Sunteți pe pagina 1din 18

Proiect de activitate integrată

„Toamnă, toamnă harnică și


de toate darnică!”

NIVELUL II
GRUPA MARE
DATA: 22.10.2020
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
GRUPA: Grupa mare ,,C’’
PROF.ÎNV.PREŞCOLAR:
TEMA ANUALĂ: ,,Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ,,Carnavalul Toamnei”
TEMA ZILEI: „Toamnă, toamnă harnică și de toate darnică!”
TIPUL DE ACTIVITATE: Dobândire de cunoștințe și consolidare de priceperi și deprinderi
practice
FORMA DE ORGANIZARE: Activitate integrată: ADP+ALA1+ADE (DLC- Educarea
Limbajului + DOS- Activitate practică) + ALA2
MIJLOC DE REALIZARE: jocuri si activități didactice alese; povestirea educatoarei;
activitate practică; jocuri recreative/distractive cu text și cânt.
Forma de organizare: Frontal, individual.

Durata: O zi

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE

ADP: Activitate de grup


Întâlnirea de dimineață: „ Zâna Toamnă vine în vizită”

Salutul. Prezența. Calendarul naturii. Noutatea zilei

RUTINE: Mă descurc singur! ( deprinderi de autoservire)


TRANZIŢII: Ne jucăm, Bat din palme, Zece degețele
ALA I: Jocuri și activități alese (centre de interes):
JOC DE MASĂ: „ Fructe de toamnă”(puzzle)
ARTĂ: „Fructe vesele” (ștampilare cu fructe)
CONSTRUCTII: “Căsuța Zânei Toamnei”
ADE:Activitate integrată
* DLC:(Educarea Limbajului)-,, Povestea mărului buclucaș”- povestirea educatoarei
* DOS: (Activitate practică) -,, Tablou- Fructe de toamnă ”
ALA II:
JOC DISTRACTIV: ”Frunzulițe muzicale”
JOC DE LINIȘTIRE: ”Spune-i Zânei Toamna cum te-ai simțit astăzi!”
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
A. DEZVOLTARE FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ȘI IGIENEI PERSONALE:
1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specific vârstei;
1.3 . Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;
2.3. Își coordonează mișcările în funcție de cadență, pauză, semnale sonore, melodii.

B. DEZVOLTARE SOCIO-EMOȚIONALĂ:
1.3 Inițiază/participă la interacțiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată;
2.3 Recunoaște și exprimă emoții de bază, produse de piese muzicale, texte literare,
obiecte de artă etc.

C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI DE ÎNVĂȚARE:


1.1.Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea de situații noi;
3.2 Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice în
conversații și povestiri creative.

D. DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR


CITIRII ȘI SCRIERII
1.1. Exersează, cu sprijin ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptăii
lui (comunicare receptivă);
1.2 Demonstrează capacitatea de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni,
emoții proprii (comunicare expresivă);
3.2 Discriminează / diferențiază fonetic cuvinte, silabe, sunete și asociază sunete cu litere.

E. DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ȘI CUNOAȘTEREA LUMII


1.1 Identifică elemente caracteristice unor fenomene/ relații din mediul apropiat;
1.2 Compară experiențe, acțiuni, evenimente, fenomene/relații din mediul apropiat.

Componente operaționalizate:

- Să identifice cel puțin 3 persoanje din poveste;


- Să așeze în ordinea logică a acțiunii patru momente din cele 5 ale povestii;
- Să alcătuiască propoziții dezvoltate cu noile cuvinte;
- Să identifice cel puțin patru materiale din cele șapte puse la dispoziție pentru a
confecționa tabloul cu fructe de toamnă;
- Să execute cel puțin cinci mișcări specifice încălzirii musculaturii mâinii;
- Să aplice corespunzător lipiciul și alte elemente decorative pentru a realiza tabloul cu
fructe.

ALA I:

 Joc de masă: ,,Fructe de toamnă” (puzzle)


 Obiective operationale:
- Să îmbine piesele de puzzle astfel încât să redea imaginile unor fructe de toamnă;
- Să colaboreze în cadrul grupului;
 Constructii: ,,Căsuța Zânei Toamnei”(Joc de construcții)
 Obiective operationale:
- Să realizeze tema dată prin îmbinare, asamblare şi alăturare (construind forme în plan
orizontal şi vertical);
- Să colaboreze cu colegii în vederea realizării temei propuse;

ALA II :

1. JOC DISTRACTIV: ,,Frunzuliţele muzicale”

Obiective operaţionale:
- Să perceapă componentele spaţio-temporale (durată, localizare);
- Să-şi dezvolte atenţia şi capacitatea de organizare;
- Să se raporteze corect la un reper dat;
- Să respecte regulile jocului propus;

2. JOC LINIȘTITOR: ”Spune-i Zânei Toamna cum te-ai simțit astăzi!”

Obiective operationale:
- să participe cu interes la joc păstrând ordinea şi disciplina;
- să respecte regulile impuse de joc;
- să își exprime sentimentele trăite pe durata activității.

STRATEGII DIDACTICE:
a)METODE ȘI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, lectura educatoarei, demonstrația,
exerciţiul, jocul, surpriza, dramatizare, metoda ,,cubul’, metoda ,,Turul galeriei”, lucrul în grup și
individual.
b)RESURSE MATERIALE: Siluete personaje, imagini cu povestea “Povestea mărului
buclucaș”, cartoane colorate, obiecte decorative pentru tablou, boabe de porumb, frunze din
natură, creioane, aracet, gușe, pensule.
DURATA: o zi
EVALUARE: continuă (prin aprecierea răspunsurilor, analiza produselor activităţii)
BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru educatie timpurie 2019;Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor
concepte și instrumente cu care operează curriculum pentru educație timpurie, 2019;
 Piramida cunoaṣterii, repere metodice în aplicarea curriculumului preşcolar – Lolica
Tătaru, Adina Glava, Olga Chiş, Ed.Diamant, 2014.

SCENARIUL DIDACTIC

I. Activități de Dezvoltare Personală (A.D.P.)


Salutul și prezența:Salutul între copii, care se va realiza prin tehnica comunicării rotative, porneşte de la
educatoare şi este continuat de toţi copiii, de la stânga la dreapta, folosind apelativ numele acestora. Se va face
prezența prin așezarea unor jetoane ce contin semnele distinctive individuale de identificare a copiilor. Fiecare
copil prezent îşi spune numele pe panou. Se numără pozele rămase, stabilindu-se astfel numărul absenților.
Salutul Bună dimineaţa dragi colegi!
Buna dimineata cer frumos!(ridic mana spre cer)
Buna dimineata soare luminos!
(mainile sub forma de cerc deasupra capului)
Buna dimineata, micule vant
Care-alergi pe pamant ! (imitam miscarea vantului,cu bratele)
Buna dimineata ,copaci ingalbeniți!
(mainile arata forma copacului-coroana rotunda,tulpina drept in jos)
Buna dimineata pasarele mari si mici!
(desfacem bratele lateral pentru zbor-pasari mari ,palmele in fata pt.pasari mici)
Buna dimineata pietre tari!(palmele bat podeaua)
Buna dimineata animale mici si mari!
(animale mici stam ghemuit,la animale mari sarim in sus)
Calendarul naturii : Se va completa astfel: copiii sunt rugaţi să privească pe fereastră, să spună ce fel de vreme e
afară, să aleagă jetonul potrivit şi să-l aşeze la locul care indică starea vremii. Se precizează ziua în care ne aflăm,
se amintește ce zi a fost ieri ,ce zi va fi mâine, luna și anul în care ne aflăm.
Împărtășirea cu ceilalți: Se poartă o discuţie cu copiii referitoare la culorile frunzelor de toamnă, la darurile pe
care aceasta ni le oferă şi la surprizele care se află sub frunze, anunţându-se astfel tema activităţii.
După realizarea jocului, educatoarea face precizarea că în această zi copiii se vor juca cu aceste poveşti şi
personaje şi de aceea sunt propuse activităţi şi jocuri la alegere pe această temă.
Tranziţie: Se interpretează cântecul Bat din palme
Bat din palme clap-clap-clap,
Din picioare trap-trap-trap,
Ne-nvârtim, ne răsucim,
Şi la horă noi pornim.
Hai la stânga uite-aşa,
Şi la dreapta tot aşa,
Ne-nvârtim, ne răsucim,
Şi cu toţi ne veselim
Împreună cu copiii vom vizita centrele de interes din clasă. La fiecare centru de interes,
se vor prezenta copiilor sarcinile şi obiectivele, după care se va trece la realizarea/rezolvarea lor.
Educatoarea supraveghează şi stimulează preșcolarii la fiecare centru de interes, oferind
explicaţii suplimentare acolo unde este nevoie. La finalizarea sarcinii, copiii fac schimb de
locuri, pentru a lucra acolo unde își doresc. După terminarea activității, copiii vor vizita celelalte
centre prin metoda Turul Galeriei, observând lucrările realizate de toate echipele.
Activitatea zilei se încheie cu:
Jocul distractiv ,,Frunzuliţele muzicale”
Joc liniștitor ”Spune-i Zânei Toamna cum te-ai simțit astăzi!” activitate de recreere a
copiilor şi restabilirea bunei lor dispoziţii;

