Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecţie

 
 Data:
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială
Clasa: a V- a
Propunător: profesor itinerant/ de sprijin :
Aria curriculară: Terapie educatională complexă şi integrată
Disciplina: Stimulare cognitivă – Matematică
 Subiectul: Operaţii cu numere naturale
  Forma de realizare : activitate individuală
 Tipul lecţiei: consolidarea deprinderilor de a efectua exerciţii cu cele 4 operaţii matematice şi de a
rezolva diferite tipuri de probleme
 

 Forma de realizare : activitate individuală 


 Tipul lecţiei: Consolidarea cunoştinţelor
 
 Obiective operaţionale
O1:-să calculeze exerciţiile de adunare,scădere(0-1000),înmulţire şi împărţire (0-
100),utilizând corect ordinea operaţiilor;
O2:-să rezolve probleme de logică şi perspicacitate;
O3:-să aplice cunoştinţele de la alte discipline în realizarea sarcinilor de lucru;

 Strategii didactice: Conversaţia, Explicaţia, Exerciţiul, Jocul didactic, Rezolvare de probleme


Materiale didactice: fişa de lucru, tabla , creioane colorate
Desfăşurarea lecţiei

Etapa de Continutul activităţii Obiec- Metode Materiale Modul de


activita- tive organizare
te
1.Moment Se pregătesc toate materialele Convers
organizatoric necesare ; sosirea elevilor la aţia,
cabinet.
2. Captarea Se va realiza apoi un O 1 Explicaţ Tabla
atentiei antrenament mintal prin diverse ia
exerciţii:
-Află jumătatea lui 20;
-Află nr de 7 ori mai mic
decăt 56;
-Află câtul numerelor 32 şi 8;
-La dublul nr 6 adaugă dublul
lui 12;
-Suma nr 25 şi 5 împarte-o la
3;
-Înmulţeşte nr 8 şi 7,adaugă
apoi 4 şi află jumătatea
numărului obţinut;

3. Anuntarea Astăzi, la matematică distractivă,


temei vom căuta să rezolvăm cât mai
multe exerciţii,folosind toate
cele 4 operaţii învăţate,insă
pentru a pătrunde în lumea
minunată a cifrelor şi a
operaţiilor aritmetice trebuie să
fiţi atenţi la sarcinile de lucru
deoarece ştiţi ca uneori se
ascund anumite capcane în
modul de formulare al
problemelor.
4.Desfasurare O2 Rezolva
Se impart elevilor fişe de lucru,
a activitatii re de
utilizand cunostinte de la alte
problem
discipline. Astfel, vor fi exercitii
e
numite exercitiile scriitorilor,
Jocul
cercetasilor, pictorilor .Sarcina
didactic,
acestora este de a rezolva diferite
exerciţiii având la bază cele
O3
patru operaţii invăţate.(Anexa 1)

5.Evaluarea Fac aprecieri asupra modului in Fise de


performantei care au participat la lectie. lucru

Fişă de lucru
SCRIITORII

1.Rezolvaţi exerciţiile.Aranjând crescător rezultatele veţi obţine un proverb.


a)236+64:8-9x7=

b)38+( 10x6+3):7=

c)36x10-50x2=

d)98-(12:4x7)=

( 260-cu învăţătura; 77-devine; 47-Înţelepciunea; 181-odată)

2.Cunoscând că o vocală valorează 5 iar o consoană 3,care este suma literelor în


cuvântul,,MATEMATICĂ,,?

Cercetaşii
1.Calculând corect veţi descoperi câte alune consumă Riţa-Veveriţa şi câte mure mănâncă Ursuleţul-
Martinel.Comparaţi rezultatele.

Riţa-Veveriţa:
250-(7x7-48:6+5x9)=

Ursuleţul Martinel:
571+81:9+(7x5-9x8)=

2.Calculaţi: câte flori sunt în gradină?

În grădina ce-o iubesc,


Flori frumoase înfloresc.
Luni ,şase am numărat,
Însă zilnic s-au dublat.
Am mers în grădină apoi
Să le număr până joi.
Îmi puteţi voi spune oare
Câte flori priveau la soare?

Pictorii
1. Rezolvaţi exerciţiile.Căutaţi rezultatul pe floare,apoi coloraţi cu aceeaşi culoare fluturele şi floarea
găsită.

13+72:8+5×4
24×2+13×3 95-8×5+13 55:5+7×3

6×6:6+6
9×4+7×7

32
87 68 85 12
42

S-ar putea să vă placă și