Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a V a
Proiectarea unităţii de învăţare: Credinţa creştină
2.Temporale: numărul de lecţii 1
durata 50 minute
3.Bibliografice:
1.*** ,,Biblia” sau ,,Sfânta Scriptură”, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1988.
2. Oprea, Crenguța-Lăcrimioara, ,,Strategii didactice interactive”, Editura Didactică și pedagogică R.A., București, 2008.
3. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian; Opriş, Dorin; Opriş, Monica, ,,Metodica predării religiei”, Editura „Reîntregirea", Alba lulia, 2000.
4. Cucoş, Constantin, ,,Psihopedagogie pentru examene de definitivare şi grade didactice”, laşi, 1998.
5 .Muha, Camelia, ,,Caiet de religie creștin ortodoxă pentru clasa a V-a”, Editura ,,Sf. Mina”, Iaşi, 2007.
6. Muha, Camelia, ,,Caiet de religie creștin ortodoxă pentru clasa a VI-a”, Editura ,,Sf. Mina”, Iaşi, 2007.
7. Elena Mocanu,... ,,Ghid de proiectare didactică – Religie Creştin Ortodoxă – Clasele I-IV” , Editura ,,Sf. Mina”, Iaşi, 2003.
SCENARIUL DIDACTIC

Nr.
Etapele lecţiei Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului
crt.
1 2 3 4 5
1.  Salutul ;
 Rugăciunea;  Salutul ;
 Organizarea și pregătirea clasei – verificarea  Rugăciunea;
Momentul 2' frecvenței;  Pregătirea pentru începerea lecției;
organizatoric  Captarea atenției;
 Anunțarea subiectului pentru tema respectivă;
 Anunțarea obiectivelor urmărite;
 Anunțarea modului de desfășurare a lecției;
Se reamintesc cunoștințele, referitoare la Sfintele Taine, Elevii prezintă asemănările și deosebirile dintre Sfintele
dobândite de elevi în clasa a V-a și în clasa a VI-a prin Taine.
2. Reactualizarea 20'
metoda interactivă: Diagrama VENN. (Fișa de lucru nr. 1) Elevii urmăresc și ascultă cu atenţie cerințele.
cunoștințelor
Profesorul face reactualizarea cunoștințelor prin metoda Elevii lucrează în perechi.
interactivă ,,Explozia stelară”.(Fișa de lucru nr. 2)
Formulează întrebări și răspunsuri.
Înscrie pe hârtia de pe Flip-chart idea și întrebările: Cine?,
Unde?, De ce?, Când?, Ce? Perechea ,,Tandrețea” va determina perechea
,,Mărturisitorii credinței” să răspundă la întrebările
Formează 10 perechi. Fiecare pereche își va pune un nume. ,,Cine...?
5 perechi vor formula întrebările, iar celelalte 5 perechi vor
elabora răspunsurile. Perechea ,,Ascultarea” va determina perechea
,,Altruiștii” să răspundă la întrebările ,,Unde...?
Perechile: ,,
Tandrețea”, ,, Perechea ,,Iubirea” va determina perechea
Ascultarea”, ,,Iubirea”, ,,Nădejdea”, ,,Evlavia”, vor ,,Samarineanul milostiv” să răspundă la întrebările ,,De
formula, apoi vor înscrie pe hârtia de pe Flip-chart, ce...?
întrebări referitoare la Sfintele Taine, iar perechile: Perechea ,,Nădejdea” va determina perechea
,,Mărturisitorii credinței”, ,,Altruiștii”, ,,Samarineanul ,,Luminătorii credinței” să răspundă la întrebările
milostiv”, ,,Luminătorii credinței”, ,,Unitatea credinței” ,,Când...?
vor elabora răspunsurile și vor răspunde, oral, la întrebările
adresate de perechea stabilită inițial. Perechea ,,Evlavia” va determina perechea
Profesorul coordonează activitatea elevilor. ,,Unitatea credinței” să răspundă la întrebările ,,Ce...?
Întrebările și răspunsurile vor fi înscrise pe hârtia de pe
Flip-chart, pe Fișa de lucru nr. 1.
3. Recapitularea și 25' Recapitularea și sistematizarea cunoștințelor se face prin Elevii lucrează pe grupe. Ei completează ideile secundare
sistematizarea metoda interactivă: Tehnica ,,Lotus”.(Fișa de lucru nr. 3 și care la rândul lor devin teme centrale.
cunoștințelor prin nr. 4) Grupa A are de găsit opt idei pentru tema A.
utilizarea lor în Se cere elevilor să formeze opt grupe în jurul mesei Grupa B are de găsit opt idei pentru tema B.
contexte diferite centrale, fiecare grupă se va așeza la una dintre cele opt
mese din jurul mesei centrale. Grupa C are de găsit opt idei pentru tema C.
Pe masa din centru elevii vor afla tema centrală scrisă de Grupa D are de găsit opt idei pentru tema D.
profesor pe o foaie de hârtie. Se cere elevilor să completeze Grupa E are de găsit opt idei pentru tema E.
cele opt idei secundare. Ideile secundare devin teme
centrale pentru fiecare din cele opt grupe constituite. Astfel, Grupa F are de găsit opt idei pentru tema F.
fiecare grup lucrează independent, la dezvoltarea uneia Grupa G are de găsit opt idei pentru tema G.
dintre ele, exercițiu creator la care participă toți membrii
grupului. Grupa H are de găsit opt idei pentru tema H.