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 1)

 Joc de masă:
 Tema activităţii: ,,Fructe de toamnă”
 Mijloc de realizare: puzzle
 Obiective operationale:
- Să îmbine piesele de puzzle astfel încât să redea imaginile unor fructe de toamnă;
- Să colaboreze în cadrul grupului;
Metode și procedee: Conversația, explicația, lucrul individual;
 Materiale didactice: puzzle;
 Forma de organizare: Individual

 Constructii:
 Tema activitătii: ,,Căsuța Zânei Toamnei”
 Mijloc de realizare: Joc de construcții
 Obiective operationale:
- Să realizeze tema dată prin îmbinare, asamblare şi alăturare (construind forme în plan
orizontal şi vertical);
- Să colaboreze cu colegii în vederea realizării temei propuse;
 Metode și procedee: Conversația, explicația, demonstrația, exercițiul
 Materiale didactice: Cuburi colorate, măsuțe, scaune;
 Forma de organizare: Pe grupuri
ALA II :
1. JOC DISTRACTIV: ,,Frunzuliţele muzicale”
 Mijloc de realizare: Joc distractiv
 Tipul activitătii: Activitate recreativă
 Scopul activitătii:
Antrenarea copiilor într-o activitate plăcută, relaxantă, care să satisfacă nevoia de mişcare
şi recreere a acestora.
 Obiective operaţionale:
- Să perceapă componentele spaţio-temporale (durată, localizare);
- Să-şi dezvolte atenţia şi capacitatea de organizare;
- Să se raporteze corect la un reper dat;
- Să respecte regulile jocului propus;
Metode și procedee: Conversația, explicația, demonstrația, exercițiul
 Materiale didactice: CD-player, CD-ul cu muzică, frunze;
 Forma de organizare: Frontal, individual

2. JOC LINIȘTITOR: ”Spune-i Zânei Toamna cum te-ai simțit astăzi!”


Obiective:
- să participe cu interes la joc păstrând ordinea şi disciplina;
- să respecte regulile impuse de joc;
- să își exprime sentimentele trăite pe durata activității.
Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia.
Materiale necesare: silueta Zanei Toamna
Desfășurarea jocului:
Copiii sunt aşezaţi în semicerc, se va trece silueta Zanei Toamnadin mână în mână de la unul la
celălalt, când educatoarea va spune „Stop” copilul va trebui să spună cum s-a simțit astăzi și ce i-
a plăcut. Activitatea se va încheia prin evidențierea aprecierilor verbale privind implicarea activă
a preșcolarilor.
PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:
PROF.ÎNV.PREŞCOLAR:
NIVELUL II: Grupa mare
TEMA ANUALĂ: ,,Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ,,Carnavalul Toamnei”
TEMA ZILEI: „Toamnă, toamnă harnică și de toate darnică!”
TIPUL DE ACTIVITATE: Dobândire de cunoștințe și consolidare de priceperi și
deprinderi practice
DOMENIUL EXPERIENȚIAL : LIMBĂ ȘI COMUNICARE
DISCIPLINA: EDUCAREA LIMBAJULUI
TEMA ACTIVITĂȚII: “Povestea mărului buclucaș”
TIPUL ACTIVITĂȚII: Dobândire de cunoștințe
FORMA DE REALIZARE: Povestirea educatoarei
FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri mici, individual

SCOPUL ACTIVITĂȚII:
Formarea deprinderii de a asculta cu atenție un text pentru a înțelege mesajul;
Îmbogățirea și activizarea vocabularului prin utilizarea unor cuvinte și expresii noi;
Stimularea imaginației creatoare și consolidarea deprinderilor practice.

OBIECTIVELE OPERAȚIONALE:
*Să asculte cu atenție textul prezentat de educatoare;
*Să exprime propriile opinii, atitudini si sentimente cu privire la cele audiate;
*Să se exprime clar, logic, fluent și expresiv;
*Să alcătuiască propoziții dezvoltate cu ajutorul cuvintelor noi din text.

STRATEGII DIDACTICE:
a)METODE ȘI PROCEDEE: conversaţia, povestirea, expunerea, explicaţia, observaţia,
exerciţiul, problematizare, metoda cubului
b)RESURSE MATERIALE: Siluete cu personajele din poveste, imagini din poveste, tablă
magnetică
DURATA: 25-30 min.
LOCUL DE DESFĂȘURARE: Sala de grupă
BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru educatie timpurie 2019;Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor
concepte și instrumente cu care operează curriculum pentru educație timpurie, 2019;
 Piramida cunoaṣterii, repere metodice în aplicarea curriculumului preşcolar – Lolica
Tătaru, Adina Glava, Olga Chiş, Ed.Diamant, 2014.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC METODE ŞI EVALUARE
DIDACTIC PROCEDEE
MOMENTUL Pentru o bună desfăşurare a activităţii Exerciţiul Evaluarea
ORGANIZATORIC voi avea în vedere următoarele: Conversația comportamentului
- aerisirea sălii de grupă; copiilor
- pregătirea materialelor necesare
pe centrele de interes ;
- aranjarea mobilierului.
Copiii vor intra în mod ordonat în sala
de grupă şi se vor aşeza în semicerc.
Se va realiza astfel întâlnirea de
dimineață (salutul, prezența, calendarul
naturii, împărtășirea cu ceilalți).
CAPTAREA Se va realiza printr-o ghicitoare, găsită Conversaţia Analiza
ATENŢIEI în coșul de la Zana Toamna, cos in care raspunsurilor
se gasesc si alte surprize. copiilor
ANUNŢAREA Se anunţă tema activităţii: povestea Evaluarea
TEMEI ŞI A „Povestea mărului buclucaș”, prelucrata comportamentului
OBIECTIVELOR dupa Vladimir Suteeev. Explicaţia copiilor
Se va cere copiilor să urmărească cu Conversatia
atenţie povestea, pentru ca după aceea să
poată răspunde la orice întrebare
referitoare la întâmplările petrecute în
povestire.

Se va reda conţinutul povestii cât mai


DIRIJAREA expresiv şi nuanţat folosindu-se o Povestirea
ÎNVĂȚĂRII mimică adecvată. educatoarei Evaluarea
Se vor explica expresiile şi cuvintele comportamentului
necunoscute, prin utilizarea unor Explicaţia copiilor în timpul
sinonime, fără a întrerupe firul povestirii
povestirii. Expunerea educatoarei
Textul povestirii va fi expus imaginilor
concomitent cu imaginile.
Se va urmări succesiunea momentelor Observaţia
principale din ,,Povestea mărului
buclucaș”.
Noile cunoștințe vor fi citite și apoi
redate prin aşezarea în ordine
cronologică a imaginilor cu scenele din
poveste.
FIXAREA Se va realiza prin metoda cubului. Se
CUNOȘTINȚELOR solicita copiilor sa arunce cubul toamnei Conversația Evaluarea
si sa răspunda cerintelor acestei metode Metoda activității
(descrie, compara, analizeaza, asociaza, cubului copiilor prin
aplica, argumenteaza). gradul lor de
Sunt puse o serie de intrebari ajutatoare Exercițiul implicare în
de catre educatoare cum ar fi: oferirea
- Ce nume are povestea?” („...Povestea răspunsurillor.
mărului.”)
„Care sunt personajele poveștii?” Aprecierea
(„...iepurele, cioara, ariciul, ursul.”) răspunsurilor
„Ce au făcut cei trei prieteni?” („...s-au
certat.”)
„Și noi trebuie să ne împărțim obiectele
și jucăriile din sala de grupă, fără a ne
certa și să fim cu toți prieteni pentru a ne
juca împreuna fericiți.”
„Ce s-ar fi întămplat dacă ursul nu făcea
dreptate (nu împărțea mărul)?” („...s-ar
fi certat în continuare.”)
Se cere copiilor să imite personajele și Problematizare
să schimbe firul poveștii.
ÎNCHEIEREA Se fac aprecieri asupra modului de
ACTIVITĂŢII desfăşurare a activității și prezintă
concluzia poveștii. Aprecieri verbale
În încheierea activităţii educatoarea face
aprecieri generale şi individuale asupra Conversația
comportamentului copiilor şi asupra
participării acestora la activitate.
Copiii vor primi recompense. Recompense

PROIECT DE ACTIVITATE
DATA: 22.10.2020
PROF.ÎNV.PREŞCOLAR:
NIVELUL II: Grupa mare
TEMA ANUALĂ: ,,Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ,,Carnavalul Toamnei”
TEMA ZILEI: „Toamnă, toamnă harnică și de toate darnică!”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL : Domeniul Om și Societate
DISCIPLINA: Activitate practică
TEMA ACTIVITĂȚII: -,, Tablou- Fructe de toamnă ”
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare de priceperi și deprinderi practice
FORMA DE REALIZARE: Lipire
FORMA DE ORGANIZARE: Individual

SCOPUL ACTIVITĂȚII:
Stimularea imaginației creatoare și consolidarea priceperilor și deprinderilor practice.

OBIECTIVELE OPERAȚIONALE:
*Să utilizeze tehnicile de lucru specifice activităților practice, însusite anterior,
(asamblare, lipire, decorare)
*Să mânuiască cu atenție materialele și ustensilele puse la dispoziție;
*Să combine elementele primite pentru realizarea temei propuse;
*Să adopte o pozitie corectă a corpului în timpul lucrului;
*Să lucreze corect și îngrijit;
*Să aprecieze verbal propria lucrare cât și pe cea a colegilor.

STRATEGII DIDACTICE:
a)METODE ȘI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, expunerea,
analiza produselor activităţii.
b)RESURSE MATERIALE: carton decorat, lipici, boabe de porumb, gușe,pensule, frunze

FORME DE ORGANIZARE: individual.


DURATA: 25-30 min.
EVALUARE: continuă (prin aprecierea răspunsurilor, gradul de implicare în activitate)
LOCUL DE DESFĂȘURARE: Sala de grupă

BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru educatie timpurie 2019;Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte
și instrumente cu care operează curriculum pentru educație timpurie, 2019;
 Piramida cunoaṣterii, repere metodice în aplicarea curriculumului preşcolar – Lolica Tătaru, Adina
Glava, Olga Chiş, Ed.Diamant, 2014.