Profesorul coordonează activitatea elevilor. Lucrează pe Fișa de lucru anexată la proiect.

4. Realizarea ' Se anunţă şi se scrie pe tablă data şi titlul lecţiei. Elevii se implică cu mult interes și rezolvă sarcinile de
conexiunii lucru cu succes.
Se precizează obiectivele lecţiei.
inverse (pe tot
parcursul lecției)
5. Evaluarea finală 2' Se fac aprecieri pentru munca în echipă și aprecieri
și tema pentru individuale.
acasă Tema: Compuneți câte o poezie, pentru fiecare Sfântă
Taină, ținând seama de următoarele indicații:
Elevii notează tema pentru acasă.
Poezia va avea următoarea structură:

1. Primul vers va fi un singur cuvânt – cheie, de obicei La prezentul proiect s-a anexat un exemplu.
un substantiv (subiectul poeziei) care va fi explicitat
în versurile următoare.

2. Al doilea vers va fi format din două cuvinte, de


obicei adjective, care descriu subiectul poeziei
3. Al treilea vers va fi format din trei cuvinte, de obicei
verbe la gerunziu, care exprimă acţiuni
4. Al patrulea vers va fi format din patru cuvinte care
exprimă sentimentele autorului / autorilor faţă de
subiectul abordat.
5. Al cincilea vers va fi format dintr-un cuvânt, care
exprimă esenţa subiectului.
(Fișa de lucru nr. 5)
Încheierea
6 1 Rugăciunea Rugăciunea
activităţii
Salutul Salutul
Fișa de lucru nr. 1, DIAGRAMA VENN

DEOSEBIRI DEOSEBIRI
ASEMĂNĂRI

Au fost instituite de către Domnul nostru Iisus Hristos.


Fac parte din grupa Sfintelor Taine care se repetă.
Sunt lucrările sfințitoare ale lui Dumnezeu, se fac în Biserică spre mântuirea și desăvârșirea omului.
SPOVEDANIA ÎMPĂRTĂȘANIA
tez pentru că ne curățim de toate păcatele mărturisite.Pentru vindecarea rănilor sufletești se dă un canon, precum medicul prescrie
rin care ne împărtășim cu Trupul și Sângele Mântuitorului spre iertarea păcatelor și spre viața cea de veci.Se administrează după un tratament
Spovedanie, spreSfintei
în cadrul vindecarea trupului.Aceast
Liturghii.A fost institu
Fișa de lucru nr. 2: EXPLOZIA STELARĂ Cine sunt primitorii Sfintelor Taine?

Cine sunt părinții spirituali ai tinerilor căsătoriți? Cine este instituitorul Sfintelor Taine?

CINE?

Ce simbolizează inelele de logodnă? Cine sunt slujitorii lui Dumnezeu? Cine poate săvârși Sfânta Taină a Preoției?
Unde se săvârșesc Sfintele Taine?

Unde a ridicat Domnul nostru Iisus Hristos Cununia la demnitatea de Sfântă Taină?
trebuie să aibă tânărul care vrea să devină preot? Unde am fost unși la Taina Mirungeri
Ce rol au Sfintele Taine?
UNDE?
CE?

SFINTELE
TAINE Unde se păstrează Cuminecătura?
Ce este Cuminecătura? Ce este Maslul? Unde ne-am curățit de păcatul strămoșesc?

Când am devenit creștini? De ce lucrările sfințitoare se numesc Sfinte Taine?

nd a instituit Domnul Iisus Hristos Sfânta Taină a Împărtășaniei? Când primim


De ceCuminecătura?
copii până la șapte ani pot fi împărtășiți fără a fi spovediți?
De ce la Sfânta Taină a Spovedaniei primim un canon?

CÂND? DE CE?

Când se administrează Sfânta Taină a Mirungerii?

De ce am primit botezul la vârsta mică?


De ce Maslul nu se poate săvârși de către un singur preot?
Când a binecuvântat Hristos familia?
ăr) Tema centrală: Lucrările sfințitoare ale lui Dumnezeu și locul desfășurării lor, Ideile secundare: Botezul, Mirungerea, Împărtășania, Spovedania, Maslul, Cun

ÎMPĂRTĂȘANIA

PREOȚIA
CĂSĂTORIA

MIRUNGEREA SPOVEDANIA

MASLUL BISERICA

BOTEZUL
Fișa de lucru nr. 4 Tehnica Lotus (Floarea de nufăr) Tema centrală: Maslul

Formula de instituire

Primitorii Tainei Efectele Tainei

Grupa din care face parte


Instituitorul Tainei

Locul săvârșirii
Definiția Tainei

Săvârșitorii Sfintei Taine


Fișa de lucru nr. 5 - Tehnica cvintetului
Exemplu:
Tainele
Harice, Sfințitoare,
Curățind, însănătoșind, întărind,
Credința, nădejdea, dragostea, bucuria
Mântuitoare.

S-ar putea să vă placă și