DEMERSUL ACTIVITĂȚII
Eveniment Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare /
didactic Metode şi
indicatori
Metode şi Mijloace
procedee de
învăţământ

1.Organizarea Se pregătește materialul


necesar activității.
Activității

2.Captarea și Captarea atenţiei se va Conversaţia Tabloul Trezirea


realiza prin intermediul Expunerea interesului pentru
orientarea
unei tablou cu fructe de activitate
atenţiei toamnă.
3.Anunţarea Se comunică Explicaţia, Înţelegerea
temei și a preșcolarilor tema Conversaţia mesajului
activităţii, într-o manieră transmis
obiectivelor
cât mai atractivă și
accesibilă, care să le incite
curiozitatea şi să le
stimuleze interesul pentru
activitate.
4.Prezentarea Se va realiza prin Exerciţiul, Carton Capacitatea de a
optimă a parcurgerea tuturor Conversaţia, decorat; recunoaşte
momentelor specifice unei Observaţia, Boabe de materialele de
conţinutului şi
activităţi practice. Explicaţia, porumb; lucru pe care le
dirijarea Se precizează regulile cu Munca Lipici; vor folosi;
învăţării privire la utilizarea individuală Guse;
adecvată a materialelor şi Pensule;
instrumentelor de lucru Frunze.
pentru a realiza cât mai
frumos tabloul. Folosirea
Se prezintă /demonstrează adecvată a unor
pașii pentru realizarea instrumente de
lucrării: lucru şi materiale
Etapa I: lipirea boabelor pentru a realiza
în conturul dat pentru cele lucrarea
două fructe.
Etapa II: colorarea Observarea
boabelor pentru măr
comportamentului
Etapa III: lipirea
frunzelor. copiilor

Se fac apoi câteva


exerciţii de încălzire a
muşchilor mici ai mâinilor
pe anumite versuri:
Ne jucăm, ne jucăm
“Mișcăm degețelele
Batem tare palmele
Răsucim încheietura
Și dăm mingea dura-
dura..plouă, tună, fulgeră
și răsare soarele”
Se dă semnalul de
începere a lucrului.
Se urmăresc îndeaproape
copiii, dând indicaţii
individuale şi sugestii
legate de tema de lucru,
de poziţia corpului în
timp ce lucrează, de
necesitatea finalizării
temei în timp optim.
Se acordă sprijin unde
este nevoie pentru
exprimarea prin desen a
ideilor, a stărilor afective,
a impresiilor, se
încurajează copiii timizi.
5.Asigurarea Sunt întrebați copiii ce au Conversația Observarea
retenției și a realizat în cadrul comportamentului
activității practice. copiilor
transferului
6. Evaluarea Copiii își vor aprecia Turul Lucrările Aprecieri verbale
propria lucrare, cât și pe Galeriei copiilor
cele ale colegilor prin
expunerea lor pe un
panou.

7.Încheierea Educatoarea apreciază Conversația Recompensa Aprecieri verbale


activității lucrările realizate, face
aprecieri generale și
particulare asupra întregii
activități.

A
N
E
X
E

,,Povestea Marului buclucas’’


prelucrata dupa Vladimir Suteeev
Era o zi tarzie de toamna,copacii se golisera demult de frunze si numai in varful
unui mar salbatic mai atarna un mar ,un singur mar.
Tocmai in timpul asta,iepurele,care alerga prin padure a vazut marul.
Dar cum sa-l ia de acolo?Marul este sus,iar el era jos ,nu putea sa sara pana la
el.
Se auzea ceva Craa-crraa!Se uita iepurele intr-un copac statea o cioara si radea ..
Ei ,Cioaro!.Rupe-mi marul acesta!Cioara a zburat si a rupt marul. Numai că nu a
reuşit să-l ţină în cioc, şi mărul a căzut.
- Îţi mulţumesc, Cioaro ! – a strigat bucuros Iepurici şi a dat să ridice mărul de
jos, dar acesta parcă ar fi fost viu, a început deodată să sâsâie…. Şi a luat-o la
fugă.
- Ce-o fi asta? Iepurici s-a speriat foarte tare dar apoi a înţeles: mărul căzuse
chiar pe ariciul Ţepoşilă, care, făcut ghem, dormea sub pom.
Ţepoşilă , buimac de somn, a sărit în sus şi s-a pus pe fugă, cu mărul înfipt în
ţepii lui.
- Stai, stai ! – striga Iepurici cât îl ţineau puterile. Unde fugi cu mărul meu ?
Ariciul Ţepoşilă se opreşte şi zice:
-Acesta-i mărul meu. A căzut, iar eu l-am prins.Atunci, Iepurici s-a repezit la
ariciul Ţepoşilă:
-Să-mi dai mărul chiar acum ! Eu l-am găsit !
S-a apropiat în zbor şi Cioara şi zice:
- Degeaba vă certaţi . Acesta este mărul meu fiindcă eu l-am rupt din pom. Şi s-a
pornit o ceartă între cei trei, că nu se mai puteau înţelege. Fiecare striga în felul
lui.
- Este mărul meu – striga Iepurici – că eu l-am văzut primul !
- Ba e al meu – croncănea Cioara – că eu l-a rupt!
- Ba e al meu – striga ariciul Ţepoşilă – că eu l-am prins !
Ţipete, mare gălăgie în toată pădurea şi harţa începe. Cioara îl loveşte pe ariciul
Ţepoşilă cu ciocul în nas, ariciul Ţepoşilă îl înţeapă pe Iepurici cu ţepii în codiţă,
iar Iepurici o loveşte pe Cioară cu lăbuţa peste cioc.
Dar iată că apare şi cumătrul Moş Martin – ursul care mormăie supărat: - Ei,
dar ce s-a întâmplat aici ? Ce-i cu gălăgia asta?
Toţi se reped spre el, şi-i spun:
-Tu , Moş Martine, eşti cel mai mare şi mai inteligent din pădure. Te rugăm să ne
faci judecată dreaptă. Cui vei crede de cuviinţă că i se cuvine mărul acesta, al lui
să fie.
Şi i-au povestit ursului toate cum s-au petrecut
A stat Moş Martin s-a gândit ce s-a gândit, s-a scărpinat după urechea dreaptă şi
a întrebat:
- Cine a descoperit mărul ?
- Eu ! – a răspuns Iepurici.
- Dar cine l-a rupt din pom ?
- Crra – crra - fireşte că eu ! a răspuns Cioara.
- Buun ! Şi cine l-a prins ?
- Eu, Eu Moş Martine – eu l-am prins a chiţăit ariciul Ţepoşilă.
- Iată ce este, a fost de părere Moş Martin, - voi toţi aveţi dreptate, şi de aceea
fiecare din voi are dreptul să primească mărul …
- Da, dar nu-i decât un singur măr ! au sărit toţi cu gura Ţepoşilă, Iepurici şi
Cioara.
- Împărţiţi mărul în părţi egale şi fiecare să ia câte o bucăţică. Toţi au izbucnit
într-un glas:
- Cum de nu ne-a venit ideea asta mai înainte ?!
Ariciul Ţepoşilă a luat mărul Buclucaş şi l-a împărţit în patru părţi egale.
Prima bucăţică a dat-o iepuraşului şi i-a zis:
-Asta ţie, Iepurici, pentru că tu ai văzut primul mărul.
A doua bucăţică a dat-o ciorii:
- Asta ţie , Cioaro, fiindcă tu ai rupt mărul din pom.
A treia bucăţică, ariciul şi-a pus-o deoparte pentru sine şi a zis:
- Asta pentru mine, întrucât eu am prins mărul acesta buclucaş.
Cea de-a patra bucăţică ariciul i-a pus-o ursului în labă şi ia zis:
-Iar asta ţie Moş Martine …
-Dar de ce mie ? răspunse, mirat, ursul.
-Tocmai pentru că tu ne-ai împăcat şi ne-ai învăţat să gândim !
Şi fiecare şi-a mâncat bucăţica sa de măr, şi toţi au fost mulţumiţi că Moş Martin
a făcut judecată dreaptă şi nu a nedreptăţit pe nimeni,toti fiind prieteni in
continuare.
Şi iaca aşa s-a sfârşit povestea mea.

S-ar putea să vă placă